Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

ερωτηση: ποιο adblock-addon ειναι καλυτερο? PiHole ή Adguard? τα εχει δοκιμασει κανεις και τα 2?

Εγώ τρέχω το pihole δεν έχω δοκιμάσει το adguard :)

Παιζει άψογα απλά πρέπει κάποια στιγμή να ενημερώσω τις blacklist μου γιατί κάποιες διαφημίσεις περνάνε !

Το εντυπωσιακό είναι πως το 20% των dns request είναι διαφημίσεις ! Τρομακτικό νούμερο !

Οι σελίδες χωρίς τις διαφημίσεις πάνε σφαίρα ! Άσε που νομίζεις ότι έχεις μπει σε άλλο site καθώς λείπουν οι διαφημίσεις !

Ακομα και στο YouTube μπλοκάρει το 80% των popup .

Στα πλεονεκτήματα του pihole πάντως είναι πως είναι transparent για τον χρήστη. Σεταρεις default dns στο ρούτερ σου την ip/πόρτα του pihole και είσαι έτοιμος !

ολες οι συσκευές ζητάνε και παίρνουν από εκεί χωρίς να χρειάζεται να στήσεις σε κάθε συσκευή ξεχωριστά .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος να "ανοιγοκλεινουμε" τις usb ports του Raspberry μεσα απ το Hassio? px. βαζω πανω ενα usb led και θελω να το αναβοσβηνω  μεσα απ το ΗΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος να "ανοιγοκλεινουμε" τις usb ports του Raspberry μεσα απ το Hassio? px. βαζω πανω ενα usb led και θελω να το αναβοσβηνω  μεσα απ το ΗΑ

Δεν νομίζω να μπορείς. Αλλά μπορείς να ελέγξεις τις gpio, οπότε μπορείς να συνδέσεις στην gpio ένα ledάκι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω με την σειρά μου και εγώ κάτι τις...Έχω βάλει ένα dht11 sensor και βλέπω υγρασίες και θερμοκρασίες εσωτερικού χώρου, αλλά όταν φορτώνω και το Open Weather Map sensor για να παίρνω και πληροφορίες εξωτερικού καιρού, οι πληροφορίες του dht11 εξαφανίζονται!!! Πιστεύω ότι παίζει ρόλο που και στα 2 sensors υπάρχουν variables με το ίδιο όνομα (temperature, humidity), στα μετρούμενα μεγέθη μέσα στο ίδιο αρχείο configuration.yaml.

Έχει κανείς καμιά λύση ή πρόταση; Ή άλλο component καιρού;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Να ρωτήσω με την σειρά μου και εγώ κάτι τις...Έχω βάλει ένα dht11 sensor και βλέπω υγρασίες και θερμοκρασίες εσωτερικού χώρου, αλλά όταν φορτώνω και το Open Weather Map sensor για να παίρνω και πληροφορίες εξωτερικού καιρού, οι πληροφορίες του dht11 εξαφανίζονται!!! Πιστεύω ότι παίζει ρόλο που και στα 2 sensors υπάρχουν variables με το ίδιο όνομα (temperature, humidity), στα μετρούμενα μεγέθη μέσα στο ίδιο αρχείο configuration.yaml.

Έχει κανείς καμιά λύση ή πρόταση; Ή άλλο component καιρού;;;

Ψάξε το Dark sky . Στα entities δεν βλέπεις και τους δύο αισθητήρες με διαφορετικό όνομα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Ψάξε το Dark sky . Στα entities δεν βλέπεις και τους δύο αισθητήρες με διαφορετικό όνομα;

Ευχαριστώ! Θα το ψάξω!

Όχι, στα entities μόλις ενεργοποιήσω το OpenWeatherMap sensor εξαφανίζεται η υγρασία-θερμοκρασία που μετρά το DHT11, όταν τα κάνω comment στο configuration και κάνω restart, εξαφανίζονται! Και το περίεργο είναι, ότι μου το κάνει αυτό, ακόμα και αν επιλέξω το OpenWeatherMap να μην μου εμφανίσει ενδείξεις για υγρασία και θερμοκρασία!

Και σκεφτόμουν πχ μια από τις ουσιαστικές ευκολίες που θα μου προσέφερε το homeassistant, θα ήταν να βάλω όταν έξω φυσάει πολύ, να μαζεύει την τέντα, κι όταν έχει βροχή να την κατεβάζει (υπάρχει μοτέρ - διακόπτης, ένα 2ch sonoff μόνο χρειάζεται να βάλω και να το χωνέψω στον υπάρχοντα διακόπτη). Όλα τα άλλα που μπορώ να κάνω είναι απλά για τη φάση (φώτα κλπ)...δεν έχω σκεφτεί και πολλές εφαρμογές στο διαμέρισμα που να έχουν πραγματική σημασία, να σας πω την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Να ρωτήσω με την σειρά μου και εγώ κάτι τις...Έχω βάλει ένα dht11 sensor και βλέπω υγρασίες και θερμοκρασίες εσωτερικού χώρου, αλλά όταν φορτώνω και το Open Weather Map sensor για να παίρνω και πληροφορίες εξωτερικού καιρού, οι πληροφορίες του dht11 εξαφανίζονται!!! Πιστεύω ότι παίζει ρόλο που και στα 2 sensors υπάρχουν variables με το ίδιο όνομα (temperature, humidity), στα μετρούμενα μεγέθη μέσα στο ίδιο αρχείο configuration.yaml.

