Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,αν ένα αντικείμενο από Κίνα κοστίζει 50 ευρώ αρχική και το βάλει σε έκπτωση να κοστίζει 10 ευρώ η ακόμα δωρεάν θα πληρώσουμε τελωνείο;

Επεξ/σία από parlapipas25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Γεια σας,αν ένα αντικείμενο από Κίνα κοστίζει 50 ευρώ αρχική και το βάλει σε έκπτωση να κοστίζει 10 ευρώ η ακόμα δωρεάν θα πληρώσουμε τελωνείο;

Πλεον δυσκολα περνανε αυτα τα τρυκ οποτε πολυ πιθανον να πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Γεια σας,αν ένα αντικείμενο από Κίνα κοστίζει 50 ευρώ αρχική και το βάλει σε έκπτωση να κοστίζει 10 ευρώ η ακόμα δωρεάν θα πληρώσουμε τελωνείο;

"μάλλον ναι" προς το "ναι"

Είναι εξαιρεση πλεον να μη ζητάνε παραστατικά paypal/κάρτας για διασταύρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Πλεον δυσκολα περνανε αυτα τα τρυκ οποτε πολυ πιθανον να πληρωσεις.

 

2 ώρες πριν, isay είπε

"μάλλον ναι" προς το "ναι"

Είναι εξαιρεση πλεον να μη ζητάνε παραστατικά paypal/κάρτας για διασταύρωση. 

Έχω βρει από το wish κάτι ωραία πραγματακια από αρχική τιμή 30 ευρώ ξέρω γω με 5-10 ευρώ και δεν ξέρω αν περάσουν τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Έχω βρει από το wish κάτι ωραία πραγματακια από αρχική τιμή 30 ευρώ ξέρω γω με 5-10 ευρώ και δεν ξέρω αν περάσουν τελωνείο.

Άρα δεν μιλούσες για υποτιμολογηση για αποφυγη τελωνειου, αλλά για (δική μου προσθήκη -> πλασματική) έκπτωση στην τιμή αγορας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, μια ενδιαφέρουσα περίπτωση μου έτυχε σε ότι αφορά τον χρόνο αποστολής.

Παρήγγειλα μια θήκη για πένες (μικρό αντικείμενο σε διαστάσεις). Η αποστολή έγινε στις 16 Αυγούστου, από Ιαπωνία.

Το ενδιαφέρον είναι το πότε εφτασε στα χέρια μου. Λοιπόν, έφτασε 5 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΤΗΝ 21Η ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.

Και δεν ήταν ούτε ems, ούτε καν έστω tracked. Ήταν ένα απλό unregistered δέμα.

Επίσης, αν και δεν έχει το γνωστό αυτοκόλλητου του τελωνείου, εντούτοις δε χρειάστηκε να πληρώσω κάτι.

IMG_20180824_151048.jpg

Επεξ/σία από Mokiwipeout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μου πει κανείς λεπτομέρειες για το Priority Direct Mail του Banggood; Πως γίνεται το δέμα να μην περνάει ποτέ(ή σχεδόν ποτέ) τελωνείο; Έχω διαβάσει περιπτώσεις για τριγωνικές αποστολές που αλλάζει tracking σε ευρωπαική χώρα, αλλά για το Priority Direct Mail  δεν έχω βρει τίποτα για το πως λειτουργεί.

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mokiwipeout είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια ενδιαφέρουσα περίπτωση μου έτυχε σε ότι αφορά τον χρόνο αποστολής.

Παρήγγειλα μια θήκη για πένες (μικρό αντικείμενο σε διαστάσεις). Η αποστολή έγινε στις 16 Αυγούστου, από Ιαπωνία.

Το ενδιαφέρον είναι το πότε εφτασε στα χέρια μου. Λοιπόν, έφτασε 5 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΤΗΝ 21Η ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.

Και δεν ήταν ούτε ems, ούτε καν έστω tracked. Ήταν ένα απλό unregistered δέμα.

Επίσης, αν και δεν έχει το γνωστό αυτοκόλλητου του τελωνείου, εντούτοις δε χρειάστηκε να πληρώσω κάτι.

