Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Για την ιστορία, η προσθήκη της επιπλέον πρότασης στο σχολιο μου έγινε λίγα δευτερόλεπτα ΠΡΙΝ την απάντησή σου. Τέλος πάντων δεν ενδιαφέρουν κανέναν νομίζω αυτά. Στη δική σου περίπτωση, δες πρώτα αν στην αγορά που θα κάνεις σε χρεώνουν κανονικά τον ΦΠΑ και κάνε και μια ερώτηση στον πωλητή αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το τελωνείο. Επειδή ανέφερα και προηγουμένως το καθεστώς εγώ προσωπικά θα απέφευγα πωλητές που δεν ξέρω με τι καθεστώς στέλνουν. 

Το κακό (και πολύ περίεργο) είναι ότι το προϊόν παράγεται σωρηδόν-σε πολλές παραλλαγές (χαμός! ) στην Ινδία : Automatic School Bell

ενώ από Κίνα δεν είναι το ίδιο. Οι ινδικές ιστοσελίδες το έχουν όλες σε ινδικό νόμισμα και δεν ξέρω αν βρίσκει κανείς άκρη μαζί τους. Δεν μου φαίνεται πιθανό να είναι οργανωμένοι τόσο ώστε γνωρίζουν πολλά για όρους αποστολών στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ssotoss είπε

Το κακό (και πολύ περίεργο) είναι ότι το προϊόν παράγεται σωρηδόν-σε πολλές παραλλαγές (χαμός! ) στην Ινδία : Automatic School Bell

ενώ από Κίνα δεν είναι το ίδιο. Οι ινδικές ιστοσελίδες το έχουν όλες σε ινδικό νόμισμα και δεν ξέρω αν βρίσκει κανείς άκρη μαζί τους. Δεν μου φαίνεται πιθανό να είναι οργανωμένοι τόσο ώστε γνωρίζουν πολλά για όρους αποστολών στην Ευρώπη.

Μπορεί και να είναι όμως. Μην το αποκλείεις. Η Ινδία είναι πολύ μεγάλη παραγωγός χώρα. Εγώ θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω μαζί τους πάντως για να δω τι ισχύει. Ίσως κάποιος με εμπειρία από αγορές εκεί μπορεί να βοηθήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2022 στις 7:25 ΜΜ, ssotoss είπε

Η απορία μου παραμένει: καμιά εμπειρία κάποιου για αγορές από Ινδία;;;;

Πρώτα ευχαριστώ για την απάντηση. Τελωνείο; ΦΠΑ; Τίποτα;

Δεν βλέπω σε κανέναν Ινδό για το προϊόν που θέλω δυνατότητα πληρωμής με Paypal. Σύμπτωση είναι ή δεν λειτουργεί το Paypal εκεί; Ή δεν το προτιμούν; Εσύ πώς πλήρωσες;

Όντως είναι τεράστια η Ινδία, αλλά δεν μου φαίνονται οργανωμένοι σαν τους Κινέζους για πωλήσεις στο εξωτερικό.

Με paypal πληρωσα. Οπως ολες οι αγορες μου στο ebay. Φπα τοτε δεν υπολογιζονταν, ηταν προ Ιουνιου 2021. Τελωνειο επισης περασε χωρις χρεωση, καθως μιλαμε για κοστος/ποσο γυρω στα 20 ευρω.

Και εμενα δεν μου φαινονται οργανωμενοι οπως οι κινεζοι. Ασε που οι κινεζοι σε πολλα εχουν free shipping, αυτο σπανια θα το βρεις αλλου.

Παιζει ο ρολο ο πωλητης, αυτο καταλαβα. Ο Ινδος δεν ξερω πως το εστειλε, που δεν μου ηρθε καν με ελτα, αλλα με γενικη ταχυδρομικη!!! Μαλλον εξαιρεση ομως.

