Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alexpen είπε

Απ'οτι καταλάβαινω του φιλου του κλείδωσαν τον λογαρισμό γτ πάτησαν πάνω στον αντιτρομακρατικό νομο... μάλλον (χωρις να ξέρω, εικασίες κάνω) κάποιες απο τις δωρεες του θα θεωρήθηκαν σαν χρηματοδοτηση τρομακρατικής ομάδας.

Οσο για τον nik-nikol, οπως λέει και αυτός, το λάθος του ήταν οτι χρησιμοποιήσε τον λογαριασμό του για επαγγελματική συναλλάγη, η ρεβο είναι πολύ ξεκάθαρη ως προς αυτο.


Τέλος, φίλε nik-nikol οπως θα έχεις διαβάσει στα ποστ ολων μας εδω μεσα, προσπαθουμε να διατηρήσουμε φιλικό χαρακτήρα, σε παρακαλώ να μην εισαι επιθετικός απέναντι σε όλους συμφορουμίτες. τετοιο υφος δεν οφελεί κανέναν.

Ποιά τρομοκρατική ομάδα, μη λέμε ό,τι θέλουμε...fundraising στις ΗΠΑ κάνουν όλοι αυτοί, mainstream ομάδες....αν δεν γνωρίζετε, μη μιλάτε καλύτερα για να μην πετάτε κοτσάνες, έστω κι ως εικασίες...τεκμήριο μόνο του πόσο γνωρίζουμε τους γείτονες μας και τον κόσμο.

Αναφέρθηκε πρότερα, ότι επειδή η Revolut είχε αναστείλει για κανά μήνα (Σεπτέμβρη/Οκτώβρη κοντά, αν θυμαμαι καλά) την εφαρμογή κάποιων πρόσθετων εργαλείων κατά της χρηματοδότησης ανθρώπων/οργανώσεων που βρίσκονται - μονομερώς από ΗΠΑ κυρίως, και διεθνώς - υπό καθεστώς κυρώσεων, λόγω πολλών "false positive", ενώ διατηρούσαν τους βασικούς ελέγχους, έπεσαν βροχή "άρθρα" που κατήγγειλαν την εταιρεία ως όχημα χρηματοδότησης προς Ρώσους κοκ...κι είχε βγάλει σχετική ανακοίνωση ξεκαθαριζοντας τί είχε γίνει.

..αυτές οι υποθέσεις αν δεν είναι απολύτως πολιτικά ορμώμενες, τουλάχιστον γίνονται προϊόν εκμετάλλευσης...με τέτοιες ρητορείες καταλήξαμε με παραμάγαζα της CIA να γίνονται συνεργάτες του Facebook στη καταπολέμηση της "παραπληροφόρησης" και ο Edge να έρχεται στο μέλλον με εργαλείο κατά των "ψευδών ειδήσεων" που επιμελούνται πρώην στελέχη της CIA, NSA κοκ...

...σ' αυτά τα πλαίσια είπα πως η μόνη εξήγηση, στη δική μου περίπτωση, θα ήταν να ασκείται εμμέσως/άτυπα πίεση κατά της χρηματοδότησης πολιτικά "ανεπιθύμητων" ομάδων...false positive αν ήταν δεν θα είχε κρατήσει ο έλεγχος 2 μήνες, χωρίς ενημέρωση...

...πέρυσι επίσης είχα δωρήσει 5$ στις ίδιες οργανώσεις, μέσω της Εθνικής Τράπεζας...δεν είχα ποτέ προβλήματα...

από κει και περά.
 

