Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Crybal είπε

Επειδη τα τελευταια 4-5 χρόνια δεν εχω αγορασει τιποτα απο κινα, εαν παραγγείλω κατι στα 13$ απο banggood, τι πληρωνω?Λεει Vat included. Πρεπει να επιλέξω καποιο συγκεκριμενο τροπο αποστολής για να αποφυγω το τελωνείο?

Τίποτα δεν πληρώνεις. Όλες οι Priority αποστολές από bangood είναι safe 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Τίποτα δεν πληρώνεις. Όλες οι Priority αποστολές από bangood είναι safe 

Εχει τρεις επιλογες,τι μαρκαρουμε?

   1.Δωρεάν αποστολή     May 20th-28th,2022         Banggood Express
    2.Δωρεάν αποστολή     May 25th-Jun 6th,2022         Άμεση αλληλογραφία προτεραιότητας
    3. 8,85€     May 20th-Jun 2nd,2022         Γραμμή προτεραιότητας ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Crybal είπε

Εχει τρεις επιλογες,τι μαρκαρουμε?

   1.Δωρεάν αποστολή     May 20th-28th,2022         Banggood Express
    2.Δωρεάν αποστολή     May 25th-Jun 6th,2022         Άμεση αλληλογραφία προτεραιότητας
    3. 8,85€     May 20th-Jun 2nd,2022         Γραμμή προτεραιότητας ΕΕ

Το 1 συνήθως έρχεται γρηγορότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Το 1 συνήθως έρχεται γρηγορότερα 

Το θεμα ειναι να μην περάσει τελωνείο.Η μια εβδομάδα διαφορά ειναι αμελητέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Crybal είπε

Το θεμα ειναι να μην περάσει τελωνείο.Η μια εβδομάδα διαφορά ειναι αμελητέα.

Καμία μέθοδος από το banggood δεν περνάει τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους,

Προφανως και εχει απαντηθει αλλα ενα double check δεν βλαπτει.

Θελω να αγορασω μια καρτα γραφικων απο amazon.com (shipped and sold by amazon.com) μου βγαζει import deposit fees στο τελικο ποσο, αποτι καταλαβαινω εφοσον πληρωνω στο amazon τα import deposit fees δεν θα προκυψουν αλλα εξοδα (πχ τελωνειου, φπα κτλπ)?

Ρωταω διοτι στο tax δεν βγαζει τιποτα.

RueQn7x.png

 

Επεξ/σία από BlitzSKG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, BlitzSKG είπε

Καλησπερα σε ολους,

Προφανως και εχει απαντηθει αλλα ενα double check δεν βλαπτει.

Θελω να αγορασω μια καρτα γραφικων απο amazon.com (shipped and sold by amazon.com) μου βγαζει import deposit fees στο τελικο ποσο, αποτι καταλαβαινω εφοσον πληρωνω στο amazon τα import deposit fees δεν θα προκυψουν αλλα εξοδα (πχ τελωνειου, φπα κτλπ)?

Ρωταω διοτι στο tax δεν βγαζει τιποτα.

 

Σωστά, τα προπληρώνεις, και παραλαμβάνεις χωρίς να πληρώσεις τίποτα επιπλέον. Το έχω κάνει δεκάδες φορές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι σήμερα με υποχρέωσαν να πληρώσω 15.5 ευρώ δασμούς τελωνείου, 8 ευρώ τέλη ΕΛΤΑ και 2 ευρώ ΦΠΑ (σύνολο 25.5 ευρώ), για δύο βινύλια αξίας 65 ευρώ από την επίσημη σελίδα του συγκροτήματος..