Στις 10/4/2022 στις 7:25 ΜΜ, ssotoss είπε

Η απορία μου παραμένει: καμιά εμπειρία κάποιου για αγορές από Ινδία;;;;

Πρώτα ευχαριστώ για την απάντηση. Τελωνείο; ΦΠΑ; Τίποτα;

Δεν βλέπω σε κανέναν Ινδό για το προϊόν που θέλω δυνατότητα πληρωμής με Paypal. Σύμπτωση είναι ή δεν λειτουργεί το Paypal εκεί; Ή δεν το προτιμούν; Εσύ πώς πλήρωσες;

Όντως είναι τεράστια η Ινδία, αλλά δεν μου φαίνονται οργανωμένοι σαν τους Κινέζους για πωλήσεις στο εξωτερικό.

Με paypal πληρωσα. Οπως ολες οι αγορες μου στο ebay. Φπα τοτε δεν υπολογιζονταν, ηταν προ Ιουνιου 2021. Τελωνειο επισης περασε χωρις χρεωση, καθως μιλαμε για κοστος/ποσο γυρω στα 20 ευρω.

Και εμενα δεν μου φαινονται οργανωμενοι οπως οι κινεζοι. Ασε που οι κινεζοι σε πολλα εχουν free shipping, αυτο σπανια θα το βρεις αλλου.

Παιζει ο ρολο ο πωλητης, αυτο καταλαβα. Ο Ινδος δεν ξερω πως το εστειλε, που δεν μου ηρθε καν με ελτα, αλλα με γενικη ταχυδρομικη!!! Μαλλον εξαιρεση ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mindreader είπε

Με paypal πληρωσα. Οπως ολες οι αγορες μου στο ebay. Φπα τοτε δεν υπολογιζονταν, ηταν προ Ιουνιου 2021. Τελωνειο επισης περασε χωρις χρεωση, καθως μιλαμε για κοστος/ποσο γυρω στα 20 ευρω.

Και εμενα δεν μου φαινονται οργανωμενοι οπως οι κινεζοι. Ασε που οι κινεζοι σε πολλα εχουν free shipping, αυτο σπανια θα το βρεις αλλου.

Παιζει ο ρολο ο πωλητης, αυτο καταλαβα. Ο Ινδος δεν ξερω πως το εστειλε, που δεν μου ηρθε καν με ελτα, αλλα με γενικη ταχυδρομικη!!! Μαλλον εξαιρεση ομως.

Με paypal πληρωσα. Οπως ολες οι αγορες μου στο ebay. Φπα τοτε δεν υπολογιζονταν, ηταν προ Ιουνιου 2021. Τελωνειο επισης περασε χωρις χρεωση, καθως μιλαμε για κοστος/ποσο γυρω στα 20 ευρω.

Και εμενα δεν μου φαινονται οργανωμενοι οπως οι κινεζοι. Ασε που οι κινεζοι σε πολλα εχουν free shipping, αυτο σπανια θα το βρεις αλλου.

Παιζει ο ρολο ο πωλητης, αυτο καταλαβα. Ο Ινδος δεν ξερω πως το εστειλε, που δεν μου ηρθε καν με ελτα, αλλα με γενικη ταχυδρομικη!!! Μαλλον εξαιρεση ομως.

Σ ευχαριστώ, θα το ψάξω και βλέπω. Μια χαρά θα ήταν αν γινόταν η Ινδία μια εναλλακτική επιλογή της Κίνας. Που θα γίνει βέβαια, αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, για τα πανηγυρια

Περιμενω καμια δεκαρια πακετα και καποια που ειχαν ηδη φτασει πριν την επιθεση αγνοουνται στο τρακινγκ.

Χθες εφτασε καποιο απο Γαλλια  και σημερα το στελνουν ...στο εξωτερικο 😆😂

 

elta.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosutasu22 είπε

Καλα, για τα πανηγυρια

Περιμενω καμια δεκαρια πακετα και καποια που ειχαν ηδη φτασει πριν την επιθεση αγνοουνται στο τρακινγκ.

