Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είχα και έχω το βασικό δωρεάν πρόγραμμα.

Υπερβάλλεις στο μέγιστο βαθμό.

εντάξει υπερβάλω όσον αφορά την σύγκριση για τις ελληνικές τράπεζες, αλλά νομίζω ότι τα προγράμματα ακριβύναν αρκετά. Πχ το premium έχει πάει στα 10€ και έχουν κόψει και την ταξιδιωτική ασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν πάει κάποιος να μου στείλει χρήματα μέσω revolut.me/ κι επιλέξει τα δολάρια πχ $20 βάζοντας ελληνική κάρτα, πως θα γίνει η χρέωση;
Θα χρεωθεί η ελληνική κάρτα σε $ κ άρα την ισοτιμία θα την κάνει η ελληνική τράπεζα ή μήπως η revolut θα αναγνωρίσει την κάρτα, θα κάνει την χρέωση σε € και μετά θα μετατρέψει € -> $ με την ισοτιμία της για να τα πιστώσει σε $ στον λογαριασμό revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

αν πάει κάποιος να μου στείλει χρήματα μέσω revolut.me/ κι επιλέξει τα δολάρια πχ $20 βάζοντας ελληνική κάρτα, πως θα γίνει η χρέωση;
Θα χρεωθεί η ελληνική κάρτα σε $ κ άρα την ισοτιμία θα την κάνει η ελληνική τράπεζα ή μήπως η revolut θα αναγνωρίσει την κάρτα, θα κάνει την χρέωση σε € και μετά θα μετατρέψει € -> $ με την ισοτιμία της για να τα πιστώσει σε $ στον λογαριασμό revolut;

Η ρεβο δεν τραβαει λεφτά απο κάρτες δεν είναι παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 10:56 ΜΜ, _filippos_ είπε

αν πάει κάποιος να μου στείλει χρήματα μέσω revolut.me/ κι επιλέξει τα δολάρια πχ $20 βάζοντας ελληνική κάρτα, πως θα γίνει η χρέωση;
Θα χρεωθεί η ελληνική κάρτα σε $ κ άρα την ισοτιμία θα την κάνει η ελληνική τράπεζα ή μήπως η revolut θα αναγνωρίσει την κάρτα, θα κάνει την χρέωση σε € και μετά θα μετατρέψει € -> $ με την ισοτιμία της για να τα πιστώσει σε $ στον λογαριασμό revolut;

Αν πληρωθείς με την Revolut Pro το κόστος είναι 1% +0.20€ ανά πληρωμή.

Για απλές μεταφορές από τρίτους δεν υπάρχει χρέωση. 

Θα χρεωθεί ισοτιμία αυτός που πληρώνει γιατί αυτός δεν έχει το σωστό νόμισμα στην κάρτα του. Αυτό που λες δεν γίνεται γιατί η ισοτιμία είναι ρευστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλησπέρα,

έχει αλλάξει κανείς πρόσφατα διεύθυνση στη ρεβο να πει τι ζητάνε; και εαν περνανε δικαιολογητικά στα Ελληνικά (πχ statement τράπεζας, λογαριασμός ρεύματος κτλ)

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pp6210 είπε

 καλησπέρα,

έχει αλλάξει κανείς πρόσφατα διεύθυνση στη ρεβο να πει τι ζητάνε; και εαν περνανε δικαιολογητικά στα Ελληνικά (πχ statement τράπεζας, λογαριασμός ρεύματος κτλ)

ευχαριστώ

 

Δεν ζητάνε κάποιο δικαιολογητικό στην αλλαγή διεύθυνσης την τελευταία φορά που άλλαξα ( Πριν 2 μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, pp6210 said:

 καλησπέρα,

έχει αλλάξει κανείς πρόσφατα διεύθυνση στη ρεβο να πει τι ζητάνε; και εαν περνανε δικαιολογητικά στα Ελληνικά (πχ statement τράπεζας, λογαριασμός ρεύματος κτλ)

ευχαριστώ

 

δεν ζητανε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι άμεσα.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω στην Πειραιώς χρήματα από τη revolut χωρίς καμία χρέωση? 

Κάπου λέγατε ότι μέχρι 5€ είναι δωρεάν αλλά αν πρόκειται για μεγαλύτερα ποσά π.χ. 1000€ εκεί τι κάνουμε? 

Επίσης πιστωτική κάρτα εθνικής μπορούμε να πληρώσουμε με τη revolut χωρίς προμήθεια?

Επεξ/σία από Natashaky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Natashaky said:

Σίγουρα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι άμεσα.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω στην Πειραιώς χρήματα από τη revolut χωρίς καμία χρέωση? 

Κάπου λέγατε ότι μέχρι 5€ είναι δωρεάν αλλά αν πρόκειται για μεγαλύτερα ποσά π.χ. 1000€ εκεί τι κάνουμε? 

Επίσης πιστωτική κάρτα εθνικής μπορούμε να πληρώσουμε με τη revolut χωρίς προμήθεια?

Το όριο για Πειραιώς είναι 15 ευρώ. Είτε σπας πολλές μεταφορές σε 15, είτε μεταφέρεις όλο το ποσό απευθείας με χρέωση εμβάσματος που θα σου κάνει η Πειραιώς ύψους €3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Το όριο για Πειραιώς είναι 15 ευρώ. Είτε σπας πολλές μεταφορές σε 15, είτε μεταφέρεις όλο το ποσό απευθείας με χρέωση εμβάσματος που θα σου κάνει η Πειραιώς ύψους €3.

Αν για παράδειγμα θέλω να μεταφέρω 5000€ η χρέωση είναι πάλι 3€ ? Γιατί για 15 - 15 φαντάζομαι ότι, πέρα από χρονοβόρα διαδικασία, ίσως θεωρηθεί και ύποπτη κίνηση συστημικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Natashaky said:

Αν για παράδειγμα θέλω να μεταφέρω 5000€ η χρέωση είναι πάλι 3€ ? Γιατί για 15 - 15 φαντάζομαι ότι, πέρα από χρονοβόρα διαδικασία, ίσως θεωρηθεί και ύποπτη κίνηση συστημικά 

Στο όριο μεταξύ 15 έως και 12.500, βλέπω η χρέωση είναι 4€ την φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...