Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, greekboy είπε

Settings -> Payments -> Manage pre-approved payments -> Set Available Funding Sources

εκει παντώντας πάνω σε κάποια από τα payments ,δεξιά θα πατήσεις στο funding source(την κάρτα) και στο επόμενο παράθυρο θα σου εμφανίσει όλες τις κάρτες με την επιλογή conversion options που θα επιλέξεις το conversion να γίνεται από την κάρτα και όχι την paypal

1000 ευχαριστώ.

Εκεί μου βγάζει κάποιες πληρωμές που είναι pre-approved και πατώντας από κάτω στο "διαχείριση πηγών χρηματοδότησης" μου εμφανίζει τις κάρτες που έχω στο PayPal με μόνη επιλογή να τις τικαρω η όχι.

Πώς ακριβώς αφήνω την μετατροπή στην κάρτα?

20 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Νομίζω έχει καταργηθεί αυτό, δεν υφίσταται πλέον σαν επιλογή στα μενού.

Και πως γίνεται? Ρωτάει κάθε φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 minutes ago, dimitris2006 said:

Το link που έχω στο προηγούμενο post είναι από την ίδια την ασφαλιστική και το αναφέρει.

Η ευρωπαϊκή κάρτα αναφέρεται στα πλαίσια του “ίσως η ασφαλιστική σου συνεργάζεται και με χώρες τις Ευρώπης“ εννοώντας την κυρία ασφάλεια που έχεις στη χώρα διαμονής. 

Η ασφάλεια της revolut θεωρείται παγκόσμια συνεπώς η ευρωπαϊκή κάρτα είναι περιττή ακόμα και εντός Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, drdedus είπε

1000 ευχαριστώ.

Εκεί μου βγάζει κάποιες πληρωμές που είναι pre-approved και πατώντας από κάτω στο "διαχείριση πηγών χρηματοδότησης" μου εμφανίζει τις κάρτες που έχω στο PayPal με μόνη επιλογή να τις τικαρω η όχι.

Πώς ακριβώς αφήνω την μετατροπή στην κάρτα?

κάτω από τους αριθμούς έχει να πατήσεις "see conversion options" και εκεί θα εμφανιστεί να επιλέξεις για την μετατροπή

 

pp.png.6cf1c8c02a20a9676a6f0e38a0d3bd35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greekboy είπε

κάτω από τους αριθμούς έχει να πατήσεις "see conversion options" και εκεί θα εμφανιστεί να επιλέξεις για την μετατροπή

pp.png.6cf1c8c02a20a9676a6f0e38a0d3bd35.png

Αυτό έψαχνα αλλά δεν το έβρισκα.

Δεν το έχει σε καμία κάρτα. Παλιά το είχα ρυθμίσει σε ορισμένες.

Θα δοκιμάσω με άλλο browser.

Αν το βρω και το ρυθμίσω και για την revolut φαντάζομαι ότι θα είναι το ίδιο να πληρώνω μεσω PayPal με να πληρώνω απευθείας με αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δεν αναγράφει πουθενά για ευρωπαϊκή κάρτα υγείας. 
https://www.revolut.com/en-GR/help/exploring-revolut/insuring-my-travel/am-i-eligible-for-revolut-travel-insurance

https://www.revolut.com/en-GR/help/exploring-revolut/insuring-my-travel/who-is-revolut-s-travel-insurance-provider

Όπως αναφέρεται σε αυτό το link, η ασφαλιστική που συνεργάζεται η Revolut είναι η White Horse. Το λινκ αναφέρει ότι για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να ανατρέξουμε στο app. Ψάχνοντας αρκετά στο app βρίσκεις τα terms and conditions της ασφαλιστικής, τα οποία είναι ουσιαστικά αυτά που έδωσα σε προηγούμενο post (https://www.revolut.com/assets/premium/policy.pdf).

