Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα 

Θέλω δυο πλήκτρα…, από το συγκεκριμένο λινκ…έχω καιρό να παραγγείλω από Αγγλία …Θα περάσει τελωνείο;

Located in: Camberley, United Kingdom
 
Καλημέρα,
 
θα περασει.
 
* Μονο αν η διαφορα τιμης δικαιολογει την αγορα τα επιλεγεις ή αν δεν τα βρισκεις καπου αλλου εντος ΕΕ/Ελλαδα.
 
Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/11/2022 στις 4:16 ΜΜ, gto234 είπε

Καλησπέρα,

αγορά απο aliexpress με την επιλογη Fedex IE περνάει απο τελωνείο; Επίσης απο χρόνους πως ειναι;

 

1.jpg

FedEx IE = FedEx International Economy εξαρταται αν σου εχουν βαλει μεσα κατα την αγορα τη χρεωση δηλ. να ειναι συνυπολογισμενα στην τελικη τιμη οταν προχωρας τη φορμα παραγγελιας στο AliExpress ή αν στελνει απο ευρωπ.αποθηκη δεν θα χρεωθεις κατι αφου θα ειναι προπληρωμενα. Η Fedex γενικα ητανε μεχρι περυσι τσουχτερη επιλογη. Απο χρονους ειναι γρηγορη.

* Βαλε και το λινκ του προιοντος/παραγγελιας για να σου απαντησουν/βοηθησουν κ αλλα παιδια οταν το διαβασουν λιγο πιο συγκεκριμενα.

Σε παλαιοτερο της Fedex θεμα εδω (αφορα μεθοδο αποστολης Fedex IP εκεινο)

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Μπορείτε να μου δώσετε και μένα τα φώτα σας; Παραγγειλα ένα δέμα απο Κίνα με ετικέτα YT222**********413
Απ'όσο έχω καταλάβει η διαδρομή είναι Κίνα (Yun express) ~> Βουδαπέστη (DPD) ~> Ελλάδα (ACS)

Σαν tracking βλέπω το παρακάτω:

image.png.2691527fcec46590d4f32ab47d4184ab.png

Στο site της DPD βλέπω μόνο μια εγγραφή στις 20.10.2022 με status (Shipment data received), το οποιο καταλαβαίνω ότι ειναι μόνο η δημιουργία του voucher, σωστά;

Εκει μου δίνει και το voucher της ACS το οποιο στο site της ACS δεν μου επιστρέφει καθόλου data.

Έχει περάσει ένας μήνας και μου είναι άγνωστο που ειναι το πακέτο μου. Έχετε καμία ιδέα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, oinopneuma είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μπορείτε να μου δώσετε και μένα τα φώτα σας; Παραγγειλα ένα δέμα απο Κίνα με ετικέτα YT222**********413
Απ'όσο έχω καταλάβει η διαδρομή είναι Κίνα (Yun express) ~> Βουδαπέστη (DPD) ~> Ελλάδα (ACS)

Σαν tracking βλέπω το παρακάτω:

image.png.2691527fcec46590d4f32ab47d4184ab.png

Στο site της DPD βλέπω μόνο μια εγγραφή στις 20.10.2022 με status (Shipment data received), το οποιο καταλαβαίνω ότι ειναι μόνο η δημιουργία του voucher, σωστά;

Εκει μου δίνει και το voucher της ACS το οποιο στο site της ACS δεν μου επιστρέφει καθόλου data.

Έχει περάσει ένας μήνας και μου είναι άγνωστο που ειναι το πακέτο μου. Έχετε καμία ιδέα;
 

Καλησπέρα & καλώς ήρθες στο insomnia 😀

Όταν σκαναριστεί από acs θα στο εμφανίσει. Εφόσον έχεις αριθμό από acs θα γίνει update κάποια στιγμή.

Βέβαια φαίνονται πολλές εγγραφές με  in transit delay sto tracking παραπάνω πράγμα που σημαίνει ότι κάπου έχει κολλήσει από την DPD κ δεν έχει σκαναριστεί ακόμα κ βρίσκεται σε κάποιο σάκο. Περίμενε 10 μέρες 2 βδομάδες ακόμα κ μετά επικοινώνησε με acs όταν σου βγάλει νέα ενημέρωση στο tracking γιατί πέφτουν  κ γιορτές με καθυστερήσεις κλπ μετά με πολλές παραλαβές/αποστολές κ λόγω εορτών. 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

Καλησπέρα & καλώς ήρθες στο insomnia 😀

Σε ευχαριστώ!

