Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Ευχαριστώ πολυ. Αν θελω να κλειδωσω ισοτιμια τοτε τα μετατρεπω;

Μηπως ξες κατι αν ισχυει βεβαια για το αν πας abroad σου ρχεται security verify μήνυμα;

Ναι αν θελεις να κλειδωσεις ισοτιμια τα μετατρεπεις οταν πιστευεις οτι σε συμφερει. 

Δεν ηρθε τουλαχιστον σε 3 απο εμας καποιο μυνημα για security verify ποτε αλλα ειχαμε ενεργοποιημενο στο revolut την ασφάλεια τοποθεσιας που κοιταζει ουσιαστικα που βρισκεσαι και που γινεται η συναλλαγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, btsaroux είπε

Ναι αν θελεις να κλειδωσεις ισοτιμια τα μετατρεπεις οταν πιστευεις οτι σε συμφερει. 

Δεν ηρθε τουλαχιστον σε 3 απο εμας καποιο μυνημα για security verify ποτε αλλα ειχαμε ενεργοποιημενο στο revolut την ασφάλεια τοποθεσιας που κοιταζει ουσιαστικα που βρισκεσαι και που γινεται η συναλλαγη.

Τελευταία ερώτηση. 

Αν εχω και δολλαρια και λιρες στον λογαριασμο η ρεβολουτ αυτοματα τα παιρνει απο εκει π ειναι τα περισσότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, btsaroux είπε

Δεν ηρθε τουλαχιστον σε 3 απο εμας καποιο μυνημα για security verify ποτε αλλα ειχαμε ενεργοποιημενο στο revolut την ασφάλεια τοποθεσιας που κοιταζει ουσιαστικα που βρισκεσαι και που γινεται η συναλλαγη.

Δηλαδή αυτό είναι καλύτερο να μην το έχουμε έτσι, σωστά;

IMG_0077.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να είστε σίγουροι 100% ότι η συναλλαγή δεν θα κολλήσει σε θέμα ασφάλειας τοποθεσίας (δεν νομίζω ότι έχει παρατηρηθεί ποτέ αλλά ένας ενδεχομένως μεγάλος όγκος συναλλαγών τραβήξει την προσοχή οπότε...) τότε το έχετε ενεργοποιημένο. Όπως δείχνει η εικόνα δηλαδή το αντίθετο. Έτσι όπως το δείχνει τώρα είναι απενεργοποιημένη η ασφάλεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Greektrooper said:

Αν θέλετε να είστε σίγουροι 100% ότι η συναλλαγή δεν θα κολλήσει σε θέμα ασφάλειας τοποθεσίας (δεν νομίζω ότι έχει παρατηρηθεί ποτέ αλλά ένας ενδεχομένως μεγάλος όγκος συναλλαγών τραβήξει την προσοχή οπότε...) τότε το έχετε ενεργοποιημένο. Όπως δείχνει η εικόνα δηλαδή το αντίθετο. Έτσι όπως το δείχνει τώρα είναι απενεργοποιημένη η ασφάλεια.

Σε αεροπορικές αγορές καμπίνας υπάρχει θέμα. Καλό είναι να μην το έχετε ανοιχτό. Πλέον με το 3D secure είναι περιττή η παραπάνω ρύθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soiramk είπε

Δηλαδή αυτό είναι καλύτερο να μην το έχουμε έτσι, σωστά;

IMG_0077.jpg

Νομιζω καλυτερα αυτο να ειναι ανοιχτο γιατι ουσιαστικα κοιταει που ειναι η καρτα και που ειναι το τηλεφωνο του χρηστη οταν χρησιμοποειται για καλυτερη ασφαλεια.

2 ώρες πριν, Pakmanis είπε

Τελευταία ερώτηση. 

Αν εχω και δολλαρια και λιρες στον λογαριασμο η ρεβολουτ αυτοματα τα παιρνει απο εκει π ειναι τα περισσότερα;

Υποτιθεται οτι θα τα παρει απο τον λογαριασμο που ειναι default πχ αν κανεις συναλλαγη σε λιρες θα τα παρει απο τον λογαριασμο για λιρες, αν κανεις συναλλαγη σε δολλαρια τοτε θα παει στον δολλαριων πρωτα, αν κανεις σε αλλο νομισμα εκτος απο αυτα που εχεις ξεχωριστους λογαριασμους νομιζω θα παει πρωτα στον default σου που λογικα ειναι των λιρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει αρκετές αναρτήσεις στο παρόν θέμα, αλλά επειδή είχα ασχοληθεί λίγο στην αρχή των c.c και μετά δεν ξανά ασχολήθηκα, έχω κάποιες απωρειες:

Το χειμώνα θα κανω ένα ταξίδι στην Αγγλία, από 1/10/2019 η τράπεζα μου χρεώνει 2,50% (!) προμήθεια ανα συναλλαγή με πιστωτικη κάρτα και μετατροπή συναλλάγματος βάση τις δίκης της ισοτιμίας (έως τώρα την ισότιμια την καθόριζε ο διεθνής οργανισμός που παρείχε τη κάρτα).

