Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ekkli είπε

τι δουλειά έχει να είναι στο τελωνείο του Σερεμέτγεβιο και τι δουλειά έχει το εκει τελωνείο να το κόψει;

Μήπως είναι καμία ουκρανική σημαία;

δεν έχω ιδέα και όταν ρωτάω τον πωλήτη δεν βγάζω άκρη. είναι μέσω paypal να κάνω dispute?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, hellghan είπε

δεν έχω ιδέα και όταν ρωτάω τον πωλήτη δεν βγάζω άκρη. είναι μέσω paypal να κάνω dispute?

απο που ειναι ;

ειναι καποια μπαταρια ή τιποτα φαρμακα;

dispute εχεις δικαιωμα μεχρι τους 6 μηνες.

αργουν όλα αρκετα πλεον και καλο ειναι να κανεις αναμονη.

ρωτησε στο καταστημα ΕΛΤΑ τς γειτονιας σου, ταχυδρομο ή και κεντρο διαλογης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

Δεν θα πληρώσεις τελωνείο και από εκεί να το πάρεις 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα. Εχω να κανω αγορα εδω και 2 χρονια απο κινα και εχω μεινει λιγο πισω.

αγορασα ενα μπουκαλακι αφροποιητη στα 30€ απο ebay , μπαινουν τελωνιο και πληρωνουμε σε αυτα? Η γινετε οπως παλια καθολικος ελενχος και τσακουνουν τα κινητα κατα κυριο λογω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Δεν έχω δει σχετική αναφορά στο φόρουμ, ούτε μου έβγαλε τίποτα η αναζήτηση, γιαυτό ρωτάω:

Από την εξωτική Ινδία έχει παραγγείλει ποτέ κανείς;

Αν ναι, μπορεί να μας δώσει τα φώτα του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

πως γινεται αυτο? αφου ειναι απο κινα ο προμηθευτης.

Από 01/07/2021 έχει αλλάξει η διαδικασία αγορών από χώρες εκτός ΕΕ. Για αγορές έως 150€ το μαγαζί (εδώ το aliexpress) σε χρεώνει τον ΦΠΑ 24% κατά την αγορά, (το αναφέρει ως "vat included") και έτσι εδώ έρχεται χωρίς επιπλέον έξοδα τελωνείου. Αυτά ισχύουν για το aliexpress. Δεν ισχύει για όλα τα μαγαζιά όμως. Πολλά δεν έχουν γραφτεί σε αυτό το σύστημα ή κάποιοι πωλητές (όπως από ebay). 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Από 01/07/2021 έχει αλλάξει η διαδικασία αγορών από χώρες εκτός ΕΕ. Για αγορές έως 150€ το μαγαζί (εδώ το aliexpress) σε χρεώνει τον ΦΠΑ 24% κατά την αγορά, (το αναφέρει ως "vat included") και έτσι εδώ έρχεται χωρίς επιπλέον έξοδα τελωνείου. 

Και "χαρίζονται" τα έξοδα εκτελωνισμού; Οι εκτελωνιστές κλέφτες θα γίνουν; 😄

Όχι ότι σε αμφισβητώ, αλλά μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι ακριβώς έτσι.

Αν είναι έτσι, τότε να παραγγείλω κι εγώ από Ινδία (όπως γράφω παραπάνω). Ο καθένας με τον πόνο του😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ssotoss είπε

Και "χαρίζονται" τα έξοδα εκτελωνισμού; Οι εκτελωνιστές κλέφτες θα γίνουν; 😄

Όχι ότι σε αμφισβητώ, αλλά μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι ακριβώς έτσι.

Αν είναι έτσι, τότε να παραγγείλω κι εγώ από Ινδία (όπως γράφω παραπάνω). Ο καθένας με τον πόνο του😂

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση για γνωστά εδώ και καιρό ζητήματα που έχουν σχολιαστεί εδώ και μήνες στο φορουμ από πολλούς. Οι ειρωνείες αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση για γνωστά εδώ και καιρό ζητήματα που έχουν σχολιαστεί εδώ και μήνες στο φορουμ από πολλούς. Οι ειρωνείες αλλού.

Ειρωνείες; Αντιπαράθεση;

Εντάξει υπάρχει και κάτι που λέγεται χιούμορ. Προφανώς, αν ειρωνεύτηκα κάτι, ειρωνεύτηκα την κατάσταση που επικρατεί σ αυτή τη χώρα (το τσιφλίκι των εκτελωνιστών). Όταν αναφέρομαι στον "καθένα" που έχει τον πόνο του, είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρομαι , κάνοντας χιούμορ, σε εμένα για όσα γράφω ακριβώς από επάνω (ο "πόνος" μου να ψάχνω τρόπο παραγγελίας από Ινδία). Εσύ δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ούτε αυτά, αλλά εγώ θα έπρεπε να έχω διαβάσει σχόλια...μηνών στο φόρουμ.

Άσε μην ασχολείσαι, υπάρχει και η αποτελεσματική αγνόηση χρήστη.