Σε αυτούς του όρους αναγράφεται ότι πρέπει να έχουμε μαζί μας την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας, πράγμα που επιβεβαίωσαν και στο support chat της Revolut. Σε αυτούς τους όρους επίσης θα βρούμε περιστατικά που καλύπτονται όπως επίσης και περιστατικά που δεν καλύπτονται από τη συγκεκριμένη ασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, dimitris2006 said:

https://www.revolut.com/en-GR/help/exploring-revolut/insuring-my-travel/who-is-revolut-s-travel-insurance-provider

Όπως αναφέρεται σε αυτό το link, η ασφαλιστική που συνεργάζεται η Revolut είναι η White Horse. Το λινκ αναφέρει ότι για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να ανατρέξουμε στο app. Ψάχνοντας αρκετά στο app βρίσκεις τα terms and conditions της ασφαλιστικής, τα οποία είναι ουσιαστικά αυτά που έδωσα σε προηγούμενο post (https://www.revolut.com/assets/premium/policy.pdf).

Σε αυτούς του όρους αναγράφεται ότι πρέπει να έχουμε μαζί μας την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας, πράγμα που επιβεβαίωσαν και στο support chat της Revolut. Σε αυτούς τους όρους επίσης θα βρούμε περιστατικά που καλύπτονται όπως επίσης και περιστατικά που δεν καλύπτονται από τη συγκεκριμένη ασφάλιση.

Και για ταξίδια εκτός ΕΕ τι ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Και για ταξίδια εκτός ΕΕ τι ισχύει?

Δε γνωρίζω εάν η κάλυψη της Revolut αναφέρεται σε ταξίδια εκτός ΕΕ, αλλά όσον αφορά τη συνεργασία με τη White Horse, αναφέρεται ότι οι καλύψεις ισχύουν εντός ΕΕ και EEA. Επίσης υπάρχει και απαλλαγή 75 λίρες ή η αντίστοιχη ισοτιμία σε άλλο νόμισμα.

Είναι αρκετά αναλυτικοί οι όροι τους, απλά πρέπει να ψάξεις αρκετά για να τους βρεις.

 

edit: Άκυρο το ότι αναφέρεται σε ταξίδια μόνο εντός ΕΕ, εννοούσε EE και EEA residents. Για τα ταξίδια εκτός ΕΕ θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimitris2006 said:

Δε γνωρίζω εάν η κάλυψη της Revolut αναφέρεται σε ταξίδια εκτός ΕΕ, αλλά όσον αφορά τη συνεργασία με τη White Horse, αναφέρεται ότι οι καλύψεις ισχύουν εντός ΕΕ και EEA. Επίσης υπάρχει και απαλλαγή 75 λίρες ή η αντίστοιχη ισοτιμία σε άλλο νόμισμα.

Είναι αρκετά αναλυτικοί οι όροι τους, απλά πρέπει να ψάξεις αρκετά για να τους βρεις.

Φίλε μου επειδή τους εχω διαβάσει τους όρους για αυτο σου λέω οτι η ΕΕ κάρτα είναι άχρηστη. Η κάλυψη ειναι παγκόσμια και μάλιστα έχει άμεση σχέση με το υπουργείο εξωτερικών της Αγγλίας σχετικά με τις ταξιδιωτικές οδηγίες που βγάζουν. Δηλαδή εάν μια χώρα θεωρηθεί επικίνδυνη τότε δεν υπάρχει και ασφαλιστική κάλυψη για την χώρα εκείνη.

Η απαλλαγή που αναφέρεις δεν ειναι απαλλαγή αλλα το λεγόμενο εκπιπτόμενο ποσό, δηλαδή με κάθε καταγγελία που κάνεις πληρώνεις 75 λίρες. Θα λέγαμε οτι το ποσό αυτό είναι η συμμετοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Φίλε μου επειδή τους εχω διαβάσει τους όρους για αυτο σου λέω οτι η ΕΕ κάρτα είναι άχρηστη. Η κάλυψη ειναι παγκόσμια και μάλιστα έχει άμεση σχέση με το υπουργείο εξωτερικών της Αγγλίας σχετικά με τις ταξιδιωτικές οδηγίες που βγάζουν. Δηλαδή εάν μια χώρα θεωρηθεί επικίνδυνη τότε δεν υπάρχει και ασφαλιστική κάλυψη για την χώρα εκείνη.

