Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ξερω την Εθνική, η ποια μπλόκαρε ένα λογαριασμό μέχρι να της πάμε λέει τα έγγραφα ταυτοποίησης

Σας ζητησε εγγραφα λοιπον, σας γνωστοποιησε το προβλημα και τον τροπο επίλυσης.

Οποτε δεν υπαρχει αντιστοιχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Σε 10 λεπτά τελειώνει η βάρδια μου για revolut αν θες απάντησε στον χρόνο αυτό, μετά πηγαίνω στην Ν26, έλα να τα πούμε απο εκεί.

Δηλαδή αμφισβητείς οτι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική? Άλλη δουλειά δεν έχουν να κλειδώνουν λογαριασμούς. Όπως και να έχει ελάχιστα παιδιά αναφέρθηκαν σε κλείδωμα, που σημαίνει ότι κάτι λάθος έχετε κάνει εσείς. Μετά από αυτά θα έπρεπε εσύ ο ίδιος να μας πεις τον λόγο κλειδώματος μετά απο τηλέφωνα, καταγγελίες κοκ προς την revolut. Ενώ εσύ επιμένεις αβάσιμα να υποστηρίζεις τα δικά σου χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Πιο σοφό θα ήταν εάν μας έλεγες τον λόγο ώστε να το γνώριζαν και αλλα μέλη. Αλλά αφού δεν νοιάστηκες εσύ για τον εαυτό σου γιατί να το κάνει η revolut.

Δεν είναι έτσι. Στο παρελθόν τόσο εγώ όσο και άλλοι χρήστες έχουμε αναφερθεί στα συγκεκριμένα προβλήματα μπλοκαρίσματος. Επίσης πρόσφατα πληροφορηθήκαμε ότι η revolut απενεργοποίησε για λίγο διάστημα ένα σύστημα ασφαλείας γιατί μπλόκαρε αρκετούς λογαριασμούς πελατών, χωρίς λόγο. Θα το θυμάσαι φαντάζομαι. Δεν ισχύει λοιπόν ότι σε όσους μπλόκαραν κάτι λάθος έκαναν όπως ισχυρίζεσαι.

 

Σε μένα ας πούμε αφού με ξεμπλόκαραν (είδα και απόειδα) μου είπαν ότι φταίει ότι έκανα topup με την κάρτα της Leupay............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, definitio είπε

Σας ζητησε εγγραφα λοιπον, σας γνωστοποιησε το προβλημα και τον τροπο επίλυσης.

Οποτε δεν υπαρχει αντιστοιχία...

Εγω φιλε μου ένα ξέρω, από το 2015 που μπήκαν τα capital control στην Ελλάδα με τη revolut δεν είχα κανένα πρόβλημα, αντίστοιχα με τις ελληνικές τράπεζες εκατομμύρια προβλήματα και τις περισσότερες φορές αξεπέραστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Όπως και να έχει ελάχιστα παιδιά αναφέρθηκαν σε κλείδωμα, που σημαίνει ότι κάτι λάθος έχετε κάνει εσείς.

Το ιδιο σκεφτομουν κι εγώ, διαβαζοντας στο παρελθον για τετοιες περιπτωσεις, μεχρι που μου ελαχε η κληρωση...

...αν ειχε επιλυθεί εντος εβδομαδας θα ελεγα "τυχαίος ελεγχος"...

...2 μήνες μετά, χωρίς καν αιτημα εκ μερους τους για εγγραφα/γνωστοποίηση τροπου επιλυσης, δεν ξερω τι να πω.

Μονη ερμηνεία, οπως τη διατυπωσα και προτερα, ηταν 4 δωρεές των 5$ εκάστη, σε οργανώσεις και πηγές ενημέρωσης που θεωρούνται pro-BDS (Jewish Voice for Peace, 972mag, electronic indifada, The Real News Network) στα συμφραζομενα του πολιτικα νοσηρου κλιματος που ζούμε και των πολιτικων πιεσεων που φαινεται πως ασκουνται στη Revolut.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εγω φιλε μου ένα ξέρω, από το 2015 που μπήκαν τα capital control στην Ελλάδα με τη revolut δεν είχα κανένα πρόβλημα, αντίστοιχα με τις ελληνικές τράπεζες εκατομμύρια προβλήματα και τις περισσότερες φορές αξεπέραστα.

