Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα , έχουμε το εξής πρόβλημα παραγγελία από UK και με ταμπελάκι που λέει ότι ειναι με royal mail ζητάνε εκτελωνισμό ενώ το κατάστημα ειναι Αγγλία και μας διαβεβαίωσαν ότι δεν έγινε αποστολή εκτός ευρωπαϊκής ένωσης , τι μπορώ να κάνω γιατί ζητάνε αποδεικτικά Screenshot_3.jpg.d57b1503711b7f5f4b573064bd55ad85.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα pc case το οποίο είναι made in USA. Το μαγαζί είναι αξιόπιστο, όμως προς το παρόν δεν συνεργάζεται με κάποιο μεταπωλητή εντός ευρωπαϊκής ένωσης, ούτε το ίδιο στέλνει στην Ελλάδα.

Μίλησα με το μαγαζί και μου είπανε ότι υπάρχουνε τα usgobuy and shop2ship websites. Είναι αμερικάνικα websites, και αναλαμβάνουνε να στείλουνε την παραγγελία οπουδήποτε στον κόσμο.

Πληρώνονται για να σου αγοράσουνε την παραγγελία και μετά την αποστέλλουνε στη διεύθυνση που έχεις δηλώσεις. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποια αντίστοιχη υπηρεσία;

Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάποια σχετική εταιρεία μεταφορών εδώ στη χώρα μας, ώστε να έχω αμεσότερη επαφή για το οτιδήποτε πάει στραβά στην παραγγελία μου.

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.

^george1551, από όσο γνωρίζω δεν πληρώνουμε εκτελωνισμούς για παραγγελία από Αγγλία, μέχρι το τέλος του χρόνου. Υπάρχει χρονοδιάγραμμα προσαρμογής από το νόμο. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι, τότε ας με διορθώσει κάποιος.

 

Στις 14/8/2020 στις 4:40 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Ειναι κατω απο 22 με τα μεταφορικά;

Πρεπει να κανει αιτηση για επανεξέταση, αν εχει ήδη χρεωθεί το τελωνείο

Παιδιά κατευθείαν καταγγελία στα ΕΛΤΑ, το καταχρηστικό χαράτσι των 15€ που χρεώνανε θεωρήθηκε από τον νόμο παράνομο.

Πλέον ισχύει 22€ ή 45€ (προσωπική χρήση) = απαλλάσσονται από δασμούς και φόρους, από αγορές εκτός ευρωπαϊκής ένωσης.

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2020 στις 10:15 ΠΜ, george1551 είπε

Καλημέρα , έχουμε το εξής πρόβλημα παραγγελία από UK και με ταμπελάκι που λέει ότι ειναι με royal mail ζητάνε εκτελωνισμό ενώ το κατάστημα ειναι Αγγλία και μας διαβεβαίωσαν ότι δεν έγινε αποστολή εκτός ευρωπαϊκής ένωσης , τι μπορώ να κάνω γιατί ζητάνε αποδεικτικά Screenshot_3.jpg.d57b1503711b7f5f4b573064bd55ad85.jpg

Από που αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2020 στις 7:06 ΜΜ, Malthador είπε

  

Banggood:

bang1.png.3d80ad4fce00387ba5a4c506881d88f0.png

17track:

bang2.png.0df37cc1bc962c38906005114f470580.png

ΕΛΤΑ:

bang3.png.3e989858d57730f94158cee79d65b70b.png

Καλά το banggood πες ότι λέει ότι θέλει ο πωλητής, αλλά το 17track πώς γίνεται να λέει delivered, όταν δεν έχουν δώσει data τα ΕΛΤΑ; Τι είδους sorcery είναι αυτό;

Σε συνέχεια του ίδιου προβλήματος με τον malthador στο tracking number σήμερα δείχνει πως τα ελτα έχουν το δέμα μου οπότε λογικά σήμερα-αύριο είναι να παραλάβω. το banggood ήδη αφού τους είπα το πρόβλημα έχουν στείλει 2η φορά το δέμα. Σε αυτη τη περίπτωση τι παίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει ένα powerbank από το banggood(αποστολή από Τσεχία)στις 21/8  με Shipping insurance και ακόμα τίποτα,ενώ θα έπρεπε να έρθει μέσα σε λίγες μέρες (Expected delivery date: 2020-08-31 10:55:03).
Πως μπορώ να μάθω τι γίνεται με το δέμα από τη στιγμή που δεν έχει tracking number (Tracking Info: No tracking number via EU Standard Shipping);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Άμα πάρω ένα ρολόι απο AliExpress 16 ευρώ θα ειμαι εντάξει ή θα ζητάνε αποδεικτικά στο τελωνείο;

Τι εννοείς αν θα είσαι εντάξει; Σε όλα τα δέματα που προέρχονται εκτός ΕΕ γίνεται έλεγχος από το τελωνείο και υπάρχει πιθανότητα να σου ζητήσουν αποδεικτικά αγοράς. Εφόσον το προϊόν είναι κάτω από 22 ευρώ δεν θα πληρώσεις τίποτα.

