Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την παρακολούθηση του καλύτερου ιστότοπου είναι σίγουρα το https://www.ordertracker.com/. Μπορείτε επίσης να λάβετε μια πρόβλεψη για την ημερομηνία παράδοσης.
image.png.13e6136fba51a61b6de5b6118ac2cb2e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα μας.

Πάμε και στην χαζή ερώτηση της ημέρας: Οκ, Η Τουρκία δεν είναι μέλος ΕΕ, παρόλα αυτά υπάρχει κάποια ειδική συμφωνία όπως με άλλες χώρες "προς ένταξη σε ΕΕ" για ταχυδρομική αποστολή χωρίς εκτελωνισμό?

Ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι για παραγγελία περίπου 50€ (αγορά + μεταφορικά) μέσω eBay από Τούρκο πωλητή.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, draculias είπε

Καλημέρα μας.

Πάμε και στην χαζή ερώτηση της ημέρας: Οκ, Η Τουρκία δεν είναι μέλος ΕΕ, παρόλα αυτά υπάρχει κάποια ειδική συμφωνία όπως με άλλες χώρες "προς ένταξη σε ΕΕ" για ταχυδρομική αποστολή χωρίς εκτελωνισμό?

Ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι για παραγγελία περίπου 50€ (αγορά + μεταφορικά) μέσω eBay από Τούρκο πωλητή.

Ευχαριστώ.

Δεν νομιζω, θα περάσει τελωνείο και θα πληρώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω κατι βιταμίνες από iherb, 2τμχ γύρω στα 55€ και τα δύο. Ξέρει κάποιος την διαδικασία και αν περνάει τελωνείο, θα με χρεώσουν κ αλλα; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

αγορα μεταχειρισμένου ανταλλακτικου (radio infotainment) απο ebay με κοστος κοντα στα 200ευρω με μεταφορικά. 

Τι γινεται με τελωνειο;  Δεν εχω κανει αγορα μεσω ebay απο Αγγλια απο τότε που βγηκε απο την ΕΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Giannis20vt είπε

Καλησπερα, 

αγορα μεταχειρισμένου ανταλλακτικου (radio infotainment) απο ebay με κοστος κοντα στα 200ευρω με μεταφορικά. 

Τι γινεται με τελωνειο;  Δεν εχω κανει αγορα μεσω ebay απο Αγγλια απο τότε που βγηκε απο την ΕΕ

 

Μετα το brexit η Αγγλια (& ολες οι αποστολες απο UK) πλεον θεωρειται 3η χωρα κ περναει απο τελωνειο με τις αναλογες χρεωσεις που εχουν και οι αποστολες απο Ασία βαση τιμοκαταλογου ΕΛΤΑ.

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να κανω το ποστ σε σχετικα σωστό topic. Θέλω να αγοράσω αθλητικά είδη από κατάστημα στην Αγγλία και δεν έχει επιλογή αποστολής την Ελλάδα. Νομιζω οτι υπάρχει κάποιος τρόπος να σταλεί πχ Γερμανία, Ολλανδία ή κάποια άλλη χωρα σε κάποια εταιρεία, και αυτή να το προωθήσει Ελλάδα σε μένα. Έχει λογική σαν κίνηση, και ποια σαιτ θα προτείνατε παρακαλώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχει παραγγειλει προσφατα καποιος απο iherb ? εχω να παραγγειλω καμια 5ετια.

Η παραγγελια θα χει συμπληρωματα διατροφης (ομεγα 3). Τοτε ειχα περασει τελωνειο και απο μια υπηρεσια(δε θυμαμαι ποια,ισως ΕΟΦ ) εστειλα τα συστατικα του προιοντος για να τα ελευθερωσουν.

Γνωριζει κανεις αν γινονται ακομα αυτα τα 2 κι αν υπαρχει καποιο τρικ για να γλυτωσω εστω την αποστολη εγγραφων με τα συστατικα, γιατι διαβαζω οτι ειναι πληρωμενα στο iherb το φπα κτλ (αν καταλαβαινω καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς με τι παραδίδονται δέματα του Banggood με μέθοδο αποστολής Banggood Premium Shipping ? Μου έχει βγάλει tracking της yanwen UH******YP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, omokas είπε

Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς με τι παραδίδονται δέματα του Banggood με μέθοδο αποστολής Banggood Premium Shipping ? Μου έχει βγάλει tracking της yanwen UH******YP

Δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά ξέρω η Yanwen εκτελωνίζει τα δέματα και τα παραδίδει σε courier. Θα φανεί στο parcelsapp και μάλλον και το next tracking number.

Παραδίδει και στα ΕΛΤΑ αλλά νομίζω μόνο τα απλά, εφόσον το δικό σου ειναι premium λογικά με courier θα το παραλάβεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά ξέρω η Yanwen εκτελωνίζει τα δέματα και τα παραδίδει σε courier. Θα φανεί στο parcelsapp και μάλλον και το next tracking number.

Παραδίδει και στα ΕΛΤΑ αλλά νομίζω μόνο τα απλά, εφόσον το δικό σου ειναι premium λογικά με courier θα το παραλάβεις.

