Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, teodoulke είπε

Ακομα δεν εχω συμπληρωσει μηνα. Την χρησιμοποιω περιπου 2 εβδομαδες και εχω κανει 2 φορες αναληψη απο 200ε. Με κρατησε μεχρι τωρα 2,6ε χ 2 φορες και την δευτερη φορα με κρατησε +2% (2ε)  επειδη περασα το οριο. 7,2ε συνολο μεχρι τωρα . 

Τα έξοδα του ΑΤΜ δεν τα γλυτωνεις.Δεν σε αφήνει να κάνεις ανάληψη 300€ και μετά να κάνεις πχ 199€ που δεν θα έχουν έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ukforthemoment said:

Τα έξοδα του ΑΤΜ δεν τα γλυτωνεις.Δεν σε αφήνει να κάνεις ανάληψη 300€ και μετά να κάνεις πχ 199€ που δεν θα έχουν έξοδα;

Αναφέρει πως έχει το δωρεάν πρόγραμμα οπότε οτιδήποτε πάνω απο 200 ευρώ έχει προμήθεια.

 

13 minutes ago, teodoulke said:

Ακομα δεν εχω συμπληρωσει μηνα. Την χρησιμοποιω περιπου 2 εβδομαδες και εχω κανει 2 φορες αναληψη απο 200ε. Με κρατησε μεχρι τωρα 2,6ε χ 2 φορες και την δευτερη φορα με κρατησε +2% (2ε)  επειδη περασα το οριο. 7,2ε συνολο μεχρι τωρα . 

Άρχισε να βγάζεις κάρτες, Ν26, monese κοκ για να σπας το ποσό. Τα έξοδα του atm δεν τα γλυτώνεις με κάρτες εξωτερικού επί του παρόντος. 

Τσέκαρε μήπως σε συμφέρει καλύτερα η Ν26 η οποία δεν έχει όριο στην ανάληψη, παράδειγμα βγάζεις σε μια ανάληψη 600 ευρώ, παρέχει μέχρι και 5 δωρεάν αναλήψεις ανεξαρτήτου ποσού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hapatingo είπε

Αναφέρει πως έχει το δωρεάν πρόγραμμα οπότε οτιδήποτε πάνω απο 200 ευρώ έχει προμήθεια.

 

Τhat was a blond moment from my side!!!!!xaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία ρε παιδιά, κάτι που δεν κατάλαβα. Γιατί να φορτίζετε τις κάρτες αυτές και μετά να κάνετε ανάληψη από ΑΤΜ ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, alfeios είπε

Μια απορία ρε παιδιά, κάτι που δεν κατάλαβα. Γιατί να φορτίζετε τις κάρτες αυτές και μετά να κάνετε ανάληψη από ΑΤΜ ;

Προφανώς είναι μεταφορά από χρήματα από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια παρατημένη Revolut που είχα εκδόσει με την έναρξη των capital controls και σταμάτησα να χρησιμοποιώ από τη στιγμή που χαλάρωσαν.

Ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ πάλι εδώ και λίγο καιρό γιατί με βολεύει αφάνταστα το Apple Pay.

Στην αρχική έκδοση είχα χρησιμοποιήσει για ταυτοποίηση παλιό ελληνικό δίπλωμα οδήγησης. Όπως ξέρετε από τότε που ψηφίστηκε το brexit σε έπρηζε κάθε τρεις και λίγο με ειδοποιήσεις ότι η ταυτοποίηση μέσω διπλώματος δεν είναι πλέον αποδεκτή και ότι θα χρειαστεί ταυτότητα.

Τελικά αποφάσισα να κάνω ταυτοποίηση με ταυτότητα προχθές. Η ταυτότητά μου είναι μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες και εκδόθηκε αρχές 1995. Επίσης στο πίσω μέρος από τη μέση και κάτω σχεδόν δεν διαβάζεται γιατί κάποτε την είχα πλύνει. Παρ'όλα αυτά έγινε αποδεκτή εντός 1 λεπτού από τη στιγμή που την έστειλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, itheodo είπε

Είχα μια παρατημένη Revolut που είχα εκδόσει με την έναρξη των capital controls και σταμάτησα να χρησιμοποιώ από τη στιγμή που χαλάρωσαν.

Ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ πάλι εδώ και λίγο καιρό γιατί με βολεύει αφάνταστα το Apple Pay.

Στην αρχική έκδοση είχα χρησιμοποιήσει για ταυτοποίηση παλιό ελληνικό δίπλωμα οδήγησης. Όπως ξέρετε από τότε που ψηφίστηκε το brexit σε έπρηζε κάθε τρεις και λίγο με ειδοποιήσεις ότι η ταυτοποίηση μέσω διπλώματος δεν είναι πλέον αποδεκτή και ότι θα χρειαστεί ταυτότητα.

Τελικά αποφάσισα να κάνω ταυτοποίηση με ταυτότητα προχθές. Η ταυτότητά μου είναι μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες και εκδόθηκε αρχές 1995. Επίσης στο πίσω μέρος από τη μέση και κάτω σχεδόν δεν διαβάζεται γιατί κάποτε την είχα πλύνει. Παρ'όλα αυτά έγινε αποδεκτή εντός 1 λεπτού από τη στιγμή που την έστειλα !

Mήπως να πας να βγάλεις και καινούρια ταυτότητα κάποια στιγμή;

Όχι για την Revo, για πιθανό έλεγχο που θα έχεις πρόβλημα το λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, itheodo είπε

Είχα μια παρατημένη Revolut που είχα εκδόσει με την έναρξη των capital controls και σταμάτησα να χρησιμοποιώ από τη στιγμή που χαλάρωσαν.

Ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ πάλι εδώ και λίγο καιρό γιατί με βολεύει αφάνταστα το Apple Pay.

Στην αρχική έκδοση είχα χρησιμοποιήσει για ταυτοποίηση παλιό ελληνικό δίπλωμα οδήγησης. Όπως ξέρετε από τότε που ψηφίστηκε το brexit σε έπρηζε κάθε τρεις και λίγο με ειδοποιήσεις ότι η ταυτοποίηση μέσω διπλώματος δεν είναι πλέον αποδεκτή και ότι θα χρειαστεί ταυτότητα.

Τελικά αποφάσισα να κάνω ταυτοποίηση με ταυτότητα προχθές. Η ταυτότητά μου είναι μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες και εκδόθηκε αρχές 1995. Επίσης στο πίσω μέρος από τη μέση και κάτω σχεδόν δεν διαβάζεται γιατί κάποτε την είχα πλύνει. Παρ'όλα αυτά έγινε αποδεκτή εντός 1 λεπτού από τη στιγμή που την έστειλα !

Η δικιά μου ταυτότητα εκδόθηκε το 2002, έχει και λατινικούς χαρακτήρες - χειρόγραφους όμως - και είναι σε σχετικά καλή κατάσταση. Τη 1η φορά δεν δέχτηκαν. Το παράτησα γιατί δεν με ενδιέφερε και ιδιαίτερα αρχικώς, αλλά μετά από λίγο καιρό τη ξαναέστειλα για ταυτοποίηση και τη δέχτηκαν. Δεν πρόλαβα να χαρώ ούτε ένα μήνα και μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα και θα πρέπει να κάνω ταυτοποίηση με άλλο τρόπο (ή να βγάλω νέα ταυτότητα ή με διαβατήριο), οπότε μην χαίρεσαι και πολύ.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, itheodo είπε

Τελικά αποφάσισα να κάνω ταυτοποίηση με ταυτότητα προχθές. Η ταυτότητά μου είναι μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες και εκδόθηκε αρχές 1995. Επίσης στο πίσω μέρος από τη μέση και κάτω σχεδόν δεν διαβάζεται γιατί κάποτε την είχα πλύνει. Παρ'όλα αυτά έγινε αποδεκτή εντός 1 λεπτού από τη στιγμή που την έστειλα !

