Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια χαρά!

Είχα διαβάσει κάπου παλαιότερα ότι το epass θα γίνει ενιαίο σε όλα τα διόδια της χώρας. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Θέλω να κάνω κάποια στιγμή ταξίδι Αθήνα και Σέρρες (από Βόλο είμαι). Τι χρειάζεται να κάνω για να βγάλω epass; Θα πρέπει να βγάλω περισσότερο από ένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, silve είπε

Γεια χαρά!

Είχα διαβάσει κάπου παλαιότερα ότι το epass θα γίνει ενιαίο σε όλα τα διόδια της χώρας. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Θέλω να κάνω κάποια στιγμή ταξίδι Αθήνα και Σέρρες (από Βόλο είμαι). Τι χρειάζεται να κάνω για να βγάλω epass; Θα πρέπει να βγάλω περισσότερο από ένα;

είναι σε ισχύ από τον Νοέμβριο του 2021. Δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να βγάλεις e-pass (το οποιο ειναι της Αττικης οδου) αφου εισαι Βολιωτης. Το e-way του Αυτοκινητόδρομου Αιγαίου μοιαζει πιο καταλληλο, αφου ειναι ο πιο κοντινος οδικος αξονας της πόλης σου.

Δεν χρειάζεται να βγάλεις περισσότερα από ένα, όλα παίζουν παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

είναι σε ισχύ από τον Νοέμβριο του 2021. Δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να βγάλεις e-pass (το οποιο ειναι της Αττικης οδου) αφου εισαι Βολιωτης. Το e-way του Αυτοκινητόδρομου Αιγαίου μοιαζει πιο καταλληλο, αφου ειναι ο πιο κοντινος οδικος αξονας της πόλης σου.

Δεν χρειάζεται να βγάλεις περισσότερα από ένα, όλα παίζουν παντού.

Όπου δηλαδή υπάρχουν διόδια σε οδικό άξονα με το e-way μπορώ να περνάω;

Ισχύει για όλα τα διόδια της χώρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου συγκριτικό με τους διάφορους αυτοκινητοδρόμους για τι εκπτώσεις παίζουν; Ή πρέπει να τα δεις ένα ένα;

Καταλαβαίνω οποίος είναι Αθήνα να θέλει της Αττικής οδού, αλλά οι υπόλοιποι; Εγώ πχ που είμαι Δυτική Ελλάδα και αν χρειαστεί να πάω Αθήνα 9/10 θα πάω από Τσακώνα και σπάνια από Πάτρα και δεν κερδίζω κάτι εκεί από ότι είδα, μήπως να βγάλω από την γέφυρα το αλερετούρ πχ για τις λίγες φορές που θα περάσω το αυλάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, silve είπε

Όπου δηλαδή υπάρχουν διόδια σε οδικό άξονα με το e-way μπορώ να περνάω;

Ισχύει για όλα τα διόδια της χώρας;

Ναι σε ολα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2023 στις 10:22 ΜΜ, DjTony είπε

Μου χάλασε η βάση του epass της Αττικής οδού. Γνωρίζουμε πως βγαίνει και πως θα βρω άλλη βάση; έχω το νέο μηχάνημα. Το λεπτό 

το πως βγαινει πρεπει να ειναι ενα δράμα, γιατί η κόλα του ειναι πολυ δυνατη , καποιο παιδι εδω μέσα ειχε γραψει πως τα είχε καταφέρει .

Για βάση που ψαχνεις πηγαινε σε ενα γραφειο της Αττικης οδου (Μεταμόρφωση ή Παιανία ή οπου αλλου εχει σημεια εξυπηρετησης ) και ζήτα μια βάση , θα σου δωσουν , και εγω περίπου το ίδιο πρόβλημα ειχα , εχασα την βάση , δεν το είχα κολλησει στο τζαμι και πηγα απο εκει και μου εδωσαν άλλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giallo είπε

το πως βγαινει πρεπει να ειναι ενα δράμα, γιατί η κόλα του ειναι πολυ δυνατη , καποιο παιδι εδω μέσα ειχε γραψει πως τα είχε καταφέρει .

Για βάση που ψαχνεις πηγαινε σε ενα γραφειο της Αττικης οδου (Μεταμόρφωση ή Παιανία ή οπου αλλου εχει σημεια εξυπηρετησης ) και ζήτα μια βάση , θα σου δωσουν , και εγω περίπου το ίδιο πρόβλημα ειχα , εχασα την βάση , δεν το είχα κολλησει στο τζαμι και πηγα απο εκει και μου εδωσαν άλλη 

Δεν χρειάζεται να πας σε γραφείο, σταμάτα σε ένα ταμείο σε κάποια ΄΄μικρή΄΄ είσοδο, ζήτησε μία με επίδειξη του πομπού και θα σου δώσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paiktaras69 είπε

Δεν χρειάζεται να πας σε γραφείο, σταμάτα σε ένα ταμείο σε κάποια ΄΄μικρή΄΄ είσοδο, ζήτησε μία με επίδειξη του πομπού και θα σου δώσουν