Spoiler

 

...αυτό που γίνεται, σε πολιτικό επίπεδο είναι πως επιχειρείται να εξισωθεί η υποστήριξη του διεθνούς μποϋκοτάζ σε εταιρείες που δραστηριοποιούνται στα κατεχόμενα παλαιστινιακά εδάφη (αποκλειστικά, όχι Ισραηλινές εταιρείες εν γένει) , ως μέσο άσκησης πίεσης κατά της κατοχής,  με τον "αντισημιτισμό"...κίνηση που έχει πάρει τα πάνω της με αυτό τον ΗΠΑνό πρόεδρο που αναγνωρίζει τη προσάρτηση συριακού εδάφους και μεταφέρει τη πρεσβεία στα Ιεροσόλυμα (προάγγελος επίσημης αναγνώρισης, de facto στήριξη υπάρχει εδώ και καιρό)

...στο δε Ισραήλ, εκτός από καλυμμένες φυσικές επιθέσεις κατά ακτιβιστών που καταγράφουν παραβιάσεις στα κατεχόμενα, κι από επιθέσεις σε βάρος πρωην στρατιωτών που συλλέγουν μαρτυρίες για τα τεκταινόμενα κατά τη διάρεκια επιθέσεων πίεζαν για επιβολή απαγόρευσης χρηματοδότησης σε ΜΚΟ ανθρωπίνων δικαιωμάτων που παρείχαν ενημέρωση για τις παραβιάσεις/εγκλήματα στα κατεχόμενα, που κατέληξε σε νόμο που υποχρεώνει αποκλειστικά και μόνο ΜΚΟ που ασκούν κριτική, πρακτικά, να δημοσιεύουν παντού τις πηγές χρηματοδότησης....κι ως επιμέρους αντίποινα, επιβάλλον απαγόρευση εισόδου σε χώρα σε υποστηρικτές, Εβραίους και μη, της παύσης της στρατιωτικής κατοχής, ασκώντας οικονομική πίεση σε εταιρείες που κερδοσκοπούν σε κατεχόμενα)

Το διακύβευμα είναι τέτοιες ενέργεις, που νομιμοποιούν εκ των υστέρων παράνομους αποικισμούς σε ιδιωτική γη Παλαιστινίων και τέτοιες, που κηρύττουν "εθνικά πάρκα" σε κατοικημένες περιοχές ως μέσο μικρο-εθνοκάθαρσης, δημογραφικού ελέγχου, μεσιτικού ελέγχου και νομιμοποίησης μέσω του τουρισμού...

Και λίγη συμπυκνωμένη συνοψισμένη ενημέρωση, 1, 2

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Εγώ αυτό που θυμάμαι ήταν πως οι περισσότεροι δεν έκαναν καν ταυτοποίηση, περνούσαν το όριο των (1.200 ευρώ όπως νομίζαμε στην αρχή) το οποίο όμως είχε γίνει 200ευρώ και αναρωτιόντουσαν γιατί τους μπλόκαραν.

Μετά υπήρχαν και αυτοί που για τους λόγους τους φοβόντουσαν να κάνουν ταυτοποίηση και εν τέλη αυτοί που άνοιξαν μεν revolut όμως την παράτησαν μέχρι που την χρειάστηκαν ξανά και ψάχνονταν απο την αρχή. 

Θέλω να πω οτι εάν δεν συμπεριφερθεί ο οποιοσδήποτε με την πρέπουσα συμπεριφορά σε τραπεζικά ιδρύματα λογικό ειναι να υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον. 

 

Όταν δεν συντρέχει κανένας σχετικός λόγος, πόσο "λογικό" είναι να σου παγώνουν τον λογαριασμό, και τα χρήματα, χωρίς καμία εξήγηση ή προσπάθεια επίλυσης (πχ δεν μου έχουν ζητήσει τίποτε, ούτε εκκαθαριστικό, ούτε επαναταυτοποίηση κτλ)

Στους θιασώτες των "εύλογων εξηγήσεων/μέτρων" να δώσω την ευκή να σας τύχει για να δείτε τη γλύκα;;

Κι ελάτε μετά να παραπονοθείτε εδώ κι οι "υπέρμαχοι" να στραβώνουν και να ζητούν να κλείσει το θέμα, όταν αναφέρονται πραγματικά προβλήματα στις υπηρεσίες (το πρώτο που θα έπρεπε να απασχολεί, ως ενημέρωση, μελλοντικούς/υποψήφιους πελάτες)

...

