Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Spyrus είπε

Ωχ

Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας 19-11-2022 12:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ

 

ΕΛΤΑ courier τι να περιμένω;

70 ευρώ είναι η παραγγελία 

Με έχει φάει η αγωνία δεν έχω παραγγείλει ξανά από Αγγλία έκτος amazon. Βέβαια Γερμανία που γράφει είναι λόγω Deutsche post

Το watch shop γράφει ότι έχει υπολογιστεί το ΦΠΑ αλλά δεν το βλέπω στην απόδειξη. 

image.png.2b8423cdf328c679920d617a2e0e45c4.png

Επεξ/σία από Spyrus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω φάει σκάλωμα αν αυτό  περνάει απο τελωνείο που παρήγγειλα

Ειναι αμαζον Γαλλίας αλλά πωλητής και αποστολέας από Αγγλία.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, valantis123 είπε

Καλησπέρα, έχω φάει σκάλωμα αν αυτό  περνάει απο τελωνείο που παρήγγειλα

Ειναι αμαζον Γαλλίας αλλά πωλητής και αποστολέας από Αγγλία.

Ευχαριστώ.

Θα περασει απο τελωνειο. 

Εδω θα πρεπει να λεει τουλαχιστον fulfilled, αν οχι και sold by, Amazon (δεν ξερω ποιο αντιστοιχει που στα γαλλικα). 

image.png.fff072bc378c9e35513a052782e66858.png

Στις 18/11/2022 στις 12:28 ΠΜ, SaFiS είπε

Στο παρακάτω που θέλω να προπαραγγείλω από Amazon UK δεν θα έπρεπε να χρεώνει και το τελωνείο όπως γίνεται στο Αμερικάνικο?? Είναι ένα συλλεκτικό Blu Ray Box Set που δυστυχώς έχει γίνει ήδη Sold Out στα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά Amazon...

image.png.3fe186f0db078010ceefb9908da69185.png

Εχω την εντυπωση οτι απο τοτε που αλλαξε το ελαχιστο οριο (με τα 22 ευρω), στο αμαζον χρεωνει δασμους αυτοματα πανω απο 200+ (δεν ξερω το οριο, στα 240 ευρω πχ χρεωσε τελωνειο που εκανα δοκιμη τωρα). Μεχρι εκει μονο ΦΠΑ

image.png.d702a1c4e314a5a7dd3390f60a733276.png

image.png.489eaf249fdeab4a4d2690268b55f282.png

image.png.e38559ded13424b5435b5fb9d7c3ce59.png

Ναι αυτο ισχυει, οποτε προχωρας κανονικα

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SabotazNic δοκίμασες απο το αμαζον uk, εγώ αγόρασα απο της Γαλλίας και δεν μου έβγαλε πουθενά για import fees αλλά ο πωλητής -καταστημα είναι Αγγλία γι'αυτό έχω καεί, τους έστειλα και ενα μήνυμα να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, valantis123 είπε

@SabotazNic δοκίμασες απο το αμαζον uk, εγώ αγόρασα απο της Γαλλίας και δεν μου έβγαλε πουθενά για import fees αλλά ο πωλητής -καταστημα είναι Αγγλία γι'αυτό έχω καεί, τους έστειλα και ενα μήνυμα να δω

Τα βγάζει αυτόματα μόνο αν είναι fulfilled ή sold by amazon, αλλιως περιμένεις από τα ελληνικά τελωνεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα θέλω να επιστρέψω ένα laptop που αγόρασα από Amazon UK, εκτύπωσα το return label αλλά δεν μπορώ να βρω με ποια μεταφορική θα το επιστρέψω, έφαγα άκυρο από DHL και ΕΛΤΑ και με το customer support δεν βγάζω άκρη γιατί κάθε φορά καταλήγω στο χαζό chatbot 🤯🤯

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, VaggD είπε

Καλημέρα θέλω να επιστρέψω ένα laptop που αγόρασα από Amazon UK, εκτύπωσα το return label αλλά δεν μπορώ να βρω με ποια μεταφορική θα το επιστρέψω, έφαγα άκυρο από DHL και ΕΛΤΑ και με το customer support δεν βγάζω άκρη γιατί κάθε φορά καταλήγω στο χαζό chatbot 🤯🤯

Τι σου λέει πάνω το return label? Μια φώτο χωρίς τα στοιχεία σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, SabotazNic said:

Τι σου λέει πάνω το return label? Μια φώτο χωρίς τα στοιχεία σου? 

Ίσως να αφιερώσω για το barcode και απλά να το στείλω στην διεύθυνση που υπάρχει στο label?

Screenshot 2022-11-21 at 12.43.11 PM.png

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, VaggD είπε

και με το customer support δεν βγάζω άκρη γιατί κάθε φορά καταλήγω στο χαζό chatbot

btw πατας εδω για να συνδεθεις με εκπροσωπο

image.png.68757a952286fcc7dcc33d523baa2b70.png

image.png.e3087f247183b32559979f9ca8f679d1.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορα προσφατα απο amazon uk 5-6 διαφορετικα αντικειμενα ολα κατω των 20λιρων δεν πληρωσα κατι παραπανω και ηρθαν στην πορτα μου.

Τωρα σε επικειμενη παραγγελια με μεγαλο ποσο, στο καλαθι εμφανιζει import fees,  αλλα vat λεει 0, με αποτελεσμα η τελικη τιμη που δινει ειναι μικροτερη απο αυτη  πωλειται καθως εχει αφαιρεσει το φπα.

Εδω τι γινεται με τις χρεωσεις ξερει κανεις; Θα πληρωσω τον ελληνικο φπα  κατα την παραλαβη ;; Θα πληρωσω επιπλεον δασμους απο αυτους που με χρεωνει το amazon;;

Τοσο ασαφεια που υπαρχει.... αλλοι αναφερουν οτι πληρωσαν δασμους, αλλοι αναφερουν οτι δεν πληρωσαν τιποτα παραπανω απο αυτα που χρεωσε το amazon. φπα 0 πρωτη φορα βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2022 στις 8:40 ΜΜ, Spyrus είπε

Προχωρήσε λίγο. Στα ελτα μου είπαν μια εβδομάδα θα Χρειαστεί από Αθήνα αεροδρόμιο. Όμως ακόμα δε ξέρω αν θα περάσει τελωνείο. 

 

Screenshot_20221121-203811_Chrome.jpg

Μίλησα με ελτα και μου είπαν 

Screenshot_20221123-124818_Gmail.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...