Έχει κανείς καμιά λύση ή πρόταση; Ή άλλο component καιρού;;;

Και γω dark sky. Και windy. Το Windy Μπαίνει αμέσως. Αυτό που είπε και ο tsakfot. Έλεγξε καλύτερα τα entities

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ΗΜ περασμενο σε vm στο eSXi. Το ανοιγα σπανια μιας και δεν είχαν ερθει οι συσκευές. Ερχονται προχθές τα sonoff.... το ψάχνω λίγο και βλέπω ότι αναφέρει για update. Κάνω restart μετα.... και δεν ξανανοιξε.

 

Σημερα λοιπον που είχα λίγο χρόνο παίρνω ενα από τα rapberry μου (ενα 3 model b), του περναω την κάρτα SD, βάζω καλώδιο, τροφοδοσία, περνάει 1 ώρα αλλα τίποτα. Το συνδεω στην tv, και στην αρχη εμφανίζει "Net: No ethernet found". Ψάνω λίγο στο ιντερνετ, αλλαζω καλώδιο, αλλαζω τροφοδοτικό.... αλλα τίποτα.

 

Καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Είχα το ΗΜ περασμενο σε vm στο eSXi. Το ανοιγα σπανια μιας και δεν είχαν ερθει οι συσκευές. Ερχονται προχθές τα sonoff.... το ψάχνω λίγο και βλέπω ότι αναφέρει για update. Κάνω restart μετα.... και δεν ξανανοιξε.

Σημερα λοιπον που είχα λίγο χρόνο παίρνω ενα από τα rapberry μου (ενα 3 model b), του περναω την κάρτα SD, βάζω καλώδιο, τροφοδοσία, περνάει 1 ώρα αλλα τίποτα. Το συνδεω στην tv, και στην αρχη εμφανίζει "Net: No ethernet found". Ψάνω λίγο στο ιντερνετ, αλλαζω καλώδιο, αλλαζω τροφοδοτικό.... αλλα τίποτα. 

Καμια ιδέα;

Μην τυχόν δεν υποστηρίζει model 3B (λέω εγώ τώρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

το βαζεις μεσω καλωδιου ή wifi?

Καλωδιο. Αν ήταν wifi λογικά θα ήθελε ρυθμίσεις. Αλλα από όσο διαβαζω με το καλώδιο επρεπε απλά να παίζει.

10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μην τυχόν δεν υποστηρίζει model 3B (λέω εγώ τώρα...)

https://www.home-assistant.io/hassio/installation/

image.png.14175c00a89c1a114c43e60e63e38e20.png

 

Το περιεργο είναι ότι όπως αναφέρω και παραπάνω δεν λειτουργεί ούτε η VM. Σαν να κόβει το δικτυο την πόρτα.... αλλα δεν εχω αλλαξει κατι. Περιεργα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Καλωδιο. Αν ήταν wifi λογικά θα ήθελε ρυθμίσεις. Αλλα από όσο διαβαζω με το καλώδιο επρεπε απλά να παίζει.

https://www.home-assistant.io/hassio/installation/

image.png.14175c00a89c1a114c43e60e63e38e20.png

Το περιεργο είναι ότι όπως αναφέρω και παραπάνω δεν λειτουργεί ούτε η VM. Σαν να κόβει το δικτυο την πόρτα.... αλλα δεν εχω αλλαξει κατι. Περιεργα πραγματα.

Λοιπον, κατεβασες το αρχειο το περασεις στην Sd με το etcher και εβαλες την SD στο RPi. Οταν το ανοιγεις θελει λιγη ωρα μεχρι να κατεβασει τα δικα του να γινει εγκατασταση κλπ. Μετα προσπαθεις να μπεις μεσω to hassio.local?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Λοιπον, κατεβασες το αρχειο το περασεις στην Sd με το etcher και εβαλες την SD στο RPi. Οταν το ανοιγεις θελει λιγη ωρα μεχρι να κατεβασει τα δικα του να γινει εγκατασταση κλπ. Μετα προσπαθεις να μπεις μεσω to hassio.local?

Η αλήθεια είναι ότι δεν το πέρασα με το etcher αλλά με το win32imager που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια για αυτή την δουλειά. 

Και ναι το άφηνα για πολύ ώρα. Μέχρι και 1 ώρα.  Αλλά τίποτα. 

Θα δοκιμάσω ξανά με το etcher το βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...