Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Ενώ ο άλλος που δεν κρατάει την ελάχιστη απόσταση  και κολλάει από πίσω είναι υπεύθυνος :) Εγώ προσωπικά πλέον αν δεν ανοίξει η μπάρα του μπροστά περιμένω έξω από το διάδρομο. 

όσες φορές έχω πέσει σε τέτοιον τύπο κανείς δεν είχε κολλήσει πίσω του .

όπως και να το κάνουμε όσο και απόσταση να αφήσεις ειδικά σε μέρες με πολύ κίνηση δεν είναι εφικτό να μην κολλήσεις πίσω από τον ηλ......

ας γίνουμε λίγο υπεύθυνοι και ας έχουμε το πομποδέκτη γεμάτο.

17 λεπτά πριν, definitio είπε

(είναι κι αυτοί που κολλάνε πισω σου οταν πας να περασεις κ διασχίζουν τη διοδο ενω η μπαρα εχει ανοίξει για σενα/τον μπροστινό)

έχω πετύχει 2-3 που μου κόλλησαν τόσο πολύ που μετά την μπάρα κοκκάλωσα και ζήτησα τον λόγο που το έκαναν και αυτοί χασκογελούσαν.

γιατί το κάνουν; για να περάσουν δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς για να γλιτώσουν την όποια χρέωση.

...

Το 2020, πριν την έναρξη της καθολικής χρήσης των πομποδεκτών, είχα βγάλει για το αυτοκίνητο του πατέρα μου - αλλά στο όνομά μου ο λογαριασμός - epass για αυτοκινητόδρομο Αιγαίου κ Κεντρική Οδό...

...τώρα που το ταξίδι Χανιά-Θεσσαλονίκη και πίσω είναι πολύ κουραστικό για την ηλικία του, το αμάξι έχει μείνει στα Χανιά και έρχεται αεροπορικώς, όταν είναι...

...έχουν μείνει όμως 35€ + 35€ σε κάθε πομποδέκτη, αναξιοποίητα...

Υποθέτω δεν γίνεται "μεταφορά υπολοίπου" μεταξύ εταιρειών αυτοκινητοδρόμου (εγώ έχω για το δικό μου αμάξι μόνο στην Εγνατία λογαριασμό-πομποδέκτη), σωστά;

Μια λύση θα ήταν να αφαιρέσει τους πομπούς από το αμάξι και να μού τους στείλει, και ακολούθως εγώ να αλλάξω στον λογαριασμό τον αριθμό πινακίδας...

...αλλά είπα να ρωτήσω για τη "τεμπέλικη" λύση, αν κάποιος το έχει ψάξει ποτέ...

...υποθέτω θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει και επιστροφή χρημάτων ή η περίσταση να είναι τέτοια που να δικαιολογεί ένα ασυνήθιστο κατά τ' άλλα αίτημα, ας πούμε θέμα υγείας του ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου, χτύπα ξύλο, ώστε να μην χαθούν τα χρήματα υπέρ της όποιας εταιρείας...

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, definitio said:

Προφανώς για να γλιτώσουν την όποια χρέωση.

...

Το 2020, πριν την έναρξη της καθολικής χρήσης των πομποδεκτών, είχα βγάλει για το αυτοκίνητο του πατέρα μου - αλλά στο όνομά μου ο λογαριασμός - epass για αυτοκινητόδρομο Αιγαίου κ Κεντρική Οδό...

...τώρα που το ταξίδι Χανιά-Θεσσαλονίκη και πίσω είναι πολύ κουραστικό για την ηλικία του, το αμάξι έχει μείνει στα Χανιά και έρχεται αεροπορικώς, όταν είναι...

...έχουν μείνει όμως 35€ + 35€ σε κάθε πομποδέκτη, αναξιοποίητα...

Υποθέτω δεν γίνεται "μεταφορά υπολοίπου" μεταξύ εταιρειών αυτοκινητοδρόμου (εγώ έχω για το δικό μου αμάξι μόνο στην Εγνατία λογαριασμό-πομποδέκτη), σωστά;

Μια λύση θα ήταν να αφαιρέσει τους πομπούς από το αμάξι και να μού τους στείλει, και ακολούθως εγώ να αλλάξω στον λογαριασμό τον αριθμό πινακίδας...

