Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Finn είπε

Τελικά λόγω του cyber incident στις 18.01.23 υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις. Ανεπίσημες πηγές έλεγαν οτι επιστρατέφθηκε το ταχυδρομείο του Jersey για να βοηθήσει την κατάσταση, κάτι το οποίο επιβεβαίωσα κι εγώ χθες βλέποντας το αντικείμενο μου στις 27.01.23 να βρίσκεται στο JERSEY. 

επεσες στην περιπτωση. παλι καλα να λες που εχουμε & τα tracking :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Εχω σκοπο να αγορασω κατι ακριβο απο Κινα. Η μονη επιλογη για shipping ειναι DHL Express δυστυχως. 
Απο την αλλη, ο Κινεζος ειπε οτι θα δηλωσει την τιμη αρκετα χαμηλοτερη απο την πραγματικη, και διατιθεται να μου δωσει και Invoice με αυτη την τιμη πανω. Το πακετο θα ειναι μικρο και ελαφρυ (IEMs ειναι το προιον). Τιθεται ζητημα να ανοιχθει το πακετο ωστε να αναζητηθει η πραγματικη τιμη με δεδομενα τα παραπανω: Μικρο και ελαφρυ πακετο με πιστευτη δηλωμενη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ReverseIdeology είπε

Καλησπερα. Εχω σκοπο να αγορασω κατι ακριβο απο Κινα. Η μονη επιλογη για shipping ειναι DHL Express δυστυχως. 
Απο την αλλη, ο Κινεζος ειπε οτι θα δηλωσει την τιμη αρκετα χαμηλοτερη απο την πραγματικη, και διατιθεται να μου δωσει και Invoice με αυτη την τιμη πανω. Το πακετο θα ειναι μικρο και ελαφρυ (IEMs ειναι το προιον). Τιθεται ζητημα να ανοιχθει το πακετο ωστε να αναζητηθει η πραγματικη τιμη με δεδομενα τα παραπανω: Μικρο και ελαφρυ πακετο με πιστευτη δηλωμενη τιμη?

καλησπέρα,

Κανεις δεν ξερει με ασφαλεια. Οι πιθανοτητες ειναι αυξημενες εως κατα πολυ λογω κουριερ. Σιγουρα θα περασει απο ελεγχο στο τελωνείο. Εχουν αναφερθει καποιες ελαχιστες περιπτωσεις που περασε με την δηλωμενη (χαμηλή) αξία που ειχε βαλει ο πωλητης απο Κίνα.

Αν δεν υπαρχει εντος ΕΕ δες μηπως υπαρχει καπου σε banggood ή aliexpress για εναλλακτικες επιλογες αγοράς.Επειδη ειναι κουριερ εχε υποψιν οτι η dhl εχει αλλο τιμοκαταλογο απο τριτες χωρες σε συγκριση με τα ΕΛΤΑ που ειναι σαφως φθηνότερα. Το οτι ειναι express απλα θα κανει τη παραλαβη πιο γρηγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ReverseIdeology είπε

Καλησπερα. Εχω σκοπο να αγορασω κατι ακριβο απο Κινα. Η μονη επιλογη για shipping ειναι DHL Express δυστυχως. 
Απο την αλλη, ο Κινεζος ειπε οτι θα δηλωσει την τιμη αρκετα χαμηλοτερη απο την πραγματικη, και διατιθεται να μου δωσει και Invoice με αυτη την τιμη πανω. Το πακετο θα ειναι μικρο και ελαφρυ (IEMs ειναι το προιον). Τιθεται ζητημα να ανοιχθει το πακετο ωστε να αναζητηθει η πραγματικη τιμη με δεδομενα τα παραπανω: Μικρο και ελαφρυ πακετο με πιστευτη δηλωμενη τιμη?

