Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγελια απο amazon US και ερχεται το δεμα με ARAMEX. Ποια μεταφορικη θα το φερει στο σπιτι; Επιπλεον τι φαση με το "carrier contacted you to arrange the delivery;" Δεν θυμαμαι να με πηρε καποιος τηλ.... 

αμαζον ΘΣ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, JimT1991 είπε

Παραγγελια απο amazon US και ερχεται το δεμα με ARAMEX. Ποια μεταφορικη θα το φερει στο σπιτι; Επιπλεον τι φαση με το "carrier contacted you to arrange the delivery;" Δεν θυμαμαι να με πηρε καποιος τηλ.... 

αμαζον ΘΣ.png

Το κοίταξες εδώ https://parcelsapp.com/ ?λογικά θα φαίνεται η εταιρία που θα σου το παραδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα από Αμερική μέσο eBay laptop θα μου έρθει μάλλον με speedex γιατί μου την εμφανίζει στο Tracked with: 

Για να δούμε ποτέ θα έρθει και με τι ποσά αν και εχω πληρώσει  το φόρο και όλα. Πάντως εντός Αμερικής κινείται με FedEx και πάει σε κάποιο κέντρο διαλογής του ebay στο Ιλινόις.

Το eBay πάντως λέει ότι θα παραλάβω 25 Ιουλίου 💀 

Επεξ/σία από lafayetter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2023 στις 5:14 ΜΜ, JimT1991 είπε

Παραγγελια απο amazon US και ερχεται το δεμα με ARAMEX. Ποια μεταφορικη θα το φερει στο σπιτι; Επιπλεον τι φαση με το "carrier contacted you to arrange the delivery;" Δεν θυμαμαι να με πηρε καποιος τηλ.... 

αμαζον ΘΣ.png

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω δύο κεραμεικά σκεύη τσαγιού από κατάστημα στην Ιαπωνία. Μαζί με τα μεταφορικά μου βγαίνoυν 59 ευρώ. Πόσο να υπολογίζω, στο περίπου, να πληρώσω μαζί με το κόστος του τελωνείου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arjuna είπε

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω δύο κεραμεικά σκεύη τσαγιού από κατάστημα στην Ιαπωνία. Μαζί με τα μεταφορικά μου βγαίνoυν 59 ευρώ. Πόσο να υπολογίζω, στο περίπου, να πληρώσω μαζί με το κόστος του τελωνείου;

 

 

Τιμοκατάλογοι ΕΛΤΑ (Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού)

https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους . Για μια αγορα απο ebay uk με τελική τιμη (με τα μεταφορικα) 22€ , εδώ τι πληρώνω...?

 

Thanks

Επεξ/σία από haralabosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, haralabosg είπε

Καλησπερα σε ολους . Για μια αγορα απο ebay uk με τελική τιμη (με τα μεταφορικα) 22€ , εδώ τι πληρώνω...?

Thanks

Αν ερθει με ΕΛΤΑ κ εφοσον η αποστολη ειναι με εδρα UK

  • Τιμοκατάλογοι ΕΛΤΑ (Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού)

https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

Αν ερθει με κουριερ

  • η καθεμία εχει δικο της τιμοκαταλογο
Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεμα απο Amazon UK, οπου μεσα εχει ενα βιβλιο το οποιο ειναι λιγο σπανιο λογω οτι εχει να τυπωθει χρονια, εχει αποσταλει εχθες απο UPS και εχει κολλησει στο Stanford Le Hope στο UK. Η τιμη με τα μεταφορικα 112 ευρω. Το amazon γραφει "Customs clearance delay". Γενικα μου ειχε τυχει με DHL Express αλλα αυτο ειχε γινει στην Ελλαδα. Πρωτη φορα βλεπω να εχει κολλησει στην Αγγλια και προφανως να καθυστερει. Προφανως το βιβλιο εχει αποσταλει απο την ιδια την Amazon. (Sold by: Amazon EU S.a.r.L.)

Πρεπει να ανησυχω; 

Επεξ/σία από JimT1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JimT1991 είπε

Δεμα απο Amazon UK, οπου μεσα εχει ενα βιβλιο το οποιο ειναι λιγο σπανιο λογω οτι εχει να τυπωθει χρονια, εχει αποσταλει εχθες απο UPS και εχει κολλησει στο Stanford Le Hope στο UK. Η τιμη με τα μεταφορικα 112 ευρω. Το amazon γραφει "Customs clearance delay". Γενικα μου ειχε τυχει με DHL Express αλλα αυτο ειχε γινει στην Ελλαδα. Πρωτη φορα βλεπω να εχει κολλησει στην Αγγλια και προφανως να καθυστερει. Προφανως το βιβλιο εχει αποσταλει απο την ιδια την Amazon. (Sold by: Amazon EU S.a.r.L.)

