Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Natashaky είπε

Αν για παράδειγμα θέλω να μεταφέρω 5000€ η χρέωση είναι πάλι 3€ ? Γιατί για 15 - 15 φαντάζομαι ότι, πέρα από χρονοβόρα διαδικασία, ίσως θεωρηθεί και ύποπτη κίνηση συστημικά 

3-4 ευρώ χρέωση για 1 εισερχόμενο έμβασμα 5.000-10.000 ευρώ πιστεύω ότι δεν είναι πολλά σε περίπτωση που διατίθεσαι να τα στείλεις όλα μαζί μονοκοπανιάς και να χρεωθείς το έμβασμα, βασικά αν έχεις λογαριασμούς και σε άλλες τράπεζες δες και εκεί τι χρέωση έχουν για εισερχόμενα εμβάσματα, ίσως γλυτώσεις κάνα ευρώ αν είσαι τσιφούτης. Ο άλλος τρόπος είναι 15-15 ευρώ.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

3-4 ευρώ χρέωση για 1 εισερχόμενο έμβασμα 5.000-10.000 ευρώ πιστεύω ότι δεν είναι πολλά σε περίπτωση που διατίθεσαι να τα στείλεις όλα μαζί μονοκοπανιάς και να χρεωθείς το έμβασμα, βασικά αν έχεις λογαριασμούς και σε άλλες τράπεζες δες και εκεί τι χρέωση έχουν για εισερχόμενα εμβάσματα, ίσως γλυτώσεις κάνα ευρώ αν είσαι τσιφούτης. Ο άλλος τρόπος είναι 15-15 ευρώ.

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ! Εάν είναι για 5-10€ για μεταφορά τόσων χρημάτων είναι μια χαρά. Νόμιζα ότι είναι παραπάνω και πάει με ποσοστό επί του ποσού.

Σε καμία περίπτωση δεν μπαίνω στην διαδικασία 15-15€.

Θα ρωτήσω και στην τράπεζα βέβαια αλλά εκεί δεν ξέρω αν σου τα λένε και τα ψιλά γράμματα.

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Επεξ/σία από Natashaky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Natashaky είπε

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ! Εάν είναι για 5-10€ για μεταφορά τόσων χρημάτων είναι μια χαρά. Νόμιζα ότι είναι παραπάνω και πάει με ποσοστό επί του ποσού.

Σε καμία περίπτωση δεν μπαίνω στην διαδικασία 15-15€.

Θα ρωτήσω και στην τράπεζα βέβαια αλλά εκεί δεν ξέρω αν σου τα λένε και τα ψιλά γράμματα.

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Προσπαθώ να μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό Πειραιώς στη Revo αλλά δεν με αφήνει να στείλω πάνω από 1000 ευρώ την ημέρα. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Προσπαθώ να μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό Πειραιώς στη Revo αλλά δεν με αφήνει να στείλω πάνω από 1000 ευρώ την ημέρα. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Μάλλον έχεις ενεργοποιήσει στην Πειραιώς το ημερήσιο όριο μεταφορών σε λογαριασμούς τρίτων, που εξορισμού είναι 1.000 ευρώ. Πρέπει να ψάξεις στο e-banking για τα ημερήσια όρια μεταφορών και να τα απενεργοποιήσεις ή να αλλάξεις το όριο.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω πολλα χρονια Paypal για πληρωμες απο πελατες στο εξωτερικο, κυριως USD, GBP, EURO.
συνηθιζα να "τραβαω" τα χρηματα σε λογαριασμο ελληνικης τραπεζας με οτι αυτο συνεπαγεται με τις ληστρικες ισοτιμιες του Paypal. Ανοιξα προσφατα λογαριασμο σε Revolut και ακομα ψαχνομαι στο πως μπορω να τον χρησιμοποιησω βελτιστα.
Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να ξεκαθαρισω, τελικα μεταφερονται τα χρηματα (USD, GBP, EURO) απο Paypal σε Revolut, πως και με τι προμηθειες. θα προτιμουσα τα USD να ερθουν σε USD και και ούτω καθεξής.....αν θα μπορουσα να πληρωνω με την καρτα Revolut σε διαφορετικα νομισματα, θα ηταν bonus. Μηπως η Wise ειναι καλυτερη σε αυτη την περιπτωση?
Μπορω να δεχομαι πληρωμες απο credit cards και Debit cards μεσω Revolut? χρειαζομαι Business account....Premium account? για να δεχομαι πληρωμες απο πελατες ποιες ειναι οι προμηθειες? οι πελατες λογικα θα πληρωνουν με καποιο link που θα τους στελνω, πως γινεται?
οι πωλησεις μου ειναι καποια υλικα προϊοντα αλλα πληρωνομαι και για consultancy.

γενικα σκοπος μου ειναι να περνανε οσο λιγοτερα χρηματα απο Ελληνικες τραπεζες.
καθε συμβουλη χρησιμη και εκτιμητεα.
ευχαριστω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ionmrm said:

χρησιμοποιω πολλα χρονια Paypal για πληρωμες απο πελατες στο εξωτερικο, κυριως USD, GBP, EURO.
συνηθιζα να "τραβαω" τα χρηματα σε λογαριασμο ελληνικης τραπεζας με οτι αυτο συνεπαγεται με τις ληστρικες ισοτιμιες του Paypal. Ανοιξα προσφατα λογαριασμο σε Revolut και ακομα ψαχνομαι στο πως μπορω να τον χρησιμοποιησω βελτιστα.
Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να ξεκαθαρισω, τελικα μεταφερονται τα χρηματα (USD, GBP, EURO) απο Paypal σε Revolut, πως και με τι προμηθειες. θα προτιμουσα τα USD να ερθουν σε USD και και ούτω καθεξής.....αν θα μπορουσα να πληρωνω με την καρτα Revolut σε διαφορετικα νομισματα, θα ηταν bonus. Μηπως η Wise ειναι καλυτερη σε αυτη την περιπτωση?
Μπορω να δεχομαι πληρωμες απο credit cards και Debit cards μεσω Revolut? χρειαζομαι Business account....Premium account? για να δεχομαι πληρωμες απο πελατες ποιες ειναι οι προμηθειες? οι πελατες λογικα θα πληρωνουν με καποιο link που θα τους στελνω, πως γινεται?
οι πωλησεις μου ειναι καποια υλικα προϊοντα αλλα πληρωνομαι και για consultancy.

γενικα σκοπος μου ειναι να περνανε οσο λιγοτερα χρηματα απο Ελληνικες τραπεζες.
καθε συμβουλη χρησιμη και εκτιμητεα.
ευχαριστω

 

Για να δουμε αν η revolut μπορει να υποκαταστησει το Paypal...

να δουμε τι θα πουν οι συμφορουμιτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ionmrm είπε

χρησιμοποιω πολλα χρονια Paypal για πληρωμες απο πελατες στο εξωτερικο, κυριως USD, GBP, EURO.
συνηθιζα να "τραβαω" τα χρηματα σε λογαριασμο ελληνικης τραπεζας με οτι αυτο συνεπαγεται με τις ληστρικες ισοτιμιες του Paypal. Ανοιξα προσφατα λογαριασμο σε Revolut και ακομα ψαχνομαι στο πως μπορω να τον χρησιμοποιησω βελτιστα.
Εψαξα αλλα δεν μπορεσα να ξεκαθαρισω, τελικα μεταφερονται τα χρηματα (USD, GBP, EURO) απο Paypal σε Revolut, πως και με τι προμηθειες. θα προτιμουσα τα USD να ερθουν σε USD και και ούτω καθεξής.....αν θα μπορουσα να πληρωνω με την καρτα Revolut σε διαφορετικα νομισματα, θα ηταν bonus. Μηπως η Wise ειναι καλυτερη σε αυτη την περιπτωση?
Μπορω να δεχομαι πληρωμες απο credit cards και Debit cards μεσω Revolut? χρειαζομαι Business account....Premium account? για να δεχομαι πληρωμες απο πελατες ποιες ειναι οι προμηθειες? οι πελατες λογικα θα πληρωνουν με καποιο link που θα τους στελνω, πως γινεται?
οι πωλησεις μου ειναι καποια υλικα προϊοντα αλλα πληρωνομαι και για consultancy.

γενικα σκοπος μου ειναι να περνανε οσο λιγοτερα χρηματα απο Ελληνικες τραπεζες.
καθε συμβουλη χρησιμη και εκτιμητεα.
ευχαριστω

 

Οταν εχεις χρηματα στο pp σε συνάλλαγμα την μετατροπή απο αυτο δεν την γλιτώνεις με καμία δύναμη, αν προσπαθησεις να τα στειλεις στην ρεβο απο οποιοδήποτε νόμισμα θα στα κανει λίρες Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οταν εχεις χρηματα στο pp σε συνάλλαγμα την μετατροπή απο αυτο δεν την γλιτώνεις με καμία δύναμη, αν προσπαθησεις να τα στειλεις στην ρεβο απο οποιοδήποτε νόμισμα θα στα κανει λίρες Αγγλίας.

απο Paypal τραβηξα δοκιμαστικα πριν λιγο 50 ευρω, κατευθειαν στο LT Bank account της Revolut, καμια προμηθεια, κανενα προβλημα, δεν ξερω αν παρει καποια προμηθεια το Revolut για το εισερχομενο.
στην προσπαθεια μου να τραβηξω USD, απλα τα μετετρεψε σε ευρω....οχι σε GBP παντως.
αρα λογικα, ολα τα νομισματα θα τα μετατρεπει σε ευρω.

 

Επεξ/σία από ionmrm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ionmrm είπε

απο Paypal τραβηξα δοκιμαστικα πριν λιγο 50 ευρω, κατευθειαν στο LT Bank account της Revolut, καμια προμηθεια, κανενα προβλημα, δεν ξερω αν παρει καποια προμηθεια το Revolut για το εισερχομενο.
στην προσπαθεια μου να τραβηξω USD, απλα τα μετετρεψε σε ευρω....οχι σε GBP παντως.
αρα λογικα, ολα τα νομισματα θα τα μετατρεπει σε ευρω.

 

Για να μπορείς να τραβήξεις usd μόνο με αμερικανικό τραπεζικό λογαριασμό και αμερικανικό PayPal. Το ίδιο ισχύει και για της λίρες Αγγλίας. Οπότε δεν μπορείς να γλιτώσεις την προμήθεια του  PayPal απο αλλά νομίσματα. Ανάληψη μόνο σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οταν εχεις χρηματα στο pp σε συνάλλαγμα την μετατροπή απο αυτο δεν την γλιτώνεις με καμία δύναμη, αν προσπαθησεις να τα στειλεις στην ρεβο απο οποιοδήποτε νόμισμα θα στα κανει λίρες Αγγλίας.

Είσαι σίγουρος για αυτό; Όλα σε ευρώ μπαίνουν όχι σε λίρες.

Όταν στέλνω στο τοπικό GBP (UK Based) account πηγαίνουν σε λίρες από PP, και όταν στέλνω στο EUR (LT Based) ή οποιοδήποτε άλλο λογαριασμό πηγαίνουν σε ευρώ. 

PS. Βέβαια από όσο ξέρω πλέον δεν δίνουν τοπικά GBP accounts σε όλους τους νέους χρήστες (μετά Brexit) οπότε πρέπει να είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουμε GBP Local accounts πλέον.

Άρα σε όλους θα πηγαίνουν σε ευρώ (οι λογαριασμοί είναι λιθουανίας άρα το PP στέλνει ευρώ) και αν κάνεις το λάθος και διαλέξεις άλλο νόμισμα  (άρα διαφορετικό BIC account) λογικά "τρως" και μία δεύτερη αλλαγή ισοτιμίας από την Revolut οπότε χάνεις και ακόμα περισσότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Μπορω να δεχομαι πληρωμες απο credit cards και Debit cards μεσω Revolut? χρειαζομαι Business account....Premium account? για να δεχομαι πληρωμες απο πελατες ποιες ειναι οι προμηθειες? οι πελατες λογικα θα πληρωνουν με καποιο link που θα τους στελνω, πως γινεται?>>

μηπως μπορει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη γι αυτο το κομματι της ερωτησης μου?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ionmrm είπε

<<Μπορω να δεχομαι πληρωμες απο credit cards και Debit cards μεσω Revolut? χρειαζομαι Business account....Premium account? για να δεχομαι πληρωμες απο πελατες ποιες ειναι οι προμηθειες? οι πελατες λογικα θα πληρωνουν με καποιο link που θα τους στελνω, πως γινεται?>>

μηπως μπορει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη γι αυτο το κομματι της ερωτησης μου?
 

Να ρωτήσεις τη ρεβολουτ, σχεδόν βέβαιο πως θα χρειαστείς business account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ionmrm είπε

<<Μπορω να δεχομαι πληρωμες απο credit cards και Debit cards μεσω Revolut? χρειαζομαι Business account....Premium account? για να δεχομαι πληρωμες απο πελατες ποιες ειναι οι προμηθειες? οι πελατες λογικα θα πληρωνουν με καποιο link που θα τους στελνω, πως γινεται?>>

μηπως μπορει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη γι αυτο το κομματι της ερωτησης μου?
 

Ναι γίνεται, με Revolut Pro (νομίζω Revolut Pro και Revolut Business είναι διαφορετικά αλλά οι προμήθειες ίδιες) με Προμήθειες:
- 1% +0.20€ ανά συναλλαγή -> Revolut Pay
- 1% +0.20€ ανά συναλλαγή -> Ευρωπαϊκές Κάρτες
- 2.8% +0.20€ ανά συναλλαγή -> Μη Ευρωπαϊκές Κάρτες 
Γενικά με US + Revolut θα έχεις πρόβλημα με κάποιες εταιρείες. 

Προσωπικά θεωρώ (μέγα) λάθος σου να μην έχεις ένα σωστό payment gateway (πχ Stripe) ώστε να παρέχεις σε έναν πελάτη όλους τους δυνατούς τρόπους πληρωμής (και το σημαντικότερα, για εμένα τουλάχιστον, Recurring / Subscription charges) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Billator είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό; Όλα σε ευρώ μπαίνουν όχι σε λίρες.

Όταν στέλνω στο τοπικό GBP (UK Based) account πηγαίνουν σε λίρες από PP, και όταν στέλνω στο EUR (LT Based) ή οποιοδήποτε άλλο λογαριασμό πηγαίνουν σε ευρώ. 

PS. Βέβαια από όσο ξέρω πλέον δεν δίνουν τοπικά GBP accounts σε όλους τους νέους χρήστες (μετά Brexit) οπότε πρέπει να είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουμε GBP Local accounts πλέον.

Άρα σε όλους θα πηγαίνουν σε ευρώ (οι λογαριασμοί είναι λιθουανίας άρα το PP στέλνει ευρώ) και αν κάνεις το λάθος και διαλέξεις άλλο νόμισμα  (άρα διαφορετικό BIC account) λογικά "τρως" και μία δεύτερη αλλαγή ισοτιμίας από την Revolut οπότε χάνεις και ακόμα περισσότερα. 

Μάλλον εχεις και αυτό πρέπει να έγινε με την μεταφορά της ρεβο στην Λιθουανία, εγω είχα μεινει στις μετατροπές του ππ όταν το ιβαν ήταν Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...