Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δε θα έχεις πρόβλημα. Η εφαρμογή λειτουργεί με ιντερνετ δεν τσεκάρει την κάρτα που έχεις.

Δεν ζητάει να στείλει πιν σε κάποιες συναλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Αμερική με ενδιαφέρει όπου θα έχω "τοπική" SIM καρτούλα (για internet) μέσα στο κινητό και όχι τη κανονική μου της Vodafone (no dual SIM).
Ωραία, οπότε είμαστε καλυμμένοι!
Και από όσα έχω καταλάβει και έχουν γραφτεί εδώ, δεν έχει καμία διαφορά να κάνεις τα € που έχεις μέσα σε $ από πριν, έτσι;
Πληρώνεις κανονικά με τα € και γίνεται αυτόματα η μετατροπή;

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, soiramk είπε

Για Αμερική με ενδιαφέρει όπου θα έχω "τοπική" SIM καρτούλα (για internet) μέσα στο κινητό και όχι τη κανονική μου της Vodafone (no dual SIM).
Ωραία, οπότε είμαστε καλυμμένοι!
Και από όσα έχω καταλάβει και έχουν γραφτεί εδώ, δεν έχει καμία διαφορά να κάνεις τα € που έχεις μέσα σε $ από πριν, έτσι;
Πληρώνεις κανονικά με τα € και γίνεται αυτόματα η μετατροπή;

Ναι έτσι είναι γενικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, soiramk είπε

Για Αμερική με ενδιαφέρει όπου θα έχω "τοπική" SIM καρτούλα (για internet) μέσα στο κινητό και όχι τη κανονική μου της Vodafone (no dual SIM).
Ωραία, οπότε είμαστε καλυμμένοι!
Και από όσα έχω καταλάβει και έχουν γραφτεί εδώ, δεν έχει καμία διαφορά να κάνεις τα € που έχεις μέσα σε $ από πριν, έτσι;
Πληρώνεις κανονικά με τα € και γίνεται αυτόματα η μετατροπή;

Κοίτα, η βασική διαφορά μεταξύ απευθείας - κατά τον χρόνο συναλλαγής - και εκ των προτέρων μετατροπής, έχει να κάνει με το ότι στη δεύτερη περίπτωση, μπορείς (παρακολουθώντας την ισοτιμία ανά τακτά διαστήματα) να εξασφαλίσεις μια καλή για σένα, συναλλαγή (να αγοράσεις δηλ. φθηνά, δολάρια). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο λόγο. Επίσης, ο,τι περισσέψει από το ταξίδι, το μετατρέπεις ξανά σε €, χωρίς να χάσεις χρήματα σε προμήθεια (ακολουθώντας την αντίστροφη διαδικασία, παρακολουθείς την ισοτιμία και πουλάς ακριβά τα δολάρια). Βέβαια, όλα εξαρτώνται από τη διάθεση του καθενός και του προς μετατροπή ποσού. Για μικροποσά δηλαδή, δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Κοίτα, η βασική διαφορά μεταξύ απευθείας - κατά τον χρόνο συναλλαγής - και εκ των προτέρων μετατροπής, έχει να κάνει με το ότι στη δεύτερη περίπτωση, μπορείς (παρακολουθώντας την ισοτιμία ανά τακτά διαστήματα) να εξασφαλίσεις μια καλή για σένα, συναλλαγή (να αγοράσεις δηλ. φθηνά, δολάρια). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο λόγο. Επίσης, ο,τι περισσέψει από το ταξίδι, το μετατρέπεις ξανά σε €, χωρίς να χάσεις χρήματα σε προμήθεια (ακολουθώντας την αντίστροφη διαδικασία, παρακολουθείς την ισοτιμία και πουλάς ακριβά τα δολάρια). Βέβαια, όλα εξαρτώνται από τη διάθεση του καθενός και του προς μετατροπή ποσού. Για μικροποσά δηλαδή, δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία. 

Σ' ευχαριστώ!
Έτσι είχα καταλάβει και εγώ πως γίνεται. Θα φορτώσω με € κανονικά και θα τα αφήσω να τα κάνει κατά το χρόνο της συναλλαγής.
Δεν θα είναι τόσο μεγάλο το ποσό ώστε να κάνει τρελή διαφορά με τις ισοτιμίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα έκανα και εγώ στη θέση σου, σωστός. 

Έχε κατά νου ότι η περίπτωση αλλαγής νομίσματος εκ των προτέρων, είναι χρήσιμη για διαδικτυακές αγορές, όταν ψωνίζεις από σελίδες που έχουν $ (λ.χ. amazon.com). Εκεί, όντως έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο, προκειμένου να μην μπεις στη διαδικασία επιτόπου μετατροπής. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2019 στις 8:30 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Αυτό θα έκανα και εγώ στη θέση σου, σωστός. 