Σάκη σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες, έκανα λάθος λέει Banggood Priority Shipping αντί Premium εκ παραδρομής. Διάβασα πως είναι ασφαλής μέθοδος και εκτελωνίζει αυτή η yanwen πριν φτάσει Ελλάδα λογικά είναι αυτό που λες!! 

Διότι είναι ένα μηχάνημα και κόστιζε 250 ευρώ η αγορά αλλά έλεγε περιλαμβάνει το ΦΠΑ και το δείχνει και στην απόδειξη online πόσο είναι το ΦΠΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, omokas είπε

Σάκη σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες, έκανα λάθος λέει Banggood Priority Shipping αντί Premium εκ παραδρομής. Διάβασα πως είναι ασφαλής μέθοδος και εκτελωνίζει αυτή η yanwen πριν φτάσει Ελλάδα λογικά είναι αυτό που λες!! 

Διότι είναι ένα μηχάνημα και κόστιζε 250 ευρώ η αγορά αλλά έλεγε περιλαμβάνει το ΦΠΑ και το δείχνει και στην απόδειξη online πόσο είναι το ΦΠΑ 

Με asc θα παραλάβεις. Μη φοβάσαι δεν υπάρχει τελωνείο με αυτή τη μέθοδο του banggood. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, omokas είπε

Σάκη σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες, έκανα λάθος λέει Banggood Priority Shipping αντί Premium εκ παραδρομής. Διάβασα πως είναι ασφαλής μέθοδος και εκτελωνίζει αυτή η yanwen πριν φτάσει Ελλάδα λογικά είναι αυτό που λες!! 

Διότι είναι ένα μηχάνημα και κόστιζε 250 ευρώ η αγορά αλλά έλεγε περιλαμβάνει το ΦΠΑ και το δείχνει και στην απόδειξη online πόσο είναι το ΦΠΑ 

Μήπως ειναι κάτω από 186€ χωρίς τα μεταφορικά ? Γιατί το όριο ειναι 186€ καθαρή τιμή.

Δλδ αν πάρεις κάτι που το προϊόν κοστίζει κάτω από 186€ και έχει μεταφορικά πχ + 100€ μένει ο Φ.Π.Α στη τιμή και ας βγαίνει σαν σύνολο πάνω από τα 186€, και δεν περνάει τελωνείο.

Δες ένα παράδειγμα κάτω, το ίδιο προϊόν σε και τις δυο περιπτώσεις.

Στη πρώτη περίπτωση ειναι πάνω από 186€ με δωρεάν μεταφορικά, αφαιρείται ο Φ.Π.Α, σε αυτή την περίπτωση περνάει τελωνείο.

Στη δεύτερη περίπτωση που πάλι ειναι πάνω από 186€ αλλά το προϊόν ειναι κάτω από τα 186€ μένει ο Φ.Π.Α και δεν περνάει τελωνείο.

Screenshot_20230421_232030_AliExpress.jpg

Screenshot_20230421_232221_AliExpress.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakisgri είπε

Μήπως ειναι κάτω από 186€ χωρίς τα μεταφορικά ? Γιατί το όριο ειναι 186€ καθαρή τιμή.

Δλδ αν πάρεις κάτι που το προϊόν κοστίζει κάτω από 186€ και έχει μεταφορικά πχ + 100€ μένει ο Φ.Π.Α στη τιμή και ας βγαίνει σαν σύνολο πάνω από τα 186€, και δεν περνάει τελωνείο.

Δες ένα παράδειγμα κάτω, το ίδιο προϊόν σε και τις δυο περιπτώσεις.

Στη πρώτη περίπτωση ειναι πάνω από 186€ με δωρεάν μεταφορικά, αφαιρείται ο Φ.Π.Α, σε αυτή την περίπτωση περνάει τελωνείο.

Στη δεύτερη περίπτωση που πάλι ειναι πάνω από 186€ αλλά το προϊόν ειναι κάτω από τα 186€ μένει ο Φ.Π.Α και δεν περνάει τελωνείο.

Screenshot_20230421_232030_AliExpress.jpg

Screenshot_20230421_232221_AliExpress.jpg

image.png.dd3591c4b060408ec5c9fd11a32e62ef.png

image.png.8051bd48b56eb16a42d14df5f0074f1d.png

Το περίεργο είναι πως είναι παραπάνω από τα 186 και δωρεάν μεταφορικά!

Ωστόσο αν δεις πλήρωσα VAT καθώς έλεγε οτι συμπεριλαμβάνεται στην τελική τιμή που ισχυεί

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, omokas είπε

image.png.dd3591c4b060408ec5c9fd11a32e62ef.png

image.png.8051bd48b56eb16a42d14df5f0074f1d.png

Το περίεργο είναι πως είναι παραπάνω από τα 186 και δωρεάν μεταφορικά!

Ωστόσο αν δεις πλήρωσα VAT καθώς έλεγε οτι συμπεριλαμβάνεται στην τελική τιμή που ισχυεί

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

 

Το banggood χρεισιμοποιει εδώ και χρόνια αυτή τη μέθοδο αποστολής. Το προϊόν στέλνεται πρώτα σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα, εκτελωνίζει και κατόπιν προωθείτε στη χώρα μας. Η τιμή περιλαμβάνει όλα τα έξοδα. (ΦΠΑ και εκτελωνισμο). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...