Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/12/2022 στις 3:52 ΜΜ, icsd08063 είπε

Δεύτερη φορά που την πάτησα ήταν όταν έμεινε από μπαταρία το e-pass.
Sorry αλλά εκεί δυστυχώς κανένας μας δεν έχει επιλογές από το να βάλει όπισθεν και να κατευθυνθεί σε λωρίδα με εισπράκτορα.

Και το είχα απορία, γιατί την πάτησα κι εγώ προχθές και έκανα όπισθεν: ποια είναι υποτίθεται η σωστή αντίδραση; Δε μου φαίνεται και τρομερά ασφαλές να κάνω όπισθεν στη μέση της Εγνατίας, αλλά δε βλέπω και άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Και το είχα απορία, γιατί την πάτησα κι εγώ προχθές και έκανα όπισθεν: ποια είναι υποτίθεται η σωστή αντίδραση; Δε μου φαίνεται και τρομερά ασφαλές να κάνω όπισθεν στη μέση της Εγνατίας, αλλά δε βλέπω και άλλη επιλογή.

Σαν να υπερβάλλεις, επικίνδυνο σαφώς και είναι, αλλά δεν θα το λεγα "στη μέση της Εγνατίας".

Στην Ολυμπία οδό πάντως υπάρχει σε κάθε σταθμό κουμπάκι που το πατάς και μιλάς με κάποιον από την εταιρεία των διοδίων ο οποίος μπορεί να σου δώσει οδηγίες, να στείλει κάποιον, ή ακόμα και να σου σηκώσει τη μπάρα, φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα υπάρχει και στην Εγνατία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έτυχε να περάσω μαζί με το προπορευόμενο φορτηγό, νομίζοντας πως χρεώθηκα. Προφανώς έκανα βλακεία γιατί ήμουν αρκετά κοντά. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών της Εγνατίας για να ρωτήσω για πιθανό πρόστιμο και μου είπαν ότι δεν τρέχει τπτ και δεν γίνεται καταγραφή. Είναι σίγουρο ή να τους στείλω κανά email καλύτερα για να περάσουν την χρέωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dtk-386 είπε

 

Ναι έτσι προσπαθούσα και εγώ, αλλά μάλλον είχα λάθος διαμέτρου μεσινέζα, μία πιο λεπτή έκανε την δουλεια τελικά :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να κάνω μια αίτηση για egnatia pass αλλά δε καταλαβαίνω κάτι.. 

έχει επιλογή προγράμματος. 

λέει primary χωρις εκπτώσεις και έχει και ένα ακόμα smart με.καποιες εκπτώσεις. το.ονομαζει συνδρομητικό.

δηλαδή χρεώνει κάτι κάθε μήνα?

αν ναι πόσο? δε μπόρεσα να βρω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pug_f_e είπε

είπα να κάνω μια αίτηση για egnatia pass αλλά δε καταλαβαίνω κάτι.. 

έχει επιλογή προγράμματος. 

λέει primary χωρις εκπτώσεις και έχει και ένα ακόμα smart με.καποιες εκπτώσεις. το.ονομαζει συνδρομητικό.

δηλαδή χρεώνει κάτι κάθε μήνα?

αν ναι πόσο? δε μπόρεσα να βρω κατι

Τα πάντα υπάρχουν στο site της εταιρείας, τι δεν μπορείς να βρεις?

Δες πχ τι ισχύει για το smart που ανέφερες:

image.png.ef6e9800fd8bdea4c1465f724a4fe2f8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τα πάντα υπάρχουν στο site της εταιρείας, τι δεν μπορείς να βρεις?

Δες πχ τι ισχύει για το smart που ανέφερες:

image.png.ef6e9800fd8bdea4c1465f724a4fe2f8.png

τα είδα αυτά...

διάβασε πιο προσεκτικά τι ρωτάω.. 

έχει και και το primary χωρίς εκπτώσεις.

οπότε πολύ ωραία συμφέρει όλο το κοσμο να διαλέξει το smart.

και τώρα η ερωτηση: χρεώνεται αυτό με το μήνα? αν ναι πόσο?

