Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Μπορώ να φτιάξω εγω σκριπτακι, γιατι μπορεις να στείλεις Http request και να σου επιστρέψει αν η εφαρμογη που ζητας τρέχει η οχι εκείνη τη στιγμη. Μετα δεν ξερώ πως θα φτιαξω τα αλλα ωστε να τα δειχνει. Μπορείς να ανοιξεις το νετφλιξ απο το HA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έτοιμο και αυτό. Εσβήσα και τα δυο, τα ξανά έφτιαξα απο την αρχή πιο προσεκτικά και τώρα δουλεύει κανονικά.  Εχω ακόμη το θέμα με το timer που λέει στην φωτογραφία αλλά δεν επηρεάζει. Νομίζω έχω σετάρει τα βασικά που θέλω και τώρα κοιτάξω το mqtt. Είναι στημένο στο HA αλλα πρέπει να κοιτάξω πως δουλεύει και τι μηνύματα πρέπει να στέλνω και να διαβάζω απο το sonoff. 

Ισως φτιάξω και κανέναν οδηγό τωρα που έβγαλα άκρη αν και όπως το κόβω τσάμπα θα το κάνω :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με μπέρδεψε λίγο στην αρχή αλλα έστησα και το mqtt και τώρα παίζει κανονικά όπως και να το ανοιγωκλέισω (μέσω HA ή διακόπτη), Θα ανεβάσω μετά τι έκανα.

Χτές το βράδυ έκανα 1-2 άκυρα ανοίγματα χωρίς λόγω Αλλα θα το προσεξω αυτες τις μέρες να δω πως πηγαίνει.

2 ερωτήσεις

Presence detection πως το έφτιαξες ώστε να δείχνει σωστά? Εχω στατική IP και παίζω με ping αλλα βλέπω να κάνει κατι κολπάκια. 

Επίσης, μου χάνει ανα διαστήματα την σύνδεση με το rasberry νομίζω, δηλαδή εκει που κάνω δουλεία μου βγάζει ενα connection lost χωρις λογο. Στο κάνει/έκανε και εσένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Με μπέρδεψε λίγο στην αρχή αλλα έστησα και το mqtt και τώρα παίζει κανονικά όπως και να το ανοιγωκλέισω (μέσω HA ή διακόπτη), Θα ανεβάσω μετά τι έκανα.

Χτές το βράδυ έκανα 1-2 άκυρα ανοίγματα χωρίς λόγω Αλλα θα το προσεξω αυτες τις μέρες να δω πως πηγαίνει.

2 ερωτήσεις

Presence detection πως το έφτιαξες ώστε να δείχνει σωστά? Εχω στατική IP και παίζω με ping αλλα βλέπω να κάνει κατι κολπάκια. 

Επίσης, μου χάνει ανα διαστήματα την σύνδεση με το rasberry νομίζω, δηλαδή εκει που κάνω δουλεία μου βγάζει ενα connection lost χωρις λογο. Στο κάνει/έκανε και εσένα?

Για το presence detection δεν μπορώ να πω ότι λειτουργεί συνεχόμενα καλά. Έχω δώσει static ips στα κινητά και το βλέπει με ping. Θεωρώ πως μόνο με τα companion Apps μπορείς να έχεις σωστό presence. Αλλιώς το ιδανικότερο για να μη μπλέκεις με mobile Apps, BLE tags σε keyfob κλπ αλλά δεν έχω ψάξει λεπτομέρειες.

Για τη σύνδεση που χάνεται πρέπει να κάνεις το εξής:

1. Δημιουργείς ένα αρχείο π.χ. wifi_power.sh και μέσα βάζεις:

#!/bin/sh -
iwconfig wlan0 power off

2. Του δίνεις exec permissions

sudo chmod +x wifi_power.sh

και μετά το βάζεις να τρέχει at boot time με όποια μέθοδο προτιμάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Παίζω με καλώδιο. Μου έβγαζε ένα login fail attempt από μια ip 172.32.x.x το έβαλα trusted network και δείχνει να ναι λίγο καλύτερα. Και με το Bluetooth του κινητού μπορείς αρκεί να το έχεις όλη μέρα ανοιχτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω δοκιμαστικά ένα sonoff με tasmota σε ένα φωτιστικό και δεν είναι καθόλου σταθερό, σήμερα το βράδυ αναβοσβησε αρκετές φορές χωρίς λόγο. Δεν το κόβω να το βάζω στο θερμοσίφωνα και θα πάω σε z wave relay switch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λύθηκε και το πρόβλημα με το sonoff. έχεις δουλέψει καθόλου το appdeamon? Τώρα παίζω με IFTTT για να φτιάξω μερικά πράγματα ώστε να αλλάζω εφαρμογές στην τηλεοραση αλλα έχω κολλήσει λίγο στο post request που πρέπει να γίνει και επίσης στο πως θα βάλω conditions etc στο σκριπτακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, samniotis είπε

πως έλυσες το θέμα με το sonoff?

Στην κονσόλα του Tasmota

 

SwitchMode 1
SwitchTopic 1
SwitchRetain 1

Στο HA

switch:
  platform: mqtt
  name: "Lamp"
  state_topic: "stat/Lamp/POWER"
  command_topic: "cmnd/Lamp/POWER1"
  qos: 0
  optimistic: false
  retain: true

 

Δοκίμασε και πες μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
1 ώρα πριν, elvor είπε

Έχετε βρει κάποιο zigbee usb dangle;

Conbee. Περιμένω να μου έρθει τις επομενες μέρες απο Γερμανία. Παίζει και το zigbee2mqtt που ειναι πιο φτηνό αλλα diy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...