Επεξ/σία από ssotoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ssotoss είπε

Ειρωνείες; Αντιπαράθεση;

Εντάξει υπάρχει και κάτι που λέγεται χιούμορ. Προφανώς, αν ειρωνεύτηκα κάτι, ειρωνεύτηκα την κατάσταση που επικρατεί σ αυτή τη χώρα (το τσιφλίκι των εκτελωνιστών). Όταν αναφέρομαι στον "καθένα" που έχει τον πόνο του, είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρομαι , κάνοντας χιούμορ, σε εμένα για όσα γράφω ακριβώς από επάνω (ο "πόνος" μου να ψάχνω τρόπο παραγγελίας από Ινδία). Εσύ δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ούτε αυτά, αλλά εγώ θα έπρεπε να έχω διαβάσει σχόλια...μηνών στο φόρουμ.

Άσε μην ασχολείσαι, υπάρχει και η αποτελεσματική αγνόηση χρήστη.

Ξεκινάς με το "Και "χαρίζονται" τα έξοδα εκτελωνισμού; Οι εκτελωνιστές κλέφτες θα γίνουν; 😄". Χωρίς να έχεις γνώση της κατάστασης που επικρατεί, βγάζεις αυθαίρετο συμπέρασμα. Ναι αυτό μου φάνηκε ειρωνικό. Δεν χρειάζεται όμως να επεκταθούμε άλλο σε αυτό γιατί δε βοηθάει σε τίποτα όσους μας διαβάζουν και θέλουν να μάθουν τι γίνεται με αποστολές εκτός ΕΕ. Στο δια ταύτα λοιπόν. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις ποστ μηνών για να καταλάβεις τι ισχύει. Διάβασε τις τελευταίες 8-10 σελίδες. Αυτό που ισχύει είναι ότι από 01/07/2021 έχει αλλάξει η διαδικασία για αγορές από χώρες εκτός ΕΕ. Οι αγορές από αυτές τις χώρες πλέον χρεώνονται με ΦΠΑ κατά την αγορά για αξία έως 150 € (μαζί με τα μεταφορικά) και έρχονται στην πόρτα σου χωρίς επιπλέον έξοδα. Το πρόβλημα είναι ότι ο πωλητής που θα αγοράσεις θα πρέπει να έχει εγγραφεί σε αυτό το σύστημα. Αν δεν έχει, τότε θα χρεωθείς εδώ τον ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού. Από aliexpress που αγοράζω εγώ ξέρω ότι οι αποστολες απο εκει με τις μεθόδους αποστολής που έχει το ali, δηλαδή aliexpress standard shipping και aliexpress saver shipping έρχονται κανονικά χωρίς επιπλέον έξοδα τελωνείου. Ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ssotoss είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Δεν έχω δει σχετική αναφορά στο φόρουμ, ούτε μου έβγαλε τίποτα η αναζήτηση, γιαυτό ρωτάω:

Από την εξωτική Ινδία έχει παραγγείλει ποτέ κανείς;

Αν ναι, μπορεί να μας δώσει τα φώτα του;

 

Τελευταια φορα που πηρα απο Ινδια, ηταν Απριλιος 2021.

Ηρθε σε νορμαλ χρονους, χωρις να πληρωσω κατι εξτρα.

Εξαρταται βεβαια απο τον καθε πωλητη, με ποιους συνεργαζεται κλπ. Η Ινδια ειναι τεραστια, σαν να λεμε Κινα ενα πραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Ξεκινάς με το "Και "χαρίζονται" τα έξοδα εκτελωνισμού; Οι εκτελωνιστές κλέφτες θα γίνουν; 😄". Χωρίς να έχεις γνώση της κατάστασης που επικρατεί, βγάζεις αυθαίρετο συμπέρασμα. Ναι αυτό μου φάνηκε ειρωνικό. Δεν χρειάζεται όμως να επεκταθούμε άλλο σε αυτό γιατί δε βοηθάει σε τίποτα όσους μας διαβάζουν και θέλουν να μάθουν τι γίνεται με αποστολές εκτός ΕΕ. Στο δια ταύτα λοιπόν. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις ποστ μηνών για να καταλάβεις τι ισχύει. Διάβασε τις τελευταίες 8-10 σελίδες. Αυτό που ισχύει είναι ότι από 01/07/2021 έχει αλλάξει η διαδικασία για αγορές από χώρες εκτός ΕΕ. Οι αγορές από αυτές τις χώρες πλέον χρεώνονται με ΦΠΑ κατά την αγορά για αξία έως 150 € (μαζί με τα μεταφορικά) και έρχονται στην πόρτα σου χωρίς επιπλέον έξοδα. Το πρόβλημα είναι ότι ο πωλητής που θα αγοράσεις θα πρέπει να έχει εγγραφεί σε αυτό το σύστημα. Αν δεν έχει, τότε θα χρεωθείς εδώ τον ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού. Από aliexpress που αγοράζω εγώ ξέρω ότι οι αποστολες απο εκει με τις μεθόδους αποστολής που έχει το ali, δηλαδή aliexpress standard shipping και aliexpress saver shipping έρχονται κανονικά χωρίς επιπλέον έξοδα τελωνείου. Ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις. 