Δεν παρεθεσες ομως ενα αντιστοιχο/συγκρισιμο πρόβλημα.

Περιορισμοί των CC. Συμφωνοι. Καποιο προβλημα περα απ οσα προβλεπονταν στη νομοθεσια;

Αν υπαρχει αλλο παραδειγμα, απο αυτα τα εκατομμύρια προβλήματα, ευχαριστως να τα ακουσω.

Αν συγκρινεις περιορισμους των CC με απολυτα αυθαιρετο παγωμα λογαριασμών, ακυρη η συγκριση.

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Καταλαβαίνεις οτι δεν συνεισφέρεις κάτι στην συζήτηση με αυτόν τον παιδιάστικο τρόπο, έτσι δεν είναι?

 

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Καταλαβαίνεις οτι δεν συνεισφέρεις κάτι στην συζήτηση με αυτόν τον παιδιάστικο τρόπο, έτσι δεν είναι?

 

Σελίδα 812 

Παλιός καλός καιρός Νο 2

σε παρακαλώ από την στιγμή που δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε  μην σχολιάζεις τις αναρτήσεις μου!!

Το θυμάσαι που στο έγγραφα τότε.

Το τυράκι το είδες !

Την φάκα δεν την είδες;

Δεν είπαμε να μην τσιμπάς !

 

Τελικά δουλεία δεν έχεις και εκεί να γράφεις ότι να 'ναι στο forum  μην σταματάς.

Εφαρμογή της οδηγίας Νο 2 Θα εκτιμηθεί δεόντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, spartak1 said:

Δεν είναι έτσι. Στο παρελθόν τόσο εγώ όσο και άλλοι χρήστες έχουμε αναφερθεί στα συγκεκριμένα προβλήματα μπλοκαρίσματος. Επίσης πρόσφατα πληροφορηθήκαμε ότι η revolut απενεργοποίησε για λίγο διάστημα ένα σύστημα ασφαλείας γιατί μπλόκαρε αρκετούς λογαριασμούς πελατών, χωρίς λόγο. Θα το θυμάσαι φαντάζομαι. Δεν ισχύει λοιπόν ότι σε όσους μπλόκαραν κάτι λάθος έκαναν όπως ισχυρίζεσαι.

Σε μένα ας πούμε αφού με ξεμπλόκαραν (είδα και απόειδα) μου είπαν ότι φταίει ότι έκανα topup με την κάρτα της Leupay.........…

Εγώ αυτό που θυμάμαι ήταν πως οι περισσότεροι δεν έκαναν καν ταυτοποίηση, περνούσαν το όριο των (1.200 ευρώ όπως νομίζαμε στην αρχή) το οποίο όμως είχε γίνει 200ευρώ και αναρωτιόντουσαν γιατί τους μπλόκαραν.

Μετά υπήρχαν και αυτοί που για τους λόγους τους φοβόντουσαν να κάνουν ταυτοποίηση και εν τέλη αυτοί που άνοιξαν μεν revolut όμως την παράτησαν μέχρι που την χρειάστηκαν ξανά και ψάχνονταν απο την αρχή. 

Θέλω να πω οτι εάν δεν συμπεριφερθεί ο οποιοσδήποτε με την πρέπουσα συμπεριφορά σε τραπεζικά ιδρύματα λογικό ειναι να υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον. 

Δηλαδή σε ελληνική τράπεζα θα κάναμε τα ίδια?! Πριν ακόμα έρθει η Ν26 στην ΕΕ, όλοι άνοιγαν λογαριασμό με διεύθυνση Γερμανίας, χάρηκαν για λίγους μήνες και μετά τους έκλεισαν τους λογαριασμούς. Θέλω να πω είναι διαφορετικό το μπλοκάρισμα για ύποπτες συναλλαγές και άλλο το μπλοκάρισμα που γίνεται απο δικιά μας απροσεξία.