Να ξερεις οτι α α κοστη εκτελωνισμου κλπ με dhl ειναι πολυ υψηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Να ξερεις οτι α α κοστη εκτελωνισμου κλπ με dhl ειναι πολυ υψηλα

Η χειρότερηδυνατη επιλογη ειναι κ εξπρες πανακριβη σαν συνολο επιλογη εκτος ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ ευχαριστώ παίδες. Λοιπόν, το αντικείμενο κάνει $999~=925E απο Κίνα. Το εψαξα εντος ΕΕ και υπάρχει Γερμανία με 1041Ε σύνολο. Όπως το βλέπω, έστω και στην περίπτωση που μου βγεί η κομπίνα με τη ψευδή δήλωση, θα είναι πάλι σχετικά κοντά τα νούμερα. Λετε να συμφέρει τελικα απο Γερμανία να γλυτώσω τον πονοκέφαλο που αφορα η περίπτωση να βρουν την πραγματική του αξία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ReverseIdeology είπε

Oκ ευχαριστώ παίδες. Λοιπόν, το αντικείμενο κάνει $999~=925E απο Κίνα. Το εψαξα εντος ΕΕ και υπάρχει Γερμανία με 1041Ε σύνολο. Όπως το βλέπω, έστω και στην περίπτωση που μου βγεί η κομπίνα με τη ψευδή δήλωση, θα είναι πάλι σχετικά κοντά τα νούμερα. Λετε να συμφέρει τελικα απο Γερμανία να γλυτώσω τον πονοκέφαλο που αφορα η περίπτωση να βρουν την πραγματική του αξία?

Καλημερα αν οντως το στελνουν απο Γερμανία απο καταστημα με εδρα Γερμανία ναι συμφερει αυτη η επιλογη εντος ΕΕ ειναι μικρη η διαφορα κ μεγαλη αγορα.

Αν ειναι απο amazon.de 

δες κ το location του πωλητη γιατι το αμαζον φιλοξενει τους παντες αφου ειναι marketplace κ στελνουν κ απο Ασία κ ΕΕ κ εκτος αναλογα το προιον κ που ειναι διαθεσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Γνωρίζει κανείς ποιος αναλαμβάνει στην Ελλάδα ένα δέμα από SF Express; Περιμένω ένα δέμα από Κίνα και όταν βάζω το tracking number δεν μου βγάζουν πληροφορίες πέρα από το ότι ταξιδεύει ακόμα. Δεν ξέρω με τι θα έρθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, L-Griever είπε

Καλημέρα σας.

Γνωρίζει κανείς ποιος αναλαμβάνει στην Ελλάδα ένα δέμα από SF Express; Περιμένω ένα δέμα από Κίνα και όταν βάζω το tracking number δεν μου βγάζουν πληροφορίες πέρα από το ότι ταξιδεύει ακόμα. Δεν ξέρω με τι θα έρθει..

παλαιοτερα εξυπηρετούσε η UPS

Αν ερθει με απλο ΕΛΤΑ θα φανει οταν γινει αφιξη Ελλάδα στο tracking η ανανεωση αλλα λογικα εξπρες  εξυπηρετειται με κούριερ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Εχω να κανω παραγγελια απο το αγγλικο αμαζον 3 χρονια. Πληρωνουμε κανονικα τελωνειο ή οχι;

εξαρτάται τι θα σου βάζει σαν σύνολο στο τελικό checkout πριν γίνει η πληρωμή. κάποιες φορές τα συμπεριλαμβανει κ άλλες όχι. Αναλογα το καταστημα.

Αγγλία πλέον θεωρείται σαν 3η χώρα από brexit εποχή. Επιπλέον το αγγλικό αμαζον περιλαμβάνει κ πωλητές που στελνουν και από Ασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

εξαρτάται τι θα σου βάζει σαν σύνολο στο τελικό checkout πριν γίνει η πληρωμή. κάποιες φορές τα συμπεριλαμβανει κ άλλες όχι. Αναλογα το καταστημα.

Αγγλία πλέον θεωρείται σαν 3η χώρα από brexit εποχή. Επιπλέον το αγγλικό αμαζον περιλαμβάνει κ πωλητές που στελνουν και από Ασία.

Οποτε ποιες εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν πλεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Οποτε ποιες εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν πλεον;

α) εντος ΕΕ από amazon Γερμανία ή κατ/μα με έδρα ΕΕ

β) aliexpress από καταστήματα που στελνουν απο αποθηκη δική τους στην ΕΕ 

γ) aliexpress με αποστολή τριγωνική

δ) banggood ή geekbuying από αποθήκες τους στην ΕΕ

με τη σειρά αυτή ;)

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρήγγειλα παπούτσια από Αγγλία κόστους 198 ευρώ. Τα μεταφορικά είναι 12 ευρώ. Τι επιπλέον θα πληρώσω σε ΦΠΑ και τελωνείο για να τα παραλάβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...