Δεν υπάρχει αντίλογος βάσιμος, η Revolut υποχρεούται να τηρεί κάθε σχετική νομοθεσία, να δειξάγει ελέγχους, αυτόματους και καθ'υπόδειξη όταν συντρέχουν βάσιμες υποψίες, και να λαμβάνει σχετικά μέτρα, όταν υπάρχει παράβαση...
...αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να αυθαιρετεί με αυτόν τον τρόπο, να παγώνει λογαριασμούς, χωρίς εξήγηση, χωρίς προσπάθεια επίλυσης, χωρίς ενημέρωση, χωρίς καμία λογοδοσία στον πελάτη και τόσο παρατεταμένα...

5-6 δικηγόρους έχουμε σε κοντινούς συγγενείς κι αν είχα χρήματα μέσα - να μου είχαν δεσμεύσει τα χρήματα για τα ιατρικα των γονιών μου, 80 κ 70 χρονών αντίστοιχα (που δεν βγαίνουν να τα κάνουν στην Ελλάδα και έπρεπε να τρέχουμε στη ΠΓΔΜ μια-δυο φορές τη βδομάδα για κανά μήνα) και να μας είχαν έτσι ομήρους με εκκρεμή θέματα υγείας - θα τους κυνηγούσα αλύπητα...
...παραλίγο να τη πάθουμε...

αλλά δεν αξίζει...δεν χρειάζομαι τις υπηρεσίες τους...από ανταγωνισμό και σκοπιμότητες μπορεί να τους πολεμουν κι αυτούς για τη γρήγορη επέκτασή τους, αλλά από τη στιγμή που συμπεριφέρονται έτσι σε πελάτες τους πρέπει μόνο η μαύρη λίστα...

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, definitio said:

Όταν δεν συντρέχει κανένας σχετικός λόγος, πόσο "λογικό" είναι να σου παγώνουν τον λογαριασμό, και τα χρήματα, χωρίς καμία εξήγηση ή προσπάθεια επίλυσης (πχ δεν μου έχουν ζητήσει τίποτε, ούτε εκκαθαριστικό, ούτε επαναταυτοποίηση κτλ)

Στους θιασώτες των "εύλογων εξηγήσεων/μέτρων" να δώσω την ευκή να σας τύχει για να δείτε τη γλύκα;;

Κι ελάτε μετά να παραπονοθείτε εδώ κι οι "υπέρμαχοι" να στραβώνουν και να ζητούν να κλείσει το θέμα, όταν αναφέρονται πραγματικά προβλήματα στις υπηρεσίες (το πρώτο που θα έπρεπε να απασχολεί, ως ενημέρωση, μελλοντικούς/υποψήφιους πελάτες)

...

Δεν υπάρχει αντίλογος βάσιμος, η Revolut υποχρεούται να τηρεί κάθε σχετική νομοθεσία, να δειξάγει ελέγχους, αυτόματους και καθ'υπόδειξη όταν συντρέχουν βάσιμες υποψίες, και να λαμβάνει σχετικά μέτρα, όταν υπάρχει παράβαση...
...αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να αυθαιρετεί με αυτόν τον τρόπο, να παγώνει λογαριασμούς, χωρίς εξήγηση, χωρίς προσπάθεια επίλυσης, χωρίς ενημέρωση, χωρίς καμία λογοδοσία στον πελάτη και τόσο παρατεταμένα...

5-6 δικηγόρους έχουμε σε κοντινούς συγγενείς κι αν είχα χρήματα μέσα - να μου είχαν δεσμεύσει τα χρήματα για τα ιατρικα των γονιών μου, 80 κ 70 χρονών αντίστοιχα (που δεν βγαίνουν να τα κάνουν στην Ελλάδα και έπρεπε να τρέχουμε στη ΠΓΔΜ μια-δυο φορές τη βδομάδα για κανά μήνα) και να μας είχαν έτσι ομήρους με εκκρεμή θέματα υγείας - θα τους κυνηγούσα αλύπητα...
...παραλίγο να τη πάθουμε...

αλλά δεν αξίζει...δεν χρειάζομαι τις υπηρεσίες τους...από ανταγωνισμό και σκοπιμότητες μπορεί να τους πολεμουν κι αυτούς για τη γρήγορη επέκτασή τους, αλλά από τη στιγμή που συμπεριφέρονται έτσι σε πελάτες τους πρέπει μόνο η μαύρη λίστα...

