Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Έχω ένα AC Juro Pro με wifi το οποίο λειτουργεί μέσο Smart living,στο HA  χωρίς  ir και χωρίς Generic  μήπως το έχει περάσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και καλή χρονιά!!

ερώτηση : εχει καταφέρει κάποιος να βάλει rfid για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση του ALARMO ή συναγερμού στο ΗΑ?

φτιαχνω ενα d1 mini με PN532 και μεχρι στιγμής δεν εχω βρει κατι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω βρει πως θα φτιαξω τον αυτοματισμό ,την θεωρία την ξερω, ο αναγνώστης ειναι έτοιμος, κάρτες περασμένες,απο εκει και πέρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έχεις έτοιμο τον reader φτιάχνεις ένα tag ως arm_away για ενεργοποίηση του συναγερμού πχ.

  • Trigger when tag is scanned

platform: tag
tag_id: (to id του tag)

  • Actions arm alarmo away   

device_id: (το id του alarmo)
domain: alarm_control_panel
entity_id: alarm_control_panel.alarmo
type: arm_away

το ίδιο κάνεις για την απενεργοποίηση του συναγερμού βάζοντας στο σχετικό πεδίο code τον κωδικό του συναγερμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση !

οποτε για καθε ενα tag φτιαχνω 2 automations armed & disamed,σωστα? υπαρχει τροπος για καθε ενα tag να παιξει με if η κάπως έτσι ?? δηλαδη αν ειναι armed να γινεται disarmed και το αναποδο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου setup έχω ένα tag δίπλα στον καρτοαναγνώστη ο οποίος βρίσκεται κοντά στην εξώπορτα ο οποίος οπλίζει τον συναγερμό και κάθε μέλος της οικογένειας στα κλειδιά του έχει ένα άλλο tag το οποίο αφοπλίζει τον συναγερμό.

Τώρα σχετικά με πολυπλοκότητα αυτοματισμών με conditions, if κλπ μπορείς να παίξεις η παραμετροποίηση τελειώνει εκεί που τελειώνει η φαντασία και οι ανάγκες σου αλλά αν θες την συμβουλή μου κράτα το απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ!προς το παρόν εφτιαξα απο 2 αυτοματισμους για το κάθε tag και παίζουν, θα το ψαξω παραπάνω και αν βρω τιποτα ενημερώνω!ευχαριστω πολυ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αξίζει να βρω κάποια μπριζάκια με esphome και να τα βάλω στο ha ή να βρω κάτι άλλο (π.χ tp-link p110);

Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ κάτι τελείως local σε σχέση με κάτι που θα τραβάει δεδομένα από κάποιο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Αξίζει να βρω κάποια μπριζάκια με esphome και να τα βάλω στο ha ή να βρω κάτι άλλο (π.χ tp-link p110);

Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ κάτι τελείως local σε σχέση με κάτι που θα τραβάει δεδομένα από κάποιο cloud.

Τελείως Local είναι τα shelly. Μπορείς να πας σε αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

έχω μπλέξει κι εγώ με την ιδέα του έξυπνου σπιτιού αλλά μέχρι στιγμής έγω μαζέψει ένα σωρό μπιχλιμπίδια και το ένα δεν δουλεύει με το άλλο. Η διαδρομή κλασική, έτοιμο κιτ-->raspeberry  & home assistant--->thin client & home assistant έχει ακόμα δρόμο.

Αυτή την στιγμή έχω wifi λάμπες, εξωτερικές μπρίζες και ένα σένσορα διαρροής, bluetooth θερμόμετρα και Zigbee αισθητήρες φωτός, κίνησης, μαγνητικλες επαφες, διαρροής κτλ αλλά δεν έχω αρχίσει ακόμα τα "σενάρια".

Για δικούς μου λόγους έχω καταλήξει πως θα πορευτώ με το Zigbee και ως εκ τούτου θα χρειαστώ αρκετούς repeaters για να καλύψω το σπίτι σε όλα τα επίπεδα και περιμετρικά. Δοκιμές με μόνο τον coordinator (μικρή και μεγάλη κεραία), μου έδειξαν ότι απο το πατάρι που είναι η γιάφκα μου και τα μηχανήματα, άντε να φτάσω οριακά ένα όροφο πιο κάτω . Ούτε συζήτηση να φτάσω στο υπόγειο και το γκαράζ που εκεί χρειάζομαι τους πολλούς σένσορες και αυτοματισμούς, κάθε είδους.

Μου φάνηκε καλή ιδάε να βάλω καποιες πρίζες να δoυλέψουν ως repeaters, πλην όμως δυσεύρετες και πανάκριβες. Σκέφτηκα να δοκιμάσω και με usb repeaters αν και δεν με ικανοποιεί οπτικά κάθε πρίζα και ένα μαρκούτσι. ΄Έτσι μπήκα στον πειρασμό να παραγείλω κατι διακοπτάκια ZBMINI της SONOFF και φτάνουμε στο διαταύτα.

Πριν λίγο άνοιξα δύο κουτιά με μονούς διακόπτες. Οι διακόπτες είναι  VALENA LEGRAND και το πρώτο που πρόσεξα είναι ότι η φάση (καφέ) έρχεται στο διακόπτη και συνεχίζει προς άλλο κοντινό διακόπτη ή πρίζα(;). Υπάρχει και ένα μαύρο που πάει προς την κατευθυνση της λάμπας. Άρα έχουμε δύο καφέ απο την μία μεριά και ένα μαυρο από τη άλλη.

Εντύπωση δεύτερη, το κουτί μου φαίνεται ρηχό για να χωρέσεί το ZBMINI απο πίσω (κάτω) του. Αν κάποιος τα έχει χωρέσει ας μας πεί (πριν φωνάξουμε τον Μάστορα, ασούμε)

Η προτεινόμενη συνδεσμολογία του ZBMINI  είναι πολύ μακρυά από την πρακτική των ελλήνων μαστοράτζων. Ο ουδέτερος πάει στην λάμπα και η φάση στον διακόπτη κι από εκεί επιστρέφει. Οπότε συμπεράινω πως τα διακοπτάκι πάνε για βρούβες ή θα φωνάξω Μάστορα να ανοίξει κουτιά και να τα συνδέσει όπως συνιστά ο κατασκευαστής.

1. Τα έχει χωρέσει κανείς ώστε να είμαι σίγουρος πως χωράνε;

2. Αντε βρήκα Μάστορα που είναι για δουλειές πιο λεπτές απο βαριοπούλα, πόσο θα κοστίσεί; το έχει κάνει κανείς;

3. Υπάρχει μίνι Zigbee διακόπτης που να μην χρειάζεται τον ουδέτερο  ώστε να συμβαδίζει με την εν Ελλάδι πρακτική; Κάτι έχει πάρει το μάτι μου από την sonoff αλλά δεν τους βρίσκω πουθενά;

4. Τοπικά μπορεί να δώσει ηχητικό notification o Home Assistant; Δηλαδή να πάιξει ένα ήχο στο μεγαφωνάκι του thin client ή σε ένα ηχειάκι συνδεμένο στην 3.5mm έξοσο ακουστικών; ή έστω σε ένα bluetooth ηχείο;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

για το θέμα της κάλυψης zigbee, από 3ο (πατάρι) σε ισόγειο δεν έχω κανένα πρόβλημα με παρεμβολές. Τσέκαρε κανάλια zigbee/wifi και επίσης αυτό.

Για το Sonoff zbmini ισχύει το πρόβλημα μεγέθους για μένα. Αναμένω το νέο zbmini extreme το οποίο είναι μικρότερο και εννοείται χωρίς ουδέτερο. Υπόψη ότι χωρίς ουδέτερο, δεν γίνεται repeater.

Zigbee μπρίζες ούτε πανάκριβες, ούτε δυσεύρετες. Προτείνω Blitzwolf BW-SHP15 αν θες και κατανάλωση ρεύματος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...