Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ανάλογα πόσο συχνά ταξιδεύεις, για 1-2 φορές το χρόνο που ταξιδεύουν οι περισσότεροι δεν αξίζει να αποκτήσεις e-pass (ή olympia pass ή όποιο άλλο).

Αν είσαι Αθήνα εννοείται συμφέρει. Έχεις την Αττική οδό με τις εκπτώσεις για τα καθημερινά και για τα 1-2 ταξίδια όπου ναι μεν δεν έχεις έκπτωση αλλά γλυτώνεις ένα μισάωρο σταματά ξεκινά ειδικά προς βόρεια Ελλάδα. (Θεσσαλονίκη κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ανάλογα πόσο συχνά ταξιδεύεις, για 1-2 φορές το χρόνο που ταξιδεύουν οι περισσότεροι δεν αξίζει να αποκτήσεις e-pass (ή olympia pass ή όποιο άλλο).

Προσωπικά βρίσκω αρκετά σπασαρχ...κο το να πρέπει να σταματήσεις 4-5 φορές σε μία απόσταση 200χλμ* για διόδια, άσχετα πόσες φορές αυτό μου συμβαίνει το χρόνο. Οπότε φέτος τσίμπησα το μπλιμπλίκι της Αττικής Οδού (θα το 'χα κάνει νωρίτερα αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι όλα χρησιμοποιούνται παντού πλέον) και το έχω, ακόμα και αν αφορά μία φορά το χρόνο (σίγουρα είναι παραπάνω αλλά και μία να ήταν πολύ πιθανό να συμβαίνει σε μαζικές εξόδους οπότε...βολεύει)

*Είναι πάνω από 20 χρόνια που βίωσα για πρώτη φορά ταξίδι σε χώρα (Ιταλία) που μπαίνεις στην μία άκρη της και δεν σταματάς για διόδια παρά μόνο όταν φτάσεις στην άλλη (ή όπου είναι ο προορισμός σου) δηλαδή κατοσταριές ή και χιλιάδες χλμ μακριά. Εμείς βέβαια εδώ έχω τη δική μας "πρακτική" προσέγγιση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω ένα που μου έχει δώσει συγγενής και έστω αυτές τις 2-3 φορές το χρόνο με βολεύει, αν και θα προτιμούσα να μη χρειάζεται ούτε να κόψω στα 10-20 km/h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Αν είσαι Αθήνα εννοείται συμφέρει. Έχεις την Αττική οδό με τις εκπτώσεις για τα καθημερινά και για τα 1-2 ταξίδια όπου ναι μεν δεν έχεις έκπτωση αλλά γλυτώνεις ένα μισάωρο σταματά ξεκινά ειδικά προς βόρεια Ελλάδα. (Θεσσαλονίκη κτλ.)

Όποιος είναι Αθήνα και μπαίνει καθημερινά Αττική οδό εννοείται πως τον συμφέρει, και φυσικά το γνωρίζει ήδη (όπως και όλοι όσοι περνάνε συχνά διόδια), δεν περιμένει να του το πούμε εμείς. Για τους υπόλοιπους έγραψα που σπανίως περνάνε από διόδια, άσχετα που μένουν. Όσο για το "μισάωρο" καθυστέρηση για το ταξίδι Αθήνα - Θεσσαονίκη λίγο υπερβολικό το βρίσκω, εκτός αν λαμβάνεις υπόψιν μόνο την πιο ακραία περίπτωση, δλδ μαζικές εξόδους/επιστροφές λόγω εορτών και ώρες αιχμής. Που και πάλι πολύ μου φαίνεται, δεν μου έχει τύχει ποτέ να καθυστερήσω τόσο πολύ.

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Προσωπικά βρίσκω αρκετά σπασαρχ...κο το να πρέπει να σταματήσεις 4-5 φορές σε μία απόσταση 200χλμ* για διόδια, άσχετα πόσες φορές αυτό μου συμβαίνει το χρόνο. Οπότε φέτος τσίμπησα το μπλιμπλίκι της Αττικής Οδού (θα το 'χα κάνει νωρίτερα αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι όλα χρησιμοποιούνται παντού πλέον) και το έχω, ακόμα και αν αφορά μία φορά το χρόνο (σίγουρα είναι παραπάνω αλλά και μία να ήταν πολύ πιθανό να συμβαίνει σε μαζικές εξόδους οπότε...βολεύει)

Προσωπικά και μένα μου τη σπάει, αλλά για 1-2 ταξίδια το χρόνο δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ για να το αποκτήσω, είναι όπως το βλέπει ο καθένας.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Haldol είπε

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι στην κίνηση, πάντα, μα πάντα, θα βρεθεί ένα γίδι χωρίς e-pass, να μπει στις λωρίδες του e-pass, απλά επειδή είναι άδειες.