Φίλε σε εμένα όταν είχε κλειδώσει ο λογαριασμός μου στις αρχές το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να γράψω τον κωδικό μιας συναλλαγής που έκανα με την κάρτα ώστε να καταλάβουν ότι εγώ έκανα την συναλλαγή. Μετά από αυτό μου έστειλαν και ένα sms για δεύτερη επαλήθευση κωδικού από όσο θυμάμαι.

Θεωρώ λοιπόν την κάθε περίπτωση κλειδώματος ξεχωριστή περίπτωση.

Εαν το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο, καλό θα είναι να γράψεις στο community. 

Πριν κανένα χρόνο το κλείδωμα λογαριασμών ήταν σύνηθες και όλοι έγραφαν εκεί, τώρα έχει ελαχιστοποιηθεί.

Μάλιστα σε προηγούμενες σελίδες κάποιος αναφέρει ότι του κλείδωσαν τον λογαριασμό με τον νέο τρόπο. Δηλαδή του ζήτησαν στοιχεία πως προέκυψαν τα χρήματα χωρίς να του μπλοκάρουν τη  κάρτα και τον λογαριασμό, αφού τους τα έδωσε του ξεκλείδωσαν τον λογαριασμό.

Τέλος στο δικό σου πρόβλημα και όσον δεν ξέρουμε το τι φταίει είναι άσκοπο να συζητάμε, μιας και λύση δεν πρόκειται να βρεθεί εφόσον δεν ξέρουμε τον λόγο. Με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχουν και ασφαλή συμπεράσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Φίλε σε εμένα όταν είχε κλειδώσει ο λογαριασμός μου στις αρχές το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να γράψω τον κωδικό μιας συναλλαγής που έκανα με την κάρτα ώστε να καταλάβουν ότι εγώ έκανα την συναλλαγή. Μετά από αυτό μου έστειλαν και ένα sms για δεύτερη επαλήθευση κωδικού από όσο θυμάμαι.

Θεωρώ λοιπόν την κάθε περίπτωση κλειδώματος ξεχωριστή περίπτωση.

Εαν το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο, καλό θα είναι να γράψεις στο community. 

Πριν κανένα χρόνο το κλείδωμα λογαριασμών ήταν σύνηθες και όλοι έγραφαν εκεί, τώρα έχει ελαχιστοποιηθεί.

Μάλιστα σε προηγούμενες σελίδες κάποιος αναφέρει ότι του κλείδωσαν τον λογαριασμό με τον νέο τρόπο. Δηλαδή του ζήτησαν στοιχεία πως προέκυψαν τα χρήματα χωρίς να του μπλοκάρουν τη  κάρτα και τον λογαριασμό, αφού τους τα έδωσε του ξεκλείδωσαν τον λογαριασμό.

Τέλος στο δικό σου πρόβλημα και όσον δεν ξέρουμε το τι φταίει είναι άσκοπο να συζητάμε, μιας και λύση δεν πρόκειται να βρεθεί εφόσον δεν ξέρουμε τον λόγο. Με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχουν και ασφαλή συμπεράσματα.

 η περίπτωση (κλείδωμα χωρίς καμία ενημέρωση/αίτημα για ταυτοποίηση και με ελάχιστη χρήση του λογαριασμού κοκ) αξίζει να συζητηθεί ακριβώς επειδή έχει παγώσει ο λογαριασμός για 2 μήνες απολύτως αυθαίρετα και χωρίς καμία πρόθεση/προσπάθεια επίλυσης...που εγείρει με τη σειρά του ερωτήματα για τον λόγο που κλειδώθηκε.

Παραλίγο να είχα 2.000€ μέσα για ιατρικά...

