Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Καλά το μέρισμα δεν το δίνουν όλες οι μετοχές. Πάντως στα μέσα Οκτωβρίου που πήρα μέρισμα μου αφαίρεσαν πάλι το 30% σαν να είμαι αμερικανός φορολογούμενος.

Κανονικό γδαρσιμο... αλλά εγω το βλέπω πιο πολύ για πειραματισμό οπότε ίσως βάλω ΑΦΜ και παίξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Καλά το μέρισμα δεν το δίνουν όλες οι μετοχές. Πάντως στα μέσα Οκτωβρίου που πήρα μέρισμα μου αφαίρεσαν πάλι το 30% σαν να είμαι αμερικανός φορολογούμενος.

Αν υπάρξει κάποιο εισόδημα, και γενικότερα αυτές τις δραστηριότητες όπως με τα κρυπτονομίσματα κλπ πρέπει να τις δηλώσουμε στην εφορία? 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, zananiro said:

Αν υπάρξει κάποιο εισόδημα, και γενικότερα αυτές τις δραστηριότητες όπως με τα κρυπτονομίσματα κλπ πρέπει να τις δηλώσουμε στην εφορία? 

Για φορολογικά θέματα θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, loyros13 είπε

στο Ε1 έχει πεδίο για μερίσματα αλλοδαπής και υπάρχει φόρος 10%.

Κανονικά, δηλώνεις τα πάντα ακόμα και τις απώλειες οι οποίες προσμετρούνται στα έξοδα και πολλές φορές φέρνουν και μείωση φόρου. Φυσικά όλα αυτά σε ετήσια βάση και όχι με τον μήνα. 

Εφόσον φορολογείται με αμερικανικό συντελεστή το μέρισμα, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με το ελληνικό Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητάει η revolut ταυτοποίηση λογαριασμού λόγω του brexit και δεν δέχονται την ταυτότητά μου επειδή τα στοιχεία πάνω της είναι γραμμένα χειρόγραφα. Επίσης δεν έχω διαβατήριο και μου λένε να βγάλω καινούρια ταυτότητα για να μείνει ενεργός ο λογαριασμός μου. Θα τους έγραφα κανονικά αλλά έχω χρήματα στον λογαριασμό μου, τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George! είπε

Μου ζητάει η revolut ταυτοποίηση λογαριασμού λόγω του brexit και δεν δέχονται την ταυτότητά μου επειδή τα στοιχεία πάνω της είναι γραμμένα χειρόγραφα. Επίσης δεν έχω διαβατήριο και μου λένε να βγάλω καινούρια ταυτότητα για να μείνει ενεργός ο λογαριασμός μου. Θα τους έγραφα κανονικά αλλά έχω χρήματα στον λογαριασμό μου, τι μπορώ να κάνω;

Δοκίμασες και δεν μπορείς να τα μεταφέρεις;Τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές.Νέα ταυτότητα (εγώ δεν θα έβγαζα ακόμα) διαβατήριο (παντού χρησιμεύει αλλά με μεγάλο κόστος) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δοκίμασες και δεν μπορείς να τα μεταφέρεις;Τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές.Νέα ταυτότητα (εγώ δεν θα έβγαζα ακόμα) διαβατήριο (παντού χρησιμεύει αλλά με μεγάλο κόστος) .

Υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω ή να τα πάρω χωρίς να πληρώσω κάποια προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, George! είπε

Υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω ή να τα πάρω χωρίς να πληρώσω κάποια προμήθεια;

Στην ρεβο δεν πληρώνεις κάτι(αν είναι μέχρι 200€) ,στην ελληνική τράπεζα σαν εισερχόμενο έμβασμα έχει χρέωση.Απο το να τα κλειδώσουν δώσε τα 3€ να ξεμπερδεύεις.Εκτός αν έχεις φίλο με ρεβο και του τα στείλεις.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Στην ρεβο δεν πληρώνεις κάτι(αν είναι μέχρι 200€) ,στην ελληνική τράπεζα σαν εισερχόμενο έμβασμα έχει χρέωση.Απο το να τα κλειδώσουν δώσε τα 3€ να ξεμπερδεύεις.Εκτός αν έχεις φίλο με ρεβο και του τα στείλεις.

Μόλις μου απάντησαν ότι ο λογαριασμός μου έχει κλειδώσει και ότι μπορούν να τα μεταφέρουν στην τράπεζά μου. Άρα φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να τα μεταφέρω ούτε σε φίλο. Το θέμα είναι ότι έχω χρήματα και σε ευρώ και σε δολλάρια και σε λίρες Αγγλίας. Θα έχω χρέωση 3€ για όλα η 3€ για το κάθε νόμισμα; Επίσης το ποσό είναι πάνω από 200€(περίπου 250€).

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, George! είπε

Μόλις μου απάντησαν ότι ο λογαριασμός μου έχει κλειδώσει και ότι μπορούν να τα μεταφέρουν στην τράπεζά μου. Άρα φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να τα μεταφέρω ούτε σε φίλο. Το θέμα είναι ότι έχω χρήματα και σε ευρώ και σε δολλάρια και σε λίρες Αγγλίας. Θα έχω χρέωση 3€ για όλα η 3€ για το κάθε νόμισμα; Επίσης το ποσό είναι πάνω από 200€(περίπου 260€).

Βγαλε εκει μια ταυτότητα γιατι στο ελλαδα οι νεες θα καθυστερήσουν λιγάκι χαχαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, NikosKallithea said:

Βγαλε εκει μια ταυτότητα γιατι στο ελλαδα οι νεες θα καθυστερήσουν λιγάκι χαχαααα

+φωνω.

 

καλο θα κάνεις,κακό δε θα κάνεις.

θα σου μεινει και η ρεβολουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Βγαλε εκει μια ταυτότητα γιατι στο ελλαδα οι νεες θα καθυστερήσουν λιγάκι χαχαααα

Το "εκεί" θα μπορούσε να λείπει τελείως...τρόπος του λέγειν.

 

8 ώρες πριν, George! είπε

Αν δεν το λέτε μόνο για πλάκα, πως να βγάλω ταυτότητα εκεί; 

 

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...