Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, MrTolis86 είπε

Καλησπέρα. Παρήγγειλα παπούτσια από Αγγλία κόστους 198 ευρώ. Τα μεταφορικά είναι 12 ευρώ. Τι επιπλέον θα πληρώσω σε ΦΠΑ και τελωνείο για να τα παραλάβω;

Εξαρτάται αν έρθουν με ΕΛΤΑ ή κούριερ

για ΕΛΤΑ εδώ είναι οι τιμοκατάλογοι αφού η Αγγλία θεωρείται πλέον εδώ κ καιρό  3η χωρα μετά το brexit

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ξερει κανεις αν μπορω να αγορασω απο Μ. Βρεταννια δεμα αξιας 50 ευρω Καλτσες αθλητικές? Εννοειται οτι ενδιαφερομαι να μαθω αν θα πληρωσω τελη εκτελενωνισμου και εξτρα προμηθειες απο Αγγλια για κατι καλτσες που δεν μπορω να βρω πουθενα αλλου! (Startfitness.uk.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2023 στις 9:07 ΠΜ, PedroG είπε

ξερει κανεις αν μπορω να αγορασω απο Μ. Βρεταννια δεμα αξιας 50 ευρω Καλτσες αθλητικές? Εννοειται οτι ενδιαφερομαι να μαθω αν θα πληρωσω τελη εκτελενωνισμου και εξτρα προμηθειες απο Αγγλια για κατι καλτσες που δεν μπορω να βρω πουθενα αλλου! (Startfitness.uk.)

 

Εφοσον δεν το εχει καπου αλλου ναι θα περασει τελωνειο πλεον μετα το brexit εκτος αν υπαρχει σε amazon UK το οποιο καποιες/μερικες φορες περιλαμβανει στο τελικο checkout τα επιπλεον τελη αναλογα το κατ/μα/πωλητη και τη συμφωνία που εχει με το ιδιο το amazon.

 

Αναφορά σε κείμενο

Please Note: Shipments sent to the European Union are sold exclusive of VAT and may be subject to local import duties and taxes payable by the purchaser. Due to customs processing outside of our control, the below timescales are indicative based on shipment history. EU delivery can take up to 28 days to arrive.

All applicable customs and import duties and any other charges are the responsibility of the customer. We use a range of different courier services provided by EVRi, DHL, DPD and Royal Mail. Our internal systems determine which service to use when shipping your order. Postage cost is calculated at the checkout, based on weight and size of your order. In order to deliver the best possible service we may send your order with a different service to the one you select.

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!

 

 

 

Έχω κάνει μια αγορά δύο αντικειμένων από ένα κατάστημα της Αμερικής. Η αποστολή τους έγινε από με usps international expedited. Tο συνολικό κόστος ήταν γύρο στα 120€ ( 60+20 τα αντικείμενα και 40 κάτι τα μεταφορικά.) Πως να καταλάβω αν το δέμα μου έχει κολλήσει στο τελωνείο ? 

 

Έχω πάρει τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ αλλά δεν το σηκώσανε .

 

 

 

Σας ευχαριστώ 

IMG_20230309_175530.jpg

Screenshot_2023-03-09-17-39-26-037_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetchua είπε

Καλησπέρα και από εμένα!

 

 

 

Έχω κάνει μια αγορά δύο αντικειμένων από ένα κατάστημα της Αμερικής. Η αποστολή τους έγινε από με usps international expedited. Tο συνολικό κόστος ήταν γύρο στα 120€ ( 60+20 τα αντικείμενα και 40 κάτι τα μεταφορικά.) Πως να καταλάβω αν το δέμα μου έχει κολλήσει στο τελωνείο ? 

 

Έχω πάρει τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ αλλά δεν το σηκώσανε .

 

 

 

Σας ευχαριστώ 

IMG_20230309_175530.jpg

Screenshot_2023-03-09-17-39-26-037_com.android.chrome.jpg

Τι εννοεις αν κολλησε στο τελωνειο?
Συμφωνα με το τρακινγκ που εχεις βαλει ειναι προς εκτελωνισμο. Θα παρει λιγες μερες να ολοκληρωθουν οι διαδικασιες του τελωνειου και να φυγει προς παραδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Τι εννοεις αν κολλησε στο τελωνειο?
Συμφωνα με το τρακινγκ που εχεις βαλει ειναι προς εκτελωνισμο...

Μην με παρεξηγείς!

Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω εκτός ΕΕ και δεν είμαι σε θέση να καταλάβω αν είναι φυσιολογικό το στάδιο ("αντικείμενο προς εκτελωνισμο ") ή αν έχει κολλήσει και περιμένει κάποιο email ή απόδειξη αγοράς από εμένα ( σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σε άλλα ποστ) 

 

Επίσης, μπήκα στο αμερικανικό tracking και με γράφει: Held in customs. Αυτό εμ αγχώνει περισσότερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Screenshot_2023-03-09-19-26-10-662_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tetchua είπε

Μην με παρεξηγείς!

Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω εκτός ΕΕ και δεν είμαι σε θέση να καταλάβω αν είναι φυσιολογικό το στάδιο ("αντικείμενο προς εκτελωνισμο ") ή αν έχει κολλήσει και περιμένει κάποιο email ή απόδειξη αγοράς από εμένα ( σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σε άλλα ποστ) 

 

Επίσης, μπήκα στο αμερικανικό tracking και με γράφει: Held in customs. Αυτό εμ αγχώνει περισσότερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Screenshot_2023-03-09-19-26-10-662_com.android.chrome.jpg

Αν δεν ειναι καποιο ειδικο προϊον που να χρειαζεται υπευθυνη δηλωση κλπ (συμπληρωματα διατροφης, φαρμακα κλπ) τοτε απλα θα παει στο καταστημα ελτα οπου θα πληρωσεις τα εξοδα τελωνειου. 
Δε νομιζω πως παιζει να σου ζητησουν αποδειξη κλπ.

