Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, tzatzikini είπε

Λογικά (απ' όσο έχω διαβάσει και δει) το amazon προσθέτει τις έξτρα χρεώσεις (φπα) στο check-out και είστε καλυμμένος, στη συνέχεια δεν πληρώνετε κατι εξτρα μολις φτάσει Ελλάδα

Eτσι εχω δει και εγω, ομως εκτος απο μεταφορικα και την τιμη του προιόντος δεν μου εμφανίζει κατι σε extra χρεωσεις vat η κατι αντιστοιχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mιλησα με φιλο που δούλευει στις αποθηκες εμπορευματων στο αεροδρόμιο.

-Μέχρι 150€ παραγγελιες δεν υπάρχουν εκτελωνιστικα.

-Απο Ευρωπη δεν υπαρχουν επιπλεον χρεώσεις ΦΠΑ

- Τα πακέτα gift είναι τα πρωτα που ελέγχονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά 

Εκανα μια παραγγελία χτες από αλί εξπρές 

https://a.aliexpress.com/_msucZc7

Στην πληρωμή μου λέει tax 0.45 τα οποία τα προ πληρώνω 

Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν θα ξανά πληρώσω ΦΠΑ οταν έρθει Ελλάδα; 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alan boy είπε

Καλημέρα παιδιά 

Εκανα μια παραγγελία χτες από αλί εξπρές 

https://a.aliexpress.com/_msucZc7

Στην πληρωμή μου λέει tax 0.45 τα οποία τα προ πληρώνω 

Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν θα ξανά πληρώσω ΦΠΑ οταν έρθει Ελλάδα; 

Αυτό ακριβως σημαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, grfurby είπε

Mιλησα με φιλο που δούλευει στις αποθηκες εμπορευματων στο αεροδρόμιο.

-Μέχρι 150€ παραγγελιες δεν υπάρχουν εκτελωνιστικα.

-Απο Ευρωπη δεν υπαρχουν επιπλεον χρεώσεις ΦΠΑ

- Τα πακέτα gift είναι τα πρωτα που ελέγχονται.

έτσι συνοπτικά όπως τα λες δεν βοηθας

μέχρι 150 από τρίτες χωρες εννοείς....υπάρχουν όμως έξοδα ΕΛΤΑ ...τιμοκατάλογος δημοσιεύθηκε.....

από Ευρώπη εννοείς ΕΕ ....ένα φπα υπάρχει 24% ... μια χρέωση είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

έτσι συνοπτικά όπως τα λες δεν βοηθας

μέχρι 150 από τρίτες χωρες εννοείς....υπάρχουν όμως έξοδα ΕΛΤΑ ...τιμοκατάλογος δημοσιεύθηκε.....

από Ευρώπη εννοείς ΕΕ ....ένα φπα υπάρχει 24% ... μια χρέωση είναι

Εξοδα ελτα οταν το δεμα το εκτελωνισουν. Αλλιως γιατι να εχει εξοδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

έτσι συνοπτικά όπως τα λες δεν βοηθας

μέχρι 150 από τρίτες χωρες εννοείς....υπάρχουν όμως έξοδα ΕΛΤΑ ...τιμοκατάλογος δημοσιεύθηκε.....

από Ευρώπη εννοείς ΕΕ ....ένα φπα υπάρχει 24% ... μια χρέωση είναι

Τα εχουμε πει οταν το δεμα χρεώνεται κατά την αγορά με φπα τοτε δεν εκτελωνίζετε, απλα περνά απο το τελωνείο και αποδίδεται χωρίς καμία περαιτέρω χρέωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τα εχουμε πει οταν το δεμα χρεώνεται κατά την αγορά με φπα τοτε δεν εκτελωνίζετε, απλα περνά απο το τελωνείο και αποδίδεται χωρίς καμία περαιτέρω χρέωση

μιλαμε για τριτες χωρες αν ζητησουν παραστατικα και δε τα πας ......αυτο λεει το φιρμανι τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kostasbm είπε

μιλαμε για τριτες χωρες αν ζητησουν παραστατικα και δε τα πας ......αυτο λεει το φιρμανι τους ...

Για τριτες χωρες μιλαμε εδω ετσι και αλλιως, το φιρμανι των ελτα ισχυει αν κατα την αγορα δεν εχεις καταβάλει τον φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Για τριτες χωρες μιλαμε εδω ετσι και αλλιως, το φιρμανι των ελτα ισχυει αν κατα την αγορα δεν εχεις καταβάλει τον φπα

το φπα είναι δεδομένο ότι καταβάλλεται...τα υπολοιπα είναι το θεμα ,δασμοί και έξοδα 

πιστεύω αυτό που γραφουν αν ζητηθούν παραστατικά εκεί θα είναι το σημείο που θέλει προσοχή...ήτοι  αξία πακέτου απέξω 10 ευρώ...ζητάνε παραστατικό το οποίο δεν έχεις για 10 ,αλλά για 160...η 200 ευρώ...εκεί να δω τι θα γίνει γιατί πιστεύω δεν θα περνάνε όλα χυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλη εβδομάδα. 
Επειδη δεν έχω καταλάβει τους νέους κανονισμούς, μπορείτε να με βοηθήσετε;

