Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα παραγγείλει για συγγενή ένα προϊόν από Κίνα (όχι τα γνωστά καταστήματα κι όχι για ηλεκτρ.συσκευές, αλλά στο παρελθόν δοκιμασμένο).

  • Η αγορά έγινε 16 ή 17 Φλεβάρη
  • Απέστηλαν το πακέτο στις 22 Φλεβάρη με μια εταιρεία ονόματι HSD Express, που δεν είχαν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν
  • Το tracking λειτούργησε μέχρι 1 Μαρτίου που έδειχνε το πακέτο να φεύγει από Κίνα

έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση...το κατάστημα δεν απαντά και η μεταφορική δεν απαντά σε email...φοβάμαι ότι το κατάστημα "went rogue" που λένε κι οι Αμερικανοί, μετά από 4-5 χρόνια αξιόπιστων αγορών...
...διάβασα κι άλλες τέτοιες μαρτυρίες τους τελευταίους μήνες...μάλλον πάει για φούντο...

Είχε χρησιμοποιηθεί PAYPAL για την αγορά ΑΛΛΑ καθότι είχε δοθεί λειτουργικό - στην αρχή - tracking, δεν ξέρω/θυμάμαι πόσο διάστημα αναμονής κρίνεται από το Paypal επαρκές ώστε να κριθεί το πακέτο ως χαμένο και να επιστραφούν τα χρήματα.

Στο 2μηνο δύσκολο...αλλά πόσο να περιμένω;
Προφανώς δεν θέλω να υποβάλω αίτημα επιστροφής χρημάτων που θα απορριφθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 ψάχνω τρόπο να φέρω ενα 8k hmdi splitter απο το official site της εταιρείας στην αμερική ή απο το amazon.co.uk που εχουν store αλλα δυστυχώς δεν στέλνουν εκτος αγγλίας. εχω ψάξει ολο το ιντερνετ για ευρωπαικά μαγαζιά για κατι αντίστοιχο αλλα δεν βρήκα.

το μαραφέτι ειναι αυτό

https://www.orei.com/products/1x2-hdmi-splitter-w-audio-out-1-in-2-out-ultrahd-8k-edid-bk-102a

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0BHL8LF1W/ref=ox_sc_act_title_1

εχω συγγενή αμερική και αγγλία..

γίνεται να του στείλω 2 τσουρέκια (να φάει το ενα) και στο αλλο να βάλει το μαραφέτι και να μου το στείλει πίσω, για να μην περάσει τελωνείο και το τσακώσουν;😄

υπάρχει οικονομικός τρόπος αποστολής απο αμερική/αγγλία να μας στείλουν κάτι τόσο μικρό σε όγκο ; δεν με εδιαφέρει αν το στείλουν σκέτο χωρίς το κουτί του..

Height: 17 mm
Width: 145 mm
Depth: 68 mm
Weight: 258 g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα απο ευρώπαϊκό σάιτ αλλα ο προμηθευτης δεν ειχε στοκ και μου το έστειλε απο κινα. Του ειπα για ακύρωση αλλα το δεμα εχει φύγει

Μπορω να μη παραλάβω και ζητήσω επιστροφή? Είναι πληρωμενο με paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, daPro7 είπε

Πώς θα μάθω με ποια μεταφορική θα έρθει το δέμα μου από Κίνα μέσω AliExpress?Το tr.number απλά λέει ότι έφτασε Ελλάδα..

 Αναλογα το tracking number, τα UA*********HU, LA**********HU, LT***********NL, LS************NL με ΕΛΤΑ, 5UGR******** με Γενική ταχυδρομική και 10ψηφιο - 407********* με ACS

Τα γράφω εδώ (σελίδα 294), και έχω και άλλες πληροφορίες για Aliexpress αν σε ενδιαφέρει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sakisgri είπε

 Αναλογα το tracking number, τα UA*********HU, LA**********HU, LT***********NL, LS************NL με ΕΛΤΑ, 5UGR******** με Γενική ταχυδρομική και 10ψηφιο - 407********* με ACS

Τα γράφω εδώ (σελίδα 294), και έχω και άλλες πληροφορίες για Aliexpress αν σε ενδιαφέρει

 

UA....HU είναι άρα ΕΛΤΑ..θέλω να συμπληρώσω μια λεπτομέρεια στην διεύθυνση μου..Το είχα πει στον Κινέζο και μου είπε will try..

