Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.  Θελω να παρω ενα κοντομανικο απο το επισημο στορ του αρνολντ σβαρτσενεγκερ(το ξερω ειμα8 γαματος).

Δεν εχουν ioss (ακομα) , αλλα μου ειπαν πως αν φαω τελωνειο με αποζημειωνουν μεχρι το ποσο των 26 δολλαριων που ειναι τα μεταφορικα.

Η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει.  Θα αξιζει,  αν δεν πληρωσω handling fees. Στο ταχυδρομειι θα πληρωσω μονο το φπα ή θα μου ζητησουν 15 ή 20 ευρω εξτρα για τον εκτελωνισμο; ξερει κανενας ευχαριστω

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, drvanessa είπε

Κάτι πρέπει να γίνει με το ebay όμως. Δε γίνεται να μην πληρώνουμε αν δε θέλουμε φόρο στο ebay?

οταν λες φορο εννοεις το φπα??? η εννοεις δασμους και συναφη ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

οταν λες φορο εννοεις το φπα??? η εννοεις δασμους και συναφη ??

ΦΠΑ εννοώ. Μακάρι να ήταν international global shipping, θα ξεμπέρδευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, drvanessa είπε

ΦΠΑ εννοώ. Μακάρι να ήταν international global shipping, θα ξεμπέρδευα.

το φπα με τα νέα δεδομένα το πληρώνεις με την αγορά είτε είναι ΕΕ είτε Τρίτη χώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τη δική μου εμπειρία. Αγόρασα ίντερνετικα από UK seller μέσω πλατφόρμας (etsy). Η τιμή ήταν κάτω από 150 οπότε πλήρωσα κ vat. Η seller απότι φαινεται ήταν άσχετη κ παρότι της είχα πει να προσέξει μην μπλέξουμε με τελωνείο δεν έκανε σωστά τα χαρτιά κ φαινόταν ότι δεν έχει πληρωθεί. Ήρθε εδώ κ μου λεει το τελωνείο έξτρα 78 ευρώ 28φπα + εκτελωνιστικα. Παρότι έστειλα τιμολόγια κ μίλησα τηλ 3 φορες μου παν δεν γίνεται τπτ να αλλάξει από τη στιγμή που έκανε λάθος ο αποστολέας κ να τα βρω μαζί του. Ευτυχώς το σαιτ μου έδωσε gift credit αλλά δεν είναι το ίδιο με refund.. 

Επίσης είχα την εντύπωση ότι από Αγγλία δεν παίζουν δασμοί. Δεν μπορεί να απαντήσει κανείς σε αυτό με βεβαιότητα; 

https://www.google.com/amp/m.naftemporiki.gr/amp/story/1684155/xoris-dasmous-ta-bretanika-emporeumata-pou-eisagontai-stin-ellada

Το τελωνείο το αρνήθηκε κ μου παν ότι αντιμετωπίζεται σαν οποιαδήποτε τριτη χωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 78 ευρω απο που προκυπτει?
Αν υπολογιζουν 28 ευρω φπα η τιμη προϊοντος πρεπει να ειναι ~120 ευρω. Αν προσθεσεις και τα 15 ευρω του εκτελωνισμου παει στα 43.

Εφοσον ειναι κατω απο 150 ευρω δεν υπαρχουν δασμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

91ευρω είναι η αξία του προϊόντος χωρίς μεταφορικά. Από το τελωνείο μου λέγαν ιστορίες για αγρίους, ότι υπάρχουν κανονικά έξοδα εκτελωνισμό κλπ σαν τριτη χώρα που υπολογίζονται από διάφορους παράγοντες κ ότι δεν μπορω να υποβάλλω κάτι για να αλλάξει. Γιατί τόση αβεβαιότητα ως προς το uk; φοβάμαι ότι κάνει ο καθένας ο, τι θέλει εκεί πέρα. Φταει φυσικά κ ο αποστολέας αλλά θα πρεπε με κατάθεση εγγράφων να εξεταζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, toolre είπε

91ευρω είναι η αξία του προϊόντος χωρίς μεταφορικά. Από το τελωνείο μου λέγαν ιστορίες για αγρίους, ότι υπάρχουν κανονικά έξοδα εκτελωνισμό κλπ σαν τριτη χώρα που υπολογίζονται από διάφορους παράγοντες κ ότι δεν μπορω να υποβάλλω κάτι για να αλλάξει. Γιατί τόση αβεβαιότητα ως προς το uk; φοβάμαι ότι κάνει ο καθένας ο, τι θέλει εκεί πέρα. Φταει φυσικά κ ο αποστολέας αλλά θα πρεπε με κατάθεση εγγράφων να εξεταζεται

 

IMG_20210812_175215.jpg

2 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Μιλαμε για ελτα η για κουριερ?

