Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εννοω ένα προιόν, μπορεί να είναι πχ 4-5 διαφορετικά από έναν πωλητη, και βγαίνει σύνολο 151 ευρώ ή παραπάνω. 

Έχω παραγγείλει πολλες φορές στο παρελθόν και οι τιμές που έβαζαν ήταν χαμηλότερες από τις τιμες αγοράς. 

Το ερώτημα είναι αν δεν προπληρώνω ΦΠΑ, θα βάζει πλεον ο πωλτης κανονικη τιμη που είναι πάνω απο 150 Ε προφανως, ή μπορεί να βάλει χαμηλότερη. Και αν μπορεί να βάλει χαμηλότερη, θα περάσει το δέμα ως δέμα κάτω των 150 ευρώ και θα φορολογηθεί με βάση την δηλωμένη τιμή του πωλητή ή θα γίνεται πάντα έλεγχος(επικοινωνία για να δουν τα παραστατικά με κανονικες τιμές)

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, s1mplement είπε

δεν εννοω ένα προιόν, μπορεί να είναι πχ 4-5 διαφορετικά από έναν πωλητη, και βγαίνει σύνολο 151 ευρώ ή παραπάνω. 

Έχω παραγγείλει πολλες φορές στο παρελθόν και οι τιμές που έβαζαν ήταν χαμηλότερες από τις τιμες αγοράς. 

Το ερώτημα είναι αν δεν προπληρώνω ΦΠΑ, θα βάζει πλεον ο πωλτης κανονικη τιμη που είναι πάνω απο 150 Ε προφανως, ή μπορεί να βάλει χαμηλότερη. Και αν μπορεί να βάλει χαμηλότερη, θα περάσει το δέμα ως δέμα κάτω των 150 ευρώ και θα φορολογηθεί με βάση την δηλωμένη τιμή του πωλητή ή θα γίνεται πάντα έλεγχος(επικοινωνία για να δουν τα παραστατικά με κανονικες τιμές)

 

Κουβεντα καφενείου μαλλον θέλεις, αν βάλεις λινκ θα πάρεις και απάντηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ioankav είπε

Θα πληρώσεις τη διαφορά στο ΦΠΑ (στη Γαλλία είναι 20%, στην Ελλάδα 24%)

Εντάξει, τουλάχιστον αν είναι μόνο ο ΦΠΑ σώζεται. 
 

δεν είχα καταλάβει σωστά το νέο Νόμο. 

Επεξ/σία από ChristinaVal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά. Λέω να κάνω μία αγορά από UK πωλητή μέσω etsy  και έχω μπερδευτεί λίγο με το τί πληρώνουμε.

Αν κατάλαβα καλά μέχρι 150€ πληρώνω το ΦΠΑ στο etsy και δεν περνάει τελωνείο και άρα δεν χρεώνομαι κάτι άλλο;

Η πωλήτρια μου τα μπέρδεψε ότι κάτι θα πληρώσω και απο custom duties, αν βάλει χαμηλή τιμή λέει θα πάει 10-15€.

Μπορείτε να με βοηθήσετε να το ξεκαθαρίσω μην πληρώνω και τελωνεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toolre είπε

καλημέρα παιδιά. Λέω να κάνω μία αγορά από UK πωλητή μέσω etsy  και έχω μπερδευτεί λίγο με το τί πληρώνουμε.

Αν κατάλαβα καλά μέχρι 150€ πληρώνω το ΦΠΑ στο etsy και δεν περνάει τελωνείο και άρα δεν χρεώνομαι κάτι άλλο;

Η πωλήτρια μου τα μπέρδεψε ότι κάτι θα πληρώσω και απο custom duties, αν βάλει χαμηλή τιμή λέει θα πάει 10-15€.

Μπορείτε να με βοηθήσετε να το ξεκαθαρίσω μην πληρώνω και τελωνεία;

Απο αυτα που λεει η πωλήτρια μπορω να υποθέσω οτι το μαγαζί δεν πρόκειται να αποδώσει τον φπα, οποτε το δεμα θα σταματήσει τελωνειο και θα εχεις εκτος του φπα και τελη εκτελωνισμού

 Αυτα περί χαμηλης τιμης πλέον δεν περνάνε, θα σου ζητήσουν τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Απο αυτα που λεει η πωλήτρια μπορω να υποθέσω οτι το μαγαζί δεν πρόκειται να αποδώσει τον φπα, οποτε το δεμα θα σταματήσει τελωνειο και θα εχεις εκτος του φπα και τελη εκτελωνισμού

 Αυτα περί χαμηλης τιμης πλέον δεν περνάνε, θα σου ζητήσουν τιμολόγιο

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απότι έχω καταλάβει το ΦΠΑ θα το πληρώσω στο Etsy (μέχρι 150€ ) και το αποδίδει αυτό. πώς το βλέπει αυτό το τελωνείο? κολλάνε κάποια ετικέτα?