Η απαλλαγή που αναφέρεις δεν ειναι απαλλαγή αλλα το λεγόμενο εκπιπτόμενο ποσό, δηλαδή με κάθε καταγγελία που κάνεις πληρώνεις 75 λίρες. Θα λέγαμε οτι το ποσό αυτό είναι η συμμετοχή.

Δε διαφωνώ ότι η κάρτα μπορεί να είναι άχρηστη, αλλά οι όροι χρήσης αναφέρουν ότι "Σε περίπτωση που ταξιδεύεις σε ΕΕ και ΕΕΑ χώρες [...] πρέπει να έχεις μαζί σου την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας".

Εάν θα είναι αυστηροί σε αυτό  μαζί σου ή όχι δεν το γνωρίζω, αλλά σίγουρα αναφέρεται στους όρους χρήσης.

Όσον αφορά τις 75 λίρες, είναι το ποσό που πληρώνεις εσύ πρώτα (σε κάθε claim) πριν αρχίσει να συμμετέχει η ασφαλιστική. Δηλαδή αν κάνεις claim για αποζημείωση ποσο΄100 λίρες, πληρώνεις τις 75 και τα υπόλοιπα η ασφαλιστική. Εάν κάνεις claim για να καλύψεις έξοδα 1.000.000 λίρες, αντίστοιχα πληρώνεις τις πρώτες 75 λίρες και τα υπόλοιπα η ασφαλιστική. Θεωρώ ότι  ο όρος απαλλαγή είναι αρκετά παραπλήσιος με το εκπιπτώμενο ποσό αν και αυτό είναι off topic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, dimitris2006 said:

Δε διαφωνώ ότι η κάρτα μπορεί να είναι άχρηστη, αλλά οι όροι χρήσης αναφέρουν ότι "Σε περίπτωση που ταξιδεύεις σε ΕΕ και ΕΕΑ χώρες [...] πρέπει να έχεις μαζί σου την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας".

Εάν θα είναι αυστηροί σε αυτό  μαζί σου ή όχι δεν το γνωρίζω, αλλά σίγουρα αναφέρεται στους όρους χρήσης.

Όσον αφορά τις 75 λίρες, είναι το ποσό που πληρώνεις εσύ πρώτα (σε κάθε claim) πριν αρχίσει να συμμετέχει η ασφαλιστική. Δηλαδή αν κάνεις claim για αποζημείωση ποσο΄100 λίρες, πληρώνεις τις 75 και τα υπόλοιπα η ασφαλιστική. Εάν κάνεις claim για να καλύψεις έξοδα 1.000.000 λίρες, αντίστοιχα πληρώνεις τις πρώτες 75 λίρες και τα υπόλοιπα η ασφαλιστική. Θεωρώ ότι  ο όρος απαλλαγή είναι αρκετά παραπλήσιος με το εκπιπτώμενο ποσό αν και αυτό είναι off topic.

Η ιατρική ασφάλεια της revolut είναι διαφορετική από τις διακρατικές και ευρωπαϊκές συμφωνίες (reciprocal health care agreements) η οποία αναφέρεται συμβουλευτικά.

0DA1F21C-964F-4235-998C-29DC3919F4CF.jpeg.192990d846f01afb5b75f11739fd153b.jpeg
 

Εαν πας με την συμφωνία τότε αποκλείεις την ασφάλεια της revolut μιας και είσαι ήδη ασφαλισμένος σε κράτος μέλος ΕΕ. Είναι δηλαδή περιττή η αγορά ασφαλείας για ταξίδια εντός ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Η ιατρική ασφάλεια της revolut είναι διαφορετική από τις διακρατικές και ευρωπαϊκές συμφωνίες (reciprocal health care agreements) η οποία αναφέρεται συμβουλευτικά.