:D

Τα ίδια έλεγα και εγώ μέχρι που την πάτησα και ο ίδιος. Είχα φορτίσει με λεφτά το λογαριασμό περίπου 5 λεπτά πριν εισέλθω σε σταθμό διοδίων και μόλις πήγα να περάσω από e-pass lane μου έγραψε άκυρο. Από τότε είμαι πάντα υποψιασμένος και γεμίζω πολύ πιο νωρίς.

Δεύτερη φορά που την πάτησα ήταν όταν έμεινε από μπαταρία το e-pass.
Sorry αλλά εκεί δυστυχώς κανένας μας δεν έχει επιλογές από το να βάλει όπισθεν και να κατευθυνθεί σε λωρίδα με εισπράκτορα.

Επεξ/σία από icsd08063
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ανάλογα πόσο συχνά ταξιδεύεις, για 1-2 φορές το χρόνο που ταξιδεύουν οι περισσότεροι δεν αξίζει να αποκτήσεις e-pass (ή olympia pass ή όποιο άλλο).

Δεν αξίζει τι; Έχουν κάποιο κόστος αυτά; Γιατί της εγνατίας οδού δωρεάν τα δίνουν.

8 λεπτά πριν, icsd08063 είπε

Τα ίδια έλεγα και εγώ μέχρι που την πάτησα και ο ίδιος. Είχα φορτίσει με λεφτά το λογαριασμό περίπου 5 λεπτά πριν εισέλθω σε σταθμό διοδίων και μόλις πήγα να περάσω από e-pass lane μου έγραψε άκυρο. Από τότε είμαι πάντα υποψιασμένος και γεμίζω πολύ πιο νωρίς.

Δεύτερη φορά που την πάτησα ήταν όταν έμεινε από μπαταρία το e-pass.
Sorry αλλά εκεί δυστυχώς κανένας μας δεν έχει επιλογές από το να βάλει όπισθεν και να κατευθυνθεί σε λωρίδα με εισπράκτορα.

Άλλο εσύ όμως και άλλο οι κοιμησμένοι μπαρμπάδες που νομίζουν ότι οι άλλοι είναι χαζοί και έχουν μαζευτεί στις άλλες πύλες και μπλοκάρουν αυτές των e-pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Δεν αξίζει τι; Έχουν κάποιο κόστος αυτά; Γιατί της εγνατίας οδού δωρεάν τα δίνουν.

Αν και η συσκευή δεν χρεώνεται δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις, δεν σταματάς απλά στα διόδια και το ζητάς όπως τα τσιγάρα στο περίπτερο. Πρέπει να βρεις σημείο εξυπηρέτησης και να κάνεις αίτηση με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται ή εναλλακτικά να την κάνεις online, συν ότι αναγκαστικά θα πρέπει να καταβάλλεις 30€ για την αρχική φόρτιση αν έχεις ΙΧ (αυτό ίσχυε για το e-pass, δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα pass).

Ε αυτή η διαδικασία για εμένα προσωπικά που περνάω από διόδια 1-2 φορές το χρόνο δεν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pass είναι γενικά είναι ευκολία, υπάρχει όμως η πιθανότητα να σε ταλαιπωρήσει. Γενικά έχω epass πολλά χρόνια που υπήρξε μια περίοδος 10 μηνών που το χρησιμοποιούσα καθημερινά εκτός από Κυριακές. Πέρα από αυτή την περίοδο έχω το βασικό πακέτο που δεν έχει μεγάλη έκπτωση αλλά πλέον με την πανελλήνια εμβέλεια βοηθάει αρκετά στα ταξίδια. Την μεγαλύτερη ταλαιπωρία την έπαθα φέτος το καλοκαίρι που στα μισά της διαδρομής σταμάτησε να λειτουργεί οπότε στα διόδια σταματούσα και έδινα το πομπό καθώς τον είχα φορτίσει με αρκετά χρήματα. Όταν γύρισα Αθήνα έγινε αντικατάσταση άμεσα και δωρεάν. Επίσης σε μία άλλη διαδρομή που ξεκινήσαμε 2 αμάξια το ένα με epass και το αλλο χωρίς από Αθήνα προς Καλαμάτα  φθάσαμε με διαφορά 20 λεπτών, χωρίς να είναι μέρα εξόδου και προφανώς με παρόμοια ταχύτητα 110 χλμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αν και η συσκευή δεν χρεώνεται δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις, δεν σταματάς απλά στα διόδια και το ζητάς όπως τα τσιγάρα στο περίπτερο. Πρέπει να βρεις σημείο εξυπηρέτησης και να κάνεις αίτηση με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται ή εναλλακτικά να την κάνεις online, συν ότι αναγκαστικά θα πρέπει να καταβάλλεις 30€ για την αρχική φόρτιση αν έχεις ΙΧ (αυτό ίσχυε για το e-pass, δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα pass).