Η πωλήτρια μάλλον δεν ξέρει ούτε αυτή κ τα λέει μπερδεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, toolre είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απότι έχω καταλάβει το ΦΠΑ θα το πληρώσω στο Etsy (μέχρι 150€ ) και το αποδίδει αυτό. πώς το βλέπει αυτό το τελωνείο? κολλάνε κάποια ετικέτα?

Η πωλήτρια μάλλον δεν ξέρει ούτε αυτή κ τα λέει μπερδεμένα.

Παρέλαβα από Αμερική ακουστικά αξίας 20 δολαρίων και πλήρωσα 4€ στα ΕΛΤΑ. Και 15 δολάρια μεταφορικά η τιμή ήρθε μια η άλλη. Πάλι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω προϊόντα συνολικής αξίας  70$ ,τα οποία θα έρθουν με China E-packet και θα παραλάβω με ΕΛΤΑ.Δεν ειναι από ali ούτε σχετικές πλατφόρμες. Αν έχω καταλάβει καλά,θα πληρώσω στο ταχυδρομείο 24% της αξίας και πιθανόν 15 ευρώ ; Δηλαδή 59ευρω(~70$)x1.24 +15 ευρώ=88 ; και πάλι δλδ με συμφέρει με την έξτρα χρέωση σε σχέση με τις εδώ τιμές,αν ισχύουν αυτά που γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, monokeros είπε

Θέλω να παραγγείλω προϊόντα συνολικής αξίας  70$ ,τα οποία θα έρθουν με China E-packet και θα παραλάβω με ΕΛΤΑ.Δεν ειναι από ali ούτε σχετικές πλατφόρμες. Αν έχω καταλάβει καλά,θα πληρώσω στο ταχυδρομείο 24% της αξίας και πιθανόν 15 ευρώ ; Δηλαδή 59ευρω(~70$)x1.24 +15 ευρώ=88 ; και πάλι δλδ με συμφέρει με την έξτρα χρέωση σε σχέση με τις εδώ τιμές,αν ισχύουν αυτά που γράφω.

Oxi τα ελτα εχουν εκδώσει νεο τιμοκατάλογο

https://www.euro2day.gr/amp/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Oxi τα ελτα εχουν εκδώσει νεο τιμοκατάλογο

https://www.euro2day.gr/amp/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

Ευχαριστώ.Δηλαδή,τι θα δώσω σύνολο? φπα+ 10 ευρώ ή σκέτο 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω πάρει από Ali αξίας 10  σεντ παραγγελία π.χ. ένα καλώδιο, πάλι θα πρέπει να πληρώσω το λιγότερο 2,5 ευρώ; Σε εμένα που έρχονται απευθείας στην κοινότητα του χωριού πρέπει να πληρώσω στα κεντρικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 11:22 ΜΜ, monokeros είπε

Ευχαριστώ.Δηλαδή,τι θα δώσω σύνολο? φπα+ 10 ευρώ ή σκέτο 10;

Θα δώσεις και ΦΠΑ και τα 10 προφανώς. ΦΠΑ στο κράτος 10 στα ΕΛΤΑ που σου κάνανε τον εκτελονισμό.

Στις 21/7/2021 στις 11:28 ΠΜ, DistanceBuyer είπε

Αν έχω πάρει από Ali αξίας 10  σεντ παραγγελία π.χ. ένα καλώδιο, πάλι θα πρέπει να πληρώσω το λιγότερο 2,5 ευρώ; Σε εμένα που έρχονται απευθείας στην κοινότητα του χωριού πρέπει να πληρώσω στα κεντρικά;

Θα πρέπει να πληρώσεις τα 2,5ευρώ για εκτελωνισμό και φόρο στα 0,024 λεπτα.  

Δεν ξέρω που πρέπει να πληρώσεις, λογικά εκεί που θα πας να παραλάβεις στο ταμείο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν «μελέτησα» πολύ το νέο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ αλλά μου φαίνεται πολύ καλύτερο αυτό τώρα. 

έκανα μια παραγγελία από Αμερική, 45,70€. Άρα θα πληρώσω 7,50€ + 24% αν κατάλαβα καλά. 
Απο 30€ μέχρι 50€ είναι 7,50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TasosPk είπε

Καλησπέρα
ξερει μηπως κάποιος για μικρή παραγγελιά από amazon.co.uk (23 ευρώ) τι εξτρά χρεώσεις θα υπάρξουν?

Λογικά (απ' όσο έχω διαβάσει και δει) το amazon προσθέτει τις έξτρα χρεώσεις (φπα) στο check-out και είστε καλυμμένος, στη συνέχεια δεν πληρώνετε κατι εξτρα μολις φτάσει Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...