Στο community πολλοί ανέφεραν το κλείδωμα λογαριασμών απο bot, που αναφέρεις και στην δικιά σου περίπτωση. Αυτός ήταν και ο λόγος που πλέον δεν κλειδώνουν λογαριασμούς αλλά ζητάνε έγγραφα και αποδείξεις των χρημάτων με την revolut κάρτα να λειτουργεί κανονικά.

Το σκάνδαλο που αναφέρθηκες, ναι είναι ύποπτο. Όπως επίσης και αυτό που έγινε με τα pos της Εθνική. Δεν μπορούμε όμως να πούμε οτι φταίει ολόκληρη η Εθνική. Θέλω να πω δεν κλειδώνει η revolut με δόλο λογαριασμούς για να κλέψει χρήματα. 

Παλιά είχα δει την εξής ισοτιμία. 

 

IMG_7065.PNG

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dead_Poet είπε

 Καλησπέρα παιδιά εκανα register Όλα καλά Προσπαθώ να στείλω έμβασμα από Eurobank Δυστυχώς τα link που έχετε Εδώ δεν λειτουργούνε δεν μου το περνάει σαν σεπα  και για 40 ευρώ μου ζητάει έξοδα αποστολής 16 μπορεί να έχω κάνει λάθος εγώ αλλά λόγω Αγγλίας Έτσι μου το ζητάει κάποια βοήθεια ευχαριστώ!  να προσθέσω ότι έβαλα το iban που είναι στην κάρτα μου και το Swift που γράφει από κάτω και το όνομά μου όπως μου το λέει μέσα Ευχαριστώ

Παιδιά είναι σημαντικό αυτό που γράφω αλλά βλέπω ότι  τσακώνονται δύο άτομα που ξέρουνε πολύ καλά τι πρέπει να κάνεις ή που κάνω λάθος Και γράφουν τα ίδια πράγματα συνέχεια κάποιος modd να επέμβει να τελειώνει εκεί το θέμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nik-nikol είπε

Το μόνο που έκανα και προσπαθούσα ήταν να προειδοποιήσω  ότι με το παραμικρό σε μπλοκάρουν χωρίς να σου δικαιολογήσουν για ποίο  λόγο το κάνουν ....έτσι τους κάπνισε έτσι σε μπλοκάρουν.

Αυτό γενικά συμβαίνει με όλες τις υπηρεσίες όπου διακινείται ηλεκτρονικό χρήμα.
Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου.
Και στο μέλλον θα γίνουν και χειρότερα τα πράγματα.

2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δηλαδή αμφισβητείς οτι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική? Άλλη δουλειά δεν έχουν να κλειδώνουν λογαριασμούς. Όπως και να έχει ελάχιστα παιδιά αναφέρθηκαν σε κλείδωμα, που σημαίνει ότι κάτι λάθος έχετε κάνει εσείς. Μετά από αυτά θα έπρεπε εσύ ο ίδιος να μας πεις τον λόγο κλειδώματος μετά απο τηλέφωνα, καταγγελίες κοκ προς την revolut. Ενώ εσύ επιμένεις αβάσιμα να υποστηρίζεις τα δικά σου χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Πιο σοφό θα ήταν εάν μας έλεγες τον λόγο ώστε να το γνώριζαν και αλλα μέλη. Αλλά αφού δεν νοιάστηκες εσύ για τον εαυτό σου γιατί να το κάνει η revolut.

Δεν είναι έτσι γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν κανένα λόγο για το κλείσιμο του λογαριασμού.
Επικαλούνται "λόγους ασφαλείας" και δεν αποκαλύπτουν λεπτομέρειες.

Το νομοθετικό πλαίσιο που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια και που επικαλούνται πώς ακολουθούν, καμία σχέση δεν έχει με καταπολέμηση "ξεπλύματος" ή "τρομοκρατίας".
Πιστεύω πώς στόχος κυρίως είναι το monitoring των συναλλαγών από τις κυβερνήσεις για το σύνολο των πελατών/πολιτών παρά η αποτροπή μερικών κακόβουλων χρηστών.
Και επίσης εξυπηρετεί και τις εταιρίες να κατάσχουν αυθαίρετα κεφάλαια που κανένας δεν ξέρει που καταλήγουν.
Είναι λανθασμένο αυτό που θεωρείς, ότι "κάθε περίπτωση είναι διαφορετική" γιατί επί της ουσίας συνήθως το αντίθετο συμβαίνει.
Οι αποφάσεις που παίρνονται είναι "οριστικές" και αμφιβάλω εάν εξετάζονται κιόλας.

