Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, petroschelsea είπε

Καλησπέρα έκανα ανάληψη σε atm της Optima στη Βασιλίσσης Σοφίας με viva wallet κάρτα χωρίς χρέωση.

Και τι σχεση εχει αυτο με την Revolut ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, alfeios είπε

Και τι σχεση εχει αυτο με την Revolut ?

Μάλλον θέλει να πει ότι έχει δωρεάν ανάληψη (Χωρίς χρέωση από την μεριά του ΑΤΜ) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asdfnikos είπε

Μάλλον θέλει να πει ότι έχει δωρεάν ανάληψη (Χωρίς χρέωση από την μεριά του ΑΤΜ) .

Αυτό ακριβώς. Δεν το έγραψα γιατί η χρέωση στις άλλες είναι του atm και όχι της revolut n26 viva κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, petroschelsea said:

Αυτό ακριβώς. Δεν το έγραψα γιατί η χρέωση στις άλλες είναι του atm και όχι της revolut n26 viva κλπ.

Η viva το γράφει ότι δεν έχει χρεώσεις στα ΑΤΜ ή εάν έχει τότε είναι μικρότερη από το 2 ευρώ των ξένων καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Η viva το γράφει ότι δεν έχει χρεώσεις στα ΑΤΜ ή εάν έχει τότε είναι μικρότερη από το 2 ευρώ των ξένων καρτών.

Σε όσες έχω δοκιμάσει έχει το αντίστοιχο που έχει και η revo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Η viva το γράφει ότι δεν έχει χρεώσεις στα ΑΤΜ ή εάν έχει τότε είναι μικρότερη από το 2 ευρώ των ξένων καρτών.

Στα Ελληνικά ατμ αντιμετωπίζεται Σαν καρτα εξωτερικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Η viva το γράφει ότι δεν έχει χρεώσεις στα ΑΤΜ ή εάν έχει τότε είναι μικρότερη από το 2 ευρώ των ξένων καρτών.

Υπάρχει χρέωση στα ΑΤΜ κανονικά. Σιγά μην την άφηναν την viva τα αρπακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι Λονδίνο. Εχω αλλάξει τη περιοχή του Google play και κατέβασα τη εφαρμογή Google pay. Άλλαξα τη περιοχή του τηλεφώνου μέχρι και τη γλώσσα του τηλεφώνου. Έβαλα αγγλική Διεύθυνση στη ρεβολουτ και έφτιαξα καινούργια εικονική κάρτα με νούμερα Αγγλίας. Πατάω το κουμπί που λεει σύνδεση με Google pay  αλλά παίρνω μήνυμα ότι δε μπορώ να τη χρησιμοποιώ σε καταστήματα.

Το τηλέφωνο μου δε είναι ρουτ έχει NFC και είναι ενεργοποιημένο. 

Τι μπορεί να φταίει;

Screenshot_2020-02-05-08-54-54-495_com.google.android.gms.jpg

Επεξ/σία από bandit650
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, bandit650 είπε

Είμαι Λονδίνο. Εχω αλλάξει τη περιοχή του Google play και κατέβασα τη εφαρμογή Google pay. Άλλαξα τη περιοχή του τηλεφώνου μέχρι και τη γλώσσα του τηλεφώνου. Έβαλα αγγλική Διεύθυνση στη ρεβολουτ και έφτιαξα καινούργια εικονική κάρτα με νούμερα Αγγλίας. Πατάω το κουμπί που λεει σύνδεση με Google pay  αλλά παίρνω μήνυμα ότι δε μπορώ να τη χρησιμοποιώ σε καταστήματα.

Το τηλέφωνο μου δε είναι ρουτ έχει NFC και είναι ενεργοποιημένο. 

Τι μπορεί να φταίει;

Screenshot_2020-02-05-08-54-54-495_com.google.android.gms.jpg

1. Το GPay app μπορεις να το κατεβάσεις οπου και αν εισαι αρκει να φτιαξεις Google Play προφιλ χωρας που το εχει διαθέσει. Ή κατεβάζοντας το apk.

2. Πλεον και αλλαγή διεύθυνσης να κανεις στη Revolut δεν ειναι σίγουρο πως η καρτα θα περασει για καταστήματα. Μπορει να δημιουργεί καρτα με UK bin αλλά το verify το κανει η τράπεζα ή το ίδρυμα, στην περίπτωσή μας η Revolut. Οπότε βλεπει ότι εχεις account χωρας που δεν το υποστηρίζει. Έτσι είχαν πάρει πίσω ολες τις καρτες που είχαν περάσει στο Apple Pay απο χώρες που δεν υποστηριζόταν το καλοκαίρι.

3. Αν δεν συμβαινει το παραπάνω, το GPay αναφέρεται ακόμη απο αυτούς σαν Beta για επιλεγμενους χρήστες. Δεν εχει γινει ακομα rollout σε ολους. Ετσι αναφέρουν τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι νεος χρηστης της Revolut. Εχω την δωρεαν καρτα αλλα βλεπω οτι εκτος απο τα 2,6ε που με κραταει το atm καθε φορα που βγαζω λεφτα εχω και 2% επιπλεον χρεωση απο την Revolut επειδη βγαζω πανω απο 200ε καθε μηνα. Περιπου τον μηνα βγαζω απο το 600+ε . Με συμφερει να κανω συνδρομη η οχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Πόσο πλήρωσες σε fees τον τελευταίο μήνα?

Ακομα δεν εχω συμπληρωσει μηνα. Την χρησιμοποιω περιπου 2 εβδομαδες και εχω κανει 2 φορες αναληψη απο 200ε. Με κρατησε μεχρι τωρα 2,6ε χ 2 φορες και την δευτερη φορα με κρατησε +2% (2ε)  επειδη περασα το οριο. 7,2ε συνολο μεχρι τωρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...