Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω κάποιες απορίες: μου έστειλε ένας φίλος μου 1 βιβλίο (όχι καινούργιο) από Αγγλία και είναι στο τελωνείο.

Κατ' αρχάς δεν ήξερα ότι μη εμπορικές αποστολές περνάνε από τελωνείο. Επιπλέον παίζει να μου χρεώσουν κάτι;

Και αν μου χρεώσουν τι θα μου χρεώσουν, την αρχική αξία ενός used βιβλίου; και πως θα διαπιστώσουν τι έχει μέσα; Θα το ανοίξουν; Θα το σκανάρουν;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, improvgeek είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω κάποιες απορίες: μου έστειλε ένας φίλος μου 1 βιβλίο (όχι καινούργιο) από Αγγλία και είναι στο τελωνείο.

Κατ' αρχάς δεν ήξερα ότι μη εμπορικές αποστολές περνάνε από τελωνείο. Επιπλέον παίζει να μου χρεώσουν κάτι;

Και αν μου χρεώσουν τι θα μου χρεώσουν, την αρχική αξία ενός used βιβλίου; και πως θα διαπιστώσουν τι έχει μέσα; Θα το ανοίξουν; Θα το σκανάρουν;

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα.

Τι συμβαίνει με τελωνειακές χρεώσεις αν στέλνεται ως δώρο;

Ευρωπαϊκή Ένωση – Για τις περισσότερες χώρες, δεν θα χρειαστεί να πληρώσετε τελωνειακούς δασμούς, τόσο στο τελωνείο Ελλάδας όσο και παντού, για την αποστολή δώρων των οποίων η αξία δεν υπερβαίνει τα 45 ευρώ.

Εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης – Όταν αποστέλλετε αγαθά που χαρακτηρίζονται ως δώρα από το εξωτερικό, εκτός της ΕΕ, ισχύουν δασμοί και φόροι τελωνείου, ανάλογα με τη συγκεκριμένη χώρα. Ωστόσο, κάθε χώρα, όπως και η Ελλάδα, έχει τους δικούς της κανόνες για τις τιμές τελωνείου και εξαρτάται από την αξία των προϊόντων.

Δεν ξέρω τι και πόσο θα σου χρεώσουν, λογικά σαν used, νομίζω πρέπει να έχει δηλωθεί τι περιέχει το δέμα από τον αποστολέα. Αν πάντως έρθει με τα ΕΛΤΑ θα ειναι πιο χαμηλή η χρέωση από το να έρθει με κάποιο courier.

Τιμοκατάλογο από τα ΕΛΤΑ θα βρεις εδώ. https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες γνωρίζει κανείς την HSD Express;
http://hsdexpress.com/

Μού έστειλαν ένα πακέτο αξίας 120$ από Κίνα στα τέλη Φλεβάρη και γρήγορα, την 1η Μαρτίου έδειξε στο 17track ότι πέρασε τελωνείο, ΧΩΡΙΣ να είναι σαφές αν αυτό έγινε στην Ελλάδα ή σε άλλη χώρα.

spacer.png

Τώρα συμπληρώνεται περίπου μήνας από τότε, χωρίς καμία ενημέρωση...γράφει κι αυτό το "no phone" εκεί που φοβάμαι μήπως σημαίνει ότι δεν σημειώθηκε το τηλέφωνο του παραλήπτη...

...κάλεσα ΕΛΤΑ αλλά το τρακινγκ έχει άλλη μορφή τύπου "HSDSW00001*****YQ", που δεν μπορεί να εντοπιστεί από τα ΕΛΤΑ κ δεν μπορούν να δώσουν πληροφορίες (Αν α) είχε εκτελωνιστεί Ελλάδα, β) από τα ΕΛΤΑ, λογικά κάποια πληροφορία θα είχαν).

Εχω την εντύπωση πως μπορεί να αλλάζουν και οι συνεργαζόμενοι μεταφορείς στην Ελλάδα...

