Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Χμμμ όχι αυτό δεν γνώριζα καν ότι γίνεται…

Δηλαδή αντί για την κάρτα να βάλω iban;;;;

Υπάρχει επιλογή για προσθήκη κάρτας και ξεχωριστή επιλογή για προσθήκη τραπεζικού λογαριασμού (ΙΒΑΝ).

Μόλις έβαλα το δικό μου και περιμένω τις καταθέσεις επιβεβαίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Υπάρχει επιλογή για προσθήκη κάρτας και ξεχωριστή επιλογή για προσθήκη τραπεζικού λογαριασμού (ΙΒΑΝ).

Μόλις έβαλα το δικό μου και περιμένω τις καταθέσεις επιβεβαίωσης.

Α κατάλαβα τι λες… εννοείς να μεταφέρω χρήματα από την τράπεζα στο balance;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όχι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

919370538_.png.e1f38a76f08f448763a451da0f28b75f.png

Ωραία. Το κάνω αυτό και συνδέω το ΙΒΑΝ…

Όταν θα πάω να πληρώσω θα μου εμφανίζει εκτός από τις κάρτες μου και τον τραπεζικό λογαριασμό για να επιλέξω και να τραβήξει από εκεί χρήματα;;;;

Και λογικά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου επειδή θα βρίσκει τώρα ευρώ λογά της Λιθουανίας δεν θα μπαίνει στην λογική να προσπαθεί να πληρώσει σε Λίρες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, andreas1gr said:

Ωραία. Το κάνω αυτό και συνδέω το ΙΒΑΝ…

Όταν θα πάω να πληρώσω θα μου εμφανίζει εκτός από τις κάρτες μου και τον τραπεζικό λογαριασμό για να επιλέξω και να τραβήξει από εκεί χρήματα;;;;

Και λογικά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου επειδή θα βρίσκει τώρα ευρώ λογά της Λιθουανίας δεν θα μπαίνει στην λογική να προσπαθεί να πληρώσει σε Λίρες;;;

Σωστά, αλλά σε αγορές εκτός ευρώ η ισοτιμία θα γίνεται πάντα από το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, d300s είπε

Μετά απο πολλές ώρες αναμονής κατάφερα και μίλησα με customer service της Revolut και ενώ αρχικά μου έλεγαν οτι γίνεται να δωθεί πάγια εντολή  τελικά εννοούσαν επαναλαμβανόμενα εμβάσματα συγκεκριμένου ποσού - scheduled money transfers.

Οπότε μάλλον δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης του κωδικού πάγιας εντολής ελληνικής εταιρείας σε τράπεζα εξωτερικού.

Θα κάνω άλλη μια απόπειρα με τη Ν26 μήπως και γίνει τίποτα αλλά μάλλον δύσκολο τελικά!

Τι δουλειά έχει ο κωδικός πάγιας εντολής που είναι από την Διατραπεζικά Συστήματα Α.Ε. (ΔΙΑΣ ΑΕ) με τράπεζα του εξωτερικού;

Ε ρε Δημήτρης Λιτσικάκης που σας χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Σωστά, αλλά σε αγορές εκτός ευρώ η ισοτιμία θα γίνεται πάντα από το paypal.

Οπότε αν είναι να πληρώσω σε ξένο νόμισμα να επιλέγω να πληρώνω με την κάρτα και εντός ΕΕ μόνο με τον λογαριασμό της τράπεζας…

Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Τι δουλειά έχει ο κωδικός πάγιας εντολής που είναι από την Διατραπεζικά Συστήματα Α.Ε. (ΔΙΑΣ ΑΕ) με τράπεζα του εξωτερικού;

Ε ρε Δημήτρης Λιτσικάκης που σας χρειάζεται

H Διατραπεζικά Συστήματα Α.Ε. (ΔΙΑΣ ΑΕ) είναι εντός του SEPA και συνδέεται τηλεπικοινωνιακά με το SWIFT.

Χωρίς λοιπόν να το παίζω ειδήμων, γιάυτό άλλωστε έθεσα και το ερώτημα στο forum καθώς και στο customer support της Revolut&N26, θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει τρόπος.

Άλλωστε στην Ν26 και τις δυο φορές που επικοινώνησα μαζί τους, επιμένουν οτι αυτό είναι δυνατό, αρκεί να δώσω στην εκάστοτε εταιρεία το ΙΒΑΝ και τα στοιχεία μου και ,σύμφωνα πάντα με τη Ν26, αυτοί θα μπορέσουν να προχωρήσουν στην πάγια εντολή.

Στην πράξη δε ξέρω αν γίνεται ακόμα...με τη NOVA που ανταλλάξαμε κάποια μηνύματα είπαν οτι θα το ψάξουν και θα μου πουν...

Όσο για το "Ε ρε Δημήτρης Λιτσικάκης που σας χρειάζεται"...αυτό θα το αφήσω ασχολίαστο...και ο νοών νοείτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ελληνικές τράπεζες δουλεύουν μια χαρά με πάγια πληρωμή σε άλλες χώρες και ξένες εταιρίες, τρανή απόδειξη το PayPal. 

Το ερώτημα είναι εάν θέλουν οι ελληνικές εταιρίες να ξεκλειδώσουν τις τράπεζες του εξωτερικού. Παράδειγμα η πληρωμή της ΔΕΗ γίνεται με κάρτα εξωτερικού. Στον taxis και gsis δεν σου αφήνει να πληρώσεις τους φόρους σου με κάρτα εξωτερικού, όλως παραδόξως και η ΔΕΗ και η gsis χρησιμοποιούν την Δίας ως διαμεσολαβητή πληρωμών.

@d300s Με μηνύματα και email δεν θα βγάλεις άκρη. Πήγαινε αύριο απευθείας στη nova και πες τους ότι θες να ενεργοποιήσεις τις πάγιες εντολές, χωρίς πολλά πολλά και όταν σου ζητήσουν το iban θα τους δώσεις του εξωτερικού. Και αν σου πουν όχι μπορείς και να τους καταγγείλεις για iban discrimination.

Επεξ/σία από Kostasallinone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2020 στις 9:50 ΠΜ, asdfnikos είπε

Δεν υπάρχει προμήθεια :P (εκτός από τα ΣΚ που ανεβάζουν την τιμή διότι είναι κλειστή η αγορά)

οπότε ότι χρήματα έχω στον λογαριασμό πχ 500 Ευρώ να τ'αλλάξω μέσω της εφαρμογής,  ήθελα να εξακριβώσω εάν δίνει καλύτερη τιμή απο το αεροδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

οπότε ότι χρήματα έχω στον λογαριασμό πχ 500 Ευρώ να τ'αλλάξω μέσω της εφαρμογής,  ήθελα να εξακριβώσω εάν δίνει καλύτερη τιμή απο το αεροδρόμιο.

Στα αεροδρόμια δεν δίνουν τιμή,σε κλέβουν κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

οπότε ότι χρήματα έχω στον λογαριασμό πχ 500 Ευρώ να τ'αλλάξω μέσω της εφαρμογής,  ήθελα να εξακριβώσω εάν δίνει καλύτερη τιμή απο το αεροδρόμιο.

Για ποιο λόγο να τα αλλάξεις; Κάνεις την δουλειά σου κι έτσι. Μόνο πριν το ΣΚ έχει νόημα για να μην έχεις παραπάνω προμήθεια επειδή είναι κλειστές οι αγορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, katsiletra είπε

Για ποιο λόγο να τα αλλάξεις; Κάνεις την δουλειά σου κι έτσι. Μόνο πριν το ΣΚ έχει νόημα για να μην έχεις παραπάνω προμήθεια επειδή είναι κλειστές οι αγορές. 

δεν θα τ'αλλάξω τώρα...  Ρωτάω γι'άλλο άτομο, θα έρθει απο Δανία, θέλει ν'αλλάξει κάποιο ποσό  και είπα να ρωτήσω να δω αν είναι καλύτερα απο το αεροδρόμιο.. Η revolut αλλάζει τα χρήματα  με τιμή που δίνει η αγορά την εκάστοτε ημέρα σωστά???   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

δεν θα τ'αλλάξω τώρα...  Ρωτάω γι'άλλο άτομο, θα έρθει απο Δανία, θέλει ν'αλλάξει κάποιο ποσό  και είπα να ρωτήσω να δω αν είναι καλύτερα απο το αεροδρόμιο.. Η revolut αλλάζει τα χρήματα  με τιμή που δίνει η αγορά την εκάστοτε ημέρα σωστά???   

Μπορεί να παρακολουθεί την ισοτιμία μέσα από το app και να τ' αλλάξει όταν δει πότε τον συμφέρει. Μακριά από αεροδρόμια, ανταλακτήρια κτλ. Ακόμα και σε τράπεζα να πάει πάλι θα του κρατήσει κάποια προμήθεια. Μπορεί να τ' αφήσει κι έτσι και να κάνει χρήση κάρτας κάνοντας αυτόματη μετατροπή η κάρτα και αν χρειαστεί μετρητά να βρει atm της optima bank που δεν παίρνει προμήθεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...