Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/07/2023 at 14:09, AmixReckless said:

Καλησπέρα.

Πριν 3-4 βδομάδες παρέλαβα ενα ανταλλακτικο αυτοκινητου το οποιο ηταν απο Κινα και ο αγοραστης το ειχε στειλει με FEDEX. Η αξία μαζί με τα μεταφορικά ανερχόταν στα 80 κάτι ευρώ (VAT inc. οπως ειχε πει και ο πωλητης)

Σήμερα μου ήρθε ενα γράμμα στο σπιτι απο FEDEX οπως βλεπω και μου ζηταει να πληρωσω ΦΠΑ,προμήθεια προόδου.

Ειναι μικρο το ποσο και δεν εχω προβλημα να το πληρωσω αλλα μου κανει εντυπωση που δεν με ενημερωσαν οταν μπηκε τελωνειο , δεν με πηραν τηλεφωνο κτλ. Παρελαβα κανονικα και μετα απο 20 μερες μου στελνουν γραμμα για εξοφληση.

 

Εχει τυχει σε καποιον το ιδιο; Το πληρωσατε;

Καλημέρα μου είχε τύχει το ίδιο ακριβώς σε εμένα και σε ένα φίλο μου.

Είχαμε βρει μια εταιρία για εκτύπωση πλακετών η οποία έκανε δωρεάν δείγματα μέχρι 5 πλακέτες ίδιου σχεδίου. Παραγγείλαμε λοιπόν και ενώ μας ήρθαν, ύστερα από αρκετό καιρό - μπορεί να ήταν και πάνω από μήνα αν θυμάμαι καλά - μας ήρθαν σε γράμμα τα αντίστοιχα χαρτιά για εξόφληση ποσού.

Τότε την πρώτη φορά το πλήρωσα γιατί ήταν μικρό το ποσό, ο φίλος μου δεν το πλήρωσε. 

Λίγο καιρό μετά είχα παραγγείλει από το AliExpress κάτι τροφοδοτικά για πλακετα σύνολο 10 ευρώ και για κάποιο περίεργο λόγο ήρθε με FedEx. Εδώ το ξανασκέφτηκα και δεν πλήρωσα, είχα προπληρώσει ΦΠΑ και η αξία που ζητούσαν πλησίαζε αυτή του δέματος (8.5 ευρώ) πράγμα που θεώρησα φουλ παράλογο.

Έστειλα email στη FedEx ενημερώνοντας τους και επισύναψα τις απαραίτητες αποδείξεις που έδειχνε πως έχει προπληρωθεί αντικείμενο + μεταφορικά + ΦΠΑ 

Ωστόσο δες τι μου απάντησαν, το οποίο δεν πολυκαταλαβα - γιατί λεφτά δεν τους έστειλα - αλλά μάλλον είναι όλα εντάξει 

Στο τηλέφωνό μου έλεγαν δικαιολογίες πως άλλαξε η πολιτική της εταιρίας και κάθε δέμα πλέον χρεώνεται και κάτι τέτοια. Να τονίσω το πρώτο δέμα είχε μηδενική αξία σαν δείγμα καθώς και είχα δώσει 1$ για μεταφορικά αλλά έγραφε DDP (Delivery Duty Prepaid) και άρα δεν θα έπρεπε να χρεωθώ ύστερα. Στο δεύτερο ήταν αντίστοιχο καθώς είχα προπληρώσει όλη την αξία + ΦΠΑ + μεταφορικά από πριν. 

 

Screenshot_2023-07-20-11-19-32-860_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από omokas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι συμβαίνει εδώ; 
 

Package Damaged 🤯

 

Είχα παραγγείλει ένα δέμα από Αμερική 17 Ιουνίου μέσο Ebay International shipping program άλλαξε tracking χωρίς να ενημερωθεί το σύστημα στο Ebay (εξακολουθεί να μην είναι ενημερωμένο) βρήκα το νέο tracking μέσο του post Ninja είδα πως το στείλανε με AsendiaUSA ενώ στην αρχή φαινόταν με DHL, έφτασε Ευρώπη μετά από 25 μέρες αναμονή, ανέλαβε η DPD και τώρα είδα ότι θα παραλάβω μάλλον με ACS. Το δέμα πρέπει να είναι διαλυμένο 😡

IMG_1200.jpeg
 

Γενικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το Ebay πέθανε για Ευρώπη. Κρίμα νοσταλγό τις ωραίες εποχές 2010s. Έχει ξανά τύχη διαλυμένη  συσκευασία και πάλι είχε περάσει από Βουλγαρία πρώτα 🤔

Επεξ/σία από lafayetter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lafayetter είπε

Τι συμβαίνει εδώ; 
 

Package Damaged 🤯

 

