Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, stelakis1914 said:

Μπορεί ο έλεγχος της ταυτότητας μου να είναι ακόμα σε επεξεργασία εδώ και 10 ημέρες, οι δυνατότητες στον λογαριασμό μου λειτουργούν στο ακέραιο. Τις προηγούμενες μέρες έκανα ηλεκτρονικές αγορές και σήμερα προχώρησα σε ανάληψη του υπολοίπου μου από ΑΤΜ χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν βρίσκω λόγο για την ώρα να επικοινωνήσω μαζί τους στο chat. 

Όταν γίνει το Brexit όμως θα παγώσουν όλα!

Δοκίμασε να στείλεις χρήματα σε άλλο revolut μέλος και θα δεις οτι θα βγάλει μήνυμα για ταυτοποίηση, εάν δεν βγάλει τότε έχει γίνει με επιτυχία και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Όταν γίνει το Brexit όμως θα παγώσουν όλα!

31/1/20 και βλέπουμε.

Κι εγώ έτσι είμαι, άδειος λογαριασμός κι έχει μείνει το μήνυμα για τις 72 ώρες εδώ και 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε αυτό το μύνημα, ξέρει όμως κάποιος πως δηλώνω ότι δεν δέχομαι κοινοποίηση τα προσωπικά μου;

 

Θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε ορισμένες ενημερώσεις που πραγματοποιούμε στην πολιτική προστασίας απορρήτου και την πολιτική σχετικά με τα cookies. Εάν έχετε απορίες, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με την ομάδα υποστήριξης, αξιοποιώντας τη δυνατότητα συνομιλίας μέσω εφαρμογής.

Ενημερώνουμε την πολιτική προστασίας απορρήτου, ώστε να περιλαμβάνει πληροφορίες αναφορικά με το πώς κοινοποιούνται τα προσωπικά σας δεδομένα σε: 

(i) γραφεία πιστώσεων, για την καλύτερη αξιολόγηση των οικονομικών σας συνθηκών και 

(ii) πλατφόρμες διαφήμισης και ανάλυσης δεδομένων για σκοπούς εμπορικής προώθησης, 

καθώς και για να εξηγήσουμε πώς μπορείτε να δηλώσετε την εξαίρεσή σας από την κοινοποίηση τέτοιων δεδομένων, οποτεδήποτε επιθυμείτε. Μπορείτε να βρείτε την ενημερωμένη πολιτική προστασίας απορρήτου εδώ.

Ενημερώνουμε, επίσης, την πολιτική σχετικά με τα cookies, προκειμένου να παράσχουμε περισσότερες λεπτομέρειες σε σχέση με τα cookies που χρησιμοποιούμε, καθώς και να σας διευκολύνουμε στη διαχείριση των προτιμήσεών σας όσον αφορά τα cookies ή την εξαίρεσή σας από τη λήψη τους, εάν το επιθυμείτε. Μπορείτε να βρείτε την ενημερωμένη πολιτική σχετικά με τα cookies εδώ.

Αυτές οι αλλαγές θα ισχύσουν σε 1 εβδομάδα, από τις 5 Νοεμβρίου 2019.

Καλή σας ημέρα.

Η ομάδα της Revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν σου έχει  λινκ εκεί που λέει πάτα εδώ πάτα εκεί?

Τελικά το βρήκα, βρίσκεται στα cookies 

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekkli είπε

Όπως συζητάμε εδώ και 42 σελίδες, δεν υπάρχει άλλη λύση, αναγκαστικά ή θα βγάλεις νέα ταυτότητα ή θα αποσύρεις ότι λεφτά έχεις και θα σταματήσεις να την χρησιμοποιείς.

Πόσο άκυρη αυτή η Revolut τελικά, καθόμαστε και κράζουμε τις ελληνικές τράπεζες μετά, κατά τ΄άλλα 2019. Προφανώς και θα κάνω μια αγορά ώστε να κλείσω το λογαριασμό μετά... πόσο άθλιοι να μην σκέφτονται πιο λογικά.

Και μη βγείτε εσείς οι κάπιταλ Ευρωπαίοι να κράξετε, διότι "ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ" 

εάν μου το ζητούσε εξαρχής αυτό δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ασχοληθώ μαζί τους για μερικές ισοτιμίες και μια πληρωμή στην Netflix.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δοκίμασε να στείλεις χρήματα σε άλλο revolut μέλος και θα δεις οτι θα βγάλει μήνυμα για ταυτοποίηση, εάν δεν βγάλει τότε έχει γίνει με επιτυχία και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Όντως δεν με αφήνει να στείλω χρήματα σε άλλο μέλος γιατί εκκρεμεί η διαδικασία ταυτοποίησης. 

44 λεπτά πριν, George! είπε

Σε περίπτωση που μπορώ να χρησιμοποιήσω ακόμα την κάρτα μου, τι προμήθεια έχει για ανάληψη 250€;

1€ η Revolut συν 2-3€ η τράπεζα που θα κάνεις την ανάληψη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4mage είπε

Πόσο άκυρη αυτή η Revolut τελικά, καθόμαστε και κράζουμε τις ελληνικές τράπεζες μετά, κατά τ΄άλλα 2019. Προφανώς και θα κάνω μια αγορά ώστε να κλείσω το λογαριασμό μετά... πόσο άθλιοι να μην σκέφτονται πιο λογικά.

Και μη βγείτε εσείς οι κάπιταλ Ευρωπαίοι να κράξετε, διότι "ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ" 

εάν μου το ζητούσε εξαρχής αυτό δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ασχοληθώ μαζί τους για μερικές ισοτιμίες και μια πληρωμή στην Netflix.

Πριν πόσο καιρό άνοιξες τον λογαριασμό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4mage είπε

εάν μου το ζητούσε εξαρχής αυτό δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ασχοληθώ μαζί τους για μερικές ισοτιμίες και μια πληρωμή στην Netflix.

Παντως εμενα δεν αποδεχοταν την πληρωμη στο netflix. Ουτε μεσω του paypal, ενω μεσω paypal με ελληνικη καρτα περνουσε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πριν πόσο καιρό άνοιξες τον λογαριασμό;

Έχω λογαριασμό εδώ και 1 χρόνο. Anyway μόλις μίλησα με "live agent" αρχικά δεν μπορούν να δεχθούν χειρόγραφα έγγραφα και ο λογαριασμός θα παραμείνει ενεργός μέχρι νεωτέρας και μέχρι να υπάρξει κάποια εξέλιξη με το Brexit. Σχετικά με την νέα ταυτότητα, υπάρχει περίπτωση για οποιονδήποτε λόγο να μπλοκάρουν το λογαριασμό αλλά πριν από αυτό θα ενημερωθώ από πριν μέσα ειδοποίησης & με email ώστε να μπορέσω να βγάλω τα χρήματα. Εάν μπλοκαριστεί θα ενεργοποιηθεί με νέα ταυτότητα ή κάποιο άλλο αποδεκτό έγγραφο ( υποθέτω διαβατήριο ).

Τους εξήγησα πως επειδή είναι η πρώτη φορά που συναντώ πρόβλημα με την ταυτότητα δεν γνωρίζω πότε θα βγάλω και μου είπαν πως μέχρι στιγμής όλα οκ...

 

4 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Παντως εμενα δεν αποδεχοταν την πληρωμη στο netflix. Ουτε μεσω του paypal, ενω μεσω paypal με ελληνικη καρτα περνουσε κανονικα.

25/10 05:40 έγινε κανονικά η πληρωμή μου στην Netflix και υπήρχε ήδη το πρόβλημα της ταυτοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα επανερχομαι με κυρια ερωτηση..αρχικα εχω ρεβο εδω κ 1 χρονο δηλωμενη με χειρογραφη ταυτοτητα και δεν μου χει ρθει ακομα καμια ειδοποιηση για ταυτοποιηση..εβγαλα στο αγορι μου νεα ρεβο πριν κανα μηνα με τυπωμενη ταυτοτητα και του χει ρθει κανονικοτατα ειδοποιηση για ταυτοποιηση..τον δικο μου λογαριασμο τον εχω αδειο και μαλλον παει για κλεισιμο..του αγοριου μου ομως αν του δεκτουν την ταυτοτητα να τον κρατησω για επερχομενο ταξιδι τον δεκεμβρη;;;;ή θα φαμε καμια ηττα οποτε να κοιταω απο τωρα να βγαλω μια ν26 να τελειωνουμε;;;;θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα χουμε ξαναπεί , οτιδήποτε πέρα από διαβατήριο αυτή τη στιγμή, είναι επίφοβο, είτε ειναι η  N26, είτε Revolut, είτε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα ή συναλλαγματικη υπηρεσία.

Οι ελληνικές ταυτότητες είτε οι παλιές, είτε οι νέες , δεν έχουν τα απαραίτητα αναγνωριστικα ασφαλείας.

Το πιο πιθανό είναι να χτυπούν κόκκινο τα συστήματα τους , που να οδηγεί σε κλείδωμα λογαριασμών , επαναλαμβανομενες αιτήσεις για ταυτοποίηση, μη αποδοχή κάρτας από καταστήματα , προβλήματα στα ΑΤΜ.

Όποιος θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο, βγάζει διαβατήριο η περιμένει τις νέες ταυτότητες με το τσιπακι, σε μορφή πιστωτικής κάρτας, που είναι αμφίβολο αν και πότε θα εκδοθούν.

Το πιο πιθανό να εκδοθούν πρώτα οι κοινές ευρωπαϊκές, πάρα οι ελληνικές αν κρίνουμε από την γραφειοκρατια και τους ρυθμούς της πολιτείας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2019 στις 7:47 ΠΜ, unameit είπε

τα χουμε ξαναπεί , οτιδήποτε πέρα από διαβατήριο αυτή τη στιγμή, είναι επίφοβο, είτε ειναι η  N26, είτε Revolut, είτε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα ή συναλλαγματικη υπηρεσία.

Οι ελληνικές ταυτότητες είτε οι παλιές, είτε οι νέες , δεν έχουν τα απαραίτητα αναγνωριστικα ασφαλείας.

Το πιο πιθανό είναι να χτυπούν κόκκινο τα συστήματα τους , που να οδηγεί σε κλείδωμα λογαριασμών , επαναλαμβανομενες αιτήσεις για ταυτοποίηση, μη αποδοχή κάρτας από καταστήματα , προβλήματα στα ΑΤΜ.

Όποιος θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο, βγάζει διαβατήριο η περιμένει τις νέες ταυτότητες με το τσιπακι, σε μορφή πιστωτικής κάρτας, που είναι αμφίβολο αν και πότε θα εκδοθούν.

Το πιο πιθανό να εκδοθούν πρώτα οι κοινές ευρωπαϊκές, πάρα οι ελληνικές αν κρίνουμε από την γραφειοκρατια και τους ρυθμούς της πολιτείας.

Το τερμάτισες πραγματικά! Δεν έχουν τα απαραίτητα αναγνωριστικά (ποια είναι εντέλει?). Τσιπάκια αναφέρεις, κόκκινα αλάρμ αναφέρεις...Για να μην λέει ο καθένας ότι θέλει... το πρόβλημα είναι τα χειρόγραφα έγγραφα και μόνο, οπότε με μια νέα ταυτότητα ο λογαριασμός θα είναι εντάξει (με ενημέρωσαν χθες στο live chat). Σχετικά με το δίπλωμα της οδήγησης, ανέκαθεν ήταν δευτερεύουσα μορφή αποδεικτικού τόσο Ελλάδα όσο και παντού έξω. Είναι μια εξυπηρέτηση που αν θέλει σου την κάνει κάποιος σε περίπτωση που δεν έχεις την ταυτότητα μαζί σου.

Επεξ/σία από d4mage
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...