Για εμένα θα έπρεπε όλες οι διαδικασίες ταυτοποίησης και "τυπικού ελέγχου" να γίνονται πριν την κατάθεση που κάνει ο πελάτης, ώστε μετέπειτα να μην υπάρχει καμία υποψία αλλά μια εγγυημένη ασφάλεια.
Σήμερα, συνήθως τα "προβλήματα" ξεκινούν όταν ζητηθεί ανάληψη ή γίνει μια μεγάλη μεταφορά.
Γενικά εάν δεν αλλάξουν μερικά πράγματα σχετικά με την διαφάνεια και τον έλεγχο που μπορεί να ασκεί η κάθε ιδιωτική εταιρία νομίζω δικαιολογημένα ο κόσμος θα είναι επιφυλακτικός και θα προτιμά τις παραδοσιακές τράπεζες.
Όταν με ένα κλικ μπορούν ανά πάσα στιγμή να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε ρευστότητα θα ήταν τουλάχιστον αφελές να θεωρούμε ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος να συμβεί σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Αυτό γενικά συμβαίνει με όλες τις υπηρεσίες όπου διακινείται ηλεκτρονικό χρήμα.
Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου.
Και στο μέλλον θα γίνουν και χειρότερα τα πράγματα.

Δεν είναι έτσι γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν κανένα λόγο για το κλείσιμο του λογαριασμού.
Επικαλούνται "λόγους ασφαλείας" και δεν αποκαλύπτουν λεπτομέρειες.

Το νομοθετικό πλαίσιο που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια και που επικαλούνται πώς ακολουθούν, καμία σχέση δεν έχει με καταπολέμηση "ξεπλύματος" ή "τρομοκρατίας".
Πιστεύω πώς στόχος κυρίως είναι το monitoring των συναλλαγών από τις κυβερνήσεις για το σύνολο των πελατών/πολιτών παρά η αποτροπή μερικών κακόβουλων χρηστών.
Και επίσης εξυπηρετεί και τις εταιρίες να κατάσχουν αυθαίρετα κεφάλαια που κανένας δεν ξέρει που καταλήγουν.
Είναι λανθασμένο αυτό που θεωρείς, ότι "κάθε περίπτωση είναι διαφορετική" γιατί επί της ουσίας συνήθως το αντίθετο συμβαίνει.
Οι αποφάσεις που παίρνονται είναι "οριστικές" και αμφιβάλω εάν εξετάζονται κιόλας.

Για εμένα θα έπρεπε όλες οι διαδικασίες ταυτοποίησης και "τυπικού ελέγχου" να γίνονται πριν την κατάθεση που κάνει ο πελάτης, ώστε μετέπειτα να μην υπάρχει καμία υποψία αλλά μια εγγυημένη ασφάλεια.
Σήμερα, συνήθως τα "προβλήματα" ξεκινούν όταν ζητηθεί ανάληψη ή γίνει μια μεγάλη μεταφορά.
Γενικά εάν δεν αλλάξουν μερικά πράγματα σχετικά με την διαφάνεια και τον έλεγχο που μπορεί να ασκεί η κάθε ιδιωτική εταιρία νομίζω δικαιολογημένα ο κόσμος θα είναι επιφυλακτικός και θα προτιμά τις παραδοσιακές τράπεζες.
Όταν με ένα κλικ μπορούν ανά πάσα στιγμή να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε ρευστότητα θα ήταν τουλάχιστον αφελές να θεωρούμε ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος να συμβεί σε εμάς.

Να σου αναφέρω ότι στην περίπτωση μου, μου ζήτησαν και έκανα αποστολή το τιμολόγιο (VIES) με το ποσό των 100,00 ευρώ αλλά και πάλι δεν έβγαλα άκρη. 