Επίσης μου ήρθε Μάιλ ότι έφτασε Ελλάδα το δέμα.Μολις έκανα tracking στην ΕΛΤΑ και δεν βρίσκει τπτ.

Επεξ/σία από daPro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, daPro7 είπε

UA....HU είναι άρα ΕΛΤΑ..θέλω να συμπληρώσω μια λεπτομέρεια στην διεύθυνση μου..Το είχα πει στον Κινέζο και μου είπε will try..

Επίσης μου ήρθε Μάιλ ότι έφτασε Ελλάδα το δέμα.Μολις έκανα tracking στην ΕΛΤΑ και δεν βρίσκει τπτ.

Καλά ειναι να κοιτάς εδώ με το tracking number https://parcelsapp.com/. Τα UA**********HU ειναι απλή αποστολη και semitrackable,  κάνω copy-paste τι γράφω για αυτά στο "Αγορές από Aliexpress, τελωνειο".

Τα semitrackable έχουν κανονικά tracking number και φαίνεται κανονικά μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα αφήσει ο ταχυδρόμος το δέμα χωρίς ενημέρωση και υπογραφή (σαν ένα γράμμα).

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δείτε μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δείτε και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Αφού θέλεις να συμπληρώσεις κάτι στη διεύθυνση σου, να εχεις το νου σου όταν φανεί στο parcelsapp η στο Cainiao το "Arrived at local delivery center" μετά από 5 με 10 μέρες καλά ειναι να επικοινωνήσεις με το τοπικό ταχυδρομείο η να πας από εκεί, γιατι αν κάτι δεν ειναι σωστό στη διεύθυνση σου και δεν μπορούν να σου το παραδώσουν, μετά από 15 μέρες μπορεί να το στειλουν πίσω. Αν και πιστεύω επειδή έχει το τηλ. πάνω θα σε πάρουν τηλεφωνώ. Αλλά καλού κακού να εχεις το νου σου.

Επίσης καλά ειναι ότι απορία εχεις για το Aliexpress να ρωτάς στο "Αγορές από Aliexpress, τελωνειο".

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά 6-7€ από JLCPCP (σοβαρό μαγαζί) με πληρωμένο φόρο κατά την αγορά κ χρήση IOSS από αυτούς. Αποστολή με Yun Express, ωστόσο στις 15/5 βλέπω εισαγωγη voucher DPD (άρα Ελλάδα acs? 🥴 ) ..

Επειδή αλλού διαβάζω "αποφύγετε κούριερ από τρίτες χώρες γιατί κι αν έχεις πληρώσει το φόρο θα ξαναπληρωσεις κατά την παραλαβή" και αλλού ότι "η Yun Express 'καθαριζει' για σένα το τελωνείο κ γι'αυτό πολλά επίσημα κινέζικα shops τα πάνε εκεί για να σε γλιτώσουν αφού ήδη έχεις πληρώσει"...

Τί πιστεύετε θα γίνει εδώ , θα αποφύγω το έξτρα τελωνείο κατά την παραλαβή ή όχι;

Κι αν όχι, να περιμένω μεγάλο ποσό λόγω κούριερ (διαβάζω διάφορα αστεία);Screenshot_2023-05-19-04-08-32-927-edit_com.android.chrome.jpg.4acfe1d55f4eb96b12d7c45b50372fa8.jpg

Σύμφωνα με αυτό 

κι επειδή συμπίπτουν κ οι μέρες , λογικά αύριο θα έχω customs clearance Βουδαπέστη και καλώς εχόντων, το "σούσι" μου θα είναι εδώ Τρίτη/Τετάρτη χωρίς να πλερώ κάτι έξτρα;

Σωστά τα λεω @nikosgiann78 , @vagosvts7 ;

span widget

Επεξ/σία από sarakinos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarakinos21 είπε

Αγορά 6-7€ από JLCPCP (σοβαρό μαγαζί) με πληρωμένο φόρο κατά την αγορά κ χρήση IOSS από αυτούς. Αποστολή με Yun Express, ωστόσο στις 15/5 βλέπω εισαγωγη voucher DPD (άρα Ελλάδα acs? 🥴 ) ..