Αν μου είχαν παγώσει τα χρήματα με αυτούς τους όρους, δεν θα άξιζε η συζήτηση, επειδή δεν υπάρχει πληροφόρηση;;
...μα αυτό είναι το πρόβλημα, πως έχει παγώσει επί μακρόν, χωρίς καμία ενημέρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω. Πως θα συνεχίσουμε την συζήτηση όταν δεν ξέρουμε τον λόγο. Εσυ μας είπες το πρόβλημα και καλά έκανες αλλά από εκεί και πέρα εμείς τι μπορούμε να σου προτείνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σίγουρα μπορούμε να κάνουμε είναι να σταματήσουμε να γράφουμε ότι κάποιο λάθος θα έχει κάνει, όποιος του κλειδώνουν το λογαριασμό. Επίσης να μην προτείνουμε να κλειδώσει το θέμα, μόλις αρχίσουν να γράφονται επικριτικά σχόλια για τη revolut.

Τέλος να παραδεχτούμε ότι είναι σοβαρό πρόβλημα να σου κλειδώνουν το λογαριασμό χωρίς να σου αναφέρουν το λόγο και μάλιστα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, spartak1 said:

Αυτο που σίγουρα μπορούμε να κάνουμε είναι να σταματήσουμε να γράφουμε ότι κάποιο λάθος θα έχει κάνει, όποιος του κλειδώνουν το λογαριασμό. Επίσης να μην προτείνουμε να κλειδώσει το θέμα, μόλις αρχίσουν να γράφονται επικριτικά σχόλια για τη revolut.

Τέλος να παραδεχτούμε ότι είναι σοβαρό πρόβλημα να σου κλειδώνουν το λογαριασμό χωρίς να σου αναφέρουν το λόγο και μάλιστα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτή είναι η μισή πληροφορία. Εφόσον δεν ξέρουμε τον λόγο μόνο σε εικασίες πέφτουμε. Δεν θα οδηγηθούμε ποτέ σε ασφαλή συμπεράσματα ώστε να ενημερώσουμε και τα αλλά μέλη. 

Πρότεινα να γράψει στο community.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Αυτή είναι η μισή πληροφορία. Εφόσον δεν ξέρουμε τον λόγο μόνο σε εικασίες πέφτουμε. Δεν θα οδηγηθούμε ποτέ σε ασφαλή συμπεράσματα ώστε να ενημερώσουμε και τα αλλά μέλη. 

Πρότεινα να γράψει στο community.

Είναι προφανές, όσο και να το αρνείσαι, ότι το να μπλοκάρεται ο λογαριασμός χωρίς να αναφέρεται ο λόγος συνιστά σοβαρότατο ζήτημα αξιοπιστίας, που κλονίζει την εμπιστοσύνη στην υπηρεσία της revolut.

 Πιθανότατα είναι και παράνομο

Αν προσθέσω σε αυτα τις πρόσφατες καταγγελίες για εργασιακό περιβάλλον κόλαση, μου φαίνονται αρκετά για να είναι κανείς προσεκτικός με τη revolut.

Τέλος πρόσφατα χρειάστηκα το in app support. Απάντησαν στο αίτημα μετά απο 6 ώρες τότε που δε μπορούσα να μιλήσω. Και είχα σοβαρότατο θέμα που έπρεπε να λυθεί

Δεν το λες και στοιχειώδη εξυπηρέτηση πελατών.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, definitio είπε

Ποιά τρομοκρατική ομάδα, μη λέμε ό,τι θέλουμε...fundraising στις ΗΠΑ κάνουν όλοι αυτοί, mainstream ομάδες....αν δεν γνωρίζετε, μη μιλάτε καλύτερα για να μην πετάτε κοτσάνες, έστω κι ως εικασίες...τεκμήριο μόνο του πόσο γνωρίζουμε τους γείτονες μας και τον κόσμο.

Αναφέρθηκε πρότερα, ότι επειδή η Revolut είχε αναστείλει για κανά μήνα (Σεπτέμβρη/Οκτώβρη κοντά, αν θυμαμαι καλά) την εφαρμογή κάποιων πρόσθετων εργαλείων κατά της χρηματοδότησης ανθρώπων/οργανώσεων που βρίσκονται - μονομερώς από ΗΠΑ κυρίως, και διεθνώς - υπό καθεστώς κυρώσεων, λόγω πολλών "false positive", ενώ διατηρούσαν τους βασικούς ελέγχους, έπεσαν βροχή "άρθρα" που κατήγγειλαν την εταιρεία ως όχημα χρηματοδότησης προς Ρώσους κοκ...κι είχε βγάλει σχετική ανακοίνωση ξεκαθαριζοντας τί είχε γίνει.

