Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Theo X είπε

Καλημέρα,

για το θέμα της κάλυψης zigbee, από 3ο (πατάρι) σε ισόγειο δεν έχω κανένα πρόβλημα με παρεμβολές. Τσέκαρε κανάλια zigbee/wifi και επίσης αυτό.

Για το Sonoff zbmini ισχύει το πρόβλημα μεγέθους για μένα. Αναμένω το νέο zbmini extreme το οποίο είναι μικρότερο και εννοείται χωρίς ουδέτερο. Υπόψη ότι χωρίς ουδέτερο, δεν γίνεται repeater.

Zigbee μπρίζες ούτε πανάκριβες, ούτε δυσεύρετες. Προτείνω Blitzwolf BW-SHP15 αν θες και κατανάλωση ρεύματος.

 

Καλό μεσημέρι,

στο θέμα των παρεμβολών είμαι μαθών, έπαθα κι έμαθα. Στην αρχή είχα βάλει τον coordinator μεσα στο κουτί του thin client και έβγαζα εξωτερική αντένα αλλά στην πορεία διαπίστωσα πως ούτε σταθερό ήταν, ούτε ευαίσθητο. Τώρα παίρνω USB και πάω ίσαμε δυο μέτρα πιο πέρα.

Μελέτησα το θέμα με τις υπόλοιπες παρεμβολές, άλλαξα κανάλια στο Wifi ώστε να μην επικαλύποτονται αλλά πατάρι υπόγειο δεν παίρνω.

Αυτό με το χωρίς ουδέρο, δεν πάιζει repeater με γλύτωσε απο άλλη μια βιαστική αγορά...

Όσο για τις πρίζες δεν ενούσα κάτι τέτοιο. Απο αυτές έχω ήδη παραγγείλει τέσερεις απο Ebay στην μισή τιμή αλλά με άφιξη στο όχι και τόσο σύντομο μέλλον. Κάτι τέτοιο είχα στο νου μου https://livoloeurope.eu/eu-standard-livolo-zigbee-smart-sockets-gr/livolo-smart-zigbee-wall-power-electrical-outlet-socket-with-glass-panel-vl-c7-c1euz-11-gr όταν μιλούσα για πρίζες. Απο την κουβέντα μας προκύπτει ότι είναι η πιο ασφαλής λύση για να στήσει κανείς δίκτυο σε ορόφους.

Πως βλέπετε την ισχύ στην κάθε συσκευή σε real time? είναι το map του zigbee2mqtt αξιόπιστο;

Οι zbimini μπορούν να μπούν πίσω απο μπρίζα (χωρίς φυσικό διακόπτη εννοείται);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, navigatoras είπε

Πως βλέπετε την ισχύ στην κάθε συσκευή σε real time? είναι το map του zigbee2mqtt αξιόπιστο;

Οι zbimini μπορούν να μπούν πίσω απο μπρίζα (χωρίς φυσικό διακόπτη εννοείται);

Το πόσο καλά πιάνει το βλέπεις από την τιμή του LQI. Χαμηλότερο=χειρότερο σήμα και μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Το zbmini μπαίνει και σε μπρίζα αν σε καλύπτει στο ρεύμα:

  • Max Current: 10A
  • Max.input: AC 100-240V 50/60Hz 10A;
  • Max.output: AC 100-240V 50/60Hz 10A;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2023 στις 4:44 ΜΜ, Theo X είπε

Το πόσο καλά πιάνει το βλέπεις από την τιμή του LQI. Χαμηλότερο=χειρότερο σήμα και μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Το zbmini μπαίνει και σε μπρίζα αν σε καλύπτει στο ρεύμα:

  • Max Current: 10A
  • Max.input: AC 100-240V 50/60Hz 10A;
  • Max.output: AC 100-240V 50/60Hz 10A;

Πριν απο καμιά ώρα έβαλα ένα αισθητήρα φωτός στο ισόγειο. ¨ημουν σίγουρος ότι δεν θα έπιανε λόγω των πειραμάτων που έκανα άλλες μέρες. Όμως κοίτα τι δίνει το zigbee2mqtt το δίνει με LQI 149 και όταν πάω στο dashboard, στην κάρτα δίνει 0 lux που σημαίνει πως δεν επικοινωνεί (μιας και είναι ακόμα μέρα).