IMG_20180824_151048.jpg

Γιατι να πληρωσεις κατι; 8ε πακετο δεν ηταν η βλεπω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mokiwipeout είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια ενδιαφέρουσα περίπτωση μου έτυχε σε ότι αφορά τον χρόνο αποστολής.

Παρήγγειλα μια θήκη για πένες (μικρό αντικείμενο σε διαστάσεις). Η αποστολή έγινε στις 16 Αυγούστου, από Ιαπωνία.

Το ενδιαφέρον είναι το πότε εφτασε στα χέρια μου. Λοιπόν, έφτασε 5 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΤΗΝ 21Η ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.

Και δεν ήταν ούτε ems, ούτε καν έστω tracked. Ήταν ένα απλό unregistered δέμα.

Επίσης, αν και δεν έχει το γνωστό αυτοκόλλητου του τελωνείου, εντούτοις δε χρειάστηκε να πληρώσω κάτι.

IMG_20180824_151048.jpg

Η ταχύτητα ήταν μια θετική εξαιρεση του κανονα. 

Να πληρώσεις δεν έπρεπε έτσι κι αλλιως γιατι 1000jpy ειναι περιπου 8 ευρω δηλαδή πολύ κατω απο την ατέλεια. Το οτι ήταν και unregistered βοήθησε στο να μη σου ζητήσουν αποδεικτικό paypal/κάρτας.

Γενικά, μια χαρά σου εκατσε και τυχερός, αλλά μην το πάρεις σαν κανονα

3 ώρες πριν, stavros750 είπε

Μπορεί να μου πει κανείς λεπτομέρειες για το Priority Direct Mail του Banggood; Πως γίνεται το δέμα να μην περνάει ποτέ(ή σχεδόν ποτέ) τελωνείο; Έχω διαβάσει περιπτώσεις για τριγωνικές αποστολές που αλλάζει tracking σε ευρωπαική χώρα, αλλά για το Priority Direct Mail  δεν έχω βρει τίποτα για το πως λειτουργεί.

Συνοπτικά, το τελωνειο ειναι προπληρωμένο με την έννοια προπληρωμής τελών τεράστιας ποσότητας δεμάτων. Μπαινουν σε διαφορετικό "σάκο" φτάνουν Ολλανδία και μετά σε άλλο σάκο σαν να ταξιδεύουν με αποστολή απο χώρα της ΕΕ.

Οι αντίστοιχες τριγωνικές από άλλα μαγαζιά επειδή δεν εχουν προπληρωμένο τελωνειο (*), φτάνουν Ολλανδια και μετά μπαινουν σε σάκους με "ένδειξη" προς εκτελωνισμο στην τελική χώρα προορισμου (π.χ. στην Ελλάδα).

Με δυο λογια τα του bangood ειναι προ-μαρκαρισμένα οτι ειναι πληρωμένο το τελωνειο, ενω στα υπολοιπα οχι και ελπιζεις στην τυχη αν θα χρεωθείς στο εκάστοτε τελικο τελωνειο. 

Ενα χρόνο τώρα που παρακολουθώ τετοιες αγορές, για το priority του BG διαβάσει μια και μοναδική περιπτωση εκτελωνισμου (πριν ενα μηνα το ειχε ανασρτήσει ο villasg). Δεδομένου οτι δεν έσκασαν άλλα παρομοια περιστατικά (δε διάβασα ουτε ενα) άρα ο κινέζος υπάλληλος απο λάθος έβαλε το πακέτο του villasg στο λάθος σάκο και έγινε το μπερδεμα. 

Γενικά τριγώνικη ΔΕ σημαίνει οτι ειναι χωρίς τελωνειο

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, isay είπε

Συνοπτικά, το τελωνειο ειναι προπληρωμένο με την έννοια προπληρωμής τελών τεράστιας ποσότητας δεμάτων. Μπαινουν σε διαφορετικό "σάκο" φτάνουν Ολλανδία και μετά σε άλλο σάκο σαν να ταξιδεύουν με αποστολή απο χώρα της ΕΕ.

Οι αντίστοιχες τριγωνικές από άλλα μαγαζιά επειδή δεν εχουν προπληρωμένο τελωνειο (*), φτάνουν Ολλανδια και μετά μπαινουν σε σάκους με "ένδειξη" προς εκτελωνισμο στην τελική χώρα προορισμου (π.χ. στην Ελλάδα).