Έχε κατά νου ότι η περίπτωση αλλαγής νομίσματος εκ των προτέρων, είναι χρήσιμη για διαδικτυακές αγορές, όταν ψωνίζεις από σελίδες που έχουν $ (λ.χ. amazon.com). Εκεί, όντως έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο, προκειμένου να μην μπεις στη διαδικασία επιτόπου μετατροπής. 

δεν χρειάζεται να κάνεις καμία μετατροπή την κάνει αυτόματα η ρεβο.

Επεξ/σία από bilya
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bilya είπε

δεν χρειάζεται να κάνεις καμία μετατροπή την κάνει αυτόματα η ρεβο.

Ναι, αλλά δεν μας είπες τι γίνεται τα Σ/Κ, όταν κάνεις αγορά σε σάιτ με δολάρια και το balance της revolut είναι σε euro... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ναι, αλλά δεν μας είπες τι γίνεται τα Σ/Κ, όταν κάνεις αγορά σε σάιτ με δολάρια και το balance της revolut είναι σε euro... 

τι γίνεται ακριβώς? αν σκέφτεσαι την απειροελάχιστη προμήθεια που έχει τότε μιλάμε για λεπτά του ευρώ που δεν βρίσκω καν τον λόγο κάποιος να ασχοληθεί. 

Παλι κερδισμένος είσαι.

 Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις μετατροπές νομισμάτων στην ρεβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ναι, αλλά δεν μας είπες τι γίνεται τα Σ/Κ, όταν κάνεις αγορά σε σάιτ με δολάρια και το balance της revolut είναι σε euro... 

Για να ρωτάς ξέρεις τι γίνεται, Οπότε προς τι η ερώτηση σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Για να ρωτάς ξέρεις τι γίνεται, Οπότε προς τι η ερώτηση σου;

Σε παρακαλώ πολύ να μένουμε on topic. Αν έχεις κάτι να προσθέσεις επί του θέματος, καντο. 

Παρεμπιπτόντως, δεν έχω ιδέα τι γίνεται, μήπως έχεις εσύ; 

2 ώρες πριν, bilya είπε

τι γίνεται ακριβώς? αν σκέφτεσαι την απειροελάχιστη προμήθεια που έχει τότε μιλάμε για λεπτά του ευρώ που δεν βρίσκω καν τον λόγο κάποιος να ασχοληθεί. 

Παλι κερδισμένος είσαι.

 Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις μετατροπές νομισμάτων στην ρεβο.

Εν ολίγοις, η μετατροπή νομίσματος, σε ευρωπαίους κατόχους καρτών revolut είναι παντελώς άχρηστη λοιπόν και σύμφωνα με αυτό, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν ως επιλογή. Σωστά; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε παρακαλώ πολύ να μένουμε on topic. Αν έχεις κάτι να προσθέσεις επί του θέματος, καντο. 

Παρεμπιπτόντως, δεν έχω ιδέα τι γίνεται, μήπως έχεις εσύ; 

Εν ολίγοις, η μετατροπή νομίσματος, σε ευρωπαίους κατόχους καρτών revolut είναι παντελώς άχρηστη λοιπόν και σύμφωνα με αυτό, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν ως επιλογή. Σωστά; 

δεν είπα οτι είναι άχρηστη κ να μην υπάρχει. Εχει αρκετά θετικά πχ μεταφορά χρημάτων. αλλά μιλάγαμε για αγορές κ γι υτό είπα  "Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις μετατροπές νομισμάτων στην ρεβο".

Αλλά γιατι δεν μας λες αυτό που δεν είπα κ γιατί είναι τόσο σημαντικό να κάνεις μετατροπή πριν την αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, bilya said:

δεν είπα οτι είναι άχρηστη κ να μην υπάρχει. Εχει αρκετά θετικά πχ μεταφορά χρημάτων. αλλά μιλάγαμε για αγορές κ γι υτό είπα  "Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις μετατροπές νομισμάτων στην ρεβο".

Αλλά γιατι δεν μας λες αυτό που δεν είπα κ γιατί είναι τόσο σημαντικό να κάνεις μετατροπή πριν την αγορά?

Συνήθως Παρασκευή βράδυ είναι καλό να κάνεις μετατροπή για να γλυτώσεις τις χρεώσεις του ΣΚ. Φυσικά αυτό εξαρτάται εάν ο άλλος θα ξοδέψει πολλά μέσα στο ΣΚ κοκ, ιδίως στα ταξίδια που προ γνωρίζεις οτι θα ξοδέψεις, συμφέρει πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...