Προς το περιεχόμενο

Χερι εξω απο την πορτα του αυτοκινητου κατά την οδήγηση


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τω μεταξύ, μια μικρή υπενθύμιση, προς όλους όσους οδηγούν με το αριστερό χέρι κρεμασμένο απ' το παράθυρο, ή, έστω, με τον αγκώνα ακουμπισμένο στην πόρτα:

Ψιτ, ηλίθιοι! Το τιμόνι το κρατάμε και με τα δύο χέρια...

...αλλά σε ποιους τα λέω; Στους «οδηγούς» που αποφασίζουν αν θα φορέσουν ζώνη, ανάλογα με το πόσο είναι το πρόστιμο...

  • Like 10
  • Thanks 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εμένα με εκνευρίζουν πολύ αυτά τα σκηνικά. Δεν κατανοώ την χρησιμότητα του χεριού έξω από το παράθυρο. Ειδικά όταν μιλάμε για οδηγό (και όχι μόνο) είναι εγκληματικό και ανόητο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, deesnider είπε

Εν τω μεταξύ, μια μικρή υπενθύμιση, προς όλους όσους οδηγούν με το αριστερό χέρι κρεμασμένο απ' το παράθυρο, ή, έστω, με τον αγκώνα ακουμπισμένο στην πόρτα:

Ψιτ, ηλίθιοι! Το τιμόνι το κρατάμε και με τα δύο χέρια...

...αλλά σε ποιους τα λέω; Στους «οδηγούς» που αποφασίζουν αν θα φορέσουν ζώνη, ανάλογα με το πόσο είναι το πρόστιμο...

Το ποιος είναι ηλίθιος ή όχι δεν θα το κρίνεις εσυ και ούτε και ούτε θα επιβάλεις στον άλλον τρόπο οδήγησης εσύ τώρα αν πήρες το δίπλωμα πρόσφατα και έχεις κολλήσει σε αυτά που σου λέει ο δάσκαλος παω πάσο. Καλύτερα να κλειδωθεί. 

  • Like 7
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, GenesisX είπε

και εμένα με εκνευρίζουν πολύ αυτά τα σκηνικά. Δεν κατανοώ την χρησιμότητα του χεριού έξω από το παράθυρο. Ειδικά όταν μιλάμε για οδηγό (και όχι μόνο) είναι εγκληματικό και ανόητο.

είναι ανόητο , ούτως ή άλλως δεν διακρινόμαστε για το επίπεδο ευφυίας μας. Γνωστόν τοις πάσι αυτό.

συνήθως το κάνουν όταν αυτός ο μ..κοδηγός κάνει κάποια μλκία στο δρόμο, βγάζει το χερι απ΄οξω  για να δείξει πολλά βαρύς και ασήκωτος ο φιόγκος και πως δικαίωμα του να κάνει ό,τι θέλει στο δρόμο.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, deesnider είπε

Ψιτ, ηλίθιοι! Το τιμόνι το κρατάμε και με τα δύο χέρια...

 

Σχεδόν σε όλα τα αυτοκίνητα, πίσω από το λεβιέ υπάρχει κάτι που λέγεται handrest, έχεις μπει ποτέ στην περιέργια να μάθεις τι είναι;

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Το ποιος είναι ηλίθιος ή όχι δεν θα το κρίνεις εσυ και ούτε και ούτε θα επιβάλεις στον άλλον τρόπο οδήγησης εσύ τώρα αν πήρες το δίπλωμα πρόσφατα και έχεις κολλήσει σε αυτά που σου λέει ο δάσκαλος παω πάσο. Καλύτερα να κλειδωθεί. 

Ούτε ...υπέρτατος κριτής την έχω δει, ούτε κάνα βαρύ νταλκά έχω να επιβάλλω οτιδήποτε. Τη γνώμη μου λέω, η οποία τυχαίνει να είναι σύμφωνη με έναν κανόνα. Άλλη μία, για τους αργούς στην αντίληψη: Το τιμόνι το κρατάμε και με τα δύο χέρια. Όποιος το κρατάει με το ένα δεν έχει επαρκή έλεγχο τού αυτοκινήτου, είναι εν γνώσει του και εξ επιλογής του επικίνδυνος για τους υπόλοιπους που κυκλοφορούν στο δρόμο, άρα είναι το ίδιο ηλίθιος με όποιον παραβιάζει stop, τρέχει σαν παλαβός εντός κατοικημένων περιοχών και άλλα σχετικά και ...χαριτωμένα! Από 'κει και μετά, μαλακιούλες τού στυλ «πότε πήρα δίπλωμα» - πριν από μόλις 32 χρόνια, παρεμπιπτόντως... - περνάνε και δεν ακουμπάνε. 

14 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Σχεδόν σε όλα τα αυτοκίνητα, πίσω από το λεβιέ υπάρχει κάτι που λέγεται handrest, έχεις μπει ποτέ στην περιέργια να μάθεις τι είναι;

Αμέ! Εσύ; Αν θες σού λέω: Για να ξεκουράζεις το χέρι σου όταν είσαι ακίνητος (φανάρι, μποτιλιάρισμα...) βρίσκεται εκεί το hand arm-rest. Άλλη εξυπναδίτσα;

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2018 στις 3:37 ΜΜ, adi32 είπε

Αυτό δεν είναι τίποτα κάποιοι έχουν έξω το κεφάλι του παιδιού, του σκυλιού, άλλοι έχουν στο μηχανάκι το παιδάκι με τεντωμένα πόδια...... 

