Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

"Εισαγωγη στη θυριδα" σημαινει πως σκαναριστηκε στο καταστημα ελτα Ψυχικου. Τιποτα παραξενο.

Αν δε σου εχει ερθει ειδοποιηση πηγαινε στα ελτα Ψυχικου με τον αριθμο ανιχνευσης και την ταυτοτητα και ρωτα αν μπορεις να παραλαβεις.

 

Ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω αύριο το πρωί. Και να πληρώσω και το φέσι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια ενημερωση και απο εμενα

30/07 ηρθε δεμα απο alliexpress 10 Ιουλιου παραγγελια με το φπα περιπου 9 ευρω εβγαινε

δεν ειχα καποια εξτρα χρεωση κλπ απο Ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2021 στις 2:55 ΜΜ, Haldol είπε

Hello. Θέλω να πάρω κάτι μπαταρίες από Αυστραλία, αξία περί τα 50 ευρώ (προφανώς δε τις βρίσκω σε πιο βολικό μέρος) και ψάχνω courier. Λόγω του είδους (μπαταρίες ιόντων λιθίου) δεν γίνεται με ταχυδρομείο.

Τι προτείνετε; FedEx, DHL, κάτι άλλο; Γνωρίζω ότι θα με ρημάξουν στο τελωνείο και θα μπορεί να μου πάνε και πάνω από 200 σύνολο, αλλά δε γίνεται αλλιώς...

Απλά ψάχνω την πιο σωστή courier, ώστε να 'χω τις λιγότερες εκπλήξεις, αλλά και το μικρότερο κόστος (όσο γίνεται).

απο ποιο μαγαζι ψωνισες??καλα δεν υπαρχουν αυτες ΕΕ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω και σε αυτό το forum το BSC δέμα που πήρα, και ήταν όλα ΟΚ, καθώς ο Κινέζος ανέβασε κανονικά το IOSS number όταν τύπωσε το tracking number (και εννοείτε ότι έχω πληρώσει ήδη τον ΦΠΑ κανονικότατα). Το Γ.Ε.Τ.Α. το έστειλε στο ΚΑΤ, και το δέμα το πήρε η διανομή των ΕΛΤΑ κανονικότατα, και εννοείτε δεν χρεώθηκα τίποτα. Το δέμα, δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο από το τελωνείο και δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note). Προφανώς, όταν το scanαραν στο Γ.Ε.Τ.Α., είδαν ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε κανονικότατα, και για αυτό μετά το έστειλαν και 'έκλεισε' από το K.A.T.

BSC.png

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2021 στις 3:40 ΜΜ, eleni89 είπε

Ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω αύριο το πρωί. Και να πληρώσω και το φέσι....

Σήμερα παρέλαβα πακέτο (διαστάσεις 30cm x 15cm x 5 cm) από USA με USPS, αξίας $120. Έφτασε μετά από 2 μήνες (αποστολή 3/6 από Washington) με τελευταίο scannarισμα στο Qatar(!) 11/6...  Είχε χαρακτηρισμό "merchandise", δηλωμένη αξία σωστή, custom clearance και δεν πλήρωσα τίποτα στα ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από ComX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για AliExpress:

Αν μου βγάζει να πληρώσω VAT κατα τη στιγμή πληρωμής στη παραγγελία (μιλάμε τώρα για αντικείμενα που κοστίζουν 2-5€) θα είμαι άραγε καλυμμένος? Πρέπει να λάβω κάτι υπόψιν μου έξτρα ή να πώ στο πωλητή να φαίνεται καλά το IOSS number του πακέτου επάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Greg9 είπε

Για AliExpress:

Αν μου βγάζει να πληρώσω VAT κατα τη στιγμή πληρωμής στη παραγγελία (μιλάμε τώρα για αντικείμενα που κοστίζουν 2-5€) θα είμαι άραγε καλυμμένος? Πρέπει να λάβω κάτι υπόψιν μου έξτρα ή να πώ στο πωλητή να φαίνεται καλά το IOSS number του πακέτου επάνω?

Καλύτερα να φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Καλύτερα να φαίνεται

Δηλαδή ναι μεν σε βγάζει η πλατφόρμα του AliExpress να πληρώσεις ΦΠΑ, αλλά είναι τελείως τζοκερ το τί θα γίνει στα ΕΛΤΑ και εξαρτάται απ'το αν όντως έχει καταχωρήσει το ΦΠΑ ο πωλητής και αν φαίνεται το αυτοκόλλητο του δέματος που θα σκαναριστεί...

Και αν τυχόν σου βγάλει πάλι να πληρώσεις, για να βρεις ακρη είτε με τα ΕΛΤΑ είτε με την πλατφόρμα του AliExpress για τυχόν refund....

Kοινώς φέξε μου και γλίστρησα 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 9:45 ΠΜ, ComX είπε

Σήμερα παρέλαβα πακέτο (διαστάσεις 30cm x 15cm x 5 cm) από USA με USPS, αξίας $120. Έφτασε μετά από 2 μήνες (αποστολή 3/6 από Washington) με τελευταίο scannarισμα στο Qatar(!) 11/6...  Είχε χαρακτηρισμό "merchandise", δηλωμένη αξία σωστή, custom clearance και δεν πλήρωσα τίποτα στα ΕΛΤΑ.