Πρεπει να ανησυχω; 

Οχι καμια ανησυχία εφοσον ειναι και απο amazon.

Αυτα ειναι συνηθες οταν περιμενουμε αποστολες απο εξωτερικο ειδικα περιοδους οπως:

  • Black Friday τελη Νοεμ.  οπου γινεται χαμος καθυστερησεις, φορτος εργασιας κλπ
  • Χριστουγεννα & Πρωτοχρονια 
  • καλοκαιρι που λειπει προσωπικο οχι μονο Ελλαδα αλλα παντου.

Εφοσον ειναι απο amazon δεν εχεις να ανησυχεις τοσο πολυ ειδικα που το παρακολουθεις & απο tracking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό θέλει μια παραγγελία από Ιαπωνία για να έρθει Ελλάδα? Είναι registered/insurance air mail Japan Post με ΕΛΤΑ, tracking τύπου RX*********JP και έχει κολλήσει εδώ κ λίγο καιρό στο Dispatch και Departure from outward office of exchange, OSAKA INT, OSAKA. Δε το βιάζομαι αλλά θα ήθελα να γνωρίζω γενικά πόσο καθυστερεί. Ευχαριστώωω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, DimitraPs said:

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό θέλει μια παραγγελία από Ιαπωνία για να έρθει Ελλάδα? Είναι registered/insurance air mail Japan Post με ΕΛΤΑ, tracking τύπου RX*********JP και έχει κολλήσει εδώ κ λίγο καιρό στο Dispatch και Departure from outward office of exchange, OSAKA INT, OSAKA. Δε το βιάζομαι αλλά θα ήθελα να γνωρίζω γενικά πόσο καθυστερεί. Ευχαριστώωω!

Γεια χαρα

Γεενικα μεσα σε 3 βδομαδες-1 μηνα παραλαμβανεις με αεροπορικο επιστολικο απο Ιαπωνια.

Τα τελευταια δυο που εχω ειναι
RN*********JP που απο 23 Ιουνιου εφτασε στις 13 Ιουλιου και τωρα ειναι στο τελωνειο. Συνηθως δεν αργει τοσο

RX*********JP απο 11 Ιουλιου εφτασε Ελλαδα σημερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Πριν 3-4 βδομάδες παρέλαβα ενα ανταλλακτικο αυτοκινητου το οποιο ηταν απο Κινα και ο αγοραστης το ειχε στειλει με FEDEX. Η αξία μαζί με τα μεταφορικά ανερχόταν στα 80 κάτι ευρώ (VAT inc. οπως ειχε πει και ο πωλητης)

Σήμερα μου ήρθε ενα γράμμα στο σπιτι απο FEDEX οπως βλεπω και μου ζηταει να πληρωσω ΦΠΑ,προμήθεια προόδου.

Ειναι μικρο το ποσο και δεν εχω προβλημα να το πληρωσω αλλα μου κανει εντυπωση που δεν με ενημερωσαν οταν μπηκε τελωνειο , δεν με πηραν τηλεφωνο κτλ. Παρελαβα κανονικα και μετα απο 20 μερες μου στελνουν γραμμα για εξοφληση.

 

Εχει τυχει σε καποιον το ιδιο; Το πληρωσατε;

Επεξ/σία από AmixReckless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AmixReckless είπε

Καλησπέρα.

Πριν 3-4 βδομάδες παρέλαβα ενα ανταλλακτικο αυτοκινητου το οποιο ηταν απο Κινα και ο αγοραστης το ειχε στειλει με FEDEX. Η αξία μαζί με τα μεταφορικά ανερχόταν στα 80 κάτι ευρώ (VAT inc. οπως ειχε πει και ο πωλητης)

Σήμερα μου ήρθε ενα γράμμα στο σπιτι απο FEDEX οπως βλεπω και μου ζηταει να πληρωσω ΦΠΑ,προμήθεια προόδου.

Ειναι μικρο το ποσο και δεν εχω προβλημα να το πληρωσω αλλα μου κανει εντυπωση που δεν με ενημερωσαν οταν μπηκε τελωνειο , δεν με πηραν τηλεφωνο κτλ. Παρελαβα κανονικα και μετα απο 20 μερες μου στελνουν γραμμα για εξοφληση.

 

Εχει τυχη σε καποιον το ιδιο; Το πληρωσατε;

Η κάθε κουριερ εχει διαφορετικη πολιτική χρέωσης σε συγκριση με ΕΛΤΑ.

Προφανως στην FedEx δεν ειχαν κανει εκκαθαριση του δεματος και οταν εγινε ενημέρωσαν κ για το υπόλοιπο. Ισως στο τελικό ποσο προσθεσαν "δασμοί" αν και αυτα κανονικά (θα επρεπε) να ενημερώνονται πριν την παραλαβή απο τον παραληπτη......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...