9 λεπτά πριν, leftpc είπε

Έχω παραγγείλει ένα powerbank από το banggood(αποστολή από Τσεχία)στις 21/8  με Shipping insurance και ακόμα τίποτα,ενώ θα έπρεπε να έρθει μέσα σε λίγες μέρες (Expected delivery date: 2020-08-31 10:55:03).
Πως μπορώ να μάθω τι γίνεται με το δέμα από τη στιγμή που δεν έχει tracking number (Tracking Info: No tracking number via EU Standard Shipping);

Άν το δέμα είναι χωρίς tracking number δεν μπορεί να ξέρει κάποιος που βρίσκεται. Περιμένεις, αλλιώς επικοινώνησε με το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Άν το δέμα είναι χωρίς tracking number δεν μπορεί να ξέρει κάποιος που βρίσκεται. Περιμένεις, αλλιώς επικοινώνησε με το κατάστημα.

Αν έχει έρθει και έχει χαθεί η ειδοποίηση;Με ΕΛΤΑ ή DHL τα στέλνουν από Τσεχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Τι εννοείς αν θα είσαι εντάξει; Σε όλα τα δέματα που προέρχονται εκτός ΕΕ γίνεται έλεγχος από το τελωνείο και υπάρχει πιθανότητα να σου ζητήσουν αποδεικτικά αγοράς. Εφόσον το προϊόν είναι κάτω από 22 ευρώ δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Εννοώ επειδή ειναι ρολόι και το θεωρήσουν ακριβό μου ζητήσουν αποδεικτικά παρόλο που θα γράφει 16 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, parlapipas25 είπε

Εννοώ επειδή ειναι ρολόι και το θεωρήσουν ακριβό μου ζητήσουν αποδεικτικά παρόλο που θα γράφει 16 ευρώ

Και να ζητήσουν, θα τους στείλεις τα αποδεικτικά με το πραγματικό κόστος (16€) και δε θα πληρώσεις. 

Υ. Γ. Υπόψη, η ατέλεια των 22 ευρώ είναι μαζί με τα μεταφορικά. 

35 λεπτά πριν, leftpc είπε

Αν έχει έρθει και έχει χαθεί η ειδοποίηση;Με ΕΛΤΑ ή DHL τα στέλνουν από Τσεχία;

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επικοινωνήσεις με τα ΕΛΤΑ η οποία μεταφορική έχει αναλάβει (δε γνωρίζω) μήπως το έχουν κρατημένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κινα --> Ελλαδα σε 20 μερες

Αθηνα --> Θεσσαλονικη 2 μηνες 

Ποια UPS και Fedex... HELLENIC POST ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ

Untitled.png

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2020 στις 10:15 ΠΜ, george1551 είπε

Καλημέρα , έχουμε το εξής πρόβλημα παραγγελία από UK και με ταμπελάκι που λέει ότι ειναι με royal mail ζητάνε εκτελωνισμό ενώ το κατάστημα ειναι Αγγλία και μας διαβεβαίωσαν ότι δεν έγινε αποστολή εκτός ευρωπαϊκής ένωσης , τι μπορώ να κάνω γιατί ζητάνε αποδεικτικά Screenshot_3.jpg.d57b1503711b7f5f4b573064bd55ad85.jpg


Ειχα αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση σε αγορά από Αγγλία και αποστολή με dhl.

Τι ακριβώς αποδεικτικά ζητάνε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, moutsa είπε


Ειχα αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση σε αγορά από Αγγλία και αποστολή με dhl.

Τι ακριβώς αποδεικτικά ζητάνε? 

απόδειξη pay pal το πάνε για εκτελωνισμό αλλά ευτυχώς ειναι μικρής αξίας κάτω από 22 ευρώ άρα έπαιξαν και έχασαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά κινητό από GEARBEST (πωλητής του GEARBEST όχι το ίδιο το GEARBEST) (65 ευρω). Ελεγε αποστολή από LATVIA. Λέω ωραία, χωρίς τελωνείο.

Το αντικείμενο δεν είχε κινηθεί για 3 μήνες και έκανα dispute στο paypal (οχι ακριβως, έκανα ερωτηση στο chat και ο υπάλληλος μου άνοιξε case μόνος του, αντε μη πω τωρα και για αυτόν ...).

Λίγο πριν κλεισει το dispute ο πωλητής κάνει signed το αντικείμενο και εμφανίζεται στη Λετονία. To paypal λέει "ΑΑΑ..να έχουμε αποστολή οπότε περιμένουμε" και σημερα ηρθε μύνημα να παραλάβω από ΕΛΤΑ με τέλη 25,06 ευρω.

Το λέω γιατί τελικά η έννοια "αποστολή από ΕΕ" γενικά δε σημαίνει πάντα χωρίς τελωνείο.

Αυτο΄που δε κατάλαβα είναι γιατί αφού το tracking ξεκινάει με Λετονία παίρνουν απόφαση για τελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...