...από δύο πακέτα σταλθέντα από Aliexpress (φίλτρα σκόνης κουτιού PC) με την ίδια μορφή κωδικού, το πρώτο παραδόθηκε τον Φλεβάρη από Γεν.Ταχυδρομική και το δεύτερο πριν από καμιά βδομάδα με απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ (μού το άφησαν σαν επιστολη στο κιβώτιο αλληλογραφίας).

...μάλιστα το tracking του δεύτερου έχει κολλήσει ακόμη - δεν δείχνει παράδοση - στο σημείο που παραδόθηκε στη τοπική μεταφορική εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από Τσεχία με Banggood και EU priority line. Παίρνει tracking number με 11 νούμερα. Στο parcelsapp μου αλλάζει ο κωδικός και εμφανίζει ένα διαφορετικό τελείως του στυλ JJD14902221255500013xxxx το οποίο φαίνεται να είναι DHL express. Στην Ελλάδα ποιός παραδίδει η DHL; Και αν ναι επειδή είμαι σε νησί (δυσπρόσιτη περιοχή) εκεί ποιός παραδίδει;

Screenshot_20230330_163837_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, definitio είπε

Παίδες γνωρίζει κανείς την HSD Express;
http://hsdexpress.com/

Μού έστειλαν ένα πακέτο αξίας 120$ από Κίνα στα τέλη Φλεβάρη και γρήγορα, την 1η Μαρτίου έδειξε στο 17track ότι πέρασε τελωνείο, ΧΩΡΙΣ να είναι σαφές αν αυτό έγινε στην Ελλάδα ή σε άλλη χώρα.

spacer.png

Τώρα συμπληρώνεται περίπου μήνας από τότε, χωρίς καμία ενημέρωση...γράφει κι αυτό το "no phone" εκεί που φοβάμαι μήπως σημαίνει ότι δεν σημειώθηκε το τηλέφωνο του παραλήπτη...

...κάλεσα ΕΛΤΑ αλλά το τρακινγκ έχει άλλη μορφή τύπου "HSDSW00001*****YQ", που δεν μπορεί να εντοπιστεί από τα ΕΛΤΑ κ δεν μπορούν να δώσουν πληροφορίες (Αν α) είχε εκτελωνιστεί Ελλάδα, β) από τα ΕΛΤΑ, λογικά κάποια πληροφορία θα είχαν).

Εχω την εντύπωση πως μπορεί να αλλάζουν και οι συνεργαζόμενοι μεταφορείς στην Ελλάδα...

...από δύο πακέτα σταλθέντα από Aliexpress (φίλτρα σκόνης κουτιού PC) με την ίδια μορφή κωδικού, το πρώτο παραδόθηκε τον Φλεβάρη από Γεν.Ταχυδρομική και το δεύτερο πριν από καμιά βδομάδα με απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ (μού το άφησαν σαν επιστολη στο κιβώτιο αλληλογραφίας).

...μάλιστα το tracking του δεύτερου έχει κολλήσει ακόμη - δεν δείχνει παράδοση - στο σημείο που παραδόθηκε στη τοπική μεταφορική εταιρεία...

Βάλε το tracking number εδώ και θα δεις που εκτελωνίστηκε και πάνω δεξιά θα δεις πληροφορίες ποια μεταφορική θα σου το παραδώσει. https://parcelsapp.com/

SFC.PNG

2 ώρες πριν, sv2flu_ είπε

Δέμα από Τσεχία με Banggood και EU priority line. Παίρνει tracking number με 11 νούμερα. Στο parcelsapp μου αλλάζει ο κωδικός και εμφανίζει ένα διαφορετικό τελείως του στυλ JJD14902221255500013xxxx το οποίο φαίνεται να είναι DHL express. Στην Ελλάδα ποιός παραδίδει η DHL; Και αν ναι επειδή είμαι σε νησί (δυσπρόσιτη περιοχή) εκεί ποιός παραδίδει;

Screenshot_20230330_163837_Chrome.jpg

Ένα που παρέλαβα πριν 2 μέρες από Banggood Τσεχία (αλλά το έστειλαν από Γερμανία) μου το παρέδωσε η ίδια η dhl (μένω Λάρισα) πιο παλιά μου τα παρέδινε η ACS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Βάλε το tracking number εδώ και θα δεις που εκτελωνίστηκε και πάνω δεξιά θα δεις πληροφορίες ποια μεταφορική θα σου το παραδώσει. https://parcelsapp.com/