Είσαι πολύ τυχερός τότε γιατί εγώ πλήρωσα 40€. 25 ευρώ εκτελωνισμό και 15 ευρώ τα ΕΛΤΑ. Δηλωμένη αξία βγήκε 106€. Δεν θυμάμαι δυστυχώς τι έλεγε πάνω αλλά ναι. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρήγγειλα από ebay ένα καπάκι για το κινητό. Αποστολή με orange connex speedpak με αριθμό ES10015415243950001010001E0N.

Στο 17 track μου βγάζει ότι έγινε προσπάθεια παράδοσης στις 2/8. 

Στα ΕΛΤΑ της περιοχής που κάλεσα μου λένε ότι δεν έχουν ιδέα και δεν έχουν κάτι, ούτε μπορούν να ψάξουν αποστολή με αυτό τον κωδικό. 

Ξέρει κάποιος πως έρχονται αυτά τα δέματα; Έχω διαβάσει ότι είναι με ΕΛΤΑ και κάλεσα για να μου κάνουν επαναπροώθηση σε άλλη περιοχή γιατί δεν είμαι στο σπίτι αυτές τις μέρες.

Edit: Στην εξυπηρέτηση ΕΛΤΑ μου λένε ότι δεν συνεργάζονται με orange connex, αλλά μόνο με china post και μάλλον κάποια ιδιωτική κούριερ θα μου φέρει το δέμα...

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Greg9 είπε

Για AliExpress:

Αν μου βγάζει να πληρώσω VAT κατα τη στιγμή πληρωμής στη παραγγελία (μιλάμε τώρα για αντικείμενα που κοστίζουν 2-5€) θα είμαι άραγε καλυμμένος? Πρέπει να λάβω κάτι υπόψιν μου έξτρα ή να πώ στο πωλητή να φαίνεται καλά το IOSS number του πακέτου επάνω?

Τι πράγμα είναι αυτό που θέλεις να πάρεις, και τι τρόπο αποστολής έχει σαν επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Καλησπέρα, παρήγγειλα από ebay ένα καπάκι για το κινητό. Αποστολή με orange connex speedpak με αριθμό ES10015415243950001010001E0N.

Στο 17 track μου βγάζει ότι έγινε προσπάθεια παράδοσης στις 2/8. 

Στα ΕΛΤΑ της περιοχής που κάλεσα μου λένε ότι δεν έχουν ιδέα και δεν έχουν κάτι, ούτε μπορούν να ψάξουν αποστολή με αυτό τον κωδικό. 

Ξέρει κάποιος πως έρχονται αυτά τα δέματα; Έχω διαβάσει ότι είναι με ΕΛΤΑ και κάλεσα για να μου κάνουν επαναπροώθηση σε άλλη περιοχή γιατί δεν είμαι στο σπίτι αυτές τις μέρες.

Edit: Στην εξυπηρέτηση ΕΛΤΑ μου λένε ότι δεν συνεργάζονται με orange connex, αλλά μόνο με china post και μάλλον κάποια ιδιωτική κούριερ θα μου φέρει το δέμα...

Εγω έχω παραλάβει με ΕΛΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Τι πράγμα είναι αυτό που θέλεις να πάρεις, και τι τρόπο αποστολής έχει σαν επιλογή;

Cainiao super economy. Δεν διευκρινίζει τί και πώς. Λουράκια θέλω να πάω για το mi band 4. 

Ρώτησα από τους μεγαλύτερους πωλητές σε λουρακια σε πωλήσεις και μου γράφει:

"The IOSS number is not reflected on our courier list. The local area is to scan the package information to determine whether it has been taxed.
ioss will show that the platform will deduct tax fees."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Greg9 είπε

Cainiao super economy. Δεν διευκρινίζει τί και πώς. Λουράκια θέλω να πάω για το mi band 4. 

Ρώτησα από τους μεγαλύτερους πωλητές σε λουρακια σε πωλήσεις και μου γράφει:

"The IOSS number is not reflected on our courier list. The local area is to scan the package information to determine whether it has been taxed.
ioss will show that the platform will deduct tax fees."

Αν στο στείλει με 'Cainaio super economy', να ξέρεις ότι είναι αυτό που λέμε 'ONLINE' μέθοδο αποστολής. Το tracking number, το τυπώνει κατευθείαν από την πλατφόρμα του Aliexpress (δεν το τυπώνει από εξωτερικά συστήματα), οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (και θα σου δώσει και tracking number της μορφής UH.........BE από το Bpost/Belgium Post). Είναι μέθοδος αποστολής, που υποστηρίζεται ΜΟΝΟ από το ίδιο το Aliexpress. Ξαναλέω αυτό που ξαναείπα: φαίνεται ότι στα online tracking number (αυτά που τυπώνονται από το ΙΔΙΟ ΤΟ Aliexpress), δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς το τυπώνει η πλατφόρμα. Το πρόβλημα φαίνεται βασικά να υπάρχει, στα tracking number που τα τυπώνουν από εξωτερικά συστήματα (OFFLINE μέθοδο αποστολής).

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν πωλητής του ebay από Αγγλία έστειλε πακέτο με Royal Mail αλλά όχι online αποστολή κ δεν είχε ιδέα ο ίδιος για το IOSS, θα πληρώσω διπλό ΦΠΑ? Εστάλη σήμερα, μπορώ να κάνω κάτι?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...