Α οκ , ειχα δοκιμασει και εγω σε ταμειο αλλα μου ειχαν πει να παω στα γραφεια , αν δινουν τωρα και απο τα ταμεία ακόμα καλυτερα, να μην χρειαζεται να πηγαινεις στα γραφεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα προσφατα εγγραφη και παρελαβα πομπους απο Αυτοκινητοδρομο Αιγαιου (eway), 1 συνδρομη με 2 πομπους για τα 2 οχήματά μου (κατ. 2). Το πρόγραμμα μου αναφέρεται ότι ειναι το basic 2.0

Λεει καπου οτι το ελάχιστο ποαο αρχικής καταθεσης (για online πληρωμή) ειναι 20ε ανα οχημα, και εχει 2 αστερίσκους που κατω κατω με μικρά γράμματα στους αστερισκους αναφερει οτι αφορα μονο τις προπληρωμενες διελευσεις.. 

Τι ισχύει δηλαδή; πρεπει 1η καταθεση να βαλω 40ε ή βαζω οσο θελω, πχ 15ε καθως δεν ειμαι σε καποιο εκπτωτικο τους πρόγραμμα;

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Maktheo said:

Εκανα προσφατα εγγραφη και παρελαβα πομπους απο Αυτοκινητοδρομο Αιγαιου (eway), 1 συνδρομη με 2 πομπους για τα 2 οχήματά μου (κατ. 2). Το πρόγραμμα μου αναφέρεται ότι ειναι το basic 2.0

Λεει καπου οτι το ελάχιστο ποαο αρχικής καταθεσης (για online πληρωμή) ειναι 20ε ανα οχημα, και εχει 2 αστερίσκους που κατω κατω με μικρά γράμματα στους αστερισκους αναφερει οτι αφορα μονο τις προπληρωμενες διελευσεις.. 

Τι ισχύει δηλαδή; πρεπει 1η καταθεση να βαλω 40ε ή βαζω οσο θελω, πχ 15ε καθως δεν ειμαι σε καποιο εκπτωτικο τους πρόγραμμα;

Δεν είδες καλά, λέει πως το ελάχιστο ποσό αρχικής κατάθεσης για την ενεργοποίηση λογαριασμού είναι 20€, δεν λέει πως αυτό το ποσό αφορά online πληρωμή (αφορά όλους τους τρόπους πληρωμής), όπως επίσης δεν λέει πως είναι ανά όχημα (είναι ανά λογαριασμό).

Το ελάχιστο που πρέπει να πληρώσεις είναι 20 αλλιώς δεν ενεργοποιείται ο λογαριασμός, τις επόμενες μπορείς να πληρώνεις τουλάχιστον 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν είδες καλά, λέει πως το ελάχιστο ποσό αρχικής κατάθεσης για την ενεργοποίηση λογαριασμού είναι 20€, δεν λέει πως αυτό το ποσό αφορά online πληρωμή (αφορά όλους τους τρόπους πληρωμής), όπως επίσης δεν λέει πως είναι ανά όχημα (είναι ανά λογαριασμό).

Το ελάχιστο που πρέπει να πληρώσεις είναι 20 αλλιώς δεν ενεργοποιείται ο λογαριασμός, τις επόμενες μπορείς να πληρώνεις τουλάχιστον 10.

Ευχαριστώ για την απαντηση αλλα τωρα το ξαναδιαβαζω και οντως δεν λεει μόνο για online πληρωμη, αλλα επισης δεν λεει ανα λογαριασμό, λεει ελάχιστο ποσο 20ε ΑΝΑ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ**. 

 

 

**Αφορα προπληρωμενες διελευσεις 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Maktheo said:

Ευχαριστώ για την απαντηση αλλα τωρα το ξαναδιαβαζω και οντως δεν λεει μόνο για online πληρωμη, αλλα επισης δεν λεει ανα λογαριασμό, λεει ελάχιστο ποσο ΑΝΑ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ. 

Καλημέρα, αυτό το "ελάχιστο ποσό ΑΝΑ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ" δεν κατάφερα να το εντοπίσω κάπου, που το είδες?

image.png.e07b01397f38d0c4777e53308da3b9c3.png

Και τέλος πάντων, αν όντως έτσι λέει τότε αυτό ακριβώς ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καλημέρα, αυτό το "ελάχιστο ποσό ΑΝΑ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ" δεν κατάφερα να το εντοπίσω κάπου, που το είδες?

image.png.e07b01397f38d0c4777e53308da3b9c3.png

Και τέλος πάντων, αν όντως έτσι λέει τότε αυτό ακριβώς ισχύει.

BASIC-1-2-Combined-GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Maktheo said:

Σε ευχαριστώ αλλά την έχω ήδη δει τη σελίδα, από αυτή άλλωστε πήρα το απόσπασμα που παρέθεσα παραπάνω, θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...