Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, alfeios είπε

Υπάρχει θεμα στο φορουμ γισ το Google play? Εψαξα αλλα δεν το βρηκα.

Αν εννοείς το pay και όχι το play, οχι δεν έχω κοιτάξει για κάποιιο ανοιχτό θέμα αλλα θα γραφτεί σίγουρα σε κάποιο από τα γνωστά topics της curve/revolut/n26 όταν θα γίνει διαθέσιμο στο play store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, runner69 είπε

Αν εννοείς το pay και όχι το play, οχι δεν έχω κοιτάξει για κάποιιο ανοιχτό θέμα αλλα θα γραφτεί σίγουρα σε κάποιο από τα γνωστά topics της curve/revolut/n26 όταν θα γίνει διαθέσιμο στο play store.

Έχεις δικιο. Το Google pay ηθελα να γραψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 2:28 ΜΜ, Doubt είπε

Πρέπει να είναι ασπρόμαυρη "ματ" σε φωτογραφικό χαρτί. Αν δεν είναι κατάλληλη, δεν την δέχεται ο αστυφύλακας.

Πώς μπορούμε τότε να το κάνουμε, εφόσον λόγω κατάστασης όλα θα είναι κλειστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Πώς μπορούμε τότε να το κάνουμε, εφόσον λόγω κατάστασης όλα θα είναι κλειστά?

Πάρε τηλ στο ΑΤ που ανήκεις για να κλείσεις ραντεβού και ρώτησε τον αρμόδιο, κάτι παραπάνω θα ξέρει. Στην περιοχή μου ας πούμε, υπάρχει φωτογραφείο στο ίδιο κτήριο με το τμήμα, στο ισόγειο. Δεν μπορεί, κάποιος τρόπος θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Πώς μπορούμε τότε να το κάνουμε, εφόσον λόγω κατάστασης όλα θα είναι κλειστά?

Η ταυτοποιηση στην Revolut δεν ειναι ο μόνος, ουτε ο κυριος λογος για να βγαλει καποιος νεα ταυτοτητα. Σιγουρα καποιοι θα εχουν πολλοι σοβαροτερους λογους για να την αλλαξουν. Επομενως θα υπαρχει λυση. Με ενα τηλεφωνημα στο Αστυνομικό Τμημα της περιοχης σου θα την μαθεις κι εσυ

Να ενημερωσω για ενα μικρό πρόβλημα που παρουσιαστηκε σημερα.

Χρησιμοποιώ την Revolut (εκτός των αλλων) και για να στέλνω χρήματα στην κόρη μου που βρίσκεται στην Κύπρο. Ανεβάζω τα χρήματα από κάρτα στην Revolut και απο εκει κανω Αποστολή σε τραπεζικό λογαριασμό στην τράπεζα Κύπρου, Την ίδια ή την επόμενη ημερα τα χρήματα πιστώνονται χωρίς κόστος. 

Την Παρασκευή το βραδυ θέλησα να καταχωρήσω αποστολή 70€. Αφου εκανα εισαγωγη των στοιχείων και πατησα καταχωρηση διαπιστωσα οτι απο΄λαθος μου ειχα πληκτρολογήσει 7€ αντί για 70€. Επειδη ή αποστολή ηταν ακομη Εκρεμής και υπηρχε η δυνατοτητα ακυρωσης οπως ελεγε, πάτησα ακυρωση αποστολής. Αμεσως ομως, αντι να ακυρωθει η αποστολή μετα τραπηκε σε οριστική, εγραψε οτι πραγματοποιηθηκε και ελαβα και το σχετικο mail οτι τα χρηματα εφυγαν απο την Revolut και ότι δεν υπαρχει πλεον η δυνατοτητα ακυρωσης.

Λεω ενταξει δεν πειραζει και αμεσως καταχωρω νεα αποστολή με το υπόλοιπο ποσό

Σημερα το πρωι πιστωθηκαν στην τραπεζα Κυπρου και τα δυο εμβασματα. και αυτπ με τα 7€ και το νεο με τα υπόλοιπα χρηματα. Θεωρησα οτι δεν καταχωρηθηκε η ακυρωση και αφου πηγαν τα χρηματα, κανενα προβλημα

Το μεσημερι επικοινωνησε με την κόρη μου η τράπεζα Κυπρου και την ενημερωσε οτι για το έμβασμα των 7€ η Revolut ζηταει τα χρήματα πίσω !!! και ότι αν τα στείλουν θα υπαρξει χρεωση 25€ για την επιστροφή. Της ειπαν ομως ότι απλα την ενημερωνουν, ότι μπορουν να αγνοησουν το αιτημα της Revolut και να μην τα επιστρεψουν , οποτε δεν θα ειχε χρεωση. Απλα αν θελει να δωσει αυτη τα 7€ στον αποστολέα σε μετρητα ή στην Revolut. τους ειπε να το αγνοησουν και ειπαν οτι απο αυτους το θεμα λήγει.

Δεν ανησυχω για κατι, τα χρηματα εχουν χρεωθει κανονικα στην Revolut και εχουν πιστωθει στην Κυπρου, απλα το γραφω για ενημερωση

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2020 στις 6:30 ΠΜ, alexpag80 είπε

Καλημέρα ανοίγοντας την εφαρμογή της revolut μου προτεινε να συνδέσω την κάρτα με το Google pay πράγμα το οποίο και έκανα. Μετά πηγαίνω στο playstore για να κατεβάσω την εφαρμογή Google pay και μου βγάζει δεν υποστηρίζεται στην χώρα σας. Κάνω κάτι λάθος;

Λένε ότι δουλευει για ανέπαφες συναλλαγές ακόμα και χωρίς την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Η ταυτοποιηση στην Revolut δεν ειναι ο μόνος, ουτε ο κυριος λογος για να βγαλει καποιος νεα ταυτοτητα. Σιγουρα καποιοι θα εχουν πολλοι σοβαροτερους λογους για να την αλλαξουν. Επομενως θα υπαρχει λυση. Με ενα τηλεφωνημα στο Αστυνομικό Τμημα της περιοχης σου θα την μαθεις κι εσυ

Να ενημερωσω για ενα μικρό πρόβλημα που παρουσιαστηκε σημερα.

Χρησιμοποιώ την Revolut (εκτός των αλλων) και για να στέλνω χρήματα στην κόρη μου που βρίσκεται στην Κύπρο. Ανεβάζω τα χρήματα από κάρτα στην Revolut και απο εκει κανω Αποστολή σε τραπεζικό λογαριασμό στην τράπεζα Κύπρου, Την ίδια ή την επόμενη ημερα τα χρήματα πιστώνονται χωρίς κόστος. 

Την Παρασκευή το βραδυ θέλησα να καταχωρήσω αποστολή 70€. Αφου εκανα εισαγωγη των στοιχείων και πατησα καταχωρηση διαπιστωσα οτι απο΄λαθος μου ειχα πληκτρολογήσει 7€ αντί για 70€. Επειδη ή αποστολή ηταν ακομη Εκρεμής και υπηρχε η δυνατοτητα ακυρωσης οπως ελεγε, πάτησα ακυρωση αποστολής. Αμεσως ομως, αντι να ακυρωθει η αποστολή μετα τραπηκε σε οριστική, εγραψε οτι πραγματοποιηθηκε και ελαβα και το σχετικο mail οτι τα χρηματα εφυγαν απο την Revolut και ότι δεν υπαρχει πλεον η δυνατοτητα ακυρωσης.

Λεω ενταξει δεν πειραζει και αμεσως καταχωρω νεα αποστολή με το υπόλοιπο ποσό

Σημερα το πρωι πιστωθηκαν στην τραπεζα Κυπρου και τα δυο εμβασματα. και αυτπ με τα 7€ και το νεο με τα υπόλοιπα χρηματα. Θεωρησα οτι δεν καταχωρηθηκε η ακυρωση και αφου πηγαν τα χρηματα, κανενα προβλημα

Το μεσημερι επικοινωνησε με την κόρη μου η τράπεζα Κυπρου και την ενημερωσε οτι για το έμβασμα των 7€ η Revolut ζηταει τα χρήματα πίσω !!! και ότι αν τα στείλουν θα υπαρξει χρεωση 25€ για την επιστροφή. Της ειπαν ομως ότι απλα την ενημερωνουν, ότι μπορουν να αγνοησουν το αιτημα της Revolut και να μην τα επιστρεψουν , οποτε δεν θα ειχε χρεωση. Απλα αν θελει να δωσει αυτη τα 7€ στον αποστολέα σε μετρητα ή στην Revolut. τους ειπε να το αγνοησουν και ειπαν οτι απο αυτους το θεμα λήγει.

Δεν ανησυχω για κατι, τα χρηματα εχουν χρεωθει κανονικα στην Revolut και εχουν πιστωθει στην Κυπρου, απλα το γραφω για ενημερωση

Μου έχει τύχει με έμβασμα στην N26.

Το ακύρωσα απο την Revolut άλλα μου έβγαλε ότι δεν είναι δυνατη η ακύρωση. Την επόμενη μέρα πιστώθηκαν και τα τράβηξαν πίσω. Ευτυχώς δεν έχει χρέωση για αντιλογισμό γιατί για 3 ευρώ θα μπαίναμε μέσα 25 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Μου έχει τύχει με έμβασμα στην N26.

Το ακύρωσα απο την Revolut άλλα μου έβγαλε ότι δεν είναι δυνατη η ακύρωση. Την επόμενη μέρα πιστώθηκαν και τα τράβηξαν πίσω. Ευτυχώς δεν έχει χρέωση για αντιλογισμό γιατί για 3 ευρώ θα μπαίναμε μέσα 25 

Η Κυπρου ειπε οτι δεν εχει προβλημα να μην τα επιστρεψει, οποτε δεν θα χρεωσει τα 25€

Δεν ξερω μηπως επιμεινει η Revolut ....

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google Pay εφαρμογή δεν θα δούμε καθόλου στην Ελλάδα από όσο φαίνεται. Οι προσθαφαιρέσεις των καρτών και άλλων ρυθμίσεων, θα γίνεται μέσα από το Google Services. Η πληρωμή θα γίνεται με ανοιχτό το NFC και απλά ξεκλείδωτο το κινητό. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ψάχνεσαι μέσα στις ρυθμίσεις αν θες να πληρώσεις με άλλη κάρτα

https://support.google.com/pay/answer/10173487

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, t-shock είπε

Google Pay εφαρμογή δεν θα δούμε καθόλου στην Ελλάδα από όσο φαίνεται. Οι προσθαφαιρέσεις των καρτών και άλλων ρυθμίσεων, θα γίνεται μέσα από το Google Services. Η πληρωμή θα γίνεται με ανοιχτό το NFC και απλά ξεκλείδωτο το κινητό. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ψάχνεσαι μέσα στις ρυθμίσεις αν θες να πληρώσεις με άλλη κάρτα

https://support.google.com/pay/answer/10173487

Πάντως θα θέλουν να ξεφορτωθούν το παλιό app. Αν σκεφτείς ότι η Αμερική είχε το ίδο app με όλο τον κόσμο εκτός Ινδίας, λογικά θα κάνει rollout παντού το νέο κάποτε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nickfoxjr είπε

Αμφισβήτηση χρέωσης υπάρχει στη revolut;

Ένας έμπορος με ταλαιπωρεί εδώ και καιρό και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Φυσικά Μίλα με το chat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Φυσικά Μίλα με το chat

Δεν βγήκε κάτι από το chat.

Υπάρχει τρόπος αντίστοιχος με την αμφισβήτηση  συναλλαγής όπως στο PayPal; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nickfoxjr είπε

Δεν βγήκε κάτι από το chat.

Υπάρχει τρόπος αντίστοιχος με την αμφισβήτηση  συναλλαγής όπως στο PayPal; 

Βρες την συναλλαγη στο κινητό σου. Κανε κλιν να σνοιξουν οι λεπτομέρειες. Κστω κατω γραφει Αναφορα προβληματος. Κανε κλικ εκει κσι θα σε οδηγήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...