Επειδή αλλού διαβάζω "αποφύγετε κούριερ από τρίτες χώρες γιατί κι αν έχεις πληρώσει το φόρο θα ξαναπληρωσεις κατά την παραλαβή" και αλλού ότι "η Yun Express 'καθαριζει' για σένα το τελωνείο κ γι'αυτό πολλά επίσημα κινέζικα shops τα πάνε εκεί για να σε γλιτώσουν αφού ήδη έχεις πληρώσει"...

Τί πιστεύετε θα γίνει εδώ , θα αποφύγω το έξτρα τελωνείο κατά την παραλαβή ή όχι;

Κι αν όχι, να περιμένω μεγάλο ποσό λόγω κούριερ (διαβάζω διάφορα αστεία);Screenshot_2023-05-19-04-08-32-927-edit_com.android.chrome.jpg.4acfe1d55f4eb96b12d7c45b50372fa8.jpg

Σύμφωνα με αυτό 

κι επειδή συμπίπτουν κ οι μέρες , λογικά αύριο θα έχω customs clearance Βουδαπέστη και καλώς εχόντων, το "σούσι" μου θα είναι εδώ Τρίτη/Τετάρτη χωρίς να πλερώ κάτι έξτρα;

Σωστά τα λεω @nikosgiann78 , @vagosvts7 ;

span widget

Η αποστολή σου προφανώς ήταν aliexpress standard shipping που εδώ τα παραδίδει η acs. Δεν υπάρχει θέμα τελωνείου αφού έχει έλεγχο στην Ουγγαρία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sarakinos21 είπε

Αγορά 6-7€ από JLCPCP (σοβαρό μαγαζί) με πληρωμένο φόρο κατά την αγορά κ χρήση IOSS από αυτούς. Αποστολή με Yun Express, ωστόσο στις 15/5 βλέπω εισαγωγη voucher DPD (άρα Ελλάδα acs? 🥴 ) ..

Επειδή αλλού διαβάζω "αποφύγετε κούριερ από τρίτες χώρες γιατί κι αν έχεις πληρώσει το φόρο θα ξαναπληρωσεις κατά την παραλαβή" και αλλού ότι "η Yun Express 'καθαριζει' για σένα το τελωνείο κ γι'αυτό πολλά επίσημα κινέζικα shops τα πάνε εκεί για να σε γλιτώσουν αφού ήδη έχεις πληρώσει"...

Τί πιστεύετε θα γίνει εδώ , θα αποφύγω το έξτρα τελωνείο κατά την παραλαβή ή όχι;

Κι αν όχι, να περιμένω μεγάλο ποσό λόγω κούριερ (διαβάζω διάφορα αστεία);Screenshot_2023-05-19-04-08-32-927-edit_com.android.chrome.jpg.4acfe1d55f4eb96b12d7c45b50372fa8.jpg

Σύμφωνα με αυτό 

κι επειδή συμπίπτουν κ οι μέρες , λογικά αύριο θα έχω customs clearance Βουδαπέστη και καλώς εχόντων, το "σούσι" μου θα είναι εδώ Τρίτη/Τετάρτη χωρίς να πλερώ κάτι έξτρα;

Σωστά τα λεω @nikosgiann78 , @vagosvts7 ;

span widget

Όπως τα γράφεις ειναι, θα σου το παραδώσει η ACS χωρίς έξτρα χρέωση.

