Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες παρελήφθη η κάρτα της κοπελιάς που σκοπεύω να χρησιμοποιώ στο εξωτερικό. Χρειάζεται κάποια ενεργοποίηση? Λέω σήμερα να τη δώσω σε κάποιο καφέ ή κατάστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Κανεις top-up με την δικη σου καρτα σε λογαριασμό τριτου;Απαγορευεται!Εκτος αν το κανεις μεσω Payment Link.

Ναι κανονικά την προσθέτει στην λίστα αλλά όταν παω να κανω top up μου βγάζει το 3ds και πρέπει να περάσω τον κωδικό που στέλνει στο κινητο.
Αφου τον περάσω γινεται το top up κανονικά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

Ναι κανονικά την προσθέτει στην λίστα αλλά όταν παω να κανω top up μου βγάζει το 3ds και πρέπει να περάσω τον κωδικό που στέλνει στο κινητο.
Αφου τον περάσω γινεται το top up κανονικά.
 

Ναι.Το προβλημα ειναι οτι δεν επιτρέπετε απο τους ορους της Revolut top-up μεσω καρτας τριτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, barman_ είπε

Παίδες παρελήφθη η κάρτα της κοπελιάς που σκοπεύω να χρησιμοποιώ στο εξωτερικό. Χρειάζεται κάποια ενεργοποίηση? Λέω σήμερα να τη δώσω σε κάποιο καφέ ή κατάστημα 

Θελει μια συναλλαγη με πιν για να ενεργοποιηθουν οι ανεπαφες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Ναι.Το προβλημα ειναι οτι δεν επιτρέπετε απο τους ορους της Revolut top-up μεσω καρτας τριτου.

Α μάλιστα, αυτο μου είχε διαφύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησα την εφαρμογή και την ξανα-έβαλα..Μου ζητάει τον αριθμό του κινητού τώρα και έναν κωδικό..και όταν τα βάζω βγάζει πάντα το "We're sorry, something has tone wrong. Please try later". 

Πως θα μπω στη εφαρμογή τώρα? Υπάρχει κάποιο mail εξυπηρέτησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Έσβησα την εφαρμογή και την ξανα-έβαλα..Μου ζητάει τον αριθμό του κινητού τώρα και έναν κωδικό..και όταν τα βάζω βγάζει πάντα το "We're sorry, something has tone wrong. Please try later". 

Πως θα μπω στη εφαρμογή τώρα? Υπάρχει κάποιο mail εξυπηρέτησης?

Περίμενε 2-3 ώρες και ξαναπροσπάθησε. Δοκίμασε να τους μιλήσεις μέσω twitter ή facebook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έλυσα το ζήτημα, άμεση εξυπηρέτηση, ήταν επειδή είχε αποθηκευτεί το κινητό που χρησιμοποίησα ενώ ήμουν στην Σερβία. Top-up έκανα απο κάρτα Πειραιώς άμεσα, χωρίς καμία αλλη διαδικασία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2019 στις 12:00 ΜΜ, Hapatingo είπε

Εάν έχεις smartphone γίνεται μέσω εφαρμογής 

Το γνωρίζω. Στον giannisrethymno απαντούσα και στις ιδιαιτεροτητες που παρουσιάζει η  Πειραιώς με το top up.

Στις 12/9/2019 στις 2:05 ΜΜ, _filippos_ είπε

Στην Alpha Bank με παραπέμπει στο 3ds κάθε φορά, σε ΕΤΕ όταν κάνω topup στην δικιά μου revolut με την δικιά μου κάρτα, γίνεται κατευθείαν, οταν προσπαθώ να κανω topup στην revolut τρίτου με την δικια μου κάρτα τότε παραπέμπει στο 3ds.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για ΕΤΕ. Παρόλο που έχω και Πειραιώς χρεωστική, εντούτοις τα top up τα κάνω αποκλειστικά μέσω ΕΤΕ. Δύο φορές δηλαδή, που έχω κάνει top up (εποχές μετά C.C.) από χρεωστική της ΕΤΕ, με παρεπεμψε σε καταχώρηση OTP (κάρτα ΕΤΕ και Revolut στο δικό μου όνομα).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλιουρες, τα φώτα σας.

Έφυγε το παιδί για σπουδές στην Αγγλία και το πανεπιστήμιο δίνει τη δυνατότητα πληρωμής της εστίας με πιστωτική κάρτα.

Μιλάμε για ένα κόστος πλέον των €10.000 ετησίως, οπότε αναρωτιόμουν αν είναι οικονομικότερο να κάνω λογαριασμό στη Revolut, από το να πληρώνω σε Ευρώ μέσω της πιστωτικής της Alpha Bank και να κάνει η Alpha Bank την μετατροπή σε λίρες Αγγλίας.

1. Θα δω ουσιαστική διαφορά στο κόστος μετατροπής;

2. Η κάρτα της Revolut λειτουργεί ως κλασική Mastercard πιστωτική;

3. Επίσης, δεν έχω καταλάβει πως γίνεται το γέμισμα της Revolut κάρτας. Μπορώ να το κάνω μέσω της Alpha Bank πιστωτικής ως πληρωμή ή πρέπει να το κάνω μέσω της Alpha Bank χρεωστικής ως μεταφορά χρημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, punky said:

Πάλιουρες, τα φώτα σας.

Έφυγε το παιδί για σπουδές στην Αγγλία και το πανεπιστήμιο δίνει τη δυνατότητα πληρωμής της εστίας με πιστωτική κάρτα.

Μιλάμε για ένα κόστος πλέον των €10.000 ετησίως, οπότε αναρωτιόμουν αν είναι οικονομικότερο να κάνω λογαριασμό στη Revolut, από το να πληρώνω σε Ευρώ μέσω της πιστωτικής της Alpha Bank και να κάνει η Alpha Bank την μετατροπή σε λίρες Αγγλίας.

1. Θα δω ουσιαστική διαφορά στο κόστος μετατροπής;

2. Η κάρτα της Revolut λειτουργεί ως κλασική Mastercard πιστωτική;

3. Επίσης, δεν έχω καταλάβει πως γίνεται το γέμισμα της Revolut κάρτας. Μπορώ να το κάνω μέσω της Alpha Bank πιστωτικής ως πληρωμή ή πρέπει να το κάνω μέσω της Alpha Bank χρεωστικής ως μεταφορά χρημάτων;

Τα χρήματα είναι πολλά οπότε θα δεις διαφορά. 

Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι οτι θα μπορείς μέσω revolut να κάνεις εμβάσματα απευθείας στο πανεπιστήμιο χωρίς την διαμεσολάβηση κάρτας. Το λέω αυτό γιατί ενδέχεται η revolut κάρτα να μην περάσει μιας και είναι προπληρωμένη, αυτό όμως εξαρτάται απο το πανεπιστήμιο. Γενικά οι πληρωμές σε πανεπιστήμια είναι ευέλικτες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ο λογαριασμός της revolut γεμίζει με οποιαδήποτε κάρτα θες, καλύτερα βέβαια να χρησιμοποιείς χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hapatingo είπε

Τα χρήματα είναι πολλά οπότε θα δεις διαφορά. 

Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι οτι θα μπορείς μέσω revolut να κάνεις εμβάσματα απευθείας στο πανεπιστήμιο χωρίς την διαμεσολάβηση κάρτας. Το λέω αυτό γιατί ενδέχεται η revolut κάρτα να μην περάσει μιας και είναι προπληρωμένη, αυτό όμως εξαρτάται απο το πανεπιστήμιο. Γενικά οι πληρωμές σε πανεπιστήμια είναι ευέλικτες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ο λογαριασμός της revolut γεμίζει με οποιαδήποτε κάρτα θες, καλύτερα βέβαια να χρησιμοποιείς χρεωστική.

Σε ευχαριστώ θερμά !

Θα ρωτήσω το πανεπιστήμιο τότε για το αν υποστηρίζει Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, punky είπε

Πάλιουρες, τα φώτα σας.

Έφυγε το παιδί για σπουδές στην Αγγλία και το πανεπιστήμιο δίνει τη δυνατότητα πληρωμής της εστίας με πιστωτική κάρτα.

Μιλάμε για ένα κόστος πλέον των €10.000 ετησίως, οπότε αναρωτιόμουν αν είναι οικονομικότερο να κάνω λογαριασμό στη Revolut, από το να πληρώνω σε Ευρώ μέσω της πιστωτικής της Alpha Bank και να κάνει η Alpha Bank την μετατροπή σε λίρες Αγγλίας.

1. Θα δω ουσιαστική διαφορά στο κόστος μετατροπής;

2. Η κάρτα της Revolut λειτουργεί ως κλασική Mastercard πιστωτική;

3. Επίσης, δεν έχω καταλάβει πως γίνεται το γέμισμα της Revolut κάρτας. Μπορώ να το κάνω μέσω της Alpha Bank πιστωτικής ως πληρωμή ή πρέπει να το κάνω μέσω της Alpha Bank χρεωστικής ως μεταφορά χρημάτων;

Είναι ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ και όχι πιστωτική.Και ναι θα δεις διαφορά στο κόστος μετατροπής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...