SFC.PNG

Ευχαριστώ, το έχω ήδη δοκιμάσει, αλλά δεν δίνει καμία πρόσθετη πληροφορία
- ούτε πού εκτελωνίστηκε
- ούτε άλλες μεταφορικές για παρακολούθηση
- ενώ δίνει λάθος σύνδεσμο για την ίδια τη μεταφορική, αντί για το σύνδεσμο που έδωσα παραπάνω, δείχνει στο www.huanshid.com, το οποίο σε προωθεί αμέσως σε διαφημιστική ιστοσελίδα.

hsdgj.jpg.0987b1fade8ee1b7e9da99e687e9c948.jpg

Πάντως το "no phone" που γράφει το 17track βλέπω τώρα ότι εμφανίζεται και σε άλλα πακέτα (μάλλον τη μεταφορική αφορά), οπότε το αγνοώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, definitio είπε

Ευχαριστώ, το έχω ήδη δοκιμάσει, αλλά δεν δίνει καμία πρόσθετη πληροφορία
- ούτε πού εκτελωνίστηκε
- ούτε άλλες μεταφορικές για παρακολούθηση
- ενώ δίνει λάθος σύνδεσμο για την ίδια τη μεταφορική, αντί για το σύνδεσμο που έδωσα παραπάνω, δείχνει στο www.huanshid.com, το οποίο σε προωθεί αμέσως σε διαφημιστική ιστοσελίδα.

hsdgj.jpg.0987b1fade8ee1b7e9da99e687e9c948.jpg

Πάντως το "no phone" που γράφει το 17track βλέπω τώρα ότι εμφανίζεται και σε άλλα πακέτα (μάλλον τη μεταφορική αφορά), οπότε το αγνοώ.

 

Είναι από Aliexpress το δέμα? αν ναι ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής?

Έγραψες πιο πάνω έλαβες άλλο από Aliexpress με tracking number ίδιας μορφής και σου το παρέδωσε η Γενική ταχυδρομική, αν ειναι έτσι και αυτό με τον ίδιο τρόπο θα το παραλάβεις.

Αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατι ξέρω αυτά που παραδίδει η Γενική ταχυδρομική για το Aliexpress στην Ελλαδα έχουν tracking number της μορφής 5UGR***********. Μήπως περιέχει μπαταριά λιθιου το δέμα?

Επίσης τα απλά δέματα σαν το δεύτερο δεν έχουν ενημέρωση μεχρι το σπίτι, έχουν μόνο μεχρι να παραλάβει τα Ελτα, γιαυτό νομίζεις ότι κόλλησε. Αν θες δες εδώ τα γράφω ολα αναλυτικά (σελίδα 294)

 

Έβαλες το tracking number εδώ? https://www.aftership.com/carriers/hsdexpress

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Είναι από Aliexpress το δέμα? αν ναι ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής?

Έγραψες πιο πάνω έλαβες άλλο από Aliexpress με tracking number ίδιας μορφής και σου το παρέδωσε η Γενική ταχυδρομική, αν ειναι έτσι και αυτό με τον ίδιο τρόπο θα το παραλάβεις.

Αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατι ξέρω αυτά που παραδίδει η Γενική ταχυδρομική για το Aliexpress στην Ελλαδα έχουν tracking number της μορφής 5UGR***********. Μήπως περιέχει μπαταριά λιθιου το δέμα?

Επίσης τα απλά δέματα σαν το δεύτερο δεν έχουν ενημέρωση μεχρι το σπίτι, έχουν μόνο μεχρι να παραλάβει τα Ελτα, γιαυτό νομίζεις ότι κόλλησε. Αν θες δες εδώ τα γράφω ολα αναλυτικά (σελίδα 294)

 

Έβαλες το tracking number εδώ? https://www.aftership.com/carriers/hsdexpress

Οχι δεν είναι από Aliexpress, και δεν περιλαμβάνει μπαταρία, είναι από μη τεχνολογική ιστοσελίδα (δοκιμασμένη επανειλημμένα σε παραγγελίες τα τελευταία 6-7 χρόνια), είναι για τη μητέρα μου.