λοιπον, περιμένω δέμα από Γαλλία. 170€. Θα πληρώσω το 24% ή τη διαφορά του ΦΠΑ; 
Τελωνειο δε θα πληρώσω καν λόγω ΕΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

το φπα είναι δεδομένο ότι καταβάλλεται...τα υπολοιπα είναι το θεμα ,δασμοί και έξοδα 

πιστεύω αυτό που γραφουν αν ζητηθούν παραστατικά εκεί θα είναι το σημείο που θέλει προσοχή...ήτοι  αξία πακέτου απέξω 10 ευρώ...ζητάνε παραστατικό το οποίο δεν έχεις για 10 ,αλλά για 160...η 200 ευρώ...εκεί να δω τι θα γίνει γιατί πιστεύω δεν θα περνάνε όλα χυμα

Μα αν αγοράζεις από κατάστημα που σου χρεώνει τον ΦΠΑ δεν χρειάζεται έλεγχος στο τελωνείο της χώρας, αφού θα έχει εισπραχθεί ήδη ο ΦΠΑ κατά την αγορά. Και μιλάω για πλατφόρμες, όπως το ebay το aliexpress, το banggood, κ.α. Τώρα αν κάποιο άλλο κατάστημα δεν έχει εγγραφεί ακόμη στην πλατφόρμα απόδοσης του ΦΠΑ (σπάνιο) νομίζω θα είναι η εξαίρεση και ΝΑΙ, εκεί θέλει προσοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

το φπα είναι δεδομένο ότι καταβάλλεται...τα υπολοιπα είναι το θεμα ,δασμοί και έξοδα 

πιστεύω αυτό που γραφουν αν ζητηθούν παραστατικά εκεί θα είναι το σημείο που θέλει προσοχή...ήτοι  αξία πακέτου απέξω 10 ευρώ...ζητάνε παραστατικό το οποίο δεν έχεις για 10 ,αλλά για 160...η 200 ευρώ...εκεί να δω τι θα γίνει γιατί πιστεύω δεν θα περνάνε όλα χυμα

Αν εκανες αγορες απο τριτες χωρες πολυ πριν τον νομο, πχ απο αμαζον ή εβαυ Αμερικής θα ηξερες ότι δεν χρεώνονται στο εδω τελωνείο τίποτα παραπάνω δέματα πολύ μεγαλύτερης αξίας απο τα 22€, αφου αυτες οι δυο πλατφόρμες κατα την αγορά χρεώνουν εδω και χρόνια τον φπα και τους δασμούς(αν υπάρχουν), και απορώ πως το θέμα έχει τόσες σελίδες και δεν είναι καταννοειτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν εκανες αγορες απο τριτες χωρες πολυ πριν τον νομο, πχ απο αμαζον ή εβαυ Αμερικής θα ηξερες ότι δεν χρεώνονται στο εδω τελωνείο τίποτα παραπάνω δέματα πολύ μεγαλύτερης αξίας απο τα 22€, αφου αυτες οι δυο πλατφόρμες κατα την αγορά χρεώνουν εδω και χρόνια τον φπα και τους δασμούς(αν υπάρχουν), και απορώ πως το θέμα έχει τόσες σελίδες και δεν είναι καταννοειτο!

Νικο εγω χρονια αγοραζω πραγματα εκτος αυτων των πλατφορμων γιατι ηταν εξιδικευμενα μαγαζια που με ενδιεφεραν οποτε ο δασμος απο τριτες δεν ηταν πληρωμενος.....εχω δει σε πλατφορμα οπου ειναι υπολογισμενα ολα, αλλα εγω δεν εχω κανει απο ΗΠΑ πχ αγορα μεσω αμαζον γιατι εβλεπα τρελλα μεταφορικα και το ειχα παρατησει..

αν δε δω καποιες αγορες ολοκληρωμενες αγορες για το πως τελικα θα παραλαμβανουμε απο τριτες ,απλα θα περιμενω...

 

56 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Μα αν αγοράζεις από κατάστημα που σου χρεώνει τον ΦΠΑ δεν χρειάζεται έλεγχος στο τελωνείο της χώρας, αφού θα έχει εισπραχθεί ήδη ο ΦΠΑ κατά την αγορά. Και μιλάω για πλατφόρμες, όπως το ebay το aliexpress, το banggood, κ.α. Τώρα αν κάποιο άλλο κατάστημα δεν έχει εγγραφεί ακόμη στην πλατφόρμα απόδοσης του ΦΠΑ (σπάνιο) νομίζω θα είναι η εξαίρεση και ΝΑΙ, εκεί θέλει προσοχή. 

 το φπα με το δασμο δεν ειναι ιδιο πραγμα ???   αν δεις διασαφηση εισαγωγης απο τριτη χωρα θα καταλαβεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...