Προσπαθώ εδώ και ώρες να βγάλω άκρη και δεν μπορώ να βρω πουθενά ΠΩΣ δικαιολογούνται αυτά τα έξοδα. Δεν είχε καμία πρόσθετη επιβάρυνση η απόδειξη και ο εκτελωνισμός έγινε σε λίγες ώρες σύμφωνα με την ιχνηλάτηση. (UPS->USPS->Βρετανία->Τελωνείο->ΕΛΤΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Barberis88 είπε

Εμένα πάλι σήμερα με υποχρέωσαν να πληρώσω 15.5 ευρώ δασμούς τελωνείου, 8 ευρώ τέλη ΕΛΤΑ και 2 ευρώ ΦΠΑ (σύνολο 25.5 ευρώ), για δύο βινύλια αξίας 65 ευρώ από την επίσημη σελίδα του συγκροτήματος..

Προσπαθώ εδώ και ώρες να βγάλω άκρη και δεν μπορώ να βρω πουθενά ΠΩΣ δικαιολογούνται αυτά τα έξοδα. Δεν είχε καμία πρόσθετη επιβάρυνση η απόδειξη και ο εκτελωνισμός έγινε σε λίγες ώρες σύμφωνα με την ιχνηλάτηση. (UPS->USPS->Βρετανία->Τελωνείο->ΕΛΤΑ)

Ελτα

  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 50 ευρώ έως και 100 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 10,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 8,06 €
  • Για τους δασμούς ρωτά στο τελωνείο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ελτα

  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 50 ευρώ έως και 100 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 10,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 8,06 €
  • Για τους δασμούς ρωτά στο τελωνείο

Δεν μου απαντούσαν στο τηλέφωνο από τελωνείο και από την έρευνα που έκανα, κατάλαβα πως δεν θα έπρεπε να έχει δασμούς. Βέβαια, μπορεί να μην κατάλαβα καλά και ας ξόδεψα ένα καλό 3ωρο να ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΜΙα ερώτηση και από εμένα. Η κουνιάδα μου θέλει να μου στειλει από αυστραλια 4 τεμάχια από ανταλλακτικα μικρου όγκου και βάρους (περίπου 100 γραμμάρια έκαστο) αλλά μεγάλης αξίας (400 εκαστο στην Ελλάδα). Αν τα σπάσουμε σε δύο απόστολες με κανονικο ταχυδρομείο  τα αποστείλει σε δυο φάκελα με ενδειξη ότι είναι μεταχειρισμένα, υπάρχει περίπτωση να γλυτώσουμε παντελώς τελωνεία και τον οποιο επιπλέον κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο μενα!! 

Δεν ξερω αν το εχετε αναφερει πιο παλια γιατι δεν μπορεσα να τα δω ολα αλλα περιμενω ενα δεμα απο νοτια κορεα και σημερα στα ΕΛΤΑ μου βγαζει αυτο και επειτα οτι βρισκεται σε σταδιο μεταφορας, ξερει κανεις τι ειναι?

Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση

Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MamoGirl είπε

Καλησπερα και απο μενα!! 

Δεν ξερω αν το εχετε αναφερει πιο παλια γιατι δεν μπορεσα να τα δω ολα αλλα περιμενω ενα δεμα απο νοτια κορεα και σημερα στα ΕΛΤΑ μου βγαζει αυτο και επειτα οτι βρισκεται σε σταδιο μεταφορας, ξερει κανεις τι ειναι?

Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση

Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς

Οτι ειναι στο δρομο για τα τοπικα ελτα.

Καποια στιγμη θα σου ερθει μνμ που θα λεει "annyeong, ελα να πληρωσσεις το τελωνειο για να παρεις το δεμα"

Μπορει να παρει και καμια βδομαδα βεβαια, αναλογα που μενεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Οτι ειναι στο δρομο για τα τοπικα ελτα.

Καποια στιγμη θα σου ερθει μνμ που θα λεει "annyeong, ελα να πληρωσσεις το τελωνειο για να παρεις το δεμα"

Μπορει να παρει και καμια βδομαδα βεβαια, αναλογα που μενεις κλπ

Καλημερα!!! το τελωνειο μας εχει γινει συνηθεια πλεον, δεν το φοβομαστε χαχα!! ευχαριστω!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...