Με δυο λογια τα του bangood ειναι προ-μαρκαρισμένα οτι ειναι πληρωμένο το τελωνειο, ενω στα υπολοιπα οχι και ελπιζεις στην τυχη αν θα χρεωθείς στο εκάστοτε τελικο τελωνειο. 

Ενα χρόνο τώρα που παρακολουθώ τετοιες αγορές, για το priority του BG διαβάσει μια και μοναδική περιπτωση εκτελωνισμου (πριν ενα μηνα το ειχε ανασρτήσει ο villasg). Δεδομένου οτι δεν έσκασαν άλλα παρομοια περιστατικά (δε διάβασα ουτε ενα) άρα ο κινέζος υπάλληλος απο λάθος έβαλε το πακέτο του villasg στο λάθος σάκο και έγινε το μπερδεμα. 

Γενικά τριγώνικη ΔΕ σημαίνει οτι ειναι χωρίς τελωνειο

Ακριβώς η απάντηση που ήθελα,ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Γιατι να πληρωσεις κατι; 8ε πακετο δεν ηταν η βλεπω λαθος;

 

6 ώρες πριν, isay είπε

Η ταχύτητα ήταν μια θετική εξαιρεση του κανονα. 

Να πληρώσεις δεν έπρεπε έτσι κι αλλιως γιατι 1000jpy ειναι περιπου 8 ευρω δηλαδή πολύ κατω απο την ατέλεια. Το οτι ήταν και unregistered βοήθησε στο να μη σου ζητήσουν αποδεικτικό paypal/κάρτας.

Γενικά, μια χαρά σου εκατσε και τυχερός, αλλά μην το πάρεις σαν κανονα

Συνοπτικά, το τελωνειο ειναι προπληρωμένο με την έννοια προπληρωμής τελών τεράστιας ποσότητας δεμάτων. Μπαινουν σε διαφορετικό "σάκο" φτάνουν Ολλανδία και μετά σε άλλο σάκο σαν να ταξιδεύουν με αποστολή απο χώρα της ΕΕ.

Οι αντίστοιχες τριγωνικές από άλλα μαγαζιά επειδή δεν εχουν προπληρωμένο τελωνειο (*), φτάνουν Ολλανδια και μετά μπαινουν σε σάκους με "ένδειξη" προς εκτελωνισμο στην τελική χώρα προορισμου (π.χ. στην Ελλάδα).

Με δυο λογια τα του bangood ειναι προ-μαρκαρισμένα οτι ειναι πληρωμένο το τελωνειο, ενω στα υπολοιπα οχι και ελπιζεις στην τυχη αν θα χρεωθείς στο εκάστοτε τελικο τελωνειο. 

Ενα χρόνο τώρα που παρακολουθώ τετοιες αγορές, για το priority του BG διαβάσει μια και μοναδική περιπτωση εκτελωνισμου (πριν ενα μηνα το ειχε ανασρτήσει ο villasg). Δεδομένου οτι δεν έσκασαν άλλα παρομοια περιστατικά (δε διάβασα ουτε ενα) άρα ο κινέζος υπάλληλος απο λάθος έβαλε το πακέτο του villasg στο λάθος σάκο και έγινε το μπερδεμα. 

Γενικά τριγώνικη ΔΕ σημαίνει οτι ειναι χωρίς τελωνειο

Το δέμα είχε πραγματική αξία ~33 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά ξέχασα να πω, αλλά ήταν καλός ο πωλητής και δέχτηκε να δηλώσει κάτω από το 1/3 της πραγματικής αξίας.

Ας μη ξεκινήσουμε τώρα το αν αυτό βοήθησε πουθενά, απλά κατά τη γνώμη μου μάλλον παίζει ρόλο διότι 33 ευρώ δεν είναι με τίποτα κοντά στην ατέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέρει κανείς αν όντως μπορεις μέρες μετά την πληρωμή να κάνεις add το tracking number; Γιατί ο κινέζος δεν καταλαβαίνει τι του ζητάω και το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο και θέλουν απόδειξη PayPal....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...