Προς το περιεχόμενο

Αμαξι για νεους


Racerr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimosss είπε

Πες μου σε παρακαλώ ΕΝΑΝ ο οποίος θα είχε 15κ € και δεν θα έπαιρνε καινούργιο αυτοκίνητο αλλά ένα παλιό επειδή όπως πιστεύεις το θεωρεί καλύτερο, ΚΑΝΕΝΑΣ. Μεγάλος ( αν όχι ο μεγαλύτερος) παράγοντας στην αγορά αυτοκινήτου είναι τα χρήματα που μπορεί κάποιος να διαθέσει. Όταν βγαίνει ο οποιοσδήποτε και λέει ότι το corolla της χ χρονιας είναι καλύτερο εννοεί ότι είναι καλύτερο στα λεφτά που βρηκε. Αν εσύ είχες στενό budget θα προτιμουσες ένα corolla ή ένα fiat punto? 🤔

Eγώ.
Για αρχή,μη καινούριο,δε το καθιστά παλιό,απλά (ελαφρως) μεταχειρισμένο.Μεχρι 15-20k χλμ,το αμαξι άνετα μυρίζει καινούριο και δεν το λες παλιό.
Προτιμώ να δώσω 15 χιλιάρικα και να πάρω ενα αυτοκινητο που καινούριο κανει 20,απλά επειδή καποιος ακούμπησε τον κώλο του και το δούλεψε ενα χρόνο,παρά κάτι μηχανικα/εξοπλιστικά υποδεέστερο ,απλά κ μόνο για να ειμαι ο πρώτος που έβαλε το κλειδι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μεταχείρισμενο εννοεί φυσικά ενα αμάξι 10 με 15 χρονων,κάπου του 2005 μοντελο που καινουριο στοίχιζε πανω από 50.000 ευρώ και τώρα έχει 15.000.

Το δικο μου το αγορασα το 2003 από την αντιπροσωπεία του Μονάχου. Με 41.000 χλμ,μοντελο 1998.Προκάτοχός μια συνταξιουχα Γερμανίδα.Και ακόμα το έχω με 300.000 χλμ πλεον.Δεν θα το άλλαζα με κανένα μικρό του 2018,ακόμα και τζάμπα να μου το έδιναν το μικρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες για εργαλείο το Passat B6 είναι αρκετά αξιόπιστο, από ασφάλεια πολύ καλό στη κατηγορία του, με αρκετά καλή παθητική ασφάλεια, ότι πέσει πάνω σου εκτός από τανκ το ισοπεδώνει, κι έχεις και πολλούς χώρους (αν χρειαστεί να χωρέσουν εύσωμα ατομα στα πίσω καθίσματα, έχει αρκετά μεγάλο πλάτος σε σχέση με τα αυτοκίνητα πόλης).  Απλά προϋποθέτει μεγάλο παρκιν.

https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/en/results/vw/passat/15686

αντίστοιχα και το ford mondeo

https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/en/results/ford/mondeo/15720

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimosss είπε

Πες μου σε παρακαλώ ΕΝΑΝ ο οποίος θα είχε 15κ € και δεν θα έπαιρνε καινούργιο αυτοκίνητο αλλά ένα παλιό επειδή όπως πιστεύεις το θεωρεί καλύτερο, ΚΑΝΕΝΑΣ. Μεγάλος ( αν όχι ο μεγαλύτερος) παράγοντας στην αγορά αυτοκινήτου είναι τα χρήματα που μπορεί κάποιος να διαθέσει. Όταν βγαίνει ο οποιοσδήποτε και λέει ότι το corolla της χ χρονιας είναι καλύτερο εννοεί ότι είναι καλύτερο στα λεφτά που βρηκε. Αν εσύ είχες στενό budget θα προτιμουσες ένα corolla ή ένα fiat punto? 🤔

Παρά πολλοί. Και για πολύ περισσότερα χρήματα θα το κάνανε. Δηλαδή, πιστεύω ότι είναι θέμα οπτικής και όχι τόσο χρημάτων. Αλλιώς δεν θα πωλούνταν μεταχειρισμένα με 10δες-100αδες χιλιάδες ευρώ!