...αλλά είπα να ρωτήσω για τη "τεμπέλικη" λύση, αν κάποιος το έχει ψάξει ποτέ...

...υποθέτω θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει και επιστροφή χρημάτων ή η περίσταση να είναι τέτοια που να δικαιολογεί ένα ασυνήθιστο κατά τ' άλλα αίτημα, ας πούμε θέμα υγείας του ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου, χτύπα ξύλο, ώστε να μην χαθούν τα χρήματα υπέρ της όποιας εταιρείας...

Αν δεν κανω λαθος οι πομποδεκτες ανεξαρτητα απο που τους προμηθευεσαι (Εγνατια Οδος, Αττικη Οδος, Ιονια κτλ) μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε ολο το οδικο δικτυο της χωρας οπου υπαρχουν διοδια.

Οποτε μπορεις να επικοινωνησεις με τον παροχο των πομποδεκτων του πατερα σου και να ζητησεις αλλαγη των στοιχειων της πινακιδες. Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι κατα τη διελευση γινεται διασταυρωση του πομποδεκτη με την πινακιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχύει. Το e-Pass δεν είναι συνδεδεμένο με ορισμένη πινακίδα. Το γνωρίζω από προσωπική πείρα που το εναλλάσσουμε ανάμεσα σε δύο οχήματα έχοντας απλά πάρει δεύτερη βάση (δίνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2024 στις 8:30 ΜΜ, tasoe είπε

Ρε παιδιά, τι γίνεται με το e-pass, 2024 έχουμε, δεν έχει πλέον όλος ο κόζμος? Πάω με τη μηχανή τις προάλλες και βλέπω 3 λωρίδες με 10 αμάξια η κάθε μία, ε συγγνώμη αλλά πήγα και χώθηκα μπροστά, δεν κρατήθηκα. Το έχω κάνει άλλη μια φορά σε δυνατή βροχή, αλλά ρε γαμώτη μου, γιατί δε βγάζουν όλα τα αμάξια epass να τελειώνουμε? Τόσο δύσκολο είναι?

Εγώ έχω βγάλει e-pass και για την μηχανή, δυστυχώς δεν έχει την χρησιμότητα του e-pass μιας και απλά είναι ένα pass τύπου πιστωτικής (και ακολουθεί κανείς τις σειρές των ταμείων).  Στο μόνο που βοηθάει είναι ότι έχει χαμηλότερη χρέωση (1,26€ από 1,40). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2024 στις 8:30 ΜΜ, tasoe είπε

Ρε παιδιά, τι γίνεται με το e-pass, 2024 έχουμε, δεν έχει πλέον όλος ο κόζμος? Πάω με τη μηχανή τις προάλλες και βλέπω 3 λωρίδες με 10 αμάξια η κάθε μία, ε συγγνώμη αλλά πήγα και χώθηκα μπροστά, δεν κρατήθηκα. Το έχω κάνει άλλη μια φορά σε δυνατή βροχή, αλλά ρε γαμώτη μου, γιατί δε βγάζουν όλα τα αμάξια epass να τελειώνουμε? Τόσο δύσκολο είναι?

Οποτε επειδη οι αλλοι δεν εβγαλαν, εκοψες την ουρα και χωθηκες.

seems legit.

Στις 26/3/2024 στις 7:32 ΠΜ, dtk-386 είπε

που να δείτε τι ωραία που περνάμε όταν κάποιος #$%@$ δεν έχει χρήματα μέσα στο epass και το καταλαβαίνει όταν φτάνει στα διόδια. 

εκεί να δείτε μπινελίκια σε αυτόν που αναγκάζει ουρά αυτοκινήτων σε όπισθεν γιατί είναι ανεύθυνος και δεν φροντίζει να βλέπει τι έχει μέσα....

Αυτο δεν το εχω πετυχει ποτε.

Αυτο που πετυχαινω συνεχεια , και μου τυχαινε επισης πολυ συχνα, ειναι να μην μιλαει ο πομπος με τον δεκτη.