Ε αυτή η διαδικασία για εμένα προσωπικά που περνάω από διόδια 1-2 φορές το χρόνο δεν αξίζει.

"Εναλλακτικά να την κάνεις online" = 30 λεπτά(όπως πήρε σε εμένα και φαντάζομαι στον μέσο χρήστη) τα οποία τα κάνεις "απόσβεση" από το πρώτο καλοκαιρινό διόδιο(και όχι μόνο). Κοινώς, η βαρεμάρα δεν κάνει καλό. Τα 30 ευρώ αν και θα τα κάψεις, είναι πολλά το δέχομαι. Στο εγνατία pass δεν υπήρχε αυτό(τουλάχιστον όταν έκανα εγγραφή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, st@kas είπε

Το pass είναι γενικά είναι ευκολία, υπάρχει όμως η πιθανότητα να σε ταλαιπωρήσει. Γενικά έχω epass πολλά χρόνια που υπήρξε μια περίοδος 10 μηνών που το χρησιμοποιούσα καθημερινά εκτός από Κυριακές. Πέρα από αυτή την περίοδο έχω το βασικό πακέτο που δεν έχει μεγάλη έκπτωση αλλά πλέον με την πανελλήνια εμβέλεια βοηθάει αρκετά στα ταξίδια. Την μεγαλύτερη ταλαιπωρία την έπαθα φέτος το καλοκαίρι που στα μισά της διαδρομής σταμάτησε να λειτουργεί οπότε στα διόδια σταματούσα και έδινα το πομπό καθώς τον είχα φορτίσει με αρκετά χρήματα. Όταν γύρισα Αθήνα έγινε αντικατάσταση άμεσα και δωρεάν. Επίσης σε μία άλλη διαδρομή που ξεκινήσαμε 2 αμάξια το ένα με epass και το αλλο χωρίς από Αθήνα προς Καλαμάτα  φθάσαμε με διαφορά 20 λεπτών, χωρίς να είναι μέρα εξόδου και προφανώς με παρόμοια ταχύτητα 110 χλμ. 

Από Αθήνα-Καλαμάτα έχει 7 σταθμούς διοδίων οπότε μοιάζει αρκετά λογική η διαφορά αν ήταν και Παρασκευή μοιάζει ακόμη πιο λογικό μπορεί και περισσότερο.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αν και η συσκευή δεν χρεώνεται δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις, δεν σταματάς απλά στα διόδια και το ζητάς όπως τα τσιγάρα στο περίπτερο. Πρέπει να βρεις σημείο εξυπηρέτησης και να κάνεις αίτηση με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται ή εναλλακτικά να την κάνεις online, συν ότι αναγκαστικά θα πρέπει να καταβάλλεις 30€ για την αρχική φόρτιση αν έχεις ΙΧ (αυτό ίσχυε για το e-pass, δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα pass).

Ε αυτή η διαδικασία για εμένα προσωπικά που περνάω από διόδια 1-2 φορές το χρόνο δεν αξίζει.

H συσκευή έρχεται με ένα μόνο τηλεφώνημα σπίτι. Αν υπάρχει κάτι εδώ είναι η προκαταβολή των τριάντα ευρώ τίποτε άλλο που έτσι και αλλιώς θα τα χρειαστείς στο πρώτο σου ταξίδι.

https://www.4troxoi.gr/epikairotita/to-kryfo-kostos-ton-diodion/

Δεύτερον εσύ που βγαίνεις μία δύο φορές το χρόνο ταξίδι είναι το πιο πιθανό σε μέρες εξόδου (π.χ. Πάσχα). Εκεί η αναμονή ξεφεύγει. Αλλά ο καθένας όπως θέλει.

