Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, duende είπε

2 παραγγελιες μου απο διαφορετικα κινεζομαγαζα στο Aliexpress, εφυγαν απο LAOS?@! εχει παραλαβει κανεις αποστολη απο εκει? 😂

Clipboard01.jpg

Ίδιο status ήταν και τα δικο μου απο 26/9, Laos μη συστημένο, παρέλαβα χθες

4 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια ,θα ηθελα να κανουμε μια συνοψη γιατι εχω καιρο να παρακολουθησω το νημα,διαβασα τις τελευταιες δεκα σελιδες και δεν εβγαλα ακρη.

Μεχρι και τον ιουνιο που εκανα τη τελευταια μου παραγγελια τα πραγματα που ειχαν αξια μικροτερη των 22 ευρω περνουσαν χωρις προβλημα,οσα ειχαν μεγαλυτερη αξια ηταν θεμα τυχης για το αν θα σταματησουν.

Τωρα πλεον τα δεματα εκτος ΕΕ σταματανε οπως και να εχει?

Εκανα καποιες παραγγελιες μικροτερες των 22 ευρω και βλεπω στο track elta οτι ολα εχουν σταματησει τελωνειο για ελεγχο(ξερω οτι δε θα πληρωσω αλλα με ενδιαφερει να δω αν υπαρχει πιθανοτητα να τη γλυτωσω με κατι ακριβοτερο στο μελλον)

Εφόσον το ταχυδρομείο που θα χρησιμοποιήσει το κατάστημα είναι εκτός ΕΕ(CN Post,Laos Post, Thailand Post κτλ) τότε ναι,ειδικά τα συστημένα,θα σταματήσουν σίγουρα τελωνείο. Για αυτό για κάτι ακριβότερο, βλέπουμε συνήθως NL Post και Belgium Post στις μεθόδους αποστολής. Τώρα πιο αναλυτικά με το ποιες μεθόδους αποστολής είναι οι ασφαλείς έχει απαντηθεί ήδη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για παράδειγμα τον Ιούνιο έφερα δύο κάμερες τως 80 ευρώ από το aliexpress,η μία σταμάτησε τελωνείο και πλήρωσα 30 ευρώ και η άλλη πέρασε έτσι ,αν την είχα κάνει τη κίνηση μετά το καλοκαίρι θα σταματούσαν και οι δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Για παράδειγμα τον Ιούνιο έφερα δύο κάμερες τως 80 ευρώ από το aliexpress,η μία σταμάτησε τελωνείο και πλήρωσα 30 ευρώ και η άλλη πέρασε έτσι ,αν την είχα κάνει τη κίνηση μετά το καλοκαίρι θα σταματούσαν και οι δύο;

Και πριν το καλοκαίρι που πέρασε έστω η μία πάλι καλά να λες.

 

Τώρα ειδικά δεν θα υπήρχε τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε δεματάκι από Αυστραλία με αξία 35 australian dollars που είναι γύρω στα 21,75 ευρώ. Τον Ιούλιο μου ήρθε από το τελωνείο να πληρώσω 22 ευρώ επείδη το έιχαν δηλώσει ως αξία πακέτου 22 ευρώ. Τους έκανα αίτηση για επανεξέταση φόρου καθώς είναι κάτω απο 22 ευρώ και μετα από 2,5 μήνες μου ήρθε γράμμα πως απορρίφθηκε η αίτηση μου και μπορώ είτε να πληρώσω 22 ευρώ ή να το γυρίσουν πίσω. Τι μπορώ να κάνω για να αντιδράσω? Υπάρχει κάποιος φορέας να με βοηθήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, winfrey είπε

Μου ήρθε δεματάκι από Αυστραλία με αξία 35 australian dollars που είναι γύρω στα 21,75 ευρώ. Τον Ιούλιο μου ήρθε από το τελωνείο να πληρώσω 22 ευρώ επείδη το έιχαν δηλώσει ως αξία πακέτου 22 ευρώ. Τους έκανα αίτηση για επανεξέταση φόρου καθώς είναι κάτω απο 22 ευρώ και μετα από 2,5 μήνες μου ήρθε γράμμα πως απορρίφθηκε η αίτηση μου και μπορώ είτε να πληρώσω 22 ευρώ ή να το γυρίσουν πίσω. Τι μπορώ να κάνω για να αντιδράσω? Υπάρχει κάποιος φορέας να με βοηθήσει? 

