Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, V3NDETTA είπε

Πως ακριβώς λειτουργεί αυτό το σύστημα? 

Βλέπεις πια νομίσματα έχουν μεγάλες απώλειες και πράττεις ανάλογα. 

Τώρα για παράδειγμα που ενδέχεται να γίνει brexit επιβλέπεις την πορεία του gbp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, V3NDETTA είπε

Πως ακριβώς λειτουργεί αυτό το σύστημα? 

Αγοραζεις φτηνα, πουλας ακριβα

Καποτε η λιρα ειχε 1,10, τωρα ειναι 1,17, στις δοξες της ειχε 1,22

Εγω περιμενω το 1,19 τουλαχιστον για να πουλησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ppetr είπε

Αγοραζεις φτηνα, πουλας ακριβα

Καποτε η λιρα ειχε 1,10, τωρα ειναι 1,17, στις δοξες της ειχε 1,22

Εγω περιμενω το 1,19 τουλαχιστον για να πουλησω

Καλά έτσι είναι σαν να παίζεις κορώνα γράμματα. 

20 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Βλέπεις πια νομίσματα έχουν μεγάλες απώλειες και πράττεις ανάλογα. 

Τώρα για παράδειγμα που ενδέχεται να γίνει brexit επιβλέπεις την πορεία του gbp.

Αυτό το γνωρίζω, αλλά εδώ στην περίπτωση μας για να έχεις έστω και μικρό κέρδος, πρέπει να ρισκάρεις πολλά για να κερδίσεις έστω και τα λίγα.Εαν είναι έτσι προτιμώ να επενδύσω τα ίδια χρήματα σε κρυπτονομισματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, V3NDETTA είπε

Καλά έτσι είναι σαν να παίζεις κορώνα γράμματα. 

Αυτό το γνωρίζω, αλλά εδώ στην περίπτωση μας για να έχεις έστω και μικρό κέρδος, πρέπει να ρισκάρεις πολλά για να κερδίσεις έστω και τα λίγα.Εαν είναι έτσι προτιμώ να επενδύσω τα ίδια χρήματα σε κρυπτονομισματα. 

επενδυσε σε οτι θεωρεις καλυτερο. ρωτησες και σου απαντησαν για το πως επενδυεις στην ισοτιμια νομισματων, γιατι το κρινεις ομως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bjj-p είπε

επενδυσε σε οτι θεωρεις καλυτερο. ρωτησες και σου απαντησαν για το πως επενδυεις στην ισοτιμια νομισματων, γιατι το κρινεις ομως;

Οποιος έχει κρίση έχει το δικαίωμα και να κρίνει άλλο να κατακρίνεις και άλλο να επιχειρηματολογεις. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, V3NDETTA είπε

Καλά έτσι είναι σαν να παίζεις κορώνα γράμματα. 

Τα παραλες. Κατω απο 1,10 δε θα επαιφτε ποτέ. Αγοραζεις και περιμενεις να παει εκει που ηταν παλια

Παρομοιο ειχε γινει με το δολλαριο πιο παλια

Βασικα ο,τι νομιζει ο καθενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ppetr είπε

Τα παραλες. Κατω απο 1,10 δε θα επαιφτε ποτέ. Αγοραζεις και περιμενεις να παει εκει που ηταν παλια

Παρομοιο ειχε γινει με το δολλαριο πιο παλια

Βασικα ο,τι νομιζει ο καθενας...

Σίγουρα.... Όμως σε κάποια φάση είχε φτάσει   1.10060 αλλά νταξει σίγουρα είναι λιγότερο πιθανό να πάει πιο κάτω από αυτό παρά να αυξηθεί. 

Επεξ/σία από V3NDETTA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2019 στις 12:13 ΜΜ, razkal είπε

ναι αυτο εκανα, δεν ηταν και κανα τραγικο ποσο για να τα βαψω μαυρα, το μεγαλυτερο θεμα ειναι οτι δεν ξερεις πως θα σε χρεωσει το pos.

Έλεγξα σήμερα στο revolut app και η χρέωση έχει γίνει με το rate της revolut και όχι με του POS (DCC)! Λογικά σήμερα έγινε και η εκκαθάριση της συναλλαγής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24 Μαρτίου έκανα κανονικά μια παραγγελία στην amazon μέσω revolut· μέχρι εδώ καλά.