..αυτές οι υποθέσεις αν δεν είναι απολύτως πολιτικά ορμώμενες, τουλάχιστον γίνονται προϊόν εκμετάλλευσης...με τέτοιες ρητορείες καταλήξαμε με παραμάγαζα της CIA να γίνονται συνεργάτες του Facebook στη καταπολέμηση της "παραπληροφόρησης" και ο Edge να έρχεται στο μέλλον με εργαλείο κατά των "ψευδών ειδήσεων" που επιμελούνται πρώην στελέχη της CIA, NSA κοκ...

...σ' αυτά τα πλαίσια είπα πως η μόνη εξήγηση, στη δική μου περίπτωση, θα ήταν να ασκείται εμμέσως/άτυπα πίεση κατά της χρηματοδότησης πολιτικά "ανεπιθύμητων" ομάδων...false positive αν ήταν δεν θα είχε κρατήσει ο έλεγχος 2 μήνες, χωρίς ενημέρωση...

...πέρυσι επίσης είχα δωρήσει 5$ στις ίδιες οργανώσεις, μέσω της Εθνικής Τράπεζας...δεν είχα ποτέ προβλήματα...

από κει και περά.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...αυτό που γίνεται, σε πολιτικό επίπεδο είναι πως επιχειρείται να εξισωθεί η υποστήριξη του διεθνούς μποϋκοτάζ σε εταιρείες που δραστηριοποιούνται στα κατεχόμενα παλαιστινιακά εδάφη (αποκλειστικά, όχι Ισραηλινές εταιρείες εν γένει) , ως μέσο άσκησης πίεσης κατά της κατοχής,  με τον "αντισημιτισμό"...κίνηση που έχει πάρει τα πάνω της με αυτό τον ΗΠΑνό πρόεδρο που αναγνωρίζει τη προσάρτηση συριακού εδάφους και μεταφέρει τη πρεσβεία στα Ιεροσόλυμα (προάγγελος επίσημης αναγνώρισης, de facto στήριξη υπάρχει εδώ και καιρό)

...στο δε Ισραήλ, εκτός από καλυμμένες φυσικές επιθέσεις κατά ακτιβιστών που καταγράφουν παραβιάσεις στα κατεχόμενα, κι από επιθέσεις σε βάρος πρωην στρατιωτών που συλλέγουν μαρτυρίες για τα τεκταινόμενα κατά τη διάρεκια επιθέσεων πίεζαν για επιβολή απαγόρευσης χρηματοδότησης σε ΜΚΟ ανθρωπίνων δικαιωμάτων που παρείχαν ενημέρωση για τις παραβιάσεις/εγκλήματα στα κατεχόμενα, που κατέληξε σε νόμο που υποχρεώνει αποκλειστικά και μόνο ΜΚΟ που ασκούν κριτική, πρακτικά, να δημοσιεύουν παντού τις πηγές χρηματοδότησης....κι ως επιμέρους αντίποινα, επιβάλλον απαγόρευση εισόδου σε χώρα σε υποστηρικτές, Εβραίους και μη, της παύσης της στρατιωτικής κατοχής, ασκώντας οικονομική πίεση σε εταιρείες που κερδοσκοπούν σε κατεχόμενα)

Το διακύβευμα είναι τέτοιες ενέργεις, που νομιμοποιούν εκ των υστέρων παράνομους αποικισμούς σε ιδιωτική γη Παλαιστινίων και τέτοιες, που κηρύττουν "εθνικά πάρκα" σε κατοικημένες περιοχές ως μέσο μικρο-εθνοκάθαρσης, δημογραφικού ελέγχου, μεσιτικού ελέγχου και νομιμοποίησης μέσω του τουρισμού...

