Προς το περιεχόμενο

Χερι εξω απο την πορτα του αυτοκινητου κατά την οδήγηση


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μονο σε μενα φτανει το χερι να κραταει και το τιμονι και να ακουμπαει τον αγκωνα στο παραθυρο?

40001266_1386419178127382_17929076578965

Όχι, φτάνει άνετα. Αυτό το κάνω κι εγώ αρκετά συχνά. Να κρεμάω το χέρι απ'έξω δεν το κάνω.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, toyo73 είπε

Φανταστειτε να ανοιγε και το παρμπριζ.Καποιοι θα απλωνανε και τα ποδια εξω.Ενω τωρα τα βαζουν επανω στο ταμπλο.

Μα βγαζουν τα ποδια κανονικα απο το παραθυρο..

Το τι μπορει να γινει σε περιπτωση ατυχηματος φυσικα δεν το σκεφτονται..

https://youtu.be/5_bVTwop4-Y?t=162

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, talibanakos said:

Μα βγαζουν τα ποδια κανονικα απο το παραθυρο..

Το τι μπορει να γινει σε περιπτωση ατυχηματος φυσικα δεν το σκεφτονται..

https://youtu.be/5_bVTwop4-Y?t=162

Ε δε θα σκασουμε κιολας...Ισα-ισα μακαρι να φταναν να βγαζαν και το αλλο ποδι απο το αλλο παραθυρο για σιγουρα αποτελεσματα.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω άνετα χωρίς να έχω έστω τον αγκώνα έξω από το παράθυρο και το χειμώνα αποσυντονίζομαι πολλές φορές όταν λόγω κρύου δεν μπορώ να το βγάλω έξω.:P

Συνεχίζω όμως και με κλειστό παράθυρο να το ακουμπάω τον αγκώνα στη μέσα μεριά όπου έχει κάνει το πλαστικό λακουβίτσα.

Οι συνήθειες δεν κόβονται.:D

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλο αγκωνας ακουμπισμενος σαν υποβοηθημα για να πιανεις το τιμονι πχ ή να κινεις εναν δεικτη (φλας ας πουμε ή φωτα) και γενικα να παραμενει χρησιμο το χερι κατα την οδηγηση.

Και αλλο να κρεμεται ολο το χερι εξω απο το παραθυρο, επιδεικνυοντας ο συγκεκριμενος οδηγος οτι εκτος απο τον εγκεφαλο, διαθετει και δευτερο αχρηστο μελος/οργανο στο σωμα του.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μετα απο 8-10 ωρες εργασιας στον ηλιο εξω μπαινω στο αυτοκινητο, για 1-2 λεπτακια μεχρι να παρει τα πανω του το a/c και να ξεβρασει και η καμπινα, ναι το κρεμαω απ'εξω. Εκεινη την ωρα ειναι πραγματικα ευχαριστηση να σου χτυπαει λιγος αερας το χερι.. Οταν χρειαζεται να αλλαξω ταχυτητα πιανω τιμονι.. και αλλαζω με το δεξι.. μετα κλεινουν τα παραθυρα.. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Narayan είπε

Φαντάζομαι δεν έχεις οδηγήσει ποτέ με χειροκίνητο σασμάν έτσι;

Δεν ξέρω πώς βοηθάει στην κουβέντα το τι φαντάζεσαι, αλλά όλα μου τα αυτοκίνητα μέχρι τώρα, με χειροκίνητο σασμάν ήταν (και είναι). Έχω κι ένα αυτόματο παρ' όλα αυτά. Το θέμα είναι ότι οποιοδήποτε κι αν οδηγώ και τα δυο μου χέρια κρατούν το τιμόνι, διότι αυτός είναι ο ασφαλής τρόπος να οδηγείς. Πέρα από γνώμες, από απόψεις, από συνήθειες και από τι βολεύει τον καθένα: Είναι κανόνας. Όλα τα υπόλοιπα... 

10 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Σοβαρά; Και όταν κουραστεί το χέρι στην Ε.Ο τι κάνεις σταματάς να το ξεκουράσεις γιατί δεν πρέπει να αφήσεις το τιμόνι εν κινήσει; Καλές οι οδηγίες του ΚΟΚ αλλά κάπου πρέπει και εμείς οι ίδιοι να κρίνουμε και να αποφασίσουμε τι ενέργειες μπορούμε να κάνουμε ώστε να διευκολυνθούμε. 

Στα STOP θες να μας πεις δηλαδή ότι πάντα σταματάς στη νοητή γραμμή και έπειτα πας μπροστά ώστε να δεις;

Το ότι επιβάλλεται να κρατάς το τιμόνι και με τα δύο χέρια, δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να περιμένεις να σού το πει ο Κ.Ο.Κ. Θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις από μόνος σου. Αν δε μπορείς να το καταλάβεις, δεν πρόκειται να κουραστώ εγώ για να σε κάνω να πάρεις χαμπάρι. Ευτυχώς για 'μένα, δεν οδηγούμε στην ίδια χώρα.

Όσο για το «καλές οι οδηγίες τού Κ.Ο.Κ. αλλά...» , πραγματικά δεν αξίζει σοβαρής απάντησης.

