Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, markon είπε

Απέκτησα πρόσφατα και εγώ κάρτα revolut, χθες έκανα την βλακεία και έκανα κατάθεση 20 ευρω στο λογαριασμό, οπου και έγινε κανονικά μετα από λιγο μου έβγαλε στην εφαρμογή ότι απορρίφθηκε η φορτηση, γιατί πρέπει να κάνω επιβεβαίωση στοιχείων μου ζητούσε να βγάλω φωτο την ταυτότητα μου εμπρός και πισω και μια σελφι, όσες φορές και αν προσπάθησα μετα από λίγο μου ερχόταν μήνυμα ότι δεν μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία σας .

Υπόψη όσες φορές έστειλα της φωτο τα στοιχεία της ταυτότητας   εμπρός και πίσω και η σελφι φαινόταν καθαρά, μήπως φταίει που στην φωτογραφία στην ταυτότητα είμαι με κοντά μαλλιά και πριν 18 χρόνια ενώ τώρα είμαι με μακρύ μαλλί και νομίζουν ότι είμαι άλλος, το θέμα ότι τα 20 ευρω μου τα εμφανίζει ακόμα μέσα στο λογαριασμό προσπάθησα να τα κάνω ανάληψη αλλά πάλι μου ζητάει τα παραπάνω, υπάρχει περίπτωση μετα από μέρες να ξαναδώ τα 20 ευρώ στο λογαριασμό μου στη τράπεζα η να τα κλαίω, πάντως πολύ μπερδεμένο το πράγμα με την επιβεβαίωση στοιχείων αν καταφέρω και τα πάρω πίσω θα τον κλείσω τον λογαριασμό

Αν η ταυτότητα σου είναι πάνω από 15 ετών τότε θεωρείται ληγμένη επίσημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, markon είπε

Απέκτησα πρόσφατα και εγώ κάρτα revolut, χθες έκανα την βλακεία και έκανα κατάθεση 20 ευρω στο λογαριασμό, οπου και έγινε κανονικά μετα από λιγο μου έβγαλε στην εφαρμογή ότι απορρίφθηκε η φορτηση, γιατί πρέπει να κάνω επιβεβαίωση στοιχείων μου ζητούσε να βγάλω φωτο την ταυτότητα μου εμπρός και πισω και μια σελφι, όσες φορές και αν προσπάθησα μετα από λίγο μου ερχόταν μήνυμα ότι δεν μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία σας .

Υπόψη όσες φορές έστειλα της φωτο τα στοιχεία της ταυτότητας   εμπρός και πίσω και η σελφι φαινόταν καθαρά, μήπως φταίει που στην φωτογραφία στην ταυτότητα είμαι με κοντά μαλλιά και πριν 18 χρόνια ενώ τώρα είμαι με μακρύ μαλλί και νομίζουν ότι είμαι άλλος, το θέμα ότι τα 20 ευρω μου τα εμφανίζει ακόμα μέσα στο λογαριασμό προσπάθησα να τα κάνω ανάληψη αλλά πάλι μου ζητάει τα παραπάνω, υπάρχει περίπτωση μετα από μέρες να ξαναδώ τα 20 ευρώ στο λογαριασμό μου στη τράπεζα η να τα κλαίω, πάντως πολύ μπερδεμένο το πράγμα με την επιβεβαίωση στοιχείων αν καταφέρω και τα πάρω πίσω θα τον κλείσω τον λογαριασμό

Παλι με ταυτοτητες θα ασχολουμαστε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, markon είπε

Απέκτησα πρόσφατα και εγώ κάρτα revolut, χθες έκανα την βλακεία και έκανα κατάθεση 20 ευρω στο λογαριασμό, οπου και έγινε κανονικά μετα από λιγο μου έβγαλε στην εφαρμογή ότι απορρίφθηκε η φορτηση, γιατί πρέπει να κάνω επιβεβαίωση στοιχείων μου ζητούσε να βγάλω φωτο την ταυτότητα μου εμπρός και πισω και μια σελφι, όσες φορές και αν προσπάθησα μετα από λίγο μου ερχόταν μήνυμα ότι δεν μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία σας .

Υπόψη όσες φορές έστειλα της φωτο τα στοιχεία της ταυτότητας   εμπρός και πίσω και η σελφι φαινόταν καθαρά, μήπως φταίει που στην φωτογραφία στην ταυτότητα είμαι με κοντά μαλλιά και πριν 18 χρόνια ενώ τώρα είμαι με μακρύ μαλλί και νομίζουν ότι είμαι άλλος, το θέμα ότι τα 20 ευρω μου τα εμφανίζει ακόμα μέσα στο λογαριασμό προσπάθησα να τα κάνω ανάληψη αλλά πάλι μου ζητάει τα παραπάνω, υπάρχει περίπτωση μετα από μέρες να ξαναδώ τα 20 ευρώ στο λογαριασμό μου στη τράπεζα η να τα κλαίω, πάντως πολύ μπερδεμένο το πράγμα με την επιβεβαίωση στοιχείων αν καταφέρω και τα πάρω πίσω θα τον κλείσω τον λογαριασμό

 

Σε χειρογραφη ταυτοτητα προ 19 ετων (2000) δε μου τη δεχοταν το αυτοματο συστημα (αν θυμαμαι καλα τη μπερδευε για διπλωμα οδηγησης). Τελικα μετα απο κουβεντα στο chat τη δεχτηκαν. By the way στα 15 χρονια εχεις δικαιωμα να βγαλεις καινουρια ταυτοτητα στην αστυνομια, το λεω και για σενα και για μενα. Το εχω αναβαλει μηπως και μας αναγκασουν να βγαλουμε αυτες με το microchip αλλα τραβαει η ιστορια και ακομα να ταξιδευουμε με αυτες τις κοντα 20ετιας δεν ειναι οτι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