Και λίγη συμπυκνωμένη συνοψισμένη ενημέρωση, 1, 2

1. Δεν πετάω κοτσάνες και σε παρακαλώ να μου μιλάς καλυτερα. Δεν σε γνωρίζω ουτε με γνωρίζεις!
2. Ξερω ποιοι ειναι οι γειτονές μου
3. Ειπά οτι η REVOLUT ισως να θεωρει οτι οι ομάδες αυτες σχετίζονται με τρομοκρατία
4. Το παραληρημα σου απο κάτω δεν το καταλάβαινω
5. εδω μεσα προσπάθουμε να σε βοηθήσουμε και να καταλάβουμε και εμείς τι συμβαινει. Δεν παίρνω το μέρος της Revolut και ουτε θέλω να τους υπερασπιστω

Επεξ/σία από alexpen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2019 στις 8:11 ΠΜ, gabriel1981 είπε

Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση.πριν μια βδομάδα  Έκανα πληρωμή από στο site της ΔΕΗ μΕ την revolut κάρτα μου . Ηταν 69 ευρώ. Και ενώ πήγαν όλα καλά, Σήμερα μου επέστρεψε το ποσό στην κάρτα. 

Τι μπορεί να συνέβη?

το περίεργο είναι οτι όλα πήγαν καλά... Η ΔΕΗ και οι λοιπες ΔΕΚΟ δεχονται μονο ελληνικές κάρτες, οπότε θεωρητικά δεν θα πρεπε να σου δεχθεί καν τη συναλλαγή... κάποιο bug ισως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Αυτή είναι η μισή πληροφορία. Εφόσον δεν ξέρουμε τον λόγο μόνο σε εικασίες πέφτουμε. Δεν θα οδηγηθούμε ποτέ σε ασφαλή συμπεράσματα ώστε να ενημερώσουμε και τα αλλά μέλη. 

Πρότεινα να γράψει στο community.

Ωραία, τι θα μπορούσε να είχε κάνει ώστε να αξίζει αυτή την αντιμετώπιση;
Το θέμα είναι ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να βρεθεί σε αυτή την θέση ανά πάσα στιγμή.
Το ότι έχουν "και το μαχαίρι και το καρπούζι" και μπορούν να αποφασίζουν με αδιαφανή κριτήρια επικαλούμενοι παραβίαση των όρων αποτελεί από μόνο του ζήτημα.
Όταν μάλιστα τα κρούσματα για παγωμένους λογαριασμούς είναι αυξημένα εγώ προσωπικά αρνούμαι να δώσω την απλοϊκή εξήγηση ότι πρόκειται για "λάθος" του χρήστη.

Και τι ακριβώς σημαίνει "λάθος".
Πχ. μπορεί εγώ να κάνω "split bill" με κάποιον που μπορεί να έχει θέματα με την revolut, αυτόματα θα γίνω flagged για μία υποτιθέμενη διασύνδεση;
Ή εσύ που όπως έχεις αναφέρει "έπαιξες" με τις ισοτιμίες, μια μέρα να βρεθείς με κλειδωμένο λογαριασμό και κατασχεμένα τα χρήματα για fx abuse στην πλατφόρμα;
Σε ποια αρχή θα απευθυνθείς και είσαι σίγουρος για την κατάληξη της υπόθεσης υπέρ σου;
Για αυτό λέω είναι εύκολο να "κατηγορούμε" τον χρήστη αλλά όταν υπάρχει αποκλεισμός από μια υπηρεσία και δεσμευμένα χρήματα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν υποψίες αλλά απτές αποδείξεις.
Εκεί πατούν οι εταιρίες και χρησιμοποιούν την υφιστάμενη νομοθεσία, όπως τους βολεύει.
Και ο χρήστης λόγο "φόβου" δεν το κυνηγάει παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά αυτό λέω, ας ανοίξει ένα θέμα στο community να βρει την άκρη, ας τους ταράξει στα email κοκ.

Εφόσον δεν ξέρουμε τι έγινε, εγώ δεν βγάζω κανένα συμπέρασμα του στυλ κάνουν οτι θέλουν. Στους άλλους γιατί δεν το έκαναν. Υπάρχουν χρήστες που απο τον πρώτο κιόλας χρόνο συμπλήρωσαν τα 30.000 ευρώ που ήταν τότε το όριο χωρίς να τους ενοχλήσουν.