1 ώρα πριν, aces είπε

Βέβαια φαίνονται πολλές εγγραφές με  in transit delay sto tracking παραπάνω πράγμα που σημαίνει ότι κάπου έχει κολλήσει από την DPD κ δεν έχει σκαναριστεί ακόμα κ βρίσκεται σε κάποιο σάκο.

Απ'όσο κατάλαβα αυτό το in transit delay είναι αυτόματο από το σύστημα και βγαίνει ανα 3 ημέρες. Εγώ φοβάμαι μήπως δεν ειναι σε σάκο, αλλά κάπου πετάχτηκε 😕

2 ώρες πριν, aces είπε

Περίμενε 10 μέρες 2 βδομάδες ακόμα κ μετά επικοινώνησε με acs όταν σου βγάλει νέα ενημέρωση στο tracking

Και αν μετά από 2 εβδομάδες δεν έχει προχωρήσει και συνεχίζει τα in transit delay τι κανω; Φοβάμαι ότι θα μου πει η acs ότι δεν έχει παραλάβει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, oinopneuma είπε

Σε ευχαριστώ!

Απ'όσο κατάλαβα αυτό το in transit delay είναι αυτόματο από το σύστημα και βγαίνει ανα 3 ημέρες. Εγώ φοβάμαι μήπως δεν ειναι σε σάκο, αλλά κάπου πετάχτηκε 😕

Και αν μετά από 2 εβδομάδες δεν έχει προχωρήσει και συνεχίζει τα in transit delay τι κανω; Φοβάμαι ότι θα μου πει η acs ότι δεν έχει παραλάβει κάτι.

Διαδικασία Dispute AliExpress 

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=82&knowledge=1060015227&language=en

η καθυστέρηση είναι από την DPD. Όταν βγει/φανεί νέα ενημέρωση θα φανεί κ στην acs. Να χάθηκε δύσκολο αλλά υπάρχει κ το dispute. Το καλό είναι ότι βγαίνει transit delay έστω κάθε 3 μέρες που σημαίνει ότι κάπου κόλλησε προς το παρών από τη μεριά τους. Αυτό θα περιγράψεις κ στο dispute αν χρειαστεί αλλά πιστεύω θα ξεκολλήσει. Το αισιόδοξο είναι ναι ειναι σε σάκο.
Συνήθως αυτά που χάνονται εντελώς δεν δίνουν σημάδια ζωής στην ανίχνευση tracking. Αν δεν βγει/φανεί τίποτε μέχρι 10-15 Δέκ ξεκίνησε διαδικασία για dispute τότε οποτε υπομονή 😃

* παλαιότερα δεν φαινόντουσαν αποστολές στο τρακινγκ για 1,5 μήνα είχε να γίνει ενημέρωση παραταύτα ήρθανε/παραδόθηκαν τελικά. 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετική άσχετη ερώτηση: Αγορά υπηρεσίας από UK αξίας 96,03€ με κάρτα χρεωστική Πειραιώς, είχε προμήθεια 2,4€. Ξέρουμε αν αγοράζαμε με eurobank χρεωστική τι προμήθεια θα είχε; Και που υπάρχουν γραμμένα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για αγορά απο αμαζον Αγγλίας, αν θα πληρώσω κάτι έξτρα οταν ερθει Ελλάδα, εκτός απο τα Import fees που τα συμπεριλαμβάνει ήδη. Παραθέτω την εικόνα απο το checkout. 

 

 

723694169_Screenshot(140).png.1e8456e59437d4d7fed9ccbb4984dd78.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για αγορά απο αμαζον Αγγλίας, αν θα πληρώσω κάτι έξτρα οταν ερθει Ελλάδα, εκτός απο τα Import fees που τα συμπεριλαμβάνει ήδη. Παραθέτω την εικόνα απο το checkout. 

 

 

723694169_Screenshot(140).png.1e8456e59437d4d7fed9ccbb4984dd78.png

Όχι, εφόσον περιλαμβανονται στην συγκεκριμένη αγορά στο invoice/checkout

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...