Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 minutes ago, asdfnikos said:

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας το chargeback της Revolut πρόσφατα?
Είναι legit το συγκεκριμένο site που έχουν; (Το βρήκα από το FAQ και από το app απλά ζητάει το passcode και μετά sms verify)
 https://sc.revolut.com/chargebacks 

Ναι, είναι αληθινό. Υποτίθεται ότι σου το δίνουν μέσα από το chat όταν ζητήσεις chargeback. Τώρα εάν το χρησιμοποιήσεις απευθείας δεν υπάρχει θέμα. Στα ελληνικά είναι η λεγόμενη "αμφισβήτηση συναλλαγής".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας το chargeback της Revolut πρόσφατα?
Είναι legit το συγκεκριμένο site που έχουν; (Το βρήκα από το FAQ και από το app απλά ζητάει το passcode και μετά sms verify)
 https://sc.revolut.com/chargebacks 

Ναι κανονικά είνα το site για τα chargeback.Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε περίεργη θέση και θέλω τα φώτα κάποιου που μπορεί να αντιμετώπισε κάτι αντίστοιχο.

Κάποια μέλη μπορεί να με θυμούνται και από το 1ο thread, μιας και είμαι πελάτης revolut από 12/2015.

Μετά την αλλαγή καθεστώτος της Revolut με την απόκτηση τραπεζικής άδειας, αναγκάστηκα να ξανακάνω verification στον λογαριασμό μου, αφού η νέα άδεια οδήγησης δεν γίνεται δεκτή. Έτσι έστειλα το διαβατήριό μου και όλα καλά.

Δυστυχώς αυτό έληξε τον προηγούμενο μήνα και όπως έχει η κατάσταση δεν πρόκειται να εκδώσω νέο άμεσα. Η ταυτότητά μου είναι χειρόγραφη και άρα απορρίπτεται. Το chat support έχει ισχυριστεί 2-3 φορές ότι μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την υπηρεσία και κάποια στιγμή να ανεβάσω νέο έγγραφο. 

Το πρόβλημα είναι ότι στο μεταξύ λαμβάνω συνεχώς reminder emails με το τελευταίο να ζητάει άμεσα νέο έγγραφο. Επειδή η όλη διαδικασία είναι πιο αυτοματοποιημένη απ'ότι στο παρελθόν, υπάρχει πιθανότητα να κλειδώσουν τον λογαριασμό.

Έχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια κατάσταση; Πώς το χειριστήκατε και πόσο καιρό ήσασταν ΟΚ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 1:43 ΜΜ, Hapatingo είπε

Δοκίμασε curve, sync money, dipocket, paysend card.

Στην paysend όταν κάνεις transfer από κάρτα ελληνικής τράπεζας σε κάρτα ή σε τραπεζικό λογαριασμό μετράει στο αφορολογητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jasonpap είπε

Στην paysend όταν κάνεις transfer από κάρτα ελληνικής τράπεζας σε κάρτα ή σε τραπεζικό λογαριασμό μετράει στο αφορολογητο;

Οχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλε βλεπω εχετε και εσεις θεματακια με τα top up της καρτας..εχει καρτα τ αγορι μου στο ονομα του οπου απο καρτα πειραιως στο ονομα μου εβαλε κανονικα λεφτα στη ρεβο του...στη δικια μου ομως κανω top απο πειραιως και εθνικη δικια μου και μου βγαζει συνεχως error!!!!!προσπαθησα απο eurobank οπου κολλησαν τα παντα,πατησα ακυρωση συναλλαγης,ωστοσο μου τα περασε στη ρεβο μου!!!πειτε μου λιγο δε ξερουν τι τους γινετε στη ρεβο ή οι δικες μας τραπεζες τον παιζουν αβερτα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, jasonpap said:

Στην paysend όταν κάνεις transfer από κάρτα ελληνικής τράπεζας σε κάρτα ή σε τραπεζικό λογαριασμό μετράει στο αφορολογητο;

Εάν θες αφορολόγητο τότε μόνο paypal. Ο γνωστός τρόπος από PayPal σε PayPal.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εάν θες αφορολόγητο τότε μόνο paypal. Ο γνωστός τρόπος από PayPal σε PayPal.

Δηλαδή, πώς;

Παρεμπιπτόντως γίνεται top up από πιστωτική (όχι χρεωστική) Εurobank μια χαρά και φαίνεται ως αγορά από έμπορο. Ξέρει κανένας, αν αυτό μετράει για το αφορόλογητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tryfos είπε

Παρεμπιπτόντως γίνεται top up από πιστωτική (όχι χρεωστική) Εurobank μια χαρά και φαίνεται ως αγορά από έμπορο. Ξέρει κανένας, αν αυτό μετράει για το αφορόλογητο;

Μπορείς να κάνεις login στο e-banking και να το διαπιστώσεις ο ίδιος, άμεσα:
Ανάλυση --> Κατηγορίες Δαπανών & Αφορολόγητο

Εκεί θα δεις αναλυτικά όλες τις συναλλαγές που μετρούν στο χτίσιμο του αφορολόγητου, ανά κατηγορία και ανά μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Μπορείς να κάνεις login στο e-banking και να το διαπιστώσεις ο ίδιος, άμεσα:
Ανάλυση --> Κατηγορίες Δαπανών & Αφορολόγητο

Εκεί θα δεις αναλυτικά όλες τις συναλλαγές που μετρούν στο χτίσιμο του αφορολόγητου, ανά κατηγορία και ανά μήνα.

Ok, thanx. Με το PayPal πώς γίνεται, που λέει ο φίλος παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Από λογαριασμό paypal σε άλλο λογαριασμό paypal.

Βλέπω ότι έχει fee αν τραβήξει από την κάρτα. Πως γίνεται ακριβώς αν μπορείς να γράψεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...