Σε χειρογραφη ταυτοτητα προ 19 ετων (2000) δε μου τη δεχοταν το αυτοματο συστημα (αν θυμαμαι καλα τη μπερδευε για διπλωμα οδηγησης). Τελικα μετα απο κουβεντα στο chat τη δεχτηκαν. By the way στα 15 χρονια εχεις δικαιωμα να βγαλεις καινουρια ταυτοτητα στην αστυνομια, το λεω και για σενα και για μενα. Το εχω αναβαλει μηπως και μας αναγκασουν να βγαλουμε αυτες με το microchip αλλα τραβαει η ιστορια και ακομα να ταξιδευουμε με αυτες τις κοντα 20ετιας δεν ειναι οτι καλυτερο.

Άλλη μία απόδειξη ότι το θέμα της ταυτοποίησης είναι καθαρά θέμα του πελάτη και της Revolut και δεν μπορεί να δώσει κανείς ακριβή απάντηση για το τι δέχονται. Επίσης είναι καθαρά θέμα του καθενός το αν θα βγάλει νέα ταυτότητα και κανείς δεν μπορεί να τον επικρίνει επειδή καθυστερεί ή βαριέται ή οτιδήποτε άλλο, επειδή τα έχω δει και αυτά εδώ μέσα. Να μιλάμε μέχρι εκεί που μας παίρνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας εχω ενα νεο θεμα σε ποια τραπεζα μπορω να πιστοσω λεφτα στην revolut και με ποιο αριθμο αυτο που γραφει πανω η καρτα? και κατι αλλο ο λογαριασμος μετα πως ενεργοποιοιτε οταν βαλω λεφτα μεσα η δεν πρεπει να φτιαξω κατι αλλο αν βαλω λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vagstef είπε

Άλλη μία απόδειξη ότι το θέμα της ταυτοποίησης είναι καθαρά θέμα του πελάτη και της Revolut και δεν μπορεί να δώσει κανείς ακριβή απάντηση για το τι δέχονται. Επίσης είναι καθαρά θέμα του καθενός το αν θα βγάλει νέα ταυτότητα και κανείς δεν μπορεί να τον επικρίνει επειδή καθυστερεί ή βαριέται ή οτιδήποτε άλλο, επειδή τα έχω δει και αυτά εδώ μέσα. Να μιλάμε μέχρι εκεί που μας παίρνει.

Ναι αλλά αν σε 6 μήνες με το brexit σου ξαναζητησουν ταυτότητα και δεν τους κάνει τότε η χειρόγραφη, να θυμηθείς να τους κραξεις για απατεωνiα. End off topic Ας σταματήσουμε να μιλάμε κάθε τρεις και λίγο για τις χειρόγραφες ταυτότητες.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω μια αγορά από site σε Αγγλικές Λίρες.

Λεω να χρησιμοποιήσω την revolut virtual κάρτα, φορτίζοντάς την με ευρώ και μετατρέποντας σε λίρες να πληρώσω το κατάστημα έτσι χωρίς να κάνει την μετατροπή το site του καταστήματος.

Συμφέρει να την φορτίσω με έμβασμα από το ebanking ή από την χρεωστική;

Επεξ/σία από Nistisimos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Αυτό.

Έχει κάποια διαφορά στα έξοδα ή είναι θέμα ταχύτητας συναλλαγής μόνο;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nistisimos είπε

Έχει κάποια διαφορά στα έξοδα ή είναι θέμα ταχύτητας συναλλαγής μόνο;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

έμβασμα = 1 ευρώ + 1 εργάσιμη μέρα

χρεωστική= δωρεάν+άμεση πίστωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή όσες σελίδες πήγα πίσω έπεφτα στο θέμα με τις ταυτότητες, δεν βρήκα κάτι για την ανάληψη από ATM.

Για πρώτη φορά προσπάθησα να κάνω ανάληψη και η Πειραιώς και η Εθνική είαν θα χρεώσουν 3 και 2,6 ευρώ αντίστοιχα. Δεν ισχύει πια η δωρεάν ανάληψη; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, perpetas είπε

Παίδες επειδή όσες σελίδες πήγα πίσω έπεφτα στο θέμα με τις ταυτότητες, δεν βρήκα κάτι για την ανάληψη από ATM.

Για πρώτη φορά προσπάθησα να κάνω ανάληψη και η Πειραιώς και η Εθνική είαν θα χρεώσουν 3 και 2,6 ευρώ αντίστοιχα. Δεν ισχύει πια η δωρεάν ανάληψη; 

Ισχύει από τη μεριά της revolut, δεν ισχύει για τις ελληνικές τράπεζες. Αποφάσισαν να χρεώνουν τις αναλήψεις από κάρτες εξωτερικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Ισχύει από τη μεριά της revolut, δεν ισχύει για τις ελληνικές τράπεζες. Αποφάσισαν να χρεώνουν τις αναλήψεις από κάρτες εξωτερικού.

Υπάρχει κάποια ελληνική τράπεζα λοιπόν που δε χρεώνει κάποια ταρίφα λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, george1807 είπε

Ισχύει από τη μεριά της revolut, δεν ισχύει για τις ελληνικές τράπεζες. Αποφάσισαν να χρεώνουν τις αναλήψεις από κάρτες εξωτερικού.

Τι θα μου χρεώσει η revolut για να τα στείλω πίσω στο λογαριασμό μου στην Πειραιώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...