0DA1F21C-964F-4235-998C-29DC3919F4CF.jpeg.192990d846f01afb5b75f11739fd153b.jpeg
 

Εαν πας με την συμφωνία τότε αποκλείεις την ασφάλεια της revolut μιας και είσαι ήδη ασφαλισμένος σε κράτος μέλος ΕΕ. Είναι δηλαδή περιττή η αγορά ασφαλείας για ταξίδια εντός ΕΕ.

Αυτό που καταλαβαίνω ότι σε συμβουλεύει μεν να εξετάσεις αν καλύπτεσαι από τις διακρατικές/ευρωπαϊκές συμφωνίες, αλλά όσον αφορά την κάρτα σου λέει ότι πρέπει να την έχεις.

Αν σκεφτούμε ότι στόχος της κάρτας αυτής είναι σου καλύψει το ταμείο σου το ποσό που θα κοστολογούταν η υπηρεσία στη χώρα σου, βρίσκω λογικό να πατάει σε αυτό και να σου λέει η White Horse ότι θα σε καλύψω για το ποσό που υπερβαίνει το ποσό που θα σου καλύψει η κάρτα και θα κληθείς τελικά να βάλεις από την τσέπη σου.

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτό καταλαβαίνω. Στο chat της Revolut όπως ανέφερα και πριν μου το επιβεβαιώσαν για την ανάγκη ύπαρξης της κάρτας, αναμένω απάντηση και από το customer support της White Horse. (Παρεπιμπτώντως το site τους πλέον περισσότερο αναφέρεται στην ανεξαρτησία τους από την Thomas Cook παρά παρέχει πληροφορίες για τις υπηρεσίες τους).

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, drdedus είπε

Αυτό έψαχνα αλλά δεν το έβρισκα.

Δεν το έχει σε καμία κάρτα. Παλιά το είχα ρυθμίσει σε ορισμένες.

Θα δοκιμάσω με άλλο browser.

Αν το βρω και το ρυθμίσω και για την revolut φαντάζομαι ότι θα είναι το ίδιο να πληρώνω μεσω PayPal με να πληρώνω απευθείας με αυτη?

Πήγαινε στο θέμα το ππ και δες αυτο το ποστ, εχει αλλαξει τελείως η διαδικασια και εδω είμαστε και off topic

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα ξανα την εφαρμογη, ειχα να χρησιμοποιήσω τη καρτα πολλούς μήνες

μου έχει "παγωμένη" τη κάρτα γιατι το μαρτιο λεει εγινε μια υποπτη συναλλαγη αξιας 1,02 ευρω (η οποια δεν ολοκληρωθηκε επειδη η καρτα ηταν αδεια) και με ρωταει αν ειναι δικη μου συναλλαγη για να ενεργοποιησει τη καρτα. Λογικα είναι, θα πηγα να παρω καμμια θηκη απο ebay και θα ήταν αφόρτιστη.

υπαρχει πιστευετε κάποιος κίνδυνός ή να αποδεχτώ ότι η συναλλαγή ήταν δική μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, myst77 είπε

εβαλα ξανα την εφαρμογη, ειχα να χρησιμοποιήσω τη καρτα πολλούς μήνες

μου έχει "παγωμένη" τη κάρτα γιατι το μαρτιο λεει εγινε μια υποπτη συναλλαγη αξιας 1,02 ευρω (η οποια δεν ολοκληρωθηκε επειδη η καρτα ηταν αδεια) και με ρωταει αν ειναι δικη μου συναλλαγη για να ενεργοποιησει τη καρτα. Λογικα είναι, θα πηγα να παρω καμμια θηκη απο ebay και θα ήταν αφόρτιστη.

υπαρχει πιστευετε κάποιος κίνδυνός ή να αποδεχτώ ότι η συναλλαγή ήταν δική μου;

Δεν αναφέρει πληροφορίες της συναλλαγής ώστε να καταλάβεις αν την έκανες εσύ ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...