αυτό είναι που δεν αναφέρει πουθενά , αλλά το ονομάζει συνδρομητικό, άρα έχει κάποια συνδρομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pug_f_e είπε

τα είδα αυτά...

διάβασε πιο προσεκτικά τι ρωτάω.. 

έχει και και το primary χωρίς εκπτώσεις.

οπότε πολύ ωραία συμφέρει όλο το κοσμο να διαλέξει το smart.

και τώρα η ερωτηση: χρεώνεται αυτό με το μήνα? αν ναι πόσο?

αυτό είναι που δεν αναφέρει πουθενά , αλλά το ονομάζει συνδρομητικό, άρα έχει κάποια συνδρομη

Όχι δεν υπάρχει μηνιαία χρέωση, αν υπήρχε θα την έβλεπες στις περιγραφές των προγραμμάτων και στον τιμοκατάλογο.

Συνδρομή δεν σημαίνει απαραίτητα μηνιαία χρέωση, η συνδρομή στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει την έννοια του ποσού που προ-πληρώνεις για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία Εγνατία pass, δλδ τα minimum 15€ για την ενεργοποίηση του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκοπεύω να κάνω κάποια λίγα ταξίδια από Αθήνα προς Αίγιο (περίπου μέχρι 5 ετησίως). Καταλαβαίνω ότι με συμφέρει να βγάλω e-pass από την Ολυμπία Οδό για τις εκπτώσεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι μια παράγραφο που αναφέρει:

"Σε περίπτωση μεταβολής του ύψους του οχήματος (π.χ. με φορτίο στη σχάρα, ποδήλατα κτλ. )
Για χρέωση βάσει της σωστής κατηγορίας του οχήματός σας, καθώς και για λόγους ασφαλείας, περάστε από λωρίδα με εισπράκτορα. Αν περάσετε από ηλεκτρονική λωρίδα χωρίς υψομετρική πινακίδα, θα χρεωθείτε αντίτιμο μεγαλύτερης κατηγορίας οχήματος. Αν προσπαθήσετε να περάσετε από ηλεκτρονική λωρίδα με υψομετρική πινακίδα, υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος."

Η Ολυμπία Οδός έχει όριο ύψους για Ι.Χ. 2,20μ. Στην εικόνα που επισυνάπτω, βλέπω ότι έχει και λωρίδες για όλα τα οχήματα χωρίς όριο ύψους. Άρα, αν είναι με μπαγκαζιέρα στην οροφή και είμαι κάτω από 2,20μ. είτε περάσω από ηλεκτρονική λωρίδα χωρίς υψομετρική πινακίδα, είτε με υψομετρική πινακίδα, τι διαφορά έχει; Εννοούν ότι στην περίπτωση που ξεπεράσω το 2,20 και μπω στη λωρίδα για όλα τα οχήματα, θα χρεωθώ περισσότερο;

diodia.jpg

Επεξ/σία από Phobetor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2023 στις 11:43 ΠΜ, Phobetor είπε

Σκοπεύω να κάνω κάποια λίγα ταξίδια από Αθήνα προς Αίγιο (περίπου μέχρι 5 ετησίως). Καταλαβαίνω ότι με συμφέρει να βγάλω e-pass από την Ολυμπία Οδό για τις εκπτώσεις.

Αυτό που καταλαβαίνεις είναι εντελώς λάθος, για να ξεκινήσεις να παίρνεις έκπτωση θα πρέπει να πραγματοποιήσεις τουλάχιστον 6 διελεύεις μέσα σε έναν ημερολογιακό μήνα, και υπόψιν οι διελεύσεις υπολογίζονται για κάθε σταθμό χωριστά. Το μόνο που - ίσως και να - συμφέρει είναι η hybrid χιλιομετρική χρέωση, αλλά μόνο στην περίπτωση που βγαίνεις/ξαναμπαίνεις πριν το Αίγιο.