Πολλες φορες εχουν θεμα τα γκισε, βγαινω παω στο διπλα και δουλευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Ntinaras said:

Οποτε επειδη οι αλλοι δεν εβγαλαν, εκοψες την ουρα και χωθηκες.

seems legit.

Legit δεν είναι, αλλά εκεινή τη στιγμή εκνευρίστηκα που 30 περίπου κακομοίρηδες περίμεναν τόση ώρα, ενώ ήδη είχαν φάει αρκετή κίνηση στην Κηφησίας. Δηλαδή ρε παλικάρια, βελτιώστε λίγο τη ζωή σας, πηγαίντε μια ώρα αρχύτερα, θέλετε να περνάτε όλη τη ζωή σας στο δρόμο? Οπότε ως ένδειξη διαμαρτυρίας αποφάσισα να βρεθώ στην αρχή της ουράς (με μηχανή εννοείται, όχι αμάξι). Δεν ήταν σωστό, αναλαμβάνω την ευθύνη της πράξης μου, ωστόσο δεν το έχω μετανιώσει.

Μια άλλη φορά που είχα κάτσει πάλι καμιά 15ριά αμάξια να περιμένω σαν μπιπ, όταν έφτασα στο ταμείο ρώτησα με πόνο τον υπάλληλο "μα καλά, γιατί όλοι αυτοί δε βγάζουν epass?", και μου απάντησε άμεσα με ένα ελαφρύ μειδίαμα "και γω τι δουλειά θα έκανα?". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasoe είπε

Legit δεν είναι, αλλά εκεινή τη στιγμή εκνευρίστηκα που 30 περίπου κακομοίρηδες περίμεναν τόση ώρα, ενώ ήδη είχαν φάει αρκετή κίνηση στην Κηφησίας. Δηλαδή ρε παλικάρια, βελτιώστε λίγο τη ζωή σας, πηγαίντε μια ώρα αρχύτερα, θέλετε να περνάτε όλη τη ζωή σας στο δρόμο? Οπότε ως ένδειξη διαμαρτυρίας αποφάσισα να βρεθώ στην αρχή της ουράς (με μηχανή εννοείται, όχι αμάξι). Δεν ήταν σωστό, αναλαμβάνω την ευθύνη της πράξης μου, ωστόσο δεν το έχω μετανιώσει.

Μια άλλη φορά που είχα κάτσει πάλι καμιά 15ριά αμάξια να περιμένω σαν μπιπ, όταν έφτασα στο ταμείο ρώτησα με πόνο τον υπάλληλο "μα καλά, γιατί όλοι αυτοί δε βγάζουν epass?", και μου απάντησε άμεσα με ένα ελαφρύ μειδίαμα "και γω τι δουλειά θα έκανα?". 

Φανταζομαι πηδας και την ουρα στα ταμεια στις τραπεζες επειδη ολοι οι αλλοι δεν εχουν ebanking?

 

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλα, αντε εφαγες τη σειρα και μπηκες μπροστα.
Η  ερωτηση ομως στην υπαλληλο με ξεπερναει.☺️
Αφ'ενος  τι να απαντησει ο ανθρωπος, και αφ'ετερου
αν περναει ο αλλος διοδια καθε πεντε χρονια τι να το κανει το e-pass?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Ntinaras said:

Φανταζομαι πηδας και την ουρα στα ταμεια στις τραπεζες επειδη ολοι οι αλλοι δεν εχουν ebanking?

 

Κρίνω "εξυπνακίστικο" το σχόλιό σου, θα απαντήσω όμως. Όχι, δεν πηδάω την ουρά στα ταμεία στις τράπεζες, δε θα το έκανα ποτέ για τους εξής λόγους:

1. Υπάρχει νουμεράκι που το παίρνεις και κάθεσαι και περιμένεις τη σειρά σου.

2.. Στην ουρά στην τράπεζα, είμαστε όλοι ίδιοι, δεν είναι όπως στο δρόμο που είναι αμάξια και μηχανές.

3. e-banking δεν είναι τόσο εύκολο να φτιάξεις, ειδικά για άτομα μεγάλης ηλικίας που δεν είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία.