Είχα παραγγείλει ένα δέμα από Αμερική 17 Ιουνίου μέσο Ebay International shipping program άλλαξε tracking χωρίς να ενημερωθεί το σύστημα στο Ebay (εξακολουθεί να μην είναι ενημερωμένο) βρήκα το νέο tracking μέσο του post Ninja είδα πως το στείλανε με AsendiaUSA ενώ στην αρχή φαινόταν με DHL, έφτασε Ευρώπη μετά από 25 μέρες αναμονή, ανέλαβε η DPD και τώρα είδα ότι θα παραλάβω μάλλον με ACS. Το δέμα πρέπει να είναι διαλυμένο 😡

IMG_1200.jpeg
 

Γενικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το Ebay πέθανε για Ευρώπη. Κρίμα νοσταλγό τις ωραίες εποχές 2010s. Έχει ξανά τύχη διαλυμένη  συσκευασία και πάλι είχε περάσει από Βουλγαρία πρώτα 🤔

Γενικα το ebay εχει χασει την παλια του αιγλη. Για το συγκεκριμενο κανε οπωσδηποτε unboxing με βιντεο κ αναφορα στο ebay support οταν παραλαβεις εφοσον αυτο που παρελαβες ειναι α) κατεστραμμενο αλλα β) και μη λειτουργικο να εχεις καποια αποδειξη.

Εφοσον εχεις πλεον ενδειξεις οτι ειναι διαλυμμενο πριν ανοιχτει ας γινει κ 1 unboxing. Η Asendia ειναι κουριερ μαλλον ACS.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Από eBay Αγγλία θέλω να πάρω ένα ανταλλακτικό αυτοκινήτου αξίας 340 ευρώ και 25 ευρώ μεταφορικά.

Λογικά περιλαμβάνει το φπα....Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι δασμοί και λοιπές χρεώσεις προκύπτουν;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ilias43
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilias43 είπε

Καλησπέρα,

Από eBay Αγγλία θέλω να πάρω ένα ανταλλακτικό αυτοκινήτου αξίας 340 ευρώ και 25 ευρώ μεταφορικά.

Λογικά περιλαμβάνει το φπα....Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι δασμοί και λοιπές χρεώσεις προκύπτουν;

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, bjj-p είπε

αν στο καλαθι  εκει που λεει vat ή import fees εχει ποσό, δεν θα πληρωσεις τιποτα αλλο. τα  συλλέγει και τα πληρώνει το amazon. Ετσι εγινε σε εμενα πριν μερικους μηνες.

Σωστα αλλο amazon αλλο ebay

Η απαντηση της παραθεσης αφορουσε αποκλειστικά το eBay.

Βεβαια αυτη την επιλογη δεν την εχουν ολοι οι πωλητες ουτε στο amazon κ εξαρταται ανα περιπτωση καθε φορα ελεγχουμε το μενού checkout πριν την πληρωμη κ τι ακριβώς περιλαμβανει.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
9 λεπτά πριν, ebola75 είπε

Καλημέρα

Jeanscene.co.uk ξέρουμε αν πηγαίνει τελωνείο;

Ευχαριστώ πολύ!

Θελετε να αγοράσετε αλλά ενα ελεγχο στο μαγαζί δεν κάνετε

___________

The checkout page will show the shipping charge. The order total will not include UK VAT. Kindly be aware that import duty and other taxes may apply. We recommend verifying these charges with your local customs department.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ebola75 είπε

Καλημέρα

Jeanscene.co.uk ξέρουμε αν πηγαίνει τελωνείο;

Ευχαριστώ πολύ!

εχει τα κλασσικα απο UK πλεον αν ερθει με ΕΛΤΑ παρακατω αν ερθει με ιδιωτικη κουριερ οτι χρεωνουν τα ΕΛΤΑ + 100€ παραπανω.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας!

ενδιαφερομαι για μια αγορα απο Ινδια, μιας και ειναι εκτος ΕΕ ειπα να υπολογισω και τα εξτραδακια.

Φανταζομαι πως θα χρειαστει ενα ποσο για τον εκτελωνισμο με βαση την λιστα των ΕΛΤΑ.

Θα πληρωσω ΚΑΙ τον ΦΠΑ?

Δηλαδη τα συνολικα εξοδα θα ειναι αγορα + ΦΠΑ + Εκτελωνισμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sakis_the_fraud είπε

Καλησπερα σας!

ενδιαφερομαι για μια αγορα απο Ινδια, μιας και ειναι εκτος ΕΕ ειπα να υπολογισω και τα εξτραδακια.

Φανταζομαι πως θα χρειαστει ενα ποσο για τον εκτελωνισμο με βαση την λιστα των ΕΛΤΑ.

Θα πληρωσω ΚΑΙ τον ΦΠΑ?

Δηλαδη τα συνολικα εξοδα θα ειναι αγορα + ΦΠΑ + Εκτελωνισμος;

Για τι αξία μιλάμε μαζί με τα μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...