Το θέμα είναι ότι πέρα από την πληρωμή της παραγγελίας που έκανα η amazon με έχει χρεώσει και ακόμη δύο ποσά (1£ με χρέωσε επιπλέον εκείνη τη μέρα λίγο πριν με χρεώσει για την κανονική παραγγελία και 14 λίρες με χρέωσε σήμερα). 
Να σημειώσω ότι σ' αυτές τις πληρωμές γράφει "Σε εκκρεμμότητα Will be reverted if unclaimed by merchant within 7 days".  Στέλνω μήνυμα στο chat της revolut αλλά μου βγάζει κάτι αυτοματοποιημένα μνμ για απαντήσεις. 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο διότι έχω παραγγείλει πολλές φορές από την amazon  και συμβαίνει πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχει κάποιος από εσάς κάποιο σεβαστό ποσό μέσα στην Revolut αντί να το έχει σε Ελληνική τράπεζα ? Αν ναι κατά πόσο είναι ασφαλές ? Με την έννοια είμαστε καλυμμένοι με το να έχουμε τα λεφτά μας εκεί? Δεν μιλάω για χρήση της κάρτας σε ταξίδι! Την έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος από την χρήση της σε ταξίδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ThanosR92 said:

Καλησπέρα! Έχει κάποιος από εσάς κάποιο σεβαστό ποσό μέσα στην Revolut αντί να το έχει σε Ελληνική τράπεζα ? Αν ναι κατά πόσο είναι ασφαλές ? Με την έννοια είμαστε καλυμμένοι με το να έχουμε τα λεφτά μας εκεί? Δεν μιλάω για χρήση της κάρτας σε ταξίδι! Την έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος από την χρήση της σε ταξίδι!

Γενικά ζούμε σε έναν κόσμο απο γυαλί, ποτέ δεν ξέρεις τι πρόκειται να συμβεί. Τι θεωρείς σεβαστό ποσό?

Είχα κάποια χρήματα στην άκρη και έψαχνα λογαριασμό με τόκους, αφού είδα οτι στην καλύτερη παίρνεις 1 με 2% με δεσμευμένα χρήματα, είπα ας τα στείλω στην revolut και ας βγάλω πολυ μεγαλύτερο κέρδος απο εκεί με τις ισοτιμίες.

Πλέον κάθε μήνα στέλνω μέχρι 200 ευρώ σε revolut και Ν26 για να κάθονται, τα χρησιμοποιήσω δεν τα χρησιμοποιήσω.

Καλυμμένοι δεν νομίζω οτι θα ήμαστε ποτέ απο θέμα ασφάλειας, γι' αυτό και ο καθένας στέλνει οτι θεωρεί ασφαλές ποσό για τον εαυτό του. Δηλαδή στείλε όσα χρήματα θεωρείς ''περιττά'' για εσένα, χρήματα που αν τα χάσεις δεν θα επηρεάσουν αρνητικά τα οικονομικά σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Γενικά ζούμε σε έναν κόσμο απο γυαλί, ποτέ δεν ξέρεις τι πρόκειται να συμβεί. Τι θεωρείς σεβαστό ποσό?

Είχα κάποια χρήματα στην άκρη και έψαχνα λογαριασμό με τόκους, αφού είδα οτι στην καλύτερη παίρνεις 1 με 2% με δεσμευμένα χρήματα, είπα ας τα στείλω στην revolut και ας βγάλω πολυ μεγαλύτερο κέρδος απο εκεί με τις ισοτιμίες.

Πλέον κάθε μήνα στέλνω μέχρι 200 ευρώ σε revolut και Ν26 για να κάθονται, τα χρησιμοποιήσω δεν τα χρησιμοποιήσω.

Καλυμμένοι δεν νομίζω οτι θα ήμαστε ποτέ απο θέμα ασφάλειας, γι' αυτό και ο καθένας στέλνει οτι θεωρεί ασφαλές ποσό για τον εαυτό του. Δηλαδή στείλε όσα χρήματα θεωρείς ''περιττά'' για εσένα, χρήματα που αν τα χάσεις δεν θα επηρεάσουν αρνητικά τα οικονομικά σου.

Αρχικά η Revolut είναι μια πραγματική τράπεζα που εδρεύει στην Αγγλία σωστά ? Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να θεωρεί χρήματα "περιττά" όπως λες κ εσύ! Οποιαδήποτε χασούρα είναι σημαντική για τον καθένα ξεχωριστά νομίζω! Θεωρείς την Revolut ποιο επίφοβη από μια ελληνική τράπεζα? Και αν ναι για ποιον λόγο ? 

Αυτά τα 200 π.χ που λες ότι στέλνεις κάποια στιγμή μπορεί να γίνουν 5.000 ΕΥΡΩ! Νιώθεις ασφάλεια ?  Με ποιο άπλα λόγια. Μπορεί μια τράπεζα όπως η Revolut να αντικαταστησει μια Ελληνική Τράπεζα π.χ την Πειραιώς ?

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThanosR92 είπε

Μπορεί μια τράπεζα όπως η Revolut να αντικαταστησει μια Ελληνική Τράπεζα π.χ την Πειραιώς ?

Σαφώς και μπορεί, στο μέλλον όλες οι τράπεζες έτσι θα δουλεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...