 

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, deesnider είπε

Δεν ξέρω πώς βοηθάει στην κουβέντα το τι φαντάζεσαι, αλλά όλα μου τα αυτοκίνητα μέχρι τώρα, με χειροκίνητο σασμάν ήταν (και είναι). Έχω κι ένα αυτόματο παρ' όλα αυτά. Το θέμα είναι ότι οποιοδήποτε κι αν οδηγώ και τα δυο μου χέρια κρατούν το τιμόνι, διότι αυτός είναι ο ασφαλής τρόπος να οδηγείς. Πέρα από γνώμες, από απόψεις, από συνήθειες και από τι βολεύει τον καθένα: Είναι κανόνας. Όλα τα υπόλοιπα... 

Αν κρατάνε και τα δύο χέρια το τιμόνι πως αλλάζεις ταχύτητες; 😉

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ναι μεν είναι κανόνας να έχουμε και τα δύο χέρια στο τιμόνι, αλλά πρέπει να χρησιμοποιούμε και την κρίση μας για το πότε είναι ασφαλές να αφήσουμε το ένα χέρι. Όπως δεν είναι ασφαλές να αλλάζουμε ταχύτητες πάνω στη στροφή όπου πρέπει να έχουμε απόλυτο έλεγχο του τιμονιού, έτσι δεν είναι ασφαλές και να έχουμε το χέρι στο παράθυρο στις ίδιες συνθήκες. Στην ευθεία, με χαμηλή ταχύτητα κάνουμε ανάλυση του ρίσκου και ενδεχομένως να επιτρέψουμε για λίγα δευτερόλεπτα να αλλάξουμε κομμάτι στο ράδιο, να πάρουμε μια γουλιά καφέ κτλ. Το καλύτερο βέβαια είναι αυτά να γίνονται σε στάση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2018 στις 11:35 ΠΜ, g_alkis είπε

Είναι πιο χορταστικό το φάσκελο

Ανεπαναληπτε Χαρρυ Κλυνν, ποσο χρονια μπροστα ησουν; Μπροστα απο την εποχη σου, καταλαβες τον νεοελληνα οσο λιγοι!

hqdefault.jpg

 

maxresdefault.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω άνετα χωρίς να έχω έστω τον αγκώνα έξω από το παράθυρο και το χειμώνα αποσυντονίζομαι πολλές φορές όταν λόγω κρύου δεν μπορώ να το βγάλω έξω.:P

Συνεχίζω όμως και με κλειστό παράθυρο να το ακουμπάω τον αγκώνα στη μέσα μεριά όπου έχει κάνει το πλαστικό λακουβίτσα.

Οι συνήθειες δεν κόβονται.:D

Σωστός εγώ τώρα που κάνω το γύρο της Ελλάδας τόσα χιλιομετραδεν μπορείς να έχεις ούτε το ενα χέρι στο τιμόνι τόση ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι να πει το χέρι, χτες με τη μηχανή εγω και μπροστά μου βλαμμένος με BMW τρίθυρη, το παιδί με το κεφάλι έξω απο το παράθυρο, απο τη  μεριά του οδηγού, γυρισμένο να κοιτάει εμένα και με το χέρι να στηρίζεται απο το χερούλι της πόρτας απο την εξωτερική μεριά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν υπάρχει τηλεσκοπικό πριονακι να μου στειλετε το link. Θα γεμίσει η πόλη με οδηγούς χωρίς αριστερά χέρια (ή και δεξί σε περίπτωση που πετύχω κανέναν καγκουρα με δεξιοτίμονο)... :)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα περισσότερο με ενοχλουν οι τυποι με τα σκυλιά που τα αφηνουν χυμα στο αμάξι και έχουν ολο το κεφάλι έξω. Και κανα να ειναι κανα κανισακι. Αν ειναι κανα Ντοπερμαν? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν υπάρχει τηλεσκοπικό πριονακι να μου στειλετε το link. Θα γεμίσει η πόλη με οδηγούς χωρίς αριστερά χέρια (ή και δεξί σε περίπτωση που πετύχω κανέναν καγκουρα με δεξιοτίμονο... :)

 

H Lidl teleshoping συμπάσχει με τον αγανακτισμένο Έλληνα οδηγό και παρουσιάζει το μοναδικό πτυσσόμενο τηλεσκοπικό  Ακρο-κοπτικό Αλυσοπρίονο Καγκουριάς πολλών χρήσεων!  Για να περνάτε το μήνυμά σας από την άνεση του κουβά σας! ΌΧΙ πια αίματα στα μούτρα σας. ΌΧΙ πια στομωμένα τσεκούρια! 

 https://www.lidl.de/de/florabest-4in1-benzin-kombigeraet-fbk-4-b2/p248629

florabest-4in1-benzin-kombigeraet-fbk-4-

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, pontez2 said:

Εμένα περισσότερο με ενοχλουν οι τυποι με τα σκυλιά που τα αφηνουν χυμα στο αμάξι και έχουν ολο το κεφάλι έξω. Και κανα να ειναι κανα κανισακι. Αν ειναι κανα Ντοπερμαν? :P

Φοβάσαι μη σε φτάσει; 😛

Αν είναι στο πίσω κάθισμα και δεμένο, δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...