ΠΟΙΟΙ το είχαν δηλώσει; Επισης το 35 ειναι η τελική πληρωτέα μαζί με μεταφορικά και ασφάλεια ή σκέτη η αξια του προϊόντος; Δηλαδη ήταν αξια CIF το 35 aud;

Στο χαρτί με τη χρεώση της τράπεζας σου τι ποσο χρεώθηκες, δηλαδή τι ποσό πλήρωσες; Αν η τιμή ήταν κάτω απο 22 ευρω, το προσκόμισες αυτό το χαρτί μαζί με την αίτηση αναδασμολογησης;

Στα υποψη οτι η αναδασμολογηση γινεται σε φορέα του υπουργείου οικονομικών και οχι σε κάποιο ελτα, οποτε ειναι τελική. Δεν ξέρω αν προβλέπεται ένσταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

ΠΟΙΟΙ το είχαν δηλώσει; Επισης το 35 ειναι η τελική πληρωτέα μαζί με μεταφορικά και ασφάλεια ή σκέτη η αξια του προϊόντος; Δηλαδη ήταν αξια CIF το 35 aud;

Στο χαρτί με τη χρεώση της τράπεζας σου τι ποσο χρεώθηκες, δηλαδή τι ποσό πλήρωσες; Αν η τιμή ήταν κάτω απο 22 ευρω, το προσκόμισες αυτό το χαρτί μαζί με την αίτηση αναδασμολογησης;

Στα υποψη οτι η αναδασμολογηση γινεται σε φορέα του υπουργείου οικονομικών και οχι σε κάποιο ελτα, οποτε ειναι τελική. Δεν ξέρω αν προβλέπεται ένσταση

Το τελωνείο είχε κάνει απόδοση των 35 δολλαρίων σε 22 ευρώ. Τους έστειλα και το invoice αλλά το πρόβλημα είναι πως στρογγυλοποίησαν το 21.79 σε 22 και πέρασε το όριο για την απόδοση φπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πλήρωσες; Με κάρτα; Με paypal; Με έμβασμα; Εκει τι φαίνεται σαν χρέωση. Ποιο ποσό και σε τι νομισμα;

9 λεπτά πριν, winfrey είπε

Το τελωνείο είχε κάνει απόδοση των 35 δολλαρίων σε 22 ευρώ. Τους έστειλα και το invoice αλλά το πρόβλημα είναι πως στρογγυλοποίησαν το 21.79 σε 22 και πέρασε το όριο για την απόδοση φπα. 

Επισης δεν ξεκαθαρίζεις αν τα 35 δολλαρια ειναι η συνολική τιμή ή μονο η αξία του προϊόντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, winfrey είπε

Το τελωνείο είχε κάνει απόδοση των 35 δολλαρίων σε 22 ευρώ. Τους έστειλα και το invoice αλλά το πρόβλημα είναι πως στρογγυλοποίησαν το 21.79 σε 22 και πέρασε το όριο για την απόδοση φπα. 

Εισαι σιγουρος; Παραξενο ειναι στα 22ε να σε χρεωσαν, λιγο υπερβολικο. Μηπως μαζι με τα μεταφορικα η αξια ηταν ανω των 35 δολλαριων Αυστραλιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σχολιασω κατι που γραφτηκε σε προηγουμενες σελιδες για Ιαπωνια..

Εχω την εντυπωση οτι και να ψηφιστει η εμπορικη συμφωνια τυπου free trade agreement οπως αναμαινεται και με τον Καναδα αυτο που δεν θα πληρωνουμε ειναι οι δασμοι ... Πιστευω οτι ΦΠΑ και τελη ΕΛΤΑ θα πληρωνουμε οπως και τωρα αλλα θα γλιτωνουμε τους δασμους που σε ειδη πολυτελειας φανταζομαι μπορει να φτανουν (επιπλεον ΦΠΑ+ τελη ΕΛΤΑ) και το 10% (φανταζομαι υπαρχουν και πιο ακριβες δασμολογικες κλασεις αλλα δεν ειμαι εκτελωνιστης )

Για να μην πληρωναμε ΦΠΑ θα επρεπε να ανηκει η Ιαπωνια στην ενιαια κοινοτικη αγορα (single market EU)

Ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει τα πραγματα σε βαθος.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, isay είπε

Πως πλήρωσες; Με κάρτα; Με paypal; Με έμβασμα; Εκει τι φαίνεται σαν χρέωση. Ποιο ποσό και σε τι νομισμα;

Επισης δεν ξεκαθαρίζεις αν τα 35 δολλαρια ειναι η συνολική τιμή ή μονο η αξία του προϊόντος. 

Δεν είχε μεταφορικά το πακετάκι. Η συνολική αξία της αγόρας ειναι 35 δολλάρια. Πλήρωσα με κάρτα σε δόλλαρια αυστραλίας. Μπόρει να έχουν βάλει στο τελωνείο μια δική τους αξία για μεταφορικά αλλά φαίνεται στο invoice πως δεν έχει.

10 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εισαι σιγουρος; Παραξενο ειναι στα 22ε να σε χρεωσαν, λιγο υπερβολικο. Μηπως μαζι με τα μεταφορικα η αξια ηταν ανω των 35 δολλαριων Αυστραλιας;

15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 7 ευρώ φπα. Είναι πάρα πολλά! 

Επεξ/σία από winfrey
δίορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, winfrey είπε

Δεν είχε μεταφορικά το πακετάκι. Η συνολική αξία της αγόρας ειναι 35 δολλάρια. Πλήρωσα με κάρτα σε δόλλαρια αυστραλίας. Μπόρει να έχουν βάλει στο τελωνείο μια δική τους αξία για μεταφορικά αλλά φαίνεται στο invoice πως δεν έχει.

Στον αναλυτικο λογαριασμο της κάρτας φαίνεται 35 aud ή  Χ ευρω; Αν σε ευρω, πόσο ακριβώς.

4 ώρες πριν, winfrey είπε

15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 7 ευρώ φπα. Είναι πάρα πολλά! 

Βασικά πέρασες τα 22 ευρω και βάση του αλγοριθμου, εφοσον υπολογιστηκε για ακριβώς 22 ευρω, ο δασμος θα έπρεπε να ειναι 15+5,28 = 20,28 ευρω, αλλα αφου σε χρεώσανε δασμο 22 ευρω (15+7), τοτε η αρχική τιμή αγορας υπολογιστηκε στα 29 ευρω,

Κοιταξα τις ισοτιμιες νομισμάτων του Ιουλιου και διαπιστωσα οτι 

  • eu/usd = 1,17, δηλαδή 35 USD ισον (περιπου) 21,50 ευρω
  • eu/aud = 1,63 δηλαδή 35 AUD ισον (περιπου) 29 ευρω 

Με δυο λόγια αυτοι υπολογίσανε με βαση USD οχι AUD. Σου υπενθυμίζω οτι και στα δυο νομισματα χρησιμοποιούνε το ιδιο βασικο σύμβολο ($) και ο διαχωρισμος γίνεται σαφής αν γραφει Α$ ή AUD. Αν λοιπον πάνω στο πακέτο έγραφε σκέτο $ ή κάτι διαφορετικό (πχ απο λάθος του αποστολέα) απο 35 AUD (ή 35 Α$) τοτε ορθά το τελωνειο σου εβγαλε λάθος ταρίφα. Αν όμως γράφει ξεκάθαρα 35 AUD ή 35A$ πρεπει να επικοινωνησεις μαζί τους, να τους εξηγήσεις το λάθος και να επισυνάψεις και το χαρτί της τράπεζας σου που φαίνεται η χρεώση σε ευρω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, winfrey είπε

Δεν είχε μεταφορικά το πακετάκι. Η συνολική αξία της αγόρας ειναι 35 δολλάρια. Πλήρωσα με κάρτα σε δόλλαρια αυστραλίας. Μπόρει να έχουν βάλει στο τελωνείο μια δική τους αξία για μεταφορικά αλλά φαίνεται στο invoice πως δεν έχει.

15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 7 ευρώ φπα. Είναι πάρα πολλά! 

Αλλα ρωτησα αλλα απαντησες.......

Αν οντως η παραγγελια ηταν 35 δολλαρια Αυστραλιας ΤΕΛΙΚΗ τοτε δεν θα επρεπε να σε χρεωσουν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας θελω να αγορασω καπια Handmade από  την κινα

https://www.ebay.com/itm/Men-Women-Wide-Leather-Handmade-Braided-Wristband-Bracelet-Bangle-Hand-Band-Lot/153127700059?hash=item23a71f465b:m:mSPTXdUhYymAtH_Ixyww1mA

στην ελλαδα  τι θα χρεωθώ? συνολικα.

https://www.ebay.com/itm/Men-Women-Wide-Leather-Handmade-Braided-Wristband-Bracelet-Bangle-Hand-Band-Lot/153127700059?hash=item23a71f465b:m:mSPTXdUhYymAtH_Ixyww1mA

θελω να αγορασω αυτό.  κανει 2 ευρω στην ελλαδα όταν ερθει  ποσα  συνολικα θα πληρωσω?

θα  πληρωσω πανω από 50 ευρω συνολικα?

μεταφορικα.. τελωνεια αυτό εννοω..

δηλαδή όταν θα ερθει στην ελλαδα τι θα πληρωσω συνολικα αυτό εννοω

αν  αυτό κοστιζει πχ 0.99 όταν ερθει στην ελλαδα  τι θα πληρωσω σε  συνολικο κοστος επειδή εινε από κινα;;

μεταφορικα και τελωνεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελωνειακή ατέλεια ειναι 22 ευρω CIF. Απο εκει και πάνω πληρώνεις.

Θα σου προτεινα πολύ έντονα να διαβάσεις τον παρακάτω οδηγό 

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...