Όσον αφορά την λέξη "σουσι" την είχα αναφέρει εγώ σε απάντηση μου στον vagosvts στη σελίδα 312 από το λινκ που έβαλες, πραγματικά ταίριαξε πολύ ωραία αν το δεις θα καταλάβεις γιατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Η αποστολή σου προφανώς ήταν aliexpress standard shipping που εδώ τα παραδίδει η acs. Δεν υπάρχει θέμα τελωνείου αφού έχει έλεγχο στην Ουγγαρία. 

Η αποστολή ήταν Global Standard Direct Line (IOSS) και η αλήθεια είναι ότι όταν μίλησα με τον Κινέζο help assistant μου είπε ότι συνήθως δεν έχουν θέμα αλλά ωστόσο αν μια στο τόσο λέει στραβωσει αυτοί δεν φέρουν καμία ευθύνη αφού έχουν κάνει όλες τις ενέργειες (ioss) κλπ από τη μεριά τους (λογικό). Γι'αυτό κ 'αγχωθηκα' λίγο κ ρωτάω.

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Όπως τα γράφεις ειναι, θα σου το παραδώσει η ACS χωρίς έξτρα χρέωση.

Όσον αφορά την λέξη "σουσι" την είχα αναφέρει εγώ σε απάντηση μου στον vagosvts στη σελίδα 312 από το λινκ που έβαλες, πραγματικά ταίριαξε πολύ ωραία αν το δεις θα καταλάβεις γιατι.

Χαχα. Μακάρι να γίνει έτσι.

Σήμερα είχαμε customs clearance Βουδαπέστη όπως προείπαμε δλδ οπότε μάλλον όλα καλά..

IMG_20230519_184414.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sarakinos21 είπε

Η αποστολή ήταν Global Standard Direct Line (IOSS) και η αλήθεια είναι ότι όταν μίλησα με τον Κινέζο help assistant μου είπε ότι συνήθως δεν έχουν θέμα αλλά ωστόσο αν μια στο τόσο λέει στραβωσει αυτοί δεν φέρουν καμία ευθύνη αφού έχουν κάνει όλες τις ενέργειες (ioss) κλπ από τη μεριά τους (λογικό). Γι'αυτό κ 'αγχωθηκα' λίγο κ ρωτάω.

Χαχα. Μακάρι να γίνει έτσι.

Σήμερα είχαμε customs clearance Βουδαπέστη όπως προείπαμε δλδ οπότε μάλλον όλα καλά..

IMG_20230519_184414.jpg

Όχι μάλλον, σίγουρα όλα καλά. Εφόσον πέρασε τελωνείο σε μια Ευρωπαϊκή χώρα δεν περνάει σε άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ηρθε πακέτο απο Σιγκαπούρη.

Δεν είχε αυτοκόλλητο τελωνειου και δεν πληρωσα κατι. Ητανε μια πλακετα μητρική και η εταιρεία το ειχε δήλωσει μονη της 2$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει κανείς άλλος δεματακι από bangood το τελευταίο διάστημα?

Διότι μου δείχνει εδώ και 11 μέρες να έχει κολλήσει σε ένα στάδιο στη μεταφορά χωρίς καμία νέα ενημέρωση

Έλεγξα και το next tracking της dpd το ποιο δείχνει μόνο ότι παραλήφθηκαν τα δεδομένα της αποστολής δηλαδή όταν ξεκίνησε από Κίνα.

 

IMG_20230526_125048.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω ένα subscription που σου στέλνουν δέμα κάθε μήνα από Αμερική και κοστίζει 80 ευρώ κάθε 3 μήνες, δηλαδή περίπου 27 ευρώ ανά δέμα. Στο checkout γράφει ότι υπολογίζεται μέσα στην συνολική τιμή το shipping και ο ΦΠΑ της Ελλάδας. Αυτό που με προβλιματίζει είναι ότι εφόσον είναι subscription box δεν ξέρω αν θα έχει τη τιμή+ΦΠΑ ανά δέμα πάνω στο δέμα που θα στείλουν και δεν ξέρω αν θα περάσει τελωνείο. Έχει κάποιος καμία παρόμοια εμπειρία με subscription box; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...