Ευτυχώς παρέθεσα το μήνυμά σου, το οποίο σχολίασα. Τη διευκρινιστική σου διόρθωση: "Δεν ισχύει για όλα τα μαγαζιά όμως. Πολλά δεν έχουν γραφτεί σε αυτό το σύστημα ή κάποιοι πωλητές (όπως από ebay)."

την έγραψες μετά. Επομένως και χιούμορ που έκανα με το "οι εκτελωνιστές κλέφτες θα γίνουν;" (ειρωνικό για την κατάσταση του εκτελωνισμού στη χώρα - "μεσάζοντες" στις αγορές μας τους κάνει το κράτος), μια χαρά ταίριαζε! Δεν βλέπω γιατί μπορείς να πάρεις ειρωνικό για σένα το χιουμοριστικό (με εμοτικον για να γίνει ξεκάθαρο!  )σχόλιο. Εσύ πληροφορία έδινες, δεν αποφασίζεις εσύ για τον εκτελωνισμό.

Αν δεν χρειαζόταν η διευκρίνιση, τότε γιατί την πρόσθεσες μετά το δικό μου μήνυμα; Μήπως γιατί δεν έδιναν ολοκληρωμένη εικόνα τα προηγούμενα;

Με τη λογική που εκθέτεις, κάθε φορά που ρωτάει κάποιος κάτι, θα του απαντάμε: διάβασε καμιά δεκαριά σελίδες παραπίσω και θα βρεις την απάντηση.

Εγώ το σταματάω εδώ. Ευχαριστώ πάντως για τις ολοκληρωμένες πληροφορίες του τελευταίου μηνύματος.

Η απορία μου παραμένει: καμιά εμπειρία κάποιου για αγορές από Ινδία;;;;

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελευταια φορα που πηρα απο Ινδια, ηταν Απριλιος 2021.

Ηρθε σε νορμαλ χρονους, χωρις να πληρωσω κατι εξτρα.

Εξαρταται βεβαια απο τον καθε πωλητη, με ποιους συνεργαζεται κλπ. Η Ινδια ειναι τεραστια, σαν να λεμε Κινα ενα πραγμα...

Πρώτα ευχαριστώ για την απάντηση. Τελωνείο; ΦΠΑ; Τίποτα;

Δεν βλέπω σε κανέναν Ινδό για το προϊόν που θέλω δυνατότητα πληρωμής με Paypal. Σύμπτωση είναι ή δεν λειτουργεί το Paypal εκεί; Ή δεν το προτιμούν; Εσύ πώς πλήρωσες;

Όντως είναι τεράστια η Ινδία, αλλά δεν μου φαίνονται οργανωμένοι σαν τους Κινέζους για πωλήσεις στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ssotoss είπε

Ευτυχώς παρέθεσα το μήνυμά σου, το οποίο σχολίασα. Τη διευκρινιστική σου διόρθωση: "Δεν ισχύει για όλα τα μαγαζιά όμως. Πολλά δεν έχουν γραφτεί σε αυτό το σύστημα ή κάποιοι πωλητές (όπως από ebay)."

την έγραψες μετά. Επομένως και χιούμορ που έκανα με το "οι εκτελωνιστές κλέφτες θα γίνουν;" (ειρωνικό για την κατάσταση του εκτελωνισμού στη χώρα - "μεσάζοντες" στις αγορές μας τους κάνει το κράτος), μια χαρά ταίριαζε! Δεν βλέπω γιατί μπορείς να πάρεις ειρωνικό για σένα το χιουμοριστικό (με εμοτικον για να γίνει ξεκάθαρο!  )σχόλιο. Εσύ πληροφορία έδινες, δεν αποφασίζεις εσύ για τον εκτελωνισμό.

Αν δεν χρειαζόταν η διευκρίνιση, τότε γιατί την πρόσθεσες μετά το δικό μου μήνυμα; Μήπως γιατί δεν έδιναν ολοκληρωμένη εικόνα τα προηγούμενα;

Με τη λογική που εκθέτεις, κάθε φορά που ρωτάει κάποιος κάτι, θα του απαντάμε: διάβασε καμιά δεκαριά σελίδες παραπίσω και θα βρεις την απάντηση.

Εγώ το σταματάω εδώ. Ευχαριστώ πάντως για τις ολοκληρωμένες πληροφορίες του τελευταίου μηνύματος.

Η απορία μου παραμένει: καμιά εμπειρία κάποιου για αγορές από Ινδία;;;;

Για την ιστορία, η προσθήκη της επιπλέον πρότασης στο σχολιο μου έγινε λίγα δευτερόλεπτα ΠΡΙΝ την απάντησή σου. Τέλος πάντων δεν ενδιαφέρουν κανέναν νομίζω αυτά. Στη δική σου περίπτωση, δες πρώτα αν στην αγορά που θα κάνεις σε χρεώνουν κανονικά τον ΦΠΑ και κάνε και μια ερώτηση στον πωλητή αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το τελωνείο. Επειδή ανέφερα και προηγουμένως το καθεστώς εγώ προσωπικά θα απέφευγα πωλητές που δεν ξέρω με τι καθεστώς στέλνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...