Μάλλον το λάθος το δικό μου ήταν ότι έγινε επαγγελματική συναλλαγή άσχετα ότι το ποσό ήταν μικρό.

Συνήθως διακινούσα 300 με 400 ευρώ ανά μήνα . Για 5 με 6 μήνες τους καλοκαιρινούς για να εξυπηρετήσω έξοδα του σπιτιού μου στέλνοντας τα άμεσα στην κάρτα της γυναίκας μου. Με είχε βολέψει πάρα πολύ.

Όμως δεν σου το αναφέρουν πουθενά. Διαφημίζουν την δυνατότητα REV ME και μετά που κάνεις χρήση την πατάς.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία δεν θα ασχοληθώ άλλο για να μην σας κουράζω. 

Επεξ/σία από nik-nikol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η revolut έχει εξαντλήσει πλέον την ανάλυση της και το μόνο που απομένει είναι το κλείδωμα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλάβαινω του φιλου του κλείδωσαν τον λογαρισμό γτ πάτησαν πάνω στον αντιτρομακρατικό νομο... μάλλον (χωρις να ξέρω, εικασίες κάνω) κάποιες απο τις δωρεες του θα θεωρήθηκαν σαν χρηματοδοτηση τρομακρατικής ομάδας.

Οσο για τον nik-nikol, οπως λέει και αυτός, το λάθος του ήταν οτι χρησιμοποιήσε τον λογαριασμό του για επαγγελματική συναλλάγη, η ρεβο είναι πολύ ξεκάθαρη ως προς αυτο.


Τέλος, φίλε nik-nikol οπως θα έχεις διαβάσει στα ποστ ολων μας εδω μεσα, προσπαθουμε να διατηρήσουμε φιλικό χαρακτήρα, σε παρακαλώ να μην εισαι επιθετικός απέναντι σε όλους συμφορουμίτες. τετοιο υφος δεν οφελεί κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, nik-nikol είπε

Να σου αναφέρω ότι στην περίπτωση μου, μου ζήτησαν και έκανα αποστολή το τιμολόγιο (VIES) με το ποσό των 100,00 ευρώ αλλά και πάλι δεν έβγαλα άκρη. 

Μάλλον το λάθος το δικό μου ήταν ότι έγινε επαγγελματική συναλλαγή άσχετα ότι το ποσό ήταν μικρό.

Συνήθως διακινούσα 300 με 400 ευρώ ανά μήνα . Για 5 με 6 μήνες τους καλοκαιρινούς για να εξυπηρετήσω έξοδα του σπιτιού μου στέλνοντας τα άμεσα στην κάρτα της γυναίκας μου. Με είχε βολέψει πάρα πολύ.

Όμως δεν σου το αναφέρουν πουθενά. Διαφημίζουν την δυνατότητα REV ME και μετά που κάνεις χρήση την πατάς.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία δεν θα ασχοληθώ άλλο για να μην σας κουράζω. 

ανοιξε δωρεαν mypos λογαριασμο να κανεις δουλεια σου αφου εισαι επιχειρηματιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες συναλλαγες θεωρουνται 'υποπτες'  για τη ρεβολουτ;

πχ εισερχομενο εμβασμα απο τριτο, εξερχομενο εμβασμα σε τριτο σε τραπεζα ή αλλο ηλεκτρονικο πορτοφολι,  εξερχομενο/εισερχομενο εμβασμα σε προσωπικο λογαριασμο αλλης υπηρεσιας/πορτοφολιου/ τραπεζας εξωτερικου θεωρουνται υποπτες συναλλαγες;

κανεις δεν θελει να μεινει με δεσμευμενα χρηματα πολλα ή λιγα αναιτια. Ειδικα αν χρησιμοποιει και παρομοιου τυπου υπηρεσιες που να φανταστει τι θεωρει υποπτο η καθε υπηρεσια που χρησιμοποιει! ουτε μπορει να παρακολουθει συνεχως τις ανακοινωσεις ολων των υπηρεσιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...