2 minutes ago, ringboy said:

Και καλα, αντε εφαγες τη σειρα και μπηκες μπροστα.
Η  ερωτηση ομως στην υπαλληλο με ξεπερναει.☺️
Αφ'ενος  τι να απαντησει ο ανθρωπος, και αφ'ετερου
αν περναει ο αλλος διοδια καθε πεντε χρονια τι να το κανει το e-pass?

 

Μια χαρά απάντησε ο άνθρωπος, κουβέντα κάναμε, φυσιολογικό είναι, δεν είχα καμιά απαίτηση όταν ρώτησα.

Δεν λέμε ρε φίλε για τον άλλον που περνάει κάθε 5 χρόνια, αυτός προφανώς δε θα ασχοληθεί. Αλλά πόσοι είναι αυτοί που "περνάνε κάθε πέντε χρόνια" και κάθε μέρα βλέπω εγώ τις ουρές στην Αττική οδό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tasoe είπε

Κρίνω "εξυπνακίστικο" το σχόλιό σου, θα απαντήσω όμως. Όχι, δεν πηδάω την ουρά στα ταμεία στις τράπεζες, δε θα το έκανα ποτέ για τους εξής λόγους:

1. Υπάρχει νουμεράκι που το παίρνεις και κάθεσαι και περιμένεις τη σειρά σου.

2.. Στην ουρά στην τράπεζα, είμαστε όλοι ίδιοι, δεν είναι όπως στο δρόμο που είναι αμάξια και μηχανές.

3. e-banking δεν είναι τόσο εύκολο να φτιάξεις, ειδικά για άτομα μεγάλης ηλικίας που δεν είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία.

Μια χαρά απάντησε ο άνθρωπος, κουβέντα κάναμε, φυσιολογικό είναι, δεν είχα καμιά απαίτηση όταν ρώτησα.

Δεν λέμε ρε φίλε για τον άλλον που περνάει κάθε 5 χρόνια, αυτός προφανώς δε θα ασχοληθεί. Αλλά πόσοι είναι αυτοί που "περνάνε κάθε πέντε χρόνια" και κάθε μέρα βλέπω εγώ τις ουρές στην Αττική οδό?

Στα διοδια δεν χρειαζεται νουμερακι, καθως περιμενει ο ενας πισω απο τον αλλον, στη τραπεζα ειναι ολοι καθιστοι.

Ουτε στη τραπεζα ειμαστε ολοι το ιδιο, καποιοι ειναι συνταξιουχοι και αργοσχολοι, αλλοι δουλευουν και πρεπει να φυγουν αμεσα, αλλα ολοι περιμενουν το ιδιο.

Μπορεις κι εσυ να πας με ΙΧ, και να βαλεις e-pass ωστε να μην εχεις τετοια θεματα.

Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες γιατι εσυ βαριεσαι να περιμενεις στην ουρα, και ψαχνεις σαχλες δικαιολογιες για να δικαιολογησεις στον εαυτο σου (γιατι στους αλλους δεν πιανει) το γιατι πηδας την ουρα.

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, tasoe said:

Κρίνω "εξυπνακίστικο" το σχόλιό σου, θα απαντήσω όμως. Όχι, δεν πηδάω την ουρά στα ταμεία στις τράπεζες, δε θα το έκανα ποτέ για τους εξής λόγους:

1. Υπάρχει νουμεράκι που το παίρνεις και κάθεσαι και περιμένεις τη σειρά σου.

2.. Στην ουρά στην τράπεζα, είμαστε όλοι ίδιοι, δεν είναι όπως στο δρόμο που είναι αμάξια και μηχανές.

3. e-banking δεν είναι τόσο εύκολο να φτιάξεις, ειδικά για άτομα μεγάλης ηλικίας που δεν είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία.

Μια χαρά απάντησε ο άνθρωπος, κουβέντα κάναμε, φυσιολογικό είναι, δεν είχα καμιά απαίτηση όταν ρώτησα.

Δεν λέμε ρε φίλε για τον άλλον που περνάει κάθε 5 χρόνια, αυτός προφανώς δε θα ασχοληθεί. Αλλά πόσοι είναι αυτοί που "περνάνε κάθε πέντε χρόνια" και κάθε μέρα βλέπω εγώ τις ουρές στην Αττική οδό?

εσυ γιατι δε βγαζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...