Χθες εφτασε καποιο απο Γαλλια  και σημερα το στελνουν ...στο εξωτερικο 😆😂

 

elta.png

Και άλλος το έχει αναφέρει αυτό..κάπου σε άλλο θέμα.

Έχει πλάκα να τα γυρνάνε πίσω....

Αν θες ενημέρωσε αν παραλάβεις ή όντως κάνανε πατάτα 🥔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Και άλλος το έχει αναφέρει αυτό..κάπου σε άλλο θέμα.

Έχει πλάκα να τα γυρνάνε πίσω....

Αν θες ενημέρωσε αν παραλάβεις ή όντως κάνανε πατάτα 🥔

 

Ναι θα ενημερωσω.

Εχει πλακα παντως να επιστρεψουν δεματα που κανουν 3 μηνες να ερθουν και τα εστειλα δεκεμβρη-γεναρη, καλα χριστουγεννα θα τα παρω μεχρι να πανε πισω και να 'ρθουν 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, xristossl2000 είπε

Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ.

Αποστολή από aliexpress με Cainiao Super Economy και τώρα μου γράφει Προς αποστολή στο εξωτερικό.

Τι παίζει;

Screenshot_2.png.4dfb8e4c4ebf87deb01a2563f158a081.png

Το δέμα σου έφτασε Ουγγαρία, εκτελωνίστηκε εκεί.... και είναι να αποσταλεί στην Ελλάδα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2022 στις 7:36 ΜΜ, kosutasu22 είπε

Καλα, για τα πανηγυρια

Περιμενω καμια δεκαρια πακετα και καποια που ειχαν ηδη φτασει πριν την επιθεση αγνοουνται στο τρακινγκ.

Χθες εφτασε καποιο απο Γαλλια  και σημερα το στελνουν ...στο εξωτερικο 😆😂

 Πλοτ τγουϊστ 🙃

Τελικα ολα καλα.

Παραδωθηκε σημερα με ελτα κουριερ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι σχεδόν βέβαιος εκ των προτέρων πως η απάντηση θα είναι αρνητική, υπάρχει άραγε κανένας τρόπος για αποφυγή δασμών από Ιαπωνία ; ξέρει κανείς ; 

μιλάμε για αρκετά ακριβό προϊόν (3-4.000 ευρώ) 

 

Thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2022 στις 9:06 ΜΜ, NikosKallithea είπε

^

Το φπα που λεει εκει δεν ειναι σωστο, αν το δουν στο τελωνείο θα σου χρεώσουν το επιπλέον και έξοδα εκτελωνισμού

γιατι απαντατε αφου δεν ξερετε; Προφανώς ο φιλος την εχει ηδη αγορασει αλλα απανταω για να πω το σωστο.

1) το αμαζον χρεωνει το φπα που αυτο νομιζει σωστο, αν πεσει εξω το εξτρα φπα το πληρωνει το αμαζον! ενω αν σε χρεωσει παραπανω σου επιστρεφει την διαφορα.

2) επειδη συνηθως δεν κανουν λαθη, προφανως το δεμα δεν θα εκτελωνιστεί στην Ελλαδα με φπα 24% αλλα σε καμια Βουλγαρια η κατι τετοιο με χαμηλοτερο φπα και θα ερθει Ελλαδα σαν ευρωπαικο δεμα, αρα πιθανο το φπα να ειναι σωστο.

Σε καθε περιπτωση δεν θα πληρωσει ο πελατης τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη τα τελευταια 4-5 χρόνια δεν εχω αγορασει τιποτα απο κινα, εαν παραγγείλω κατι στα 13$ απο banggood, τι πληρωνω?Λεει Vat included. Πρεπει να επιλέξω καποιο συγκεκριμενο τροπο αποστολής για να αποφυγω το τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...