...παλιότερα μας έστελαν με DHL & EMS, πρώτη φορά χρησιμοποίησαν την HSD Express...(προφανώς κι από αυτους δεν έχω νέα)

Το παράδειγμα με τις χωριστές 2 παραγγελίες από Aliexpress το έφερα γιατί το ίδιο περιεχόμενο με την ίδια αποστολή κ αξία παραδόθηκαν από διαφορετικές εταιρείες, ενώ και το tracking έχει κολλήσει στη τελευταία (η παραγγελία της οποίας έχει παράλληλα με αυτή για την οποία ρωτώ) ενώ έχει παραδοθεί...

...γι αυτό διερωτώμουν μήπως η αλλαγή σε συνεργασίες μεταφορικών ευθύνεται για τις καθυστερήσεις και την μη ανανέωση του tracking.

Γιατί το aftership να αναφέρει κάτι διαφορετικό;

Τον έχω ψάξει παντού τον κωδικό, δεν υπάρχει διαφορά...γι αυτό ρώτησα αν έχει κανείς εμπειρία από τη συγκεκριμένη μεταφορική...
...καθε σελίδα παρακολούθησης την έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, definitio είπε

Οχι δεν είναι από Aliexpress, και δεν περιλαμβάνει μπαταρία, είναι από μη τεχνολογική ιστοσελίδα (δοκιμασμένη επανειλημμένα σε παραγγελίες τα τελευταία 6-7 χρόνια), είναι για τη μητέρα μου.

...παλιότερα μας έστελαν με DHL & EMS, πρώτη φορά χρησιμοποίησαν την HSD Express...(προφανώς κι από αυτους δεν έχω νέα)

Το παράδειγμα με τις χωριστές 2 παραγγελίες από Aliexpress το έφερα γιατί το ίδιο περιεχόμενο με την ίδια αποστολή κ αξία παραδόθηκαν από διαφορετικές εταιρείες, ενώ και το tracking έχει κολλήσει στη τελευταία (η παραγγελία της οποίας έχει παράλληλα με αυτή για την οποία ρωτώ) ενώ έχει παραδοθεί...

...γι αυτό διερωτώμουν μήπως η αλλαγή σε συνεργασίες μεταφορικών ευθύνεται για τις καθυστερήσεις και την μη ανανέωση του tracking.

Γιατί το aftership να αναφέρει κάτι διαφορετικό;

Τον έχω ψάξει παντού τον κωδικό, δεν υπάρχει διαφορά...γι αυτό ρώτησα αν έχει κανείς εμπειρία από τη συγκεκριμένη μεταφορική...
...καθε σελίδα παρακολούθησης την έχω δοκιμάσει.

ααα οκ, Όχι απλώς όταν πάτησα στο λινκ που έβαλες πάτησα στο Waybill Tracking με πήγε εκεί και έβαλα τυχαία κάποιοι αριθμοί και έψαξε κανονικά δεν με πήγε σε διαφημιστική σελίδα όπως ανάφερες πιο πάνω.

Απ' ότι βλέπω εδώ http://hsdexpress.com/a/service/s1/ (και στη αρχική σελίδα) δείχνει να συνεργάζεται με την DHL. Όταν φτάσει Ελλαδα η όταν παραδοθεί το δέμα σε Ελληνική μεταφορική λογικά θα δεις με ποια μεταφορική συνεργάζεται και ποια θα σου το παραδώσει στο parcelsapp μαζί με το next tracking number.

Γιατί η HSD Express ειναι εταιρία logistics κάνει τον εκτελωνισμό και μετά παραδίδει τα δέματα σε κάποια μεταφορική να γίνει η παράδοση.

Αλλά μπορεις να ρωτήσεις τον πωλητή, πιστεύω να ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ρωτήσει, αλλά με γειώνει...γι αυτό με ανησυχεί, αλλά τα τελευταία χρόνια δεν είχα ποτέ θέμα με το συγκεκριμένο κατάστημα κι οι παραγγελίες ήταν ~120-200+$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...