Βλεπω κατι μαλακομαλακες που οδηγανε με το σκυλι στην αγκαλια τους.
Πως το κανουν; Και πιο σημαντικο,δεν τους νοιαζει τι θα παθει το σκυλι οταν ανοιξει ο αεροσακος;

 

15 ώρες πριν, GenesisX είπε

και εμένα με εκνευρίζουν πολύ αυτά τα σκηνικά. Δεν κατανοώ την χρησιμότητα του χεριού έξω από το παράθυρο. Ειδικά όταν μιλάμε για οδηγό (και όχι μόνο) είναι εγκληματικό και ανόητο.

Και που να δεις κατι τυπαδες που εχουν το παραθυρο λιιιγο ανεβασμενο και το χερι κρεμεται ακουμπωντας στο τζαμι.

Μια φορα το δοκιμασα απο περιεργεια,με πονεσε σε 2 δευτερα και το κατεβασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, deesnider είπε

Ούτε ...υπέρτατος κριτής την έχω δει, ούτε κάνα βαρύ νταλκά έχω να επιβάλλω οτιδήποτε. Τη γνώμη μου λέω, η οποία τυχαίνει να είναι σύμφωνη με έναν κανόνα. Άλλη μία, για τους αργούς στην αντίληψη: Το τιμόνι το κρατάμε και με τα δύο χέρια. Όποιος το κρατάει με το ένα δεν έχει επαρκή έλεγχο τού αυτοκινήτου, είναι εν γνώσει του και εξ επιλογής του επικίνδυνος για τους υπόλοιπους που κυκλοφορούν στο δρόμο, άρα είναι το ίδιο ηλίθιος με όποιον παραβιάζει stop, τρέχει σαν παλαβός εντός κατοικημένων περιοχών και άλλα σχετικά και ...χαριτωμένα! Από 'κει και μετά, μαλακιούλες τού στυλ «πότε πήρα δίπλωμα» - πριν από μόλις 32 χρόνια, παρεμπιπτόντως... - περνάνε και δεν ακουμπάνε. 

Φαντάζομαι δεν έχεις οδηγήσει ποτέ με χειροκίνητο σασμάν έτσι;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, deesnider είπε

 

Αμέ! Εσύ; Αν θες σού λέω: Για να ξεκουράζεις το χέρι σου όταν είσαι ακίνητος (φανάρι, μποτιλιάρισμα...) βρίσκεται εκεί το hand arm-rest. Άλλη εξυπναδίτσα;

Σοβαρά; Και όταν κουραστεί το χέρι στην Ε.Ο τι κάνεις σταματάς να το ξεκουράσεις γιατί δεν πρέπει να αφήσεις το τιμόνι εν κινήσει; Καλές οι οδηγίες του ΚΟΚ αλλά κάπου πρέπει και εμείς οι ίδιοι να κρίνουμε και να αποφασίσουμε τι ενέργειες μπορούμε να κάνουμε ώστε να διευκολυνθούμε. 

Στα STOP θες να μας πεις δηλαδή ότι πάντα σταματάς στη νοητή γραμμή και έπειτα πας μπροστά ώστε να δεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Σοβαρά; Και όταν κουραστεί το χέρι στην Ε.Ο τι κάνεις σταματάς να το ξεκουράσεις γιατί δεν πρέπει να αφήσεις το τιμόνι εν κινήσει; Καλές οι οδηγίες του ΚΟΚ αλλά κάπου πρέπει και εμείς οι ίδιοι να κρίνουμε και να αποφασίσουμε τι ενέργειες μπορούμε να κάνουμε ώστε να διευκολυνθούμε. 

Στα STOP θες να μας πεις δηλαδή ότι πάντα σταματάς στη νοητή γραμμή και έπειτα πας μπροστά ώστε να δεις;

Αστο δεν βλέπεις είναι σα να σταματάς στο δρόμο και να ρωτας ενα πρόβατο για το πως θα πας στη πόλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2018 at 08:41, GenesisX said:

και εμένα με εκνευρίζουν πολύ αυτά τα σκηνικά. Δεν κατανοώ την χρησιμότητα του χεριού έξω από το παράθυρο. Ειδικά όταν μιλάμε για οδηγό (και όχι μόνο) είναι εγκληματικό και ανόητο.

Eπειδη η καμπινα του αυτοκινητου δεν χωραει ολη την τεστοστερονη του νεοελληνα, βγαζουν και λιγη απ'οξω, εξ'ου και το χερι κρεμασμενο στο παραθυρο.

Επιπλεον ειναι ενδειξη προς τουριστες και αλλοδαπους, για να ειναι σιγουροι οτι το αεροπλανο προσγειωθηκε στη σωστη μπανανια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο σε μενα φτανει το χερι να κραταει και το τιμονι και να ακουμπαει τον αγκωνα στο παραθυρο?

 

40001266_1386419178127382_17929076578965

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...