Το e-pass για εμένα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό διαφορετικά τα (να πλήρωνες με κέρματα). Να έχουμε υπάλληλους στα διόδια είναι γελοίο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και "ταλαιπωρία" να είναι το να βγάλεις e-pass, η διαδικασία είναι μια φορά και σου μένει για πάντα. Κι εγώ συμφωνώ πως ακόμα και 1-2 ταξίδια να κάνεις, είναι σος να βγάλεις e-pass, έκανα ταξίδι πριν κάποιους μήνες που για συγκεκριμένο λόγο δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω e-pass και τότε κατάλαβα τη διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Τα ίδια έλεγα και εγώ μέχρι που την πάτησα και ο ίδιος. Είχα φορτίσει με λεφτά το λογαριασμό περίπου 5 λεπτά πριν εισέλθω σε σταθμό διοδίων και μόλις πήγα να περάσω από e-pass lane μου έγραψε άκυρο. Από τότε είμαι πάντα υποψιασμένος και γεμίζω πολύ πιο νωρίς.

Δεύτερη φορά που την πάτησα ήταν όταν έμεινε από μπαταρία το e-pass.
Sorry αλλά εκεί δυστυχώς κανένας μας δεν έχει επιλογές από το να βάλει όπισθεν και να κατευθυνθεί σε λωρίδα με εισπράκτορα.

Άλλο αυτό. Εμένα μου 'χε μπλοκάρει κιόλας μία φορά. Χτυπάει άκυρο, κάνω πίσω, ξανά μπρος, στην ίδια λωρίδα... κι όλα οκ. Αλλά εγώ μιλάω για περιπτώσεις που δεν έχουν e-pass, κι απλά μπαίνουν στη λωρίδα επειδή τη βλέπουν άδεια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ideal09 είπε

"Εναλλακτικά να την κάνεις online" = 30 λεπτά(όπως πήρε σε εμένα και φαντάζομαι στον μέσο χρήστη) τα οποία τα κάνεις "απόσβεση" από το πρώτο καλοκαιρινό διόδιο(και όχι μόνο). Κοινώς, η βαρεμάρα δεν κάνει καλό. Τα 30 ευρώ αν και θα τα κάψεις, είναι πολλά το δέχομαι. Στο εγνατία pass δεν υπήρχε αυτό(τουλάχιστον όταν έκανα εγγραφή).

Καμία σχέση με βαρεμάρα, αν επρόκειτο για κάτι που αποδεδειγμένα θα μου είχε γλιτώσει 30 λεπτά θα το είχα κάνει χωρίς δεύτερη κουβέντα, όμως με τη συχνότητα που περνάω εγώ από διόδια δεν θα κέρδιζα ούτε 5 λεπτά σε ετήσια βάση. Γενικότερα τα τελευταία χρόνια δεν μου έχει τύχει ποτέ να βρω σε κάποιο σταθμό διοδίων ουρά μεγαλύτερη από 4 αυτοκίνητα, αλλιώς θα είχα πάρει τη συσκευή ήδη.

1 ώρα πριν, armagedwnn είπε

H συσκευή έρχεται με ένα μόνο τηλεφώνημα σπίτι. Αν υπάρχει κάτι εδώ είναι η προκαταβολή των τριάντα ευρώ τίποτε άλλο που έτσι και αλλιώς θα τα χρειαστείς στο πρώτο σου ταξίδι.

https://www.4troxoi.gr/epikairotita/to-kryfo-kostos-ton-diodion/

Δεύτερον εσύ που βγαίνεις μία δύο φορές το χρόνο ταξίδι είναι το πιο πιθανό σε μέρες εξόδου (π.χ. Πάσχα). Εκεί η αναμονή ξεφεύγει. Αλλά ο καθένας όπως θέλει.

Το e-pass για εμένα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό διαφορετικά τα (να πλήρωνες με κέρματα). Να έχουμε υπάλληλους στα διόδια είναι γελοίο.

Δεν είναι δύσκολη η διαδικασία να αποκτήσεις τη συσκευή, κάθε άλλο, απλά έχω κρίνει ότι τα οφέλη της για μένα προσωπικά είναι μηδαμινά.

Τις ημέρες εξόδου πάντως όπως πχ Πάσχα τις αποφεύγω με κάθε θυσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Eπειδή δεν βρήκα απάντηση.......στον πλύσιμο του αυτοκινήτου μου έσπασαν την βάση😖 , οκ σταμάτησα σε σταθμό και μου έδωσαν άλλη, αλλά το θέμα μου είναι πως αποσυγκολώ την παλιά από το παμπριζ ? Με θερμοπίστολο δεν παίζει εκει που είναι, με λεπτή ίνα καλωδίου επίσης τζίφος, πολύ ισχυρή η κόλληση και την κόβει, με χοντρή κάπως μεσινέζα δεν έγινε τίποτα μιας και δεν χωράει να περάσει, να προσπάθήσω με πιο λεπτή ή να ρίξω απευθείας δυναμίτη ? :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...