Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/8/2022 στις 9:00 ΠΜ, Donmitsos10 είπε

Καλησπέρα. Έκανα μια αγορά από Amazon Αγγλίας. Θα πληρώσω τελωνείο; Και αν ναι ποσό;

46101566-03A6-45ED-8436-428A75281977.jpeg

7FFAA504-FE8E-4900-BF2D-149E3105B24B.jpeg

Απο ΑΜΑΖΟΝ αγγλιας η τιμή είναι πάντα τελική με τους φόρους. Δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, louben είπε

Απο ΑΜΑΖΟΝ αγγλιας η τιμή είναι πάντα τελική με τους φόρους. Δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον.

Όχι δεν ισχύει. Είχα παραγγείλει πρόσφατα ένα λάδι μηχανής και με χρέωσε ο ΕΛΤΑ επιπλέον.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι δεν ισχύει. Είχα παραγγείλει πρόσφατα ένα λάδι μηχανής και με χρέωσε ο ΕΛΤΑ επιπλέον.

Μήπως δεν ΄ηταν πωλητής το ΑΜΑΖΟΝ αλλά τρίτος. Προσωπικά όσες φορές έχω αγοράσει απο Αγγλία στο τελευταίο στάδιο μου βγάζει τους φόρους και την τελική τιμή. Δεν έχω πληρώσει κάτι εξτρα. Ας επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι δεν ισχύει. Είχα παραγγείλει πρόσφατα ένα λάδι μηχανής και με χρέωσε ο ΕΛΤΑ επιπλέον.

Έστειλες την απόδειξη για να σου επιστρέψουν τα χρήματα; Εγώ επικοινώνησα με customer service και μου είπαν έτσι κι έτσι. Όποτε όταν έρθει θα ενημερώσω με το τι έγινε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donmitsos10 είπε

Έστειλες την απόδειξη για να σου επιστρέψουν τα χρήματα; Εγώ επικοινώνησα με customer service και μου είπαν έτσι κι έτσι. Όποτε όταν έρθει θα ενημερώσω με το τι έγινε 

Όχι δεν έκανα. Πάει και καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοήθεια σας παρακαλώ.

Θέλω να παραγγείλω από το Amazon Αγγλίας όμως πωλητής θα είναι άλλη εταιρεία (με έδρα στην Αγγλία) και όχι το ίδιο το Amazon. Στα στοιχεία χρεώσεις εμφανίζεται επιβάρυνση φόρου και όπως το υπολόγισα είναι στα 24% , συνολική αξία δέματος με φόρους 87€. Θα πληρώσω τελωνείο?

Επεξ/σία από leodary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά παρήγγειλα από το Αγγλικό Amazon επιλέγοντας το ίδιο το Amazon ως πωλητη και αποστολέα και ήρθε απροβληματιστα σπίτι μου με ΕΛΤΑ πόρτα πόρτα. Διαβάζοντας διάφορα σχόλια στο forum και σε άλλα site επέλεξα αυτόν τον τρόπο απ'οτι να αγορασω από Άγγλο πωλητή αν και στη 2η περίπτωση θα μου ερχόταν 26€ πιο φθηνά. Δεν ήθελα να μπλέξω με τελωνείο γτ τότε τα επιπλέον χρήματα θα ήταν αρκετά παραπάνω 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, leodary είπε

Τελικά παρήγγειλα από το Αγγλικό Amazon επιλέγοντας το ίδιο το Amazon ως πωλητη και αποστολέα και ήρθε απροβληματιστα σπίτι μου με ΕΛΤΑ πόρτα πόρτα. Διαβάζοντας διάφορα σχόλια στο forum και σε άλλα site επέλεξα αυτόν τον τρόπο απ'οτι να αγορασω από Άγγλο πωλητή αν και στη 2η περίπτωση θα μου ερχόταν 26€ πιο φθηνά. Δεν ήθελα να μπλέξω με τελωνείο γτ τότε τα επιπλέον χρήματα θα ήταν αρκετά παραπάνω 

 

 

Καλημέρα, πιθανώς να έχω χάσει επεισόδια, αλλά σε 3 παραγγελίες εντός του 2022 που έκανα και ήταν όλες fulfilled and sold by Amazon, έρχονταν μόνο με UPS (χωρίς εξτρά χρεώσεις εννοείται). Στέλνει και με ΕΛΤΑ; ή πλέον μόνο με ΕΛΤΑ όταν το Amazon είναι πωλητής & αποστολέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα tracking από κίνα της μορφής TYZPH001596278χχχ .

Φαντάζομαι δεν μπορείς να δεις κάπου την διαδρομή.

Επίσης αν το πακέτο είναι αξίας 10 euro,  πληρωμένο το vat-ioss τότε δεν πληρώνω κάτι έχτρα. Έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2022 στις 5:22 ΜΜ, boombastik είπε

Έχω ένα tracking από κίνα της μορφής TYZPH001596278χχχ .

Φαντάζομαι δεν μπορείς να δεις κάπου την διαδρομή.

Επίσης αν το πακέτο είναι αξίας 10 euro,  πληρωμένο το vat-ioss τότε δεν πληρώνω κάτι έχτρα. Έτσι δεν είναι?

Καλησπερα, αν θελεις δοκιμασε καποιο απο αυτα τα sites (https://www.yuntrack.com/), (https://trackthispackage.com/yq-express-tracking/), και (https://packageradar.com/courier/ews) και ελπιζω να στο βγαλει!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν αναμονή της απάντησης και από τον πωλητή στο ebay,  free expedited international shipping με τι να ερχεται αραγε απο Ιαπωνια ; και ποιες επομενως οι πιθανοτητες να την φαμε στο τελωνειο ; αξιας περίπου 100 ευρώ το προϊόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...