Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
14 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν το πέρασα με το etcher αλλά με το win32imager που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια για αυτή την δουλειά. 

Και ναι το άφηνα για πολύ ώρα. Μέχρι και 1 ώρα.  Αλλά τίποτα. 

Θα δοκιμάσω ξανά με το etcher το βραδυ

περα απο το flashαρισμα στην Sd πως προσπαθεις να συνδεθεις στο HA μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ανοιγω και εγω μια ερωτηση εχω sonoff περασμενω το Tasmota, μεχρι εδω καλα το εχω βρει και στο τοπικο μου δυκτιο πως μπορω να το βλεπω και εκτο δυκτιου (no-ip)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 ώρες πριν, takhs764764 είπε

ανοιγω και εγω μια ερωτηση εχω sonoff περασμενω το Tasmota, μεχρι εδω καλα το εχω βρει και στο τοπικο μου δυκτιο πως μπορω να το βλεπω και εκτο δυκτιου (no-ip)?

Μεσω HA ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα έχω ένα raspberry pi 3 b+ φλασαρω hassio σε στικάκι το βάζω σε ρεύμα και Ethernet το αφήνω για κανένα 20λεπτο αλλά δεν βλέπω να έχει πάρει ip ενώ το λαμπάκι του Ethernet ανάβει και επίσης δεν το βρίσκω στο local:8123 φυσικά. Τι μπορεί να φταιει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m_zaxarias είπε

Καλησπερα έχω ένα raspberry pi 3 b+ φλασαρω hassio σε στικάκι το βάζω σε ρεύμα και Ethernet το αφήνω για κανένα 20λεπτο αλλά δεν βλέπω να έχει πάρει ip ενώ το λαμπάκι του Ethernet ανάβει και επίσης δεν το βρίσκω στο local:8123 φυσικά. Τι μπορεί να φταιει; 

Το ίδιο πρόβλημα εχω κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, m_zaxarias είπε

Καλησπερα έχω ένα raspberry pi 3 b+ φλασαρω hassio σε στικάκι το βάζω σε ρεύμα και Ethernet το αφήνω για κανένα 20λεπτο αλλά δεν βλέπω να έχει πάρει ip ενώ το λαμπάκι του Ethernet ανάβει και επίσης δεν το βρίσκω στο local:8123 φυσικά. Τι μπορεί να φταιει; 

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς από στικακι; εγω για sd card ξέρω ότι παίζει. Όταν πάρει ιπ θα το δεις στην ιπ που έχει με πόρτα 8123 και όχι στο λοκαλ,πχ 192.168.1.25:8123. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με την ip και πόρτα την 8123 σωστά αυτό εννοούσα. Θεωρητικά το ίδιο είναι εφόσον μπορείς να φλασαρεις και από sd και από στικάκι. Δεν νομίζω να εναι αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, m_zaxarias είπε

Ναι με την ip και πόρτα την 8123 σωστά αυτό εννοούσα. Θεωρητικά το ίδιο είναι εφόσον μπορείς να φλασαρεις και από sd και από στικάκι. Δεν νομίζω να εναι αυτό το πρόβλημα.

Δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο. Δοκιμασε με sd card

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Μια ερώτηση . Είμαι σε ένα άλλο forum και προτείνουν openhab αντί για hassio. Λένε ότι το hassio δεν είναι stable. Ισχύει αυτό; Είμαι σε φάση εγκατάστασης σε rasberry τώρα , οπότε ψάχνομαι γενικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Καλησπέρα... Μια ερώτηση . Είμαι σε ένα άλλο forum και προτείνουν openhab αντί για hassio. Λένε ότι το hassio δεν είναι stable. Ισχύει αυτό; Είμαι σε φάση εγκατάστασης σε rasberry τώρα , οπότε ψάχνομαι γενικά! 

το μυαλό τους και μια λίρα...μια χαρά stable είναι, δεν ξέρω αν του λείπει κάποιο άλλο λειτουργικό χαρακτηριστικό, έναντι του openhab, βέβαια...

Αλλά αφού ψάχνεσαι, δοκιμάζεις το ένα, δοκιμάζεις το άλλο, και βλέπεις!

 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 1:12 ΠΜ, spy_vlsi είπε

γνωριζει κανεις αν ειναι δυνατον να συνδεθει Βluetooth ηχειο στο ΗΑ?

Είναι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και φαίνεται μπελαλιδικο. Ρίξε μια ματιά εδω. Το θέλεις για custom text to speech(TTS) ή για μουσική από Alexa echo;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...