Στις 26/2/2023 στις 11:43 ΠΜ, Phobetor είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι μια παράγραφο που αναφέρει:

"Σε περίπτωση μεταβολής του ύψους του οχήματος (π.χ. με φορτίο στη σχάρα, ποδήλατα κτλ. )
Για χρέωση βάσει της σωστής κατηγορίας του οχήματός σας, καθώς και για λόγους ασφαλείας, περάστε από λωρίδα με εισπράκτορα. Αν περάσετε από ηλεκτρονική λωρίδα χωρίς υψομετρική πινακίδα, θα χρεωθείτε αντίτιμο μεγαλύτερης κατηγορίας οχήματος. Αν προσπαθήσετε να περάσετε από ηλεκτρονική λωρίδα με υψομετρική πινακίδα, υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος."

Η Ολυμπία Οδός έχει όριο ύψους για Ι.Χ. 2,20μ. Στην εικόνα που επισυνάπτω, βλέπω ότι έχει και λωρίδες για όλα τα οχήματα χωρίς όριο ύψους. Άρα, αν είναι με μπαγκαζιέρα στην οροφή και είμαι κάτω από 2,20μ. είτε περάσω από ηλεκτρονική λωρίδα χωρίς υψομετρική πινακίδα, είτε με υψομετρική πινακίδα, τι διαφορά έχει; Εννοούν ότι στην περίπτωση που ξεπεράσω το 2,20 και μπω στη λωρίδα για όλα τα οχήματα, θα χρεωθώ περισσότερο;

Αν είσαι κάτω από 2,20 ύψος τότε δεν έχει καμία διαφορά, μόνο αν είσαι πάνω από 2,20 θα χρεωθείς στην επόμενη κατηγορία, πχ στον σταθμό Ελαιώνα αντί για 3,30€ ενδέχεται να χρεωθείς με 8,20€.

Υπόψιν μιλάω για τη χρέωση, η ασφάλεια σου είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που καταλαβαίνεις είναι εντελώς λάθος, για να ξεκινήσεις να παίρνεις έκπτωση θα πρέπει να πραγματοποιήσεις τουλάχιστον 6 διελεύεις μέσα σε έναν ημερολογιακό μήνα, και υπόψιν οι διελεύσεις υπολογίζονται για κάθε σταθμό χωριστά. Το μόνο που - ίσως και να - συμφέρει είναι η hybrid χιλιομετρική χρέωση, αλλά μόνο στην περίπτωση που βγαίνεις/ξαναμπαίνεις πριν το Αίγιο.

Αν είσαι κάτω από 2,20 ύψος τότε δεν έχει καμία διαφορά, μόνο αν είσαι πάνω από 2,20 θα χρεωθείς στην επόμενη κατηγορία, πχ στον σταθμό Ελαιώνα αντί για 3,30€ ενδέχεται να χρεωθείς με 8,20€.

Υπόψιν μιλάω για τη χρέωση, η ασφάλεια σου είναι άλλο θέμα.

Με τη μπαγκαζιέρα μου είμαι στα 1,90-2,00μ ύψος. Το κατάλαβα με τις τουλάχιστον 6 διελεύσεις και με τη hybrid χρέωση. Δεν κατάλαβα όμως αυτό που αναφέρει ότι οι διελεύσεις υπολογίζονται για κάθε σταθμό χωριστά. Δηλαδή, για να έχω μείωση σε έναν σταθμό, θα πρέπει σε ένα μήνα να περάσω τουλάχιστον 6 φορές από τον ίδιο τον σταθμό;;;

Επεξ/σία από Phobetor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Phobetor είπε

Με τη μπαγκαζιέρα μου είμαι στα 1,90-2,00μ ύψος. Το κατάλαβα με τις τουλάχιστον 6 διελεύσεις και με τη hybrid χρέωση. Δεν κατάλαβα όμως αυτό που αναφέρει ότι οι διελεύσεις υπολογίζονται για κάθε σταθμό χωριστά. Δηλαδή, για να έχω μείωση σε έναν σταθμό, θα πρέπει σε ένα μήνα να περάσω τουλάχιστον 6 φορές από τον ίδιο τον σταθμό;;;

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...