Στην πρώτη ερώτηση σου που λες για το τι θα μπορούσε να συμβεί απαντήσεις υπάρχουν άπειρες, αλλά όλες είναι εικασίες. Δεν ξέρουμε τον αληθινό λόγο. Όπως επίσης δεν πιστεύω οτι απάντησαν δεν σου λέμε, είναι κρυφό κοκ. 

Στο community γιατι δεν γράφει το πρόβλημα? Οτι πιο απλό μπορεί να κάνει.

Θεωρώ πως έχεις μπερδέψει την Ν26 με την revolut. Στην Ν26 ναι, μπορεί να μην πάρεις και ποτέ απάντηση, σε γράφουν κανονικά εάν το θέλουν.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Βρε παιδιά αυτό λέω, ας ανοίξει ένα θέμα στο community να βρει την άκρη, ας τους ταράξει στα email κοκ.

Εφόσον δεν ξέρουμε τι έγινε, εγώ δεν βγάζω κανένα συμπέρασμα του στυλ κάνουν οτι θέλουν. Στους άλλους γιατί δεν το έκαναν. Υπάρχουν χρήστες που απο τον πρώτο κιόλας χρόνο συμπλήρωσαν τα 30.000 ευρώ που ήταν τότε το όριο χωρίς να τους ενοχλήσουν.

Στην πρώτη ερώτηση σου που λες για το τι θα μπορούσε να συμβεί απαντήσεις υπάρχουν άπειρες, αλλά όλες είναι εικασίες. Δεν ξέρουμε τον αληθινό λόγο. Όπως επίσης δεν πιστεύω οτι απάντησαν δεν σου λέμε, είναι κρυφό κοκ. 

Στο community γιατι δεν γράφει το πρόβλημα? Οτι πιο απλό μπορεί να κάνει.

Ακριβώς αυτό απάντησαν, δεν μοιράζονται καμία πληροφορία για τους ελέγχους που κάνουν ούτε για τις συναλλαγές που θεωρήθηκαν ύποπτες...Δες το συνημμένο

...υπάρχει εξάλλου και σε κείμενο δικό τους σχετικά με τους ελέγχους, στην ιστοσελίδα...δεν ενημερώνουν ούτε για το ποιά αρχή μπορεί να ζήτησε έλεγχο, ούτε με ποιούς συνεργάζονται για να κάνουν τον έλεγχο, ούτε περί τίνος πρόκειται....δεν μοιράζονται καμία πληροφορία σχετικά με τα "συστήματα ελέγχου" τους...είναι "ευαίσθητες πληροφορίες"

...και λένε η ομάδα υποστήριξης πελατών και η ομάδα ελέγχου είναι χωριστές και δεν μπορούν οι μεν να γνωρίζουν τί κάνουν οι δε..."ο πελάτης θα ενημερωθεί μόνο για το αποτέλεσμα του ελέγχου, καμία ενδιαμεση ενημέρωση δεν μπορεί να υπάρξει...

Πλήρης αδιαφάνεια και νομική "κάλυψη" δική τους έναντι του πελάτη δηλαδή

Οπότε παράδοξο να βασίζεσαι σε εικασίες για να χτίσεις εκεί "πεποιθήσεις"...

....να σου τύχει λοιπόν κι ένας άσχετος να μιλά για τρομοκρατία, άλλος να λέει να κλειδωθεί κι άλλος να λέει δεν πιστεύω ότι δεν μοιράστηκαν μαζί σου το λόγο του κλειδώματος, αόριστη καχυποψία δλδ αυτή είναι πιο βάσιμη....

(τη μακρυά εικόνα μου την κόβει, είτε τη φορτώνω από το συνημμένο, είτε απο τρίτο σύνδεσμο, πλήρης ανάλυση εδω https://postimg.cc/r0gpcHnf )

 

spacer.png

spacer.png

 

Κι άλλη μια πιο πρόσφατη απάντηση εδώ (έπαψα να ασχολούμαι εδώ και κανά μήνα)

spacer.png

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...