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

  1. Ειμαι παλιός πελάτης revolut με μηδενική χρήση, χωρίς ταυτοποίηση στοιχείων (λογικά πρέπει να ξανά κανω όλη τη διαδικασία από την αρχή και μάλλον να θεωρηθώ νέος πελάτης). Για να πάρω και τη φυσική κάρτα θα πρέπει να δώσω και τα 6€ η αν μου κάνει πρόσκληση παλιότερο μέλος έχω και τα 10€ Bonus και δωρεάν την αποστολή της φυσικής κάρτας ?
  2. Ο λογαριασμός που σου δίνει η revolut είναι λογαριασμός με αγγλικό iban ? Αυτό σημαίνει ότι όταν θέλω να βάλω χρήματα μέσα στη revolut (και μετά και τη λήξη των c.c.) θα πρέπει να κανω έμβασμα και άρα προμήθεια 1,5€ ? 
  3. Ενναλακτικα και πάντα μετά την άρση των c.c θα μπορώ να βάζω χρήματα π.χ. Και απο τη χρεωστική η πιστωτική μου χωρίς προμήθεια ?
  4. Αν και το Ηνωμένο βασίλειο δεν είναι μέσα στο τραπεζικό σύστημα του ευρώ , μετά το brexit θα θεωρείται καθαρά χώρα εκτός ευρωπαϊκού οικονομικού χώρου και άρα υψηλότερη τιμή εμβάσματος ?

 

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2019 στις 1:35 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Κυκλοφορεί φημολογία πως ο PM θα ανακοινώσει την άρση των CC σήμερα απο τη Βουλή. 

Πηγή

Ότι και να γίνει στην βουλή η άρση είναι προγραμματισμένη να γίνει στις αρχές Οκτώβρη.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2019 στις 3:11 ΜΜ, user2163 είπε

Από 1η Σεπτεμβρίου θα μπει σε ισχύ το ΦΕΚ.

Nαι αλλά μην στηθούμε πρωί πρωί για μεταφορές.. Λογικά θα περάσουν μερικές (έως αρκετές) ημέρες μέχρι να ισχύσει στην πράξη..

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mobile_32 είπε

Έχω διαβάσει αρκετές αναρτήσεις στο παρόν θέμα, αλλά επειδή είχα ασχοληθεί λίγο στην αρχή των c.c και μετά δεν ξανά ασχολήθηκα, έχω κάποιες απωρειες:

Το χειμώνα θα κανω ένα ταξίδι στην Αγγλία, από 1/10/2019 η τράπεζα μου χρεώνει 2,50% (!) προμήθεια ανα συναλλαγή με πιστωτικη κάρτα και μετατροπή συναλλάγματος βάση τις δίκης της ισοτιμίας (έως τώρα την ισότιμια την καθόριζε ο διεθνής οργανισμός που παρείχε τη κάρτα).

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

  1. Ειμαι παλιός πελάτης revolut με μηδενική χρήση, χωρίς ταυτοποίηση στοιχείων (λογικά πρέπει να ξανά κανω όλη τη διαδικασία από την αρχή και μάλλον να θεωρηθώ νέος πελάτης). Για να πάρω και τη φυσική κάρτα θα πρέπει να δώσω και τα 6€ η αν μου κάνει πρόσκληση παλιότερο μέλος έχω και τα 10€ Bonus και δωρεάν την αποστολή της φυσικής κάρτας ?
  2. Ο λογαριασμός που σου δίνει η revolut είναι λογαριασμός με αγγλικό iban ? Αυτό σημαίνει ότι όταν θέλω να βάλω χρήματα μέσα στη revolut (και μετά και τη λήξη των c.c.) θα πρέπει να κανω έμβασμα και άρα προμήθεια 1,5€ ? 
  3. Ενναλακτικα και πάντα μετά την άρση των c.c θα μπορώ να βάζω χρήματα π.χ. Και απο τη χρεωστική η πιστωτική μου χωρίς προμήθεια ?
  4. Αν και το Ηνωμένο βασίλειο δεν είναι μέσα στο τραπεζικό σύστημα του ευρώ , μετά το brexit θα θεωρείται καθαρά χώρα εκτός ευρωπαϊκού οικονομικού χώρου και άρα υψηλότερη τιμή εμβάσματος ?

2.ναι αγγλικό είναι δες και το 4.

3.βέβαια

4.Καλή ερώτηση.Θα συνεχίσει κανονικά στο sepa.Δες εδώ:European Payments Council Brexit and SEPA Participation

2 ώρες πριν, prometheas είπε

Nαι αλλά μην στηθούμε πρωί πρωί για μεταφορές.. Λογικά θα περάσουν μερικές (έως αρκετές) ημέρες μέχρι να ισχύσει στην πράξη..

Δευτέρα 2/9 θα ενσωματωθει από τις τράπεζες σε συστημικό επίπεδο άντε να πάει τρίτη 3/9 παραπάνω δεν πιστέυω ήδη το γνωρίζουν και ετοιμάζονται για την άρση του.

Επεξ/σία από user2163
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...