Κσνονικά δεν θα πρεπε να ναι περίεργο. Η Revolut δαστηριοποιείται στην Ελλάδα και θα πρέπει να δέχεται τις Ελληνικές ταυτότητες, όπως και να ναι αυτές. Βέβαια ότι θέλει ο καθένας. Ότι ισχύει στη Revolut μπορεί να μην ισχύει σε κάποια άλλη.

Η ταυτοποίηση γίνεται για την ασφάλεια του χρήστη. Αφού κατάλαβαν ότι είσαι εσύ σε ταυτοποίησαν. Γενικότερα για το θέμα της ταυτοποίησης υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις επειδή δεν την κάνει το ίδιο άτομο.

Επίσης και μένα μου είχαν στείλει να ξανακάνω ταυτοποίηση. Είπα στο chat ότι έχω εγγραφεί με ελληνική ταυτότητα την οποία η Revo λέει πως δέχεται. Το κοίταξε το αρμόδιο team και μου παν ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ταυτότητα με τυπωμένα τα στοιχεία μου(παλιά)...οπότε με βλέπω να αλλάζω σε καινούργια...αλλά ανησυχώ λίγο καθώς στις ελληνικές ταυτότητες αλλάζει ο αριθμός....μήπως πρέπει να κάνω κάτι εξτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, grmthinking είπε

Δεν έχω ταυτότητα με τυπωμένα τα στοιχεία μου(παλιά)...οπότε με βλέπω να αλλάζω σε καινούργια...αλλά ανησυχώ λίγο καθώς στις ελληνικές ταυτότητες αλλάζει ο αριθμός....μήπως πρέπει να κάνω κάτι εξτρα...

Θα πρέπει να ενημερώσεις τράπεζες, εφορία και όπου αλλού έχεις δώσει την ταυτότητά σου. Αλλά δεν χρειάζεται να τα κάνεις άμεσα, όταν θα είναι να επισκεφτείς την τράπεζά σου ή όποια άλλη υπηρεσία/επιχείρηση τότε θα κάνεις επικαιροποίηση. Εγώ σκέφτομαι να πάω να βγάλω καινούρια σε 1-2 μήνες, και θα το κάνω έτσι.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Θα πρέπει να ενημερώσεις τράπεζες, εφορία και όπου αλλού έχεις δώσει την ταυτότητά σου. Αλλά δεν χρειάζεται να τα κάνεις άμεσα, όταν θα είναι να επισκεφτείς την τράπεζά σου ή όποια άλλη υπηρεσία/επιχείρηση τότε θα κάνεις επικαιροποίηση. Εγώ σκέφτομαι να πάω να βγάλω καινούρια σε 1-2 μήνες, και θα το κάνω έτσι.

Πλέον η ταυτότητα αλλάζει στο taxis όποτε και αν έχει γίνει η αλλαγή. Επίσης σου στέλνει μήνυμα ότι ενημερώθηκε. Είναι συνδεδεμένο πλέον με την αστυνομία και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, vagstef είπε

Πλέον η ταυτότητα αλλάζει στο taxis όποτε και αν έχει γίνει η αλλαγή. Επίσης σου στέλνει μήνυμα ότι ενημερώθηκε. Είναι συνδεδεμένο πλέον με την αστυνομία και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Ναι ευτυχώς αυτό γίνεται αυτόματα

Αλλά δεν είναι αυτό που με ανησυχεί

Αυτή την στιγμή η Revolut Κάπου έχει καταχωρημένη ότι η ταυτότητα μου είναι Α12345...αύριο που θα γίνει Β54321 δεν θα παραξενευτεί...και θα αρχίσει να αναρωτιέται με οτιδήποτε αυτό μπορεί να σημαίνει.

Γιαυτό ρωτάω , αν κάποιος είχε περίπτωση που είχε παλιά ταυτότητα/δίπλωμα ...τον ενημέρωσαν ότι δεν γίνεται αποδεκτό και στην συνέχεια έκανε αλλαγή ταυτότητας...υπήρχε κάποιο πρόβλημα ή απλώς έκανε την διαδικασία και αυτό ήταν όλο.ήρχε κάποιο πρόβλημα ή απλώς έκανε την διαδικασία και αυτό ήταν όλο.

Επεξ/σία από grmthinking
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...