Η τιμη παντα υπολογιζεται με μεταφορικα ασφαλιση κλπ

Με ups μου ρχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς 😋

Σορρυ ντουντ αλλα την εκατσες τη βαρκα.

Ποτε με κουριερ απο χωρα εκτος εε, χτυπανε αλυπητα στον εκτελωνισμο και αλλες χρεωσεις. Δεν ισχυουν τα ιδια με ελτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο alliexpress μεχρι πριν 2-3 μερες εβγαζε στην παραγγελια το φπα κανονικα (3 δεματα ηρθαν τελευταια χωρις καποια εξτρα χρεωση κλπ προβληματα)

σημερα που πηγα να κανω νεα παραγγελια δεν το βγαζει το φπα  τι αλλαξε/???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostasbm είπε

το φπα με τα νέα δεδομένα το πληρώνεις με την αγορά είτε είναι ΕΕ είτε Τρίτη χώρα....

Ναι αλλά το Royal Mail δεν τυπώνει το IOSS κ όταν έρχεται το δέμα Ελλάδα, φαίνεται σαν να μην έχεις πληρώσει.

Αν δε βγάζουν IOSS, μήπως είναι καλύτερα να το στέλνουν σαν δώρο κ να γράφουν χαμηλή αξία κ βλέπουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stel106 είπε

απο alliexpress μεχρι πριν 2-3 μερες εβγαζε στην παραγγελια το φπα κανονικα (3 δεματα ηρθαν τελευταια χωρις καποια εξτρα χρεωση κλπ προβληματα)

σημερα που πηγα να κανω νεα παραγγελια δεν το βγαζει το φπα  τι αλλαξε/???

 

Εμένα απο σήμερα μου εμφανίζει όλες τις τιμες με ΦΠΑ. Δηλαδή δεν μου βάζει τον ΦΠΑ στο checkout αλλά μου λέει VAT INCLUDED στην τιμή όλων των προιόντων ήδη. 

Εδώ προκύπει ερώτημα αν παραγγείλω για 400 ευρώ εμπόρευμα, μου βάζει πλέον ΦΠΑ αυτόματα σε αυτό το ποσό. Θα είμαι απαλλαγμένος απο τελωνείο ή θα έχω θέμα που είναι η τιμή πάνω απο 150 Ε; Και αν είναι να πληρώσω έξτρα ποια είναι αυτά; Δασμοί; έξοδα εκτελωνισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εμένα απο σήμερα μου εμφανίζει όλες τις τιμες με ΦΠΑ. Δηλαδή δεν μου βάζει τον ΦΠΑ στο checkout αλλά μου λέει VAT INCLUDED στην τιμή όλων των προιόντων ήδη. 

Εδώ προκύπει ερώτημα αν παραγγείλω για 400 ευρώ εμπόρευμα, μου βάζει πλέον ΦΠΑ αυτόματα σε αυτό το ποσό. Θα είμαι απαλλαγμένος απο τελωνείο ή θα έχω θέμα που είναι η τιμή πάνω απο 150 Ε; Και αν είναι να πληρώσω έξτρα ποια είναι αυτά; Δασμοί; έξοδα εκτελωνισμού;

Δεν ηξερα οτι μπαινει αυτοματα μεσα.

Απλα πριν μετα την παραγγελια ειχε  invoice για download που ειχε αναλυτικά μεσα φπα κλπ τώρα μην ερθει εδώ με φπα μεσα στην τιμη και ξαναφαμε φπα χωριστα εδω Ελλαδα..

Αυτο λιγο με φοβησε γιατί είχα 2 δεματα στο wishlist και περα απο αυτο δεν μου δεχόταν την καρτα.. Μου εβγαζε εκεινο το μυνημα της Εθνικής για  safe secure κλπ

Ολα  αυτα για σημερα μιλαμε που πηγα να κανω την παραγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...