Θα χρεωσουν συμφωνα με αναγραφομενη/δηλωμενη τιμη η με στατιστικη αξια. Αν εχεις προπληρωσει φορο και αυτο καπου καπως φαινεται, τοτε μπορει να πληρωσεις μονο εκτελωνισμο.

Τελευταια σε εμενα παντως κανει 4-5 μερες να φυγει απο Γετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Αν δεν ειναι καποιο ειδικο προϊον που να χρειαζεται υπευθυνη δηλωση κλπ (συμπληρωματα διατροφης, φαρμακα κλπ) τοτε απλα θα παει στο καταστημα ελτα οπου θα πληρωσεις τα εξοδα τελωνειου. 
Δε νομιζω πως παιζει να σου ζητησουν αποδειξη κλπ.

Θα χρεωσουν συμφωνα με αναγραφομενη/δηλωμενη τιμη η με στατιστικη αξια. Αν εχεις προπληρωσει φορο και αυτο καπου καπως φαινεται, τοτε μπορει να πληρωσεις μονο εκτελωνισμο.

Τελευταια σε εμενα παντως κανει 4-5 μερες να φυγει απο Γετα.

 

 

Τέλεια! Άρα αν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση

 

Υ/γ: Οχι δεν είναι ειδικό προϊόν.. Απλά δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στην ευρωπαϊκή αγορά και τα παραγγείλα από την εταιρία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά παπουτσιών από startfitness.co.uk αξίας 197,95 ευρώ, κόστος μεταφορικών 12,95 ευρώ (σύνολο 210,9 ευρώ),  αποστολή με  Royal Mail, δασμοί 16,81 ευρώ, ΦΠΑ 54,48 ευρώ, τέλη εκτελωνισμού 20 ευρώ, σύνολο 91,29 ευρώ! Καλά να πάθω, ας πρόσεχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrTolis86 είπε

Αγορά παπουτσιών από startfitness.co.uk αξίας 197,95 ευρώ, κόστος μεταφορικών 12,95 ευρώ (σύνολο 210,9 ευρώ),  αποστολή με  Royal Mail, δασμοί 16,81 ευρώ, ΦΠΑ 54,48 ευρώ, τέλη εκτελωνισμού 20 ευρώ, σύνολο 91,29 ευρώ! Καλά να πάθω, ας πρόσεχα!

Δε διαβασες τι λένε;;;

Shipments sent to the European Union are sold exclusive of VAT and may be subject to local import duties and taxes payable by the purchaser. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, MrTolis86 είπε

Αγορά παπουτσιών από startfitness.co.uk αξίας 197,95 ευρώ, κόστος μεταφορικών 12,95 ευρώ (σύνολο 210,9 ευρώ),  αποστολή με  Royal Mail, δασμοί 16,81 ευρώ, ΦΠΑ 54,48 ευρώ, τέλη εκτελωνισμού 20 ευρώ, σύνολο 91,29 ευρώ! Καλά να πάθω, ας πρόσεχα!

Η μεγαλη ζημιά ειναι ο ΦΠΑ στα παραπανω ποσα/παραγγελια.

Τα αλλα ειναι μικροχρεωσεις δασμοι & τελη.....

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη παραγγελια απο amazon και ερχεται δεμα μεσω DHL Express. Απο οτι καταλαβα θα με γδαρουν αλλα επειδη ειναι η πρωτη αγορα εκτος Ε.Ε. βλεπω αυτο το status στο amazon.

Friday, March 17
9:55 AM
Customs clearance delay.
Athens, XX GR
6:24 AM
Customs clearance delay.
Athens, XX GR

 

Κοστισε το πακετο EUR 166,36 ευρω. Πρεπει να επικοινωνησω με την DHL να μου πουν τι να κανω; Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω εκτελωνισμο κανενα 100ρικο η παμε για παραπανω; Επιπλεον μπορω να αρνηθω το πακετο και να επιστρεψει πισω; Το amazon θα μου επιστρεψει τα χρηματα μου αυτοματα η θα πρεπει να μιλησω με το support; 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aces είπε

Η μεγαλη ζημιά ειναι ο ΦΠΑ στα παραπανω ποσα/παραγγελια.

Τα αλλα ειναι μικροχρεωσεις δασμοι & τελη.....

Κανένα 50ευρω το είχα υπολογίσει το πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimT1991 είπε

Πρωτη παραγγελια απο amazon και ερχεται δεμα μεσω DHL Express. Απο οτι καταλαβα θα με γδαρουν αλλα επειδη ειναι η πρωτη αγορα εκτος Ε.Ε. βλεπω αυτο το status στο amazon.

Friday, March 17
9:55 AM
Customs clearance delay.
Athens, XX GR
6:24 AM
Customs clearance delay.
Athens, XX GR

 

Κοστισε το πακετο EUR 166,36 ευρω. Πρεπει να επικοινωνησω με την DHL να μου πουν τι να κανω; Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω εκτελωνισμο κανενα 100ρικο η παμε για παραπανω; Επιπλεον μπορω να αρνηθω το πακετο και να επιστρεψει πισω; Το amazon θα μου επιστρεψει τα χρηματα μου αυτοματα η θα πρεπει να μιλησω με το support; 
 

100 να εισαι και ικανοποιημενος με τη dhl.

Όταν ερθει ο λογαριασμός ενημέρωσε μας να ξέρουμε 

Στο αμαζον δεν εχεις πληρώσει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...