(Εννοείται μιλάμε για ένα ποσό και πάνω που επιτρέπει και αγορά καινούργιου και μεταχειρισμένου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, suffocater είπε

Eγώ.
Για αρχή,μη καινούριο,δε το καθιστά παλιό,απλά (ελαφρως) μεταχειρισμένο.Μεχρι 15-20k χλμ,το αμαξι άνετα μυρίζει καινούριο και δεν το λες παλιό.
Προτιμώ να δώσω 15 χιλιάρικα και να πάρω ενα αυτοκινητο που καινούριο κανει 20,απλά επειδή καποιος ακούμπησε τον κώλο του και το δούλεψε ενα χρόνο,παρά κάτι μηχανικα/εξοπλιστικά υποδεέστερο ,απλά κ μόνο για να ειμαι ο πρώτος που έβαλε το κλειδι.

 

Τα δίνεις προκαταβόλα και παίρνεις ένα εργαλείο ταμάμ.

Αλλά ναι αν τίθεται θέμα ότι 15.000 € και that's it θα προτιμούσα κανένα μεταχειρισμένο από το να καταλήξω να οδηγώ κανένα κορεάτικο (ναι ok η χιουντάι έχει ανέβει επίπεδο ασυζητητί αλλά στην συνείδηση μου θα χρειαστούν τουλάχιστον δυο με τρεις ζωές ακόμα για να αποτινάξει τον τίτλο του γυφτάμαξου :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Μην το λες.ξερεις ποσα ψωνια δινουν 15000 για μτχ επειδη θελουν premium .Πολλα παραδειγματα εδω.

Φίλε μου μην τσουβαλιαζεις και μην χαρακτηρίζεις. Εγώ έδωσα 17000 και πήρα μεταχειρισμένο, γιατί ήθελα κάτι  πιο καλό που τα καινούργια εκείνης της εποχής δεν θα μου το έδιναν σαν κατηγορία. Πήρα ένα αυτοκίνητο 3 ετών με 40000χλμ (από ναυτικό 😁) το οποίο μέχρι και σήμερα που είναι 18 ετών δεν έχει ζητήσει τίποτα. Το ίδιο ο ιδιοκτήτης του το πήρε 32000. Είμαι ψώνιο επειδή κατάφερα να πάρω ένα αμάξι που αλλιώς οικονομικά δεν θα το έφτανα καινούργιο; Όσο κόμπλεξ κουβαλάει κάποιος που θέλει μια κατηγορία πάνω από αυτήν που φτάνουν τα χρήματα του(αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι το να θες κάτι καλύτερο για τον εαυτό σου), άλλο τόσο είναι και το να θέλεις να μυρίζει καινουργιλα αυτό που αγοράζεις και να τα σκας παρόλο που ξέρεις ότι με το που γυρισει το κλειδί στη μίζα χάνεις το 30% των χρημάτων σου

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις μπατζετ μεχρι €10,000 και θες οικογενειακο, τι θα παρεις; Picanto για να ειναι καινουριο; Αναγκαστικα θα πας σε παλιοτερο. Και μεταχειρισμενη ειναι μια BMW του 2002 που εχει 300,000χλμ και της εκανε σερβις καθε χρονια που ειχε Ολυμπιακους Αγωνες (θερινους) και μεταχειρισμενο ειναι κι ενα αμαξι 5ετιας που εχει νορμαλ χιλιομετρα, εχει κανει στην ωρα του τα σερβις κλπ. 

Αυτο που ειναι ηλιθιο ειναι να πεις εχω €5,000 να δωσω για αμαξι και δε θα παρω μεταχειρισμενο Polo ή Yaris ή εστω Golf αλλα θα παρω μεταχειρισμενη S-Class παροτι κινουμαι μες την πολη, παροτι μπορω να δινω μεχρι 150€ καυσιμα κλπ κλπ. Βεβαια περι ορεξεως, κολοκυθοπιτα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimosss είπε

Πες μου σε παρακαλώ ΕΝΑΝ ο οποίος θα είχε 15κ € και δεν θα έπαιρνε καινούργιο αυτοκίνητο αλλά ένα παλιό επειδή όπως πιστεύεις το θεωρεί καλύτερο, ΚΑΝΕΝΑΣ. Μεγάλος ( αν όχι ο μεγαλύτερος) παράγοντας στην αγορά αυτοκινήτου είναι τα χρήματα που μπορεί κάποιος να διαθέσει. Όταν βγαίνει ο οποιοσδήποτε και λέει ότι το corolla της χ χρονιας είναι καλύτερο εννοεί ότι είναι καλύτερο στα λεφτά που βρηκε. Αν εσύ είχες στενό budget θα προτιμουσες ένα corolla ή ένα fiat punto? 🤔

Είμαι κι εγώ ένας από τους πολλούς. Με 15κ από το να πάρω ένα hatch ή sedan low budget κατασκευαστή παίρνω ένα Volvo 5ετιας και έχω ένα από τα ασφαλέστερα οχήματα, με όλες τις ανέσεις σε χώρους, με ποιότητα κατασκευής, με σύγχρονα συστήματα/βοηθήματα και εξαιρετική ηχομόνωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Count me in.

Με 15Κ παίρνω είτε μία καινούρια σκατίθρα, ή ΑΜΑΞΑΡΑ ελαφρώς μεταχειρισμένη. Σαφώς και θα προτιμήσω το 2ο σενάριο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Count me in.

Με 15Κ παίρνω είτε μία καινούρια σκατίθρα, ή ΑΜΑΞΑΡΑ ελαφρώς μεταχειρισμένη. Σαφώς και θα προτιμήσω το 2ο σενάριο.

Θα έδινες 15κ να πάρεις μοντέλο 98? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Θα έδινες 15κ να πάρεις μοντέλο 98? 

Για αμάξι 20 ετών, όχι, δε θα 'δινα 15Κ (ούτε 2Κ). Αλλά για 5 ετών, ναι, θα τα 'δινα. Πιο εύκολα απ' ότι θα τα 'δινα για χειρότερο αμάξι αλλά "κούτα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Θα έδινες 15κ να πάρεις μοντέλο 98? 

Ποια αμάξια του 1998 κοστίζουν σήμερα 15 χιλιάρικα;Μονο συλλεκτικα.

Τόσο στοιχίζει μια Ε200 του 2008-2010.Εκτός αν και αυτό θεωρείται επικίνδυνο αμάξι για μια οικογένεια.

Μετα παει βέβαια σε τι κατάσταση είναι, προκάτοχός κλπ.Αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο κάτω έχει μια s500 που πρότεινες. Η e200 του 10 εννοείται ότι δεν υστερεί σε παθητική ασφάλεια, εσύ μας συγκρίνεις την e του 98 όμως με το yaris του 18 και λες ότι είναι καλύτερη σε παθητική ασφάλεια, ε δεν είναι. Και εγώ υπέρ του καλού μεταχειρισμένου είμαι πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παραβλέπει ο καθένας στην αγορά μεταχειρισμένου είναι η σαπίλα που κυκλοφορεί έξω που ειδικά στη χώρα μας και ειδικά σε αυτοκίνητα εισαγωγής είναι σε ποσοστό πάνω από 80%. Με γυρισμένα χιλιόμετρα, χτυπημένα από παντού, κολλημένα σασιά από δύο διαφορετικά αμάξια και όρεξη να έχεις να μετράς υποθέσεις. Βέβαια ο Ελληναράς ποτέ δε θα ασχοληθεί και πάντα θα ξέρει καλύτερα από τον εκάστοτε μαντρά το τι θα έχει αγοράσει ως ευκαιρία άσχετα αν το αμάξι με το ωραίο το σηματάκι δε θα κάνει ούτε για συγκρουόμενα στα Αηδονάκια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δρομο τα μεταχειρισμενα αυτοκινητα στην ελλαδα αγγιζουν το 90%!! Τωρα αν καποιος δεν μπορει να κατανοησει αυτους που επιλεγουν μεταχειρισμενα (για το μπατζετ) τους, μαλλον δεν μπορει να κατανοησει αυτο το 90%..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...