Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, revyien είπε

Τότε μάλλον κάτι κάνεις λάθος εδώ και δύο μήνες κάνω συνεχώς τοπ απ με Πειραιώς,δε μπορεί να δουλεύει επιλεκτικά άρα κάτι δεν έκανες σωστά, κάποιο νούμερο λάθος η κάτι τέλος πάντων

Την κάρτα την χρησιμοποιώ σε όλες τις συναλλαγές μου με Amazon, PayPal χωρίς πρόβλημα. Δεν είμαι πρωτάρης σε συναλλαγές με κάρτα και έκανα αρκετές προσπάθειες να την δεχτεί, παρόλα αυτά μου την απορρίπτει. Από τον ίδιο λογαριασμό που τραβάει η κάρτα, έκανα τελικά έμβασμα με e-banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vali είπε

Την κάρτα την χρησιμοποιώ σε όλες τις συναλλαγές μου με Amazon, PayPal χωρίς πρόβλημα. Δεν είμαι πρωτάρης σε συναλλαγές με κάρτα και έκανα αρκετές προσπάθειες να την δεχτεί, παρόλα αυτά μου την απορρίπτει. Από τον ίδιο λογαριασμό που τραβάει η κάρτα, έκανα τελικά έμβασμα με e-banking.

Επικοινώνησε άμεσα με την τράπεζα. Είναι συστημικό λάθος δικό τους και για κάποιον περίεργο λόγο μπλοκάρεται η συναλλαγή, μπαίνει σε μιας μορφής black list. Έτυχε και σε μένα με τη Eurobank, λύθηκε άμεσα με ένα τηλέφωνο και έκτοτε κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν εξωτερικό αυτές τις ημέρες και μου έρχονταν συνέχεια το μυνημα για να ξανά βάλω στοιχεία ταυτοποίησης. Έχω χειρόγραφη ταυτότητα με Λατινικά. 

Την έβαλα δυο η τρεις φορές και δεν την δέχτηκε. Προσπάθησα να μιλήσω στο chat αλλά συνέχεια έλεγε ότι είναι πολύ bush.

Τελικά έκανα όλες τις συναλλαγές κανονικά και έως τώρα δεν μου έχουν ξανά ζητήσει νέα στοιχεία. 

 

Ομως έχω ένα υπόλοιπο μέσα.

 

διαβατηριο έχει δηλώσει κανείς μέχρι τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, mobile_32 said:

Ήμουν εξωτερικό αυτές τις ημέρες και μου έρχονταν συνέχεια το μυνημα για να ξανά βάλω στοιχεία ταυτοποίησης. Έχω χειρόγραφη ταυτότητα με Λατινικά. 

Την έβαλα δυο η τρεις φορές και δεν την δέχτηκε. Προσπάθησα να μιλήσω στο chat αλλά συνέχεια έλεγε ότι είναι πολύ bush.

Τελικά έκανα όλες τις συναλλαγές κανονικά και έως τώρα δεν μου έχουν ξανά ζητήσει νέα στοιχεία. 

Ομως έχω ένα υπόλοιπο μέσα.

διαβατηριο έχει δηλώσει κανείς μέχρι τώρα ?

δεν δεχονται χειρογραφες πλεον,μου απάντησαν εμενα στο τσατ.

επισης δεν λαμβανουν ληγμενες(15ετια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mobile_32 είπε

Ήμουν εξωτερικό αυτές τις ημέρες και μου έρχονταν συνέχεια το μυνημα για να ξανά βάλω στοιχεία ταυτοποίησης. Έχω χειρόγραφη ταυτότητα με Λατινικά. 

Την έβαλα δυο η τρεις φορές και δεν την δέχτηκε. Προσπάθησα να μιλήσω στο chat αλλά συνέχεια έλεγε ότι είναι πολύ bush.

Τελικά έκανα όλες τις συναλλαγές κανονικά και έως τώρα δεν μου έχουν ξανά ζητήσει νέα στοιχεία. 

Ομως έχω ένα υπόλοιπο μέσα.

διαβατηριο έχει δηλώσει κανείς μέχρι τώρα ?

Αμα το έχεις είναι το καλύτερο το διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα κάνει την εγγραφή με χειρόγραφη ταυτότητα (είχε λατινικούς χαρακτήρες) που εκδόθηκε το 2004.

Δε μου έχει έρθει κάποιο μήνυμα για ταυτοποίηση.

Το θέμα είναι ότι σε κανα μήνα θα πάω εξωτερικό και χρησιμοποιώ τη revolut σαν βασική κάρτα σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω και backup εννοείται.

Έχε γούστο να γίνει καμία στραβή και να μου τη μπλοκάρουν όσο είμαι έξω.

Μήπως να στείλω εγώ κανένα μήνυμα για ταυτοποίηση; Να τους στείλω διαβατήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kleo1 είπε

εγώ είχα κάνει την εγγραφή με χειρόγραφη ταυτότητα (είχε λατινικούς χαρακτήρες) που εκδόθηκε το 2004.

Δε μου έχει έρθει κάποιο μήνυμα για ταυτοποίηση.

Το θέμα είναι ότι σε κανα μήνα θα πάω εξωτερικό και χρησιμοποιώ τη revolut σαν βασική κάρτα σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω και backup εννοείται.

Έχε γούστο να γίνει καμία στραβή και να μου τη μπλοκάρουν όσο είμαι έξω.

Μήπως να στείλω εγώ κανένα μήνυμα για ταυτοποίηση; Να τους στείλω διαβατήριο;

 

Στείλε διαβατήριο να το έχουν. κακό δεν είναι. Επίσης αν το νόμισμα συναλλαγής είναι ευρώ, τότε δεν κερδίζεις σε κάτι με τη revolut εναντι των ελληνικών τραπεζών, ίσα ίσα που χάνεις και το αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Socratis_g είπε

Στείλε διαβατήριο να το έχουν. κακό δεν είναι. Επίσης αν το νόμισμα συναλλαγής είναι ευρώ, τότε δεν κερδίζεις σε κάτι με τη revolut εναντι των ελληνικών τραπεζών, ίσα ίσα που χάνεις και το αφορολόγητο.

δεν είναι σε €, αλλιώς δεν είχα λόγο να τη χρησιμοποιήσω.

Σε όσους ήρθε μήνυμα, 

σας ήρθε πρώτα μήνυμα με κάποια προθεσμία ή ανοίξατε ένα πρωί το app και είδατε ότι είχε μπλοκαριστεί η κάρτα;

Γιατί αν κάναν το 2ο είναι καραγκιόζηδες οι τύποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Socratis_g είπε

Στείλε διαβατήριο να το έχουν. κακό δεν είναι. Επίσης αν το νόμισμα συναλλαγής είναι ευρώ, τότε δεν κερδίζεις σε κάτι με τη revolut εναντι των ελληνικών τραπεζών, ίσα ίσα που χάνεις και το αφορολόγητο.

Αφορολόγητο με αγορές στο εξωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, soiramk είπε

Αφορολόγητο με αγορές στο εξωτερικό;

 

Ναι. Εγώ ψωνίζω στο σουπερ μαρκετ και όχι μόνο (στη Γερμανία) με τη κάρτα της Γιούρομπανκ και μου τα περνά στο αφορολόγητο ...

 

17 ώρες πριν, dimigar είπε

Chat  έκανα αλλά με  τεχνητό άτομο.. Πως να καλέσω φυσικο συνομιλητή; Με το να γράψω human;

 

Εντάξει. Με live chat επανενεργοποιήθηκε η κάρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimigar είπε

Ναι. Εγώ ψωνίζω στο σουπερ μαρκετ και όχι μόνο (στη Γερμανία) με τη κάρτα της Γιούρομπανκ και μου τα περνά στο αφορολόγητο ...

Δεν το γνώριζα αυτό. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stefanosgeo είπε

Νομίζω και εγώ ότι παίζει κανονικά και του εξωτερικού οι αγορές. Δεν ξέρω εάν είναι τρύπα του συστήματος αλλά στο σύνολο εμφανίζονται όλες οι αγορέ

Στην εφαρμογή της κάρτας.Η εφορία θα το δεχτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanosgeo είπε

Νομίζω και εγώ ότι παίζει κανονικά και του εξωτερικού οι αγορές. Δεν ξέρω εάν είναι τρύπα του συστήματος αλλά στο σύνολο εμφανίζονται όλες οι αγορέ

Εξαιρούνται οι αγορές από χώρες εκτός ΕΟΧ.

Επίσης, δεν προσμετρώνται οι δαπάνες με κάρτες που έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό.

*ΕΟΧ = Ε.Ε. + Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...