Καμιά ιδέα;

Screenshot 2023-03-03 at 17-30-11 Zigbee2MQTT – Home Assistant.png

Screenshot 2023-03-03 at 17-31-14 Test – Home Assistant.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διαβάζει την μπαταρία το βλέπει μια χαρα.Εμένα τον τελευταίο καιρό μόλις προσθέτω zigbee συσκευή θέλει λίγη ώρα να εμφανιστούν και να δουλέψουν όλα τα entities και για να τα δεί χρειάζεται και καμμιά επανεκίνηση και refresh.Οπότε νομίζω κάτι τέτοιο είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sagy είπε

Αφού διαβάζει την μπαταρία το βλέπει μια χαρα.Εμένα τον τελευταίο καιρό μόλις προσθέτω zigbee συσκευή θέλει λίγη ώρα να εμφανιστούν και να δουλέψουν όλα τα entities και για να τα δεί χρειάζεται και καμμιά επανεκίνηση και refresh.Οπότε νομίζω κάτι τέτοιο είναι.

Θα το αφήσω μέχρι αύριο, αν και δεν νομιζω η ένδειξη LQI είναι σωστή. Ε΄΄ιχα δοκιάσει με άλλους σένσορες σε πιο κοντινή απόσταση και μετά απο λίγο το LQI πήγαινε στο 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, navigatoras είπε

Θα το αφήσω μέχρι αύριο, αν και δεν νομιζω η ένδειξη LQI είναι σωστή. Ε΄΄ιχα δοκιάσει με άλλους σένσορες σε πιο κοντινή απόσταση και μετά απο λίγο το LQI πήγαινε στο 40.

Το lqi  δεν ενημερώνετε άμεσα,μπορεί όταν το έχετε κάνει join in  να έχει τραβήξει τα χαρακτηριστικά (🔋 κτλ) και μετά τίποτα, αφού στην ουσία δεν τα βγάζει και offline  για να ξέρεις ότι δεν λειτουργεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το Sonoff ZBDongle-P δεν είναι και τόσο ευαίσθητο, ούτε και με τόση ισχύ εκπομπής!

Απορίας άξιο είναι η καθυστέρηση στις εντολές των zigbee αισθητήρων που δοκιμάζω σε σχέση με wifi πρίζες και λάμπες.

Το αφήνω ώς έχει μέχρι να στήσω το mesh με διακόπτες και πρίζες και τα ξαναλέμε.

😬

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και δεν εχω στήσει το home assistant σε κάτι dedicated και το έτρεχα σε vbox στο desktop, σήμερα με έπιασε καημός να το τρέξω και εγω σε κάτι πιο low wattage.

20230310_210413.jpg

 

20230310_210429.jpg

Μεγάλο degrade το ξέρω αφου απο 12πύρινο amd το HΑ τρέχει πλέον σε ενα teclast με atom, 2gb ραμ απο sd micro και με wifi αντί για lan.

Παρόλα αυτά και επειδή θα δουλευει 24/7 η μεταφορά κρίθηκε αναγκαία.

Μετά χάζευα τι εχει βγάλει η sonoff σε σμαρτπανελ αλλά είδα τιμές και αποφάσισα να πάω DΙY.  

20230310_210345.jpg

20230310_210509.jpg

To A5 2016 το βρήκα πεταμένο μέσα σε ενα συρταρι και είχε 2 χρόνια τουλάχιστον να κάνει boot.

Παρόλα αυτά το HA δουλεύει και αυτό μου ήταν αρκετό. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δελτίο τελευταίων προβλημάτων

1. Δεν δουλευει πλεον το map στο zigbee2mqtt, το αστερακι του coordinator χορευει ζεμπέκικο κια πηγαινοέρχεται δεξια αριστερα, πάνω κάτω, χωρίς να δείχνει σύνδεση με συσκευές. Αφήστε δε τον χρόνο μέχρι να φτάσουμε εκεί.

2. φόρτωσα router firmware στο cc2531 αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με το CC2652P. Απλώς αναβοσβήνει το το κοκινο φωτάκι .

 

Αν εχει κανεί; καμια ιδέα ας την πεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2023 στις 10:00 ΜΜ, yiannis_1 είπε

απο sd micro

Αυτό να το προσέξεις. Κάθεσαι σε ωρολογιακή βόμβα, οπωσδήποτε google drive backup!!!
Κατά τα άλλα, super!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Αυτό να το προσέξεις. Κάθεσαι σε ωρολογιακή βόμβα, οπωσδήποτε google drive backup!!!
Κατά τα άλλα, super!!!

Δε θα το φορτώσω πολύ το πράγμα.

Οι αυτοματισμοί μια χαρά τρέχουν απο τα apps των εφαρμογών ή μέσω google assistant.(tuya-ewilink)

Σκούπες, φριτέζες (xiaomi) και διάφορα άλλα τηλεοράσεις ρούτερ κλιματιστικά και κάμερες δεν υπάρχει λόγος να περαστούν εκεί. 

Ούτε έχω το μικροβιο του όλα local για safety reasons.

Περισσότερο για fun και για το σύστημα του συναγερμού.

Όσο και να φανεί περίεργο δεν εχω δει καμιά διαφορά σε απόκριση μεταξύ ryzen και atom - Desktop με lan και nvme - Tablet, wifi, sd.

Μόνο στα update και restart του HA καταλαβαίνεις και εκεί ναι υπάρχει χαώδης διαφορά.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Δε θα το φορτώσω πολύ το πράγμα.

Οι αυτοματισμοί μια χαρά τρέχουν απο τα apps των εφαρμογών ή μέσω google assistant.(tuya-ewilink)

Σκούπες, φριτέζες (xiaomi) και διάφορα άλλα τηλεοράσεις ρούτερ κλιματιστικά και κάμερες δεν υπάρχει λόγος να περαστούν εκεί. 

Ούτε έχω το μικροβιο του όλα local για safety reasons.

Περισσότερο για fun και για το σύστημα του συναγερμού.

Όσο και να φανεί περίεργο δεν εχω δει καμιά διαφορά σε απόκριση μεταξύ ryzen και atom - Desktop με lan και nvme - Tablet, wifi, sd.

Μόνο στα update και restart του HA καταλαβαίνεις και εκεί ναι υπάρχει χαώδης διαφορά.

Δεν χρειάζεται να είναι "φορτωμένο" το σύστημα. Η micro sd μπορεί να σε αποχαιρετήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή, έτσι απλά γιατί της ήρθε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν χρειάζεται να είναι "φορτωμένο" το σύστημα. Η micro sd μπορεί να σε αποχαιρετήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή, έτσι απλά γιατί της ήρθε!

Εμένα πάντως δεν με χαιρέτησε αλλά μου έδωσε να καταλάβω ότι ήρθε η ώρα της καθώς μετά από 3 rstp  εγγραφή (συνέχεια με έναν  trigger)σε parallel έκανε μόνο του επανεκκίνηση το HA,άλλαξα και είμαι κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους ,εχω βαλει και εγω το home assistant σε ενα raspberry 3b εδω και λιγο καιρο και εχω συνδεσει πανω aircodition αντλια θερμοτητας ,τηλεορασεις και ρομποτικη σκουπα .Εχω παραγγειλει και ενα μετρητη ενεργειας τριφασικο ραγας tuya ο οποιος μετραει την καταναλωση ,αλλα και το ποσο στελνεις στο δικτυο σε περιπτωση που βαλει καποιος φωτοβολταικα .Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τον βαλω ομως γιατι πειμενω εναν ινβερτερ φωτοβολταικων ο οποιος εχει και αυτος μετρητη ραγας .

Διαβασα και τις 118 σελιδες και  αυτο που μου λειπει ειναι να βαλω  σε καποιο κεντρικο σημειο του σπιτιου ενα ταμπλετ με το home assistant  .Στο ταμπλετ θα ηθελα να αναβει η οθονη μονη της οταν πλησιαζω και να το εχω σαν front end .

Το εχει κανει κανεις? Το επομενο βημα ειναι να βρω το πως δεν θα τελειωνει  η μπαταρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Διαβασα και τις 118 σελιδες και  αυτο που μου λειπει ειναι να βαλω  σε καποιο κεντρικο σημειο του σπιτιου ενα ταμπλετ με το home assistant  .Στο ταμπλετ θα ηθελα να αναβει η οθονη μονη της οταν πλησιαζω και να το εχω σαν front end .

Το εχει κανει κανεις? Το επομενο βημα ειναι να βρω το πως δεν θα τελειωνει  η μπαταρια .

Το tablet στον τοίχο για ΗΑ είναι πολύ χρήσιμο και υπάρχουν πραγματικά